"Położymy to na stół". Hołownia stawia warunki Tuskowi

11 czerwca Sejm będzie głosował w sprawie wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. Sytuacja w obozie rządzącym po porażce Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich jest napięta. Pojawia się coraz więcej pytań o lojalność koalicjantów Trzeciej Drogi.
Szymon Hołownia
Szymon Hołownia / PAP/Marcin Obara

Co musisz wiedzieć?

  • Koalicja rządząca jest skłócona po klęsce Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich.
  • 11 czerwca w Sejmie będzie głosowanie nad wotum zaufania dla rządu.
  • Szymon Hołownia chciałby pozostać marszałkiem Sejmu do końca kadencji.
  • Polska 2050 przedstawiła Donaldowi Tuskowi 5 punktów do jego exposé.

Po klęsce wyborczej Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich w koalicji 13 grudnia – złożonej z Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi, czyli Polski 2050 i PSL, a także Lewicy – zawrzało.

 

Gorączka przed wotum zaufania dla rządu

Głośno było zwłaszcza o wątpliwościach co do pozostawania w tej koalicji przedstawicieli Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Kierownictwo partii rozesłało do swoich członków ankietę, sondując ich otwartość na zmianę sojuszu i związanie się z Prawem i Sprawiedliwością czy Konfederacją

Nad przyszłością koalicji pochyla się także Polska 2050, której lider Szymon Hołownia sprawuje funkcję marszałka Sejmu. 

Czas próby przyjdzie już 11 czerwca, kiedy zaplanowane jest w Sejmie głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska.

Zanim jednak do tego dojdzie, trwają oficjalne i zupełnie prywatne negocjacje o kształt koalicji rządzącej i relacje jej uczestników.

 

Szymon Hołownia pozostanie marszałkiem?

Rąbka tajemnicy o koalicyjnych targach uchylił Szymon Hołownia, który był gościem Moniki Olejnik w TVN. Podczas rozmowy nie zaprzeczył, że chętnie zostałby marszałkiem Sejmu do końca kadencji.

Tak. Położymy to na stół

– zapewnił Olejnik, która pytała go o szczegóły negocjacji przed środowym głosowaniem za poparciem obecnego rządu.

Jednak, jak podkreślił Hołownia, "jeżeli nie będzie takiej możliwości, koalicja na tym nie zawiśnie".

Według umowy koalicyjnej zawartej przed sformowaniem obecnego rządu w tej kadencji Sejmu funkcja marszałka miała mieć charakter rotacyjny. 

Zgodnie z zawartą umową lider Polski 2050 Szymon Hołownia ma sprawować tę funkcję od 13 listopada 2023 r. do 13 listopada 2025 r., a od 14 listopada 2025 r. do końca kadencji marszałkiem Sejmu ma zostać Włodzimierz Czarzasty z Lewicy. Umowa przewidywała także, że Koalicja Obywatelska wskaże dwóch, a PSL jednego wicemarszałka Sejmu na okres całej kadencji. Nowa Lewica wyznaczy jednego wicemarszałka Sejmu na okres od 13 listopada 2023 r. do 13 listopada 2025 r., z kolei od dnia kolejnego funkcję tę ma pełnić osoba wskazana przez Polskę 2050.

Rotacyjność ma też obowiązywać w Senacie. Senator Małgorzata Kidawa-Błońska z PO ma pełnić funkcję marszałka Senatu do 13 listopada 2025 r., następnie zastąpić ją ma osoba wskazana przez Koalicję Obywatelską.
 

Polska 2050 proponuje premierowi pięć punktów

Polska 2050 sformułowała też oficjalne pismo ze swoimi postulatami, jakich realizacji oczekuje w przypadku dalszego trwania obecnej koalicji rządzącej. Dotyczą one jednak tylko kwestii programowych.

Pismo, które zarząd Polski 2050 skierował do premiera, we wtorek opublikowała m.in. szefowa MFiPR Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, wskazując, że aż cztery z pięciu zawartych w nim punktów zostały zapisane w umowie koalicyjnej.

Pierwszym punktem jest tzw. ustawa medialna, której celem jest odpartyjnienie mediów publicznych. "W umowie koalicyjnej zgodziliśmy się, że media publiczne należy naprawić i odpolitycznić. Mimo tego od półtora roku nie został złożony zapowiadany projekt ustawy medialnej. W naszej opinii szybkie naprawienie mediów publicznych w taki sposób, aby były realnie miejscem niezależnego dziennikarstwa i gwarantowały pluralizm, jest kluczowym zadaniem dla naszego koalicyjnego rządu w kontekście przywracania zaufania obywateli do instytucji publicznych" – wskazano w piśmie.

