Prof. Jan Majchrowski: Działania opozycji przypominają probę reaktywacji "liberum veto"
- powiedział prawnik.- Ja myślę, że to jest przede wszystkim kryzys kultury politycznej, ponieważ zachowania niektórych posłów, które możemy obecnie obserwować, nie miały miejsca w historii naszego parlamentaryzmu, a ta histooria jest dosyć długa. To wszystko przypomina probę reaktywacji "liberum veto", które się bardzo źle zapisało w naszej historii - kiedy to mniejszość zrywała obrady Sejmu i to była wówczas mniejszość jednoosobowa. Ale istotą parlamentaryzmu jest to, że rozmawiamy, dyskutujemy, kłócimy się, przedstawiamy swoje racje, ale wszystko kończy się zawsze głosowaniem. W nim zawsze ktoś jest w mniejszości, a ktoś jest w większości. Mniejszość musi uznać tą zasadę, bo to jest zasada demokracji i zasada ustrojowa, konstytucyjna. Opozycja, która nie chciałaby uznać tej zasady, staje się opozycją pozasystemową, a miejsce takiej jest poza Sejmem. Nie można mieć ciastka i zjeść ciastka.
Prof. Jan Majchrowski podkreślił, że zdarza się oczywiście, iż procedury są łamane, ale istnieją zasady przewidujące drogę dochodzenia do sanacji i naprawy tej sytuacji.
- ocenił rozmówca Piotra Goćka.- Jeśli któryś z posłów uważa, że głosowanie z jakiejś przyczyny przebiegło nieregulaminowo, może na tym samym posiedzeniu złożyć wniosek o ponowne głosowanie. Wszystko to przewiduje regulamin sejmu. Ta cześć opozycji z tego nie skorzystała i wpadła we własną pułapkę, ponieważ nie korzystając z instrumentów, jakie daje regulamin Sejmu, pozostając na sali plenarnej, naruszając regulamin - przecież nie ma prawnika w Polsce, który powie, że to jest legalne zachowanie - pozbawiła się instrumentów prawnych. Co jej teraz pozostaje? Jej protest jest nie tylko nielegalny, ale także społecznie kompromitujący.
Część posłów opozycji, szczególnie posłowie .Nowoczesnej podnoszą argument, że na takich posiedzeniach (chodzi o zgromadzenie w Sali Kolumnowej z 16 grudnia) PiS może bez kontroli przegłosować co chce, nawet zmienić Konstytucję. Zdaniem prawnika, to pokazuje jaki mamy poziom debaty publicznej.
- zakonczył gośc "Sygnałów Dnia".Osoby, które wypowiadają takie zdanie już chyba nie mają nawet wstydu. Po pierwsze Konstytucji nie zmieniamy w tym trybie, wystarczy do niej zajrzeć. Nie można mówić, że to było posiedzenie klubu PiS, bo marszałek zwołał do tej sali posiedzenie Sejmu i przecież każdy z posłów mógł tam przyjść. Niektórzy posłowie opozyji przecież się tam zjawili. Faktem jest, że opozycja została zaskoczona przez reakcję większości parlamentarnej, dała się zaskoczyć przez co znalazła się w bardzo niewygodnej sytuacji. To, że ten protest jest nielegalny, to dla polityków jest mało istotne, najważniejsze, że wszyscy się zastanawiają jak z tego wyjść.
źródło: Polskie Radio