"Położymy to na stół". Hołownia stawia warunki Tuskowi

11 czerwca Sejm będzie głosował w sprawie wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. Sytuacja w obozie rządzącym po porażce Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich jest napięta. Pojawia się coraz więcej pytań o lojalność koalicjantów Trzeciej Drogi.
Szymon Hołownia
Szymon Hołownia / PAP/Marcin Obara

Co musisz wiedzieć?

  • Koalicja rządząca jest skłócona po klęsce Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich.
  • 11 czerwca w Sejmie będzie głosowanie nad wotum zaufania dla rządu.
  • Szymon Hołownia chciałby pozostać marszałkiem Sejmu do końca kadencji.
  • Polska 2050 przedstawiła Donaldowi Tuskowi 5 punktów do jego exposé.

Po klęsce wyborczej Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich w koalicji 13 grudnia – złożonej z Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi, czyli Polski 2050 i PSL, a także Lewicy – zawrzało.

 

Gorączka przed wotum zaufania dla rządu

Głośno było zwłaszcza o wątpliwościach co do pozostawania w tej koalicji przedstawicieli Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Kierownictwo partii rozesłało do swoich członków ankietę, sondując ich otwartość na zmianę sojuszu i związanie się z Prawem i Sprawiedliwością czy Konfederacją

Nad przyszłością koalicji pochyla się także Polska 2050, której lider Szymon Hołownia sprawuje funkcję marszałka Sejmu. 

Czas próby przyjdzie już 11 czerwca, kiedy zaplanowane jest w Sejmie głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska.

Zanim jednak do tego dojdzie, trwają oficjalne i zupełnie prywatne negocjacje o kształt koalicji rządzącej i relacje jej uczestników.

 

Szymon Hołownia pozostanie marszałkiem?

Rąbka tajemnicy o koalicyjnych targach uchylił Szymon Hołownia, który był gościem Moniki Olejnik w TVN. Podczas rozmowy nie zaprzeczył, że chętnie zostałby marszałkiem Sejmu do końca kadencji.

Tak. Położymy to na stół

– zapewnił Olejnik, która pytała go o szczegóły negocjacji przed środowym głosowaniem za poparciem obecnego rządu.

Jednak, jak podkreślił Hołownia, "jeżeli nie będzie takiej możliwości, koalicja na tym nie zawiśnie".

Według umowy koalicyjnej zawartej przed sformowaniem obecnego rządu w tej kadencji Sejmu funkcja marszałka miała mieć charakter rotacyjny. 

Zgodnie z zawartą umową lider Polski 2050 Szymon Hołownia ma sprawować tę funkcję od 13 listopada 2023 r. do 13 listopada 2025 r., a od 14 listopada 2025 r. do końca kadencji marszałkiem Sejmu ma zostać Włodzimierz Czarzasty z Lewicy. Umowa przewidywała także, że Koalicja Obywatelska wskaże dwóch, a PSL jednego wicemarszałka Sejmu na okres całej kadencji. Nowa Lewica wyznaczy jednego wicemarszałka Sejmu na okres od 13 listopada 2023 r. do 13 listopada 2025 r., z kolei od dnia kolejnego funkcję tę ma pełnić osoba wskazana przez Polskę 2050.

Rotacyjność ma też obowiązywać w Senacie. Senator Małgorzata Kidawa-Błońska z PO ma pełnić funkcję marszałka Senatu do 13 listopada 2025 r., następnie zastąpić ją ma osoba wskazana przez Koalicję Obywatelską.
 

Polska 2050 proponuje premierowi pięć punktów

Polska 2050 sformułowała też oficjalne pismo ze swoimi postulatami, jakich realizacji oczekuje w przypadku dalszego trwania obecnej koalicji rządzącej. Dotyczą one jednak tylko kwestii programowych.

Pismo, które zarząd Polski 2050 skierował do premiera, we wtorek opublikowała m.in. szefowa MFiPR Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, wskazując, że aż cztery z pięciu zawartych w nim punktów zostały zapisane w umowie koalicyjnej.

Pierwszym punktem jest tzw. ustawa medialna, której celem jest odpartyjnienie mediów publicznych. "W umowie koalicyjnej zgodziliśmy się, że media publiczne należy naprawić i odpolitycznić. Mimo tego od półtora roku nie został złożony zapowiadany projekt ustawy medialnej. W naszej opinii szybkie naprawienie mediów publicznych w taki sposób, aby były realnie miejscem niezależnego dziennikarstwa i gwarantowały pluralizm, jest kluczowym zadaniem dla naszego koalicyjnego rządu w kontekście przywracania zaufania obywateli do instytucji publicznych" – wskazano w piśmie.