Polski 2050 chce również wejścia w życie ustawy, która wprowadziłaby czytelne kryteria naboru na stanowiska zarządcze w spółkach Skarbu Państwa. "Obiecaliśmy też wdrożenie najwyższych standardów ładu korporacyjnego w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa. Projekt poselski Polski 2050 w tej sprawie został odrzucony w Sejmie. W związku z tym proponujemy, aby rząd do końca roku przygotował w tej sprawie projekt rządowy" – napisały władze Polski 2050.

W piśmie stwierdzono również, że zasadne byłoby wskazanie w exposé, że do końca roku rząd zamierza przyjąć projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami, nad którym prace są już finalizowane. "W duchu odpowiedzialności za stan finansów publicznych proponujemy, aby docelowo sfinansować te rozwiązanie z podatku od nadmiernych zysków banków" – napisano.

Zdaniem Polski 2050 rząd powinien też zwiększyć inwestycje w mieszkania na tani wynajem i wycofać projekt dopłat do kredytów z wykazu prac rządu. "Proponujemy, aby zagwarantować, w tym roku co najmniej 2 mld zł na ten cel. Obecnie w Funduszu Dopłat jest 0 zł. A także wsparcie Społecznych Agencji Najmu. Dobra polityka mieszkaniowa powinna wzmacniać kierunek rozwoju Polski nakierowany na rozwój Polski lokalnej, a nie wyłącznie metropolii" – zaznaczono w piśmie władz Polski 2050.

Ostatnim punktem proponowanym przez to ugrupowanie jest ustawa o szkołach podstawowych wolnych od smartfonów. "W sprawach dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa dzieci, powinniśmy działać jako rząd sprawnie i bez zbędnej zwłoki" – napisano.

 

 


 

POLECANE
Jeśli chcesz mieć wpływ na szkołę swojego dziecka, warto być w radzie rodziców tylko u nas
Jeśli chcesz mieć wpływ na szkołę swojego dziecka, warto być w radzie rodziców

Wojciech Starzyński, założyciel i wieloletni prezes Fundacji „Rodzice Szkole”, współtwórca polskiej edukacji niepublicznej, promotor praw rodziców w szkole, opowiada o działalności rad rodziców, polskiej edukacji i polityce prorodzinnej.

70-latka wjechała w ogródek kawiarniany. Jedna osoba ranna Wiadomości
70-latka wjechała w ogródek kawiarniany. Jedna osoba ranna

70-letnia kobieta, kierująca samochodem marki BMW, wjechała we wtorek wieczorem w jeden z ogródków kawiarnianych przy ul. Krupniczej w centrum Krakowa. W wyniku zdarzenia poszkodowana została 41-letnia klientka lokalu - turystka. Trafiła ona do szpitala, jej życie nie jest zagrożone.

Trump stawia Putina pod ścianą tylko u nas
Trump stawia Putina pod ścianą

Lepiej późno, niż wcale. Takie słowa przychodzą na myśl, po tym jak Donald Trump postawił ultimatum Władimirowi Putinowi: 50 dni żeby zawrzeć rozejm z Ukrainą, w innym wypadku sankcje, które zatopią rosyjską gospodarkę. Inaczej nie da się nazwać pomysłu sięgających nawet 100% ceł nie tylko na Rosję, ale też kraje, które kupują od niej ropę (czyli przede wszystkim Chiny i Indie).

Strasznie boli. Lech Wałęsa przerwał milczenie po przebytej operacji Wiadomości
"Strasznie boli". Lech Wałęsa przerwał milczenie po przebytej operacji

Lech Wałęsa zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Były prezydent Polski niedawno przeszedł operację barku, która miała przynieść ulgę, jednak – jak sam przyznał – efekty są odwrotne. W najnowszym wywiadzie polityk powiedział otwarcie o bólu, który towarzyszy mu każdego dnia.

Burza w Pałacu Buckingham. Nowe fakty o królu Karolu III ujawnione po czasie Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Nowe fakty o królu Karolu III ujawnione po czasie

Nowe szczegóły dotyczące królewskiej wizyty na Jersey ujrzały światło dzienne. Okazuje się, że latem ubiegłego roku król Karol III i królowa Camilla zostali nagłe ewakuowani z publicznego wydarzenia z powodu podejrzenia zagrożenia bezpieczeństwa. O całej sytuacji poinformowano dopiero teraz.

