Dariusz Matecki: "Wiecie za co niemal skasowano moje konto na Facebooku?"

Matecki mówi o zablokowanym koncie na Facebooku
Poseł Dariusz Matecki, który w piątek 25 kwietnia wyszedł z aresztu, przekazał, że jego prywatne konto na Facebooku zostało zablokowane "bez żadnego ostrzeżenia i bez podania przyczyny".
Razem z nim zablokowano też mój Messenger, który był dla mnie głównym narzędziem komunikacji. Próbowałem interweniować. Zadzwoniłem do szefa Meta na Polskę – usłyszałem tylko, że „nie ma czasu”. Tak wygląda dziś standard traktowania polskich konserwatywnych polityków przez gigantów technologicznych?
– napisał poseł PiS i przekazał, że ponad 48 godzin "czeka na odpowiedź na odwołanie".
Natomiast w środę rano polityk poinformował, że jego prywatne konto na Facebooku zostało odblokowane.
Właśnie odblokowano mi prywatnego Facebooka. Wiecie za co niemal skasowano moje konto? Za wpis o powrocie Janusza Walusia. Ale żeby było mało - sam wpis został automatycznie przywrócony bez mojej ingerencji
– napisał poseł Dariusz Matecki.
Witaj w Ojczyźnie. Polska już dawno powinna się o ciebie upomnieć
– czytamy we wspomnianym przez posła wpisie.
Jego zdaniem, gdyby nie wyszedł z aresztu oraz nie podjął odpowiednich środków, mógłby stracić konto na Facebooku.
Gdybym nie wyszedł teraz z Aresztu i nie kliknął odwołania, nie poprosił administracji o weryfikację usunięcia konta – to straciłbym konto, które mam przez pół życia
– dodał.
- Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie
- W związku z zabójstwem lekarza Bodnar odwołuje szefa Służby Więziennej
- "A niby kogo oni udają?" Burza w sieci po emisji popularnego programu TVN
- Dariusz Matecki: "Wiecie za co niemal skasowano moje konto na Facebooku?"
- "Udało się go uratować". Komunikat warszawskiego zoo
- To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii
- Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy
- Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz
- Sędzia SN w stanie spoczynku komentuje opinię rzecznika TSUE ws. "neosędziów": miażdżąca dla Adama Bodnara
Matecki mówi o zablokowanym koncie bankowym
Wcześniej polityk przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych, że "prokuratura zablokowała jego konto bankowe".
Prokuratura zablokowała mi konto bankowe. Nie mogę opłacić rachunków, czy zamówić czegokolwiek dziecku. Chciałem założyć nowe konto, żeby mogła tam trafiać pensja – wybrałem Bank Millennium, właśnie przed chwilą przyszła odmowa. W Polsce istnieje coś takiego jak domniemanie niewinności. Nie jestem osobą skazaną, jestem posłem na Sejm RP
Matecki zwrócił uwagę, że "w Polsce Konstytucja nakłada na wszystkie instytucje i podmioty obowiązek przestrzegania zasady domniemania niewinności". "Naruszenie tej zasady może, w mojej ocenie, stanowić podstawę do wniesienia skargi do KNF i to właśnie zamierzam zrobić" – dodał i oznaczył w swoim wpisie Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.
Poseł PiS zapytany o to, na jakiej podstawie bank odmówił założenia konta, odpowiedział: "«Kierownictwo @BankMillennium nie wyraziło zgody» – informacje przez telefon przekazana. Żadnego oficjalnego pisma nie dostałem".
W sobotę poseł Dariusz Matecki poinformował, że w jego pokoju poselskim "doszło do przeszukania służb specjalnych za zgodą władz Sejmu".
Dariusz Matecki opuścił areszt po wpłaceniu kaucji
Dariusz Matecki w piątek 25 kwietnia opuścił areszt w Radomiu po wpłaceniu 500 tys. złotych poręczenia majątkowego, które – zgodnie z wcześniejszą decyzją Sądu Okręgowego w Warszawie – pozwala mu odpowiadać z wolnej stopy. Polityk przebywał w nim od 7 marca 2025 roku.
Kim jest Dariusz Matecki i za co go aresztowano?
Dariusz Matecki to 36-letni poseł PiS (startował z list Suwerennej Polski), wcześniej radny Szczecina. Dariusz Matecki przebywa w areszcie tymczasowym od 7 marca, gdy został zatrzymany przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zatrzymanie i areszt posła ma związek ze śledztwem ws. Funduszu Sprawiedliwości, a także z zatrudnieniem posła Mateckiego w Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Łącznie prokuratura podejrzewa posła o popełnienie sześciu przestępstw zagrożonych karą do 10 lat pozbawienia wolności.
Jak działa poręczenie majątkowe?
Poręczenie majątkowe (art. 266 k.p.k.) to polski odpowiednik kaucji. Sąd ustala kwotę – tu 500 tys. złotych – którą trzeba wpłacić na rachunek depozytowy do wskazanej daty (6 maja). Jeśli podejrzany stawi się na każde wezwanie i nie utrudnia postępowania, kwota zostaje zwrócona po prawomocnym wyroku. Gdyby uciekł lub wpływał na świadków, sąd może kaucję przepadkować i ponownie wydać nakaz aresztu. W sprawie Mateckiego poręczenie musi zostać wniesione w gotówce lub w papierach wartościowych przez samego posła, rodzinę bądź – za zgodą sądu – osoby trzecie.
Właśnie odblokowano mi prywatnego Facebooka. Wiecie za co niemal skasowano moje konto? Za wpis o powrocie Janusza Walusia. Ale żeby było mało - sam wpis został automatycznie przywrócony bez mojej ingerencji. Gdybym nie wyszedł teraz z Aresztu i nie kliknął odwołania, nie poprosił… https://t.co/2G5ZoAZvmH pic.twitter.com/hINcsNCkMx
— Dariusz Matecki (@DariuszMatecki) April 30, 2025