Polski 2050 chce również wejścia w życie ustawy, która wprowadziłaby czytelne kryteria naboru na stanowiska zarządcze w spółkach Skarbu Państwa. "Obiecaliśmy też wdrożenie najwyższych standardów ładu korporacyjnego w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa. Projekt poselski Polski 2050 w tej sprawie został odrzucony w Sejmie. W związku z tym proponujemy, aby rząd do końca roku przygotował w tej sprawie projekt rządowy" – napisały władze Polski 2050.

W piśmie stwierdzono również, że zasadne byłoby wskazanie w exposé, że do końca roku rząd zamierza przyjąć projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami, nad którym prace są już finalizowane. "W duchu odpowiedzialności za stan finansów publicznych proponujemy, aby docelowo sfinansować te rozwiązanie z podatku od nadmiernych zysków banków" – napisano.

Zdaniem Polski 2050 rząd powinien też zwiększyć inwestycje w mieszkania na tani wynajem i wycofać projekt dopłat do kredytów z wykazu prac rządu. "Proponujemy, aby zagwarantować, w tym roku co najmniej 2 mld zł na ten cel. Obecnie w Funduszu Dopłat jest 0 zł. A także wsparcie Społecznych Agencji Najmu. Dobra polityka mieszkaniowa powinna wzmacniać kierunek rozwoju Polski nakierowany na rozwój Polski lokalnej, a nie wyłącznie metropolii" – zaznaczono w piśmie władz Polski 2050.

Ostatnim punktem proponowanym przez to ugrupowanie jest ustawa o szkołach podstawowych wolnych od smartfonów. "W sprawach dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa dzieci, powinniśmy działać jako rząd sprawnie i bez zbędnej zwłoki" – napisano.

 

 


 

POLECANE
Nie żyje znany piłkarz. Miał 29 lat Wiadomości
Nie żyje znany piłkarz. Miał 29 lat

Lokalna społeczność piłkarska oraz strażacka pogrążyły się w żałobie. 14 czerwca 2025 roku, w wieku 29 lat, zmarł Robert Kacprzak - zawodnik MKS Korona Góra Kalwaria oraz członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Czaplinku.

Komunikat dla mieszkańców woj. mazowieckiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. mazowieckiego

- Wojewoda mazowiecki zezwolił na przebudowę liczącego 1,3 km odcinka ul. Wyszogrodzkiej w Płocku - ogłosił w piątek płocki samorząd.

Jakość wody w polskich kąpieliskach najgorsza w UE Wiadomości
Jakość wody w polskich kąpieliskach najgorsza w UE

Polskie kąpieliska znalazły się na ostatnim miejscu wśród państw UE pod względem jakości wody w kąpieliskach – wynika z opublikowanego w czwartek raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) za 2024 r. Najlepsze wyniki osiągnęły Cypr, Bułgaria i Grecja.

Der Spiegel o Grzegorzu Braunie: Sieje spustoszenie Wiadomości
Der Spiegel o Grzegorzu Braunie: "Sieje spustoszenie"

- Eurodeputowany sieje spustoszenie w polskim parlamencie - pisze niemiecka dziennikarka Patricia Friedek, uderzając w lidera Konfederacji Korony Polskiej Grzegorza Brauna, którego ugrupowanie ma szansę wejść do Sejmu.

Doszło do absurdu. Znana polska piosenkarka zmaga się z chorobą Wiadomości
"Doszło do absurdu". Znana polska piosenkarka zmaga się z chorobą

Znana wokalistka Maja Hyży zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi, jednak mimo zaleceń lekarzy musiała przesunąć zaplanowaną operację. Powód? Zbyt wiele zawodowych zobowiązań, których – jak podkreśla – nie może zignorować.

Nagle Bank Światowy znalazł pieniądze na atom tylko u nas
Nagle Bank Światowy znalazł pieniądze na atom

Bank Światowy podjął decyzję o zakończeniu polityki niefinansowania projektów energetyki jądrowej, która obowiązuje od lat 50. Decyzja ta została podjęta na wiosennym spotkaniu w 2025 r. w Waszyngtonie. Poprawka jest wynikiem nacisków ze strony państw członkowskich i uznania, że energia jądrowa może odegrać kluczową rolę w osiąganiu globalnych celów klimatycznych, zwłaszcza poprzez niskoemisyjne wytwarzanie energii.