Straż Graniczna zawróciła migranta do Niemiec. Mamy nagranie tylko u nas
Straż Graniczna zawróciła migranta do Niemiec. Mamy nagranie

Ruch Obrony Granic zarejestrował w Słubicach, jak Straż Graniczna nie wpuściła do Polski cudzoziemca, który przybył z Niemiec. Wolontariusze chwalą działanie SG, jednocześnie zaznaczają, że potrzeby są dużo większe. 

Węgry: Policja wszczęła dochodzenie wobec Grety Thunberg z ostatniej chwili
Węgry: Policja wszczęła dochodzenie wobec Grety Thunberg

Komenda policji w Budapeszcie wszczęła dochodzenie przeciwko szwedzkiej aktywistce Grecie Thunberg - poinformował we wtorek portal 444. 22-latka wzięła udział w organizowanej pod koniec czerwca w węgierskiej stolicy Paradzie Równości - wydarzeniu zakazanym przez lokalną policję.

Ważna decyzja Trybunału Konstytucyjnego. Ten przepis mógł doprowadzić do zablokowania TK z ostatniej chwili
Ważna decyzja Trybunału Konstytucyjnego. "Ten przepis mógł doprowadzić do zablokowania TK"

Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności przepisu określającego pełen skład TK jako minimum 11 sędziów. Wniosek w sprawie pełnego składu Trybunału skierował jeszcze w 2023 roku Mateusz Morawiecki – wówczas szef rządu.

Wydawca Raportu Pileckiego: nie mogę milczeć wobec wypowiedzi Grzegorza Brauna tylko u nas
Wydawca Raportu Pileckiego: nie mogę milczeć wobec wypowiedzi Grzegorza Brauna

Jako wydawca Raportów Witolda Pileckiego nie mogę pozostać obojętny wobec wypowiedzi posła Grzegorza Brauna, które padły w rozmowie z Janem Pospieszalskim.

Nie żyje były muzyk zespołu Blue Café z ostatniej chwili
Nie żyje były muzyk zespołu Blue Café

Nie żyje Łukasz Moszczyński, perkusista znany m.in. z występów z zespołem Blue Café. O jego śmierci poinformował dziennikarz muzyczny Szymon Stellmaszczyk, prowadzący profil „Let’s Talk About ESC”. Muzyk odszedł 1 czerwca 2024 roku, jednak informacja ta dotarła do szerszego grona dopiero po miesiącu.

REKLAMA

"Położymy to na stół". Hołownia stawia warunki Tuskowi

11 czerwca Sejm będzie głosował w sprawie wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. Sytuacja w obozie rządzącym po porażce Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich jest napięta. Pojawia się coraz więcej pytań o lojalność koalicjantów Trzeciej Drogi.
Szymon Hołownia
Szymon Hołownia / PAP/Marcin Obara

Co musisz wiedzieć?

  • Koalicja rządząca jest skłócona po klęsce Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich.
  • 11 czerwca w Sejmie będzie głosowanie nad wotum zaufania dla rządu.
  • Szymon Hołownia chciałby pozostać marszałkiem Sejmu do końca kadencji.
  • Polska 2050 przedstawiła Donaldowi Tuskowi 5 punktów do jego exposé.

Po klęsce wyborczej Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich w koalicji 13 grudnia – złożonej z Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi, czyli Polski 2050 i PSL, a także Lewicy – zawrzało.

 

Gorączka przed wotum zaufania dla rządu

Głośno było zwłaszcza o wątpliwościach co do pozostawania w tej koalicji przedstawicieli Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Kierownictwo partii rozesłało do swoich członków ankietę, sondując ich otwartość na zmianę sojuszu i związanie się z Prawem i Sprawiedliwością czy Konfederacją

Nad przyszłością koalicji pochyla się także Polska 2050, której lider Szymon Hołownia sprawuje funkcję marszałka Sejmu. 

Czas próby przyjdzie już 11 czerwca, kiedy zaplanowane jest w Sejmie głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska.

Zanim jednak do tego dojdzie, trwają oficjalne i zupełnie prywatne negocjacje o kształt koalicji rządzącej i relacje jej uczestników.

 

Szymon Hołownia pozostanie marszałkiem?

Rąbka tajemnicy o koalicyjnych targach uchylił Szymon Hołownia, który był gościem Moniki Olejnik w TVN. Podczas rozmowy nie zaprzeczył, że chętnie zostałby marszałkiem Sejmu do końca kadencji.

Tak. Położymy to na stół

– zapewnił Olejnik, która pytała go o szczegóły negocjacji przed środowym głosowaniem za poparciem obecnego rządu.

Jednak, jak podkreślił Hołownia, "jeżeli nie będzie takiej możliwości, koalicja na tym nie zawiśnie".

Według umowy koalicyjnej zawartej przed sformowaniem obecnego rządu w tej kadencji Sejmu funkcja marszałka miała mieć charakter rotacyjny. 

Zgodnie z zawartą umową lider Polski 2050 Szymon Hołownia ma sprawować tę funkcję od 13 listopada 2023 r. do 13 listopada 2025 r., a od 14 listopada 2025 r. do końca kadencji marszałkiem Sejmu ma zostać Włodzimierz Czarzasty z Lewicy. Umowa przewidywała także, że Koalicja Obywatelska wskaże dwóch, a PSL jednego wicemarszałka Sejmu na okres całej kadencji. Nowa Lewica wyznaczy jednego wicemarszałka Sejmu na okres od 13 listopada 2023 r. do 13 listopada 2025 r., z kolei od dnia kolejnego funkcję tę ma pełnić osoba wskazana przez Polskę 2050.

Rotacyjność ma też obowiązywać w Senacie. Senator Małgorzata Kidawa-Błońska z PO ma pełnić funkcję marszałka Senatu do 13 listopada 2025 r., następnie zastąpić ją ma osoba wskazana przez Koalicję Obywatelską.
 

Polska 2050 proponuje premierowi pięć punktów

Polska 2050 sformułowała też oficjalne pismo ze swoimi postulatami, jakich realizacji oczekuje w przypadku dalszego trwania obecnej koalicji rządzącej. Dotyczą one jednak tylko kwestii programowych.

Pismo, które zarząd Polski 2050 skierował do premiera, we wtorek opublikowała m.in. szefowa MFiPR Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, wskazując, że aż cztery z pięciu zawartych w nim punktów zostały zapisane w umowie koalicyjnej.

Pierwszym punktem jest tzw. ustawa medialna, której celem jest odpartyjnienie mediów publicznych. "W umowie koalicyjnej zgodziliśmy się, że media publiczne należy naprawić i odpolitycznić. Mimo tego od półtora roku nie został złożony zapowiadany projekt ustawy medialnej. W naszej opinii szybkie naprawienie mediów publicznych w taki sposób, aby były realnie miejscem niezależnego dziennikarstwa i gwarantowały pluralizm, jest kluczowym zadaniem dla naszego koalicyjnego rządu w kontekście przywracania zaufania obywateli do instytucji publicznych" – wskazano w piśmie.

Polski 2050 chce również wejścia w życie ustawy, która wprowadziłaby czytelne kryteria naboru na stanowiska zarządcze w spółkach Skarbu Państwa. "Obiecaliśmy też wdrożenie najwyższych standardów ładu korporacyjnego w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa. Projekt poselski Polski 2050 w tej sprawie został odrzucony w Sejmie. W związku z tym proponujemy, aby rząd do końca roku przygotował w tej sprawie projekt rządowy" – napisały władze Polski 2050.

W piśmie stwierdzono również, że zasadne byłoby wskazanie w exposé, że do końca roku rząd zamierza przyjąć projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami, nad którym prace są już finalizowane. "W duchu odpowiedzialności za stan finansów publicznych proponujemy, aby docelowo sfinansować te rozwiązanie z podatku od nadmiernych zysków banków" – napisano.

Zdaniem Polski 2050 rząd powinien też zwiększyć inwestycje w mieszkania na tani wynajem i wycofać projekt dopłat do kredytów z wykazu prac rządu. "Proponujemy, aby zagwarantować, w tym roku co najmniej 2 mld zł na ten cel. Obecnie w Funduszu Dopłat jest 0 zł. A także wsparcie Społecznych Agencji Najmu. Dobra polityka mieszkaniowa powinna wzmacniać kierunek rozwoju Polski nakierowany na rozwój Polski lokalnej, a nie wyłącznie metropolii" – zaznaczono w piśmie władz Polski 2050.

Ostatnim punktem proponowanym przez to ugrupowanie jest ustawa o szkołach podstawowych wolnych od smartfonów. "W sprawach dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa dzieci, powinniśmy działać jako rząd sprawnie i bez zbędnej zwłoki" – napisano.

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe