MON zapewnia: Realizacja programów Wisła i Homar przebiega zgodnie z planem
Między 30 lipca a 2 sierpnia wiceminister Chwałek przebywał z wizytą w Stanach Zjednoczonych, gdzie rozmawiał o modernizacji technicznej Sił Zbrojnych. Wiceszef MON spotkał się m. in. z zastępcą Sekretarza Obrony USA ds. Zakupów, Technologii i Logistyki / Krajowym Dyrektorem ds. Uzbrojenia USA Ellen Lord, Sekretarzem Marynarki Wojennej USA Richardem Spencerem, zastępcą Sekretarza Armii ds. Współpracy i Eksportu Ann Cataldo, zastępcą Dyrektora Agencji Współpracy Obronnej i Bezpieczeństwa Gregorym Kausnerem oraz dyrektorem Biura Programów Międzynarodowych Marynarki Wojennej USA kadm. Francisem Morleyem.
Rozmowy dotyczące realizacji programu HOMAR to m.in. efekt decyzji ministra Mariusza Błaszczaka o zakończeniu postępowania na dostawę dywizjonowych modułów ogniowych wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych według przyjętej w 2015 procedury i natychmiastowym rozpoczęciu negocjacji z amerykańską stroną rządową w trybie Foreign Military Sales (FMS). Zmiana sposobu zakupu wyrzutni przez MON pozwoli na terminową dostawę sprzętu i zapewnienie zdolności Wojsk Rakietowych i Artylerii w tym obszarze.
Jednym z najważniejszych obszarów w dziedzinie modernizacji Sił Zbrojnych RP, jest realizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej program WISŁA. 28 marca br. Minister Mariusz Błaszczak, podpisał umowę na realizację I etapu tego programu. Dzięki niej do Polski dostarczone zostaną dwie baterie PATRIOT w konfiguracji 3+ z systemem IBCS. W kwietniu br. polska delegacja pod przewodnictwem Pełnomocnika MON ds. Pozyskania i Wdrożenia do Sił Zbrojnych RP Systemu WISŁA płk. Michała Marciniaka rozpoczęła w Huntsville w USA negocjacje dotyczące II fazy programu. Rozmowy wiceministra Sebastiana Chwałka dotyczyły szczegółów związanych z realizacją II fazy tego przełomowego dla polskich Sił Zbrojnych programu.
Źródło: mon.gov.pl
kos