Rzecznik SN: Sąd sparaliżowany protestami powielaczowymi Giertycha pilne
Rzecznik SN: Sąd sparaliżowany protestami "powielaczowymi" Giertycha

Prof. Aleksander Stępkowski, rzecznik prasowy Sądu Najwyższego, nazwał sytuację ''sparaliżowaniem'' instytucji przez masowe protesty wyborcze – głównie identyczne, powielające wzór opublikowany przez posła Giertycha.

Węgry: Sąd Najwyższy podtrzymał zakaz organizacji w Budapeszcie parady równości Wiadomości
Węgry: Sąd Najwyższy podtrzymał zakaz organizacji w Budapeszcie parady równości

Sąd Najwyższy Węgier podtrzymał w piątek wydany dzień wcześniej przez policję zakaz organizacji w Budapeszcie parady równości - wynika z komunikatu sądu. Od wyroku nie przysługuje odwołanie.

Gratka dla miłośników astronomii. Nie przegap tego zjawiska z ostatniej chwili
Gratka dla miłośników astronomii. Nie przegap tego zjawiska

Choć astronomiczna wiosna 2025 roku dobiega końca i nie obfitowała w spektakularne zjawiska (z wyjątkiem częściowego zaćmienia Słońca pod koniec marca), to przed nami jeden z najbardziej wyjątkowych momentów w kalendarzu miłośników astronomii. Już 21 czerwca, wraz z nadejściem astronomicznego lata, przypada Dzień Najkrótszego Cienia.

Niemcy szkolą strażaków z walki z „toksyczną męskością” Wiadomości
Niemcy szkolą strażaków z walki z „toksyczną męskością”

Berlińska straż pożarna boryka się z poważnym brakiem praktycznych szkoleń ratowniczych, co skutkuje niskim poziomem przygotowania i zagrożeniem dla życia strażaków oraz poszkodowanych. Jednak zamiast obowiązkowych ćwiczeń technicznych strażacy uczestniczyli w kontrowersyjnych wykładach o „toksycznej męskości”.

REKLAMA

"Położymy to na stół". Hołownia stawia warunki Tuskowi

11 czerwca Sejm będzie głosował w sprawie wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. Sytuacja w obozie rządzącym po porażce Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich jest napięta. Pojawia się coraz więcej pytań o lojalność koalicjantów Trzeciej Drogi.
Szymon Hołownia
Szymon Hołownia / PAP/Marcin Obara

Co musisz wiedzieć?

  • Koalicja rządząca jest skłócona po klęsce Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich.
  • 11 czerwca w Sejmie będzie głosowanie nad wotum zaufania dla rządu.
  • Szymon Hołownia chciałby pozostać marszałkiem Sejmu do końca kadencji.
  • Polska 2050 przedstawiła Donaldowi Tuskowi 5 punktów do jego exposé.

Po klęsce wyborczej Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich w koalicji 13 grudnia – złożonej z Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi, czyli Polski 2050 i PSL, a także Lewicy – zawrzało.

 

Gorączka przed wotum zaufania dla rządu

Głośno było zwłaszcza o wątpliwościach co do pozostawania w tej koalicji przedstawicieli Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Kierownictwo partii rozesłało do swoich członków ankietę, sondując ich otwartość na zmianę sojuszu i związanie się z Prawem i Sprawiedliwością czy Konfederacją

Nad przyszłością koalicji pochyla się także Polska 2050, której lider Szymon Hołownia sprawuje funkcję marszałka Sejmu. 

Czas próby przyjdzie już 11 czerwca, kiedy zaplanowane jest w Sejmie głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska.

Zanim jednak do tego dojdzie, trwają oficjalne i zupełnie prywatne negocjacje o kształt koalicji rządzącej i relacje jej uczestników.

 

Szymon Hołownia pozostanie marszałkiem?

Rąbka tajemnicy o koalicyjnych targach uchylił Szymon Hołownia, który był gościem Moniki Olejnik w TVN. Podczas rozmowy nie zaprzeczył, że chętnie zostałby marszałkiem Sejmu do końca kadencji.

Tak. Położymy to na stół

– zapewnił Olejnik, która pytała go o szczegóły negocjacji przed środowym głosowaniem za poparciem obecnego rządu.

Jednak, jak podkreślił Hołownia, "jeżeli nie będzie takiej możliwości, koalicja na tym nie zawiśnie".

Według umowy koalicyjnej zawartej przed sformowaniem obecnego rządu w tej kadencji Sejmu funkcja marszałka miała mieć charakter rotacyjny. 

Zgodnie z zawartą umową lider Polski 2050 Szymon Hołownia ma sprawować tę funkcję od 13 listopada 2023 r. do 13 listopada 2025 r., a od 14 listopada 2025 r. do końca kadencji marszałkiem Sejmu ma zostać Włodzimierz Czarzasty z Lewicy. Umowa przewidywała także, że Koalicja Obywatelska wskaże dwóch, a PSL jednego wicemarszałka Sejmu na okres całej kadencji. Nowa Lewica wyznaczy jednego wicemarszałka Sejmu na okres od 13 listopada 2023 r. do 13 listopada 2025 r., z kolei od dnia kolejnego funkcję tę ma pełnić osoba wskazana przez Polskę 2050.

Rotacyjność ma też obowiązywać w Senacie. Senator Małgorzata Kidawa-Błońska z PO ma pełnić funkcję marszałka Senatu do 13 listopada 2025 r., następnie zastąpić ją ma osoba wskazana przez Koalicję Obywatelską.
 

Polska 2050 proponuje premierowi pięć punktów

Polska 2050 sformułowała też oficjalne pismo ze swoimi postulatami, jakich realizacji oczekuje w przypadku dalszego trwania obecnej koalicji rządzącej. Dotyczą one jednak tylko kwestii programowych.

Pismo, które zarząd Polski 2050 skierował do premiera, we wtorek opublikowała m.in. szefowa MFiPR Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, wskazując, że aż cztery z pięciu zawartych w nim punktów zostały zapisane w umowie koalicyjnej.

Pierwszym punktem jest tzw. ustawa medialna, której celem jest odpartyjnienie mediów publicznych. "W umowie koalicyjnej zgodziliśmy się, że media publiczne należy naprawić i odpolitycznić. Mimo tego od półtora roku nie został złożony zapowiadany projekt ustawy medialnej. W naszej opinii szybkie naprawienie mediów publicznych w taki sposób, aby były realnie miejscem niezależnego dziennikarstwa i gwarantowały pluralizm, jest kluczowym zadaniem dla naszego koalicyjnego rządu w kontekście przywracania zaufania obywateli do instytucji publicznych" – wskazano w piśmie.

Polski 2050 chce również wejścia w życie ustawy, która wprowadziłaby czytelne kryteria naboru na stanowiska zarządcze w spółkach Skarbu Państwa. "Obiecaliśmy też wdrożenie najwyższych standardów ładu korporacyjnego w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa. Projekt poselski Polski 2050 w tej sprawie został odrzucony w Sejmie. W związku z tym proponujemy, aby rząd do końca roku przygotował w tej sprawie projekt rządowy" – napisały władze Polski 2050.

W piśmie stwierdzono również, że zasadne byłoby wskazanie w exposé, że do końca roku rząd zamierza przyjąć projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami, nad którym prace są już finalizowane. "W duchu odpowiedzialności za stan finansów publicznych proponujemy, aby docelowo sfinansować te rozwiązanie z podatku od nadmiernych zysków banków" – napisano.

Zdaniem Polski 2050 rząd powinien też zwiększyć inwestycje w mieszkania na tani wynajem i wycofać projekt dopłat do kredytów z wykazu prac rządu. "Proponujemy, aby zagwarantować, w tym roku co najmniej 2 mld zł na ten cel. Obecnie w Funduszu Dopłat jest 0 zł. A także wsparcie Społecznych Agencji Najmu. Dobra polityka mieszkaniowa powinna wzmacniać kierunek rozwoju Polski nakierowany na rozwój Polski lokalnej, a nie wyłącznie metropolii" – zaznaczono w piśmie władz Polski 2050.

Ostatnim punktem proponowanym przez to ugrupowanie jest ustawa o szkołach podstawowych wolnych od smartfonów. "W sprawach dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa dzieci, powinniśmy działać jako rząd sprawnie i bez zbędnej zwłoki" – napisano.

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe