Papież, który dał Solidarności Patrona

W pamięci członków i sympatyków NSZZ „Solidarność” papież Franciszek zapisze się szczególnie decyzją, by bł. ks. Jerzego Popiełuszkę uczynić Patronem Związku. Papież przez cały swój pontyfikat o Solidarności mówił z szacunkiem, a w 2019 roku spotkał się osobiście z przedstawicielami Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
Spotkanie przedstawicieli NSZZ
Spotkanie przedstawicieli NSZZ "S" z papieżem Franciszkiem / fot. T. Majchrowicz

W marcu 2013 roku, tuż po wyborze Jorge Mario Bergoglio na biskupa Rzymu, członkowie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wystosowali list gratulacyjny do nowego papieża.

„Być jeszcze bliżej ludzi potrzebujących”

Napisali w nim:

„Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem osoby Waszej Świątobliwości i patrona Św. Franciszka, którego imię Ojcze Święty przyjąłeś jako znak swojej posługi. My związkowcy z Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, który powstał za sprawą bł. Jana Pawła II, a którego Statut oparty jest na społecznej nauce Kościoła, odczytujemy to jako ważne wskazanie i znak również dla naszej działalności na rzecz drugiego człowieka. Aby być jeszcze bliżej ludzi potrzebujących”.

Papież Franciszek podziękował za gratulacje. List z podziękowaniem w imieniu Ojca Świętego nadesłał do przewodniczącego KK NSZZ „S” Piotra Dudy asesor mons. Peter B. Wells z watykańskiego Sekretariatu Stanu.

„Jego Świątobliwość Franciszek serdecznie dziękuje za nadesłane gratulacje z okazji wyboru na Stolicę Św. Piotra oraz za zapewnienie o modlitwie w Jego intencji”

- czytamy w nim.

„W duchu (…) ufności Papież Franciszek zawierza Bożemu miłosierdziu wszystkich, którzy przez życzliwość i modlitwę wspierają Jego posługę Następcy św. Piotra, i wyprasza dla nich obfitość Bożego błogosławieństwa”

- napisano w liście. W kopercie znalazł się również obrazek z wizerunkiem Ojca Świętego z jednej strony i jego podpisem z drugiej.

„Ks. Jerzy oddał życie, aby Solidarność mogła żyć”

Już rok później papież Franciszek wykonał wobec Związku wyjątkowy gest. Na wniosek NSZZ “Solidarność” złożony do Watykanu za pośrednictwem Episkopatu Polski, papież Franciszek upoważnił Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów do tego, by podjęła decyzję o ustanowieniu bł. ks. Jerzego Popiełuszki patronem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego “Solidarność”.
Dekret został odczytany podczas rocznicowej mszy św. w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku przez Metropolitę Gdańskiego ks. Abp Sławoja Leszka Głódzia.

„Szukacie dziś u Chrystusa wspomożenia w podejmowaniu tych trudnych spraw, w dopominaniu się o prawa należne ludziom pracy, w realizowaniu dziedzictwa Solidarności, którego jesteście depozytariuszami i które wzbogacacie waszą pracą i działalnością” 

– powiedział z tej okazji abp Głódź.

Sam dokument odebrał wówczas przewodniczący Piotr Duda.

- Ks. Jerzy oddał życie, aby Solidarność mogła żyć i zawsze jest z nami. Od teraz nie tylko jako nasz kapelan, ale i patron

– powiedział wówczas Piotr Duda. – To wspaniały dzień – dodał. Podczas mszy do Bazyliki św. Brygidy wprowadzone zostały także relikwie świętego Jana Pawła II i błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Decyzję o złożeniu wniosku o ustanowienie bł. ks. Popiełuszkę Patronem Solidarności podjął Krajowy Zjazd Delegatów w październiku 2010 roku we Wrocławiu.

„Oznaką otwartości na Bożego Ducha jest postawa solidarności”

Pięć lat później Piotr Duda osobiście podziękował papieżowi Franciszkowi za ustanowienie Patrona dla NSZZ „Solidarność”.
4 grudnia 2019 roku papież przyjął na prywatnej audiencji delegację Solidarności, która przybyła do Rzymu z okazji nadchodzącego wówczas 40-lecia powstania Związku. Franciszek podkreślił wtedy, że „związek był promotorem przemian politycznych i społecznych w Polsce oraz miał inspirujący wpływ na to, co działo się w innych krajach Europy”.

Ojciec Święty przypomniał o modlitwie św. Jana Pawła II, który prosił o nowe tchnienie Ducha Świętego dla swoich rodaków. Owocem tego, jak wskazał, stała się właśnie Solidarność.

„Oznaką otwartości na Bożego Ducha jest postawa solidarności z osobami pozbawionymi niezbywalnych praw, przejawiająca się w różnych środowiskach nauki, pracy, w relacjach społecznych, ekonomicznych, politycznych oraz międzynarodowych. (...) Jest to wrażliwość na głos sióstr i braci, których pozbawiono prawa do godnych człowieka warunków pracy, do godziwej zapłaty, niezbędnej na utrzymanie rodziny, do opieki zdrowotnej, czy do odpoczynku”

- powiedział.

Swoje przemówienie zakończył: "Proszę Boga o dary Ducha Świętego dla Was i dla wszystkich Członków Waszego Związku, by podejmowane przez Was inicjatywy zawsze były inspirowane chrześcijańską zasadą: +Jeden drugiego brzemiona noście+. Prosząc o wstawiennictwo Matkę Bożą Królową Polski, życzę, byście owocnie kontynuowali wasze dzieło towarzyszenia i wsparcia".

Po spotkaniu Piotr Duda relacjonował:

Podziękowałem Ojcu Świętemu za spotkanie, że jako władze Solidarności mogliśmy się z nim zobaczyć. Podziękowałem za naszego patrona, błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę, a także za to, że wspólnie z Uniwersytetem Jana Pawła II w Krakowie i arcybiskupem Markiem Jędraszewskim mogliśmy stworzyć Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności. Prosiłem Ojca Świętego o błogosławieństwo dla ludzi pracy w Polsce, dla całej Solidarności. Również dla górników i ich rodzin, bo dzisiaj mamy święto św. Barbary.

Przewodniczący Komisji Krajowej przekazał Ojcu Świętemu kopię krzyży gdańskich. Ojciec Święty z kolei wręczył Piotrowi Dudzie różaniec. - Wtedy pokazałem, że mam już różaniec – powiedział po spotkaniu Piotr Duda. - Ojciec Święty uśmiechnął się i powiedział, że w Argentynie związkowcy chowali różańce, a nie pokazywali, tak jak my. Podarowaliśmy także małą flagę Solidarności jako najbardziej rozpoznawalny symbol naszego Związku i statuetki ks. Jerzego Popiełuszki - dodał szef Solidarności.

Mimo tego, że wcześniej był ustalony inny scenariusz spotkania, Ojciec Święty do każdego z nas podszedł. To niezwykle kontaktowy, wyjątkowo ciepły człowiek

- opowiadał z kolei ówczesny zastępca przewodniczącego Tadeusz Majchrowicz.

W pamięci członków i sympatyków NSZZ „Solidarność” Ojciec Święty Franciszek pozostanie już na zawsze papieżem, który dał Solidarności Patrona.

CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje papież Franciszek

CZYTAJ TAKŻE: Media podały możliwą przyczynę śmierci papieża Franciszka

 

 

 


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Prowokacja kielecka tylko u nas
Tadeusz Płużański: Prowokacja kielecka

Tragedia kielecka – tak zatytułowaną informację autorstwa Tadeusza Szturm de Sztrema, działacza Polskiej Partii Socjalistycznej – Wolność, Równość, Niepodległość, można znaleźć w aktach powojennego mordu sądowego na rtm. Witoldzie Pileckim. Antysowiecka grupa Pileckiego dzięki kurierom przekazała ją do sztabu II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa we Włoszech.

Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia Wiadomości
Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia

Premier Czech Petr Fiala powiedział dziennikarzom po posiedzeniu Centralnego Sztabu Kryzysowego, że przyczyną awarii prądu w piątek była usterka techniczna. Wykluczył cyberatak jako powód. Według Fiali awaria objęła 500 tys. odbiorców prądu. Po południu bez energii elektrycznej było 2000 odbiorców.

Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii Wiadomości
"Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii"

Rząd Donalda Tuska opublikował w Dzienniku Ustaw uchwałę Sądu Najwyższego, która potwierdza ważność wyboru Karola Tadeusza Nawrockiego na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uchwała dotyczy wyborów prezydenckich, które odbyły się 18 maja i 1 czerwca 2025 roku.

Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi

„W polityce, jak nie idzie, to nie idzie!”. Państwo, naturalnie, doskonale wiecie, że autorem przytoczonej frazy jest Włodzimierz Czarzasty, a wygłosił on ją po serii ciosów wyborczych, jakie spadły na Sojusz Lewicy Demokratycznej niemal dekadę temu. Osobiście, jakiegoś większego nabożeństwa do słów wypowiadanych przez tego byłego członka Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej nie mam, ale to jedno zdanie – jakże prawdziwe i słuszne – zapadło mi w pamięci na długo. Zresztą, jeśli przyjrzeć się bliżej obecnym losom premiera Donalda Tuska, wtedy widać jak na dłoni, że tyczy ono wszystkich graczy sceny politycznej, od prawicy do lewicy

Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu jednej z partii popularnych chipsów Lay's. Wykryto w niej niebezpieczne substancje, które nie powinny znajdować się w żywności. Jeśli masz ten produkt w domu – nie jedz go i jak najszybciej zwróć do sklepu.

Powyborcza zabawa zapałkami tylko u nas
Powyborcza zabawa zapałkami

Polityczna szarża Romana Giertycha nie zmieniła i raczej nie ma szans zmienić wyniku wyborów, ani doprowadzić do ich powtórzenia, jednak społeczne szkody przez nią uczynione odczuwać będziemy jeszcze długo.

Niemcy: 20-latek zaatakował podróżnych młotkiem Wiadomości
Niemcy: 20-latek zaatakował podróżnych młotkiem

Cztery osoby zostało lekko ranne w czwartek w wyniku ataku mężczyzny z młotkiem w dalekobieżnym pociągu w Bawarii w Niemczech - poinformowała miejscowa policja. Napastnik został aresztowany.

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Znane nazwisko wraca do gry Wiadomości
Nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Znane nazwisko wraca do gry

Powrót Adama Nawałki na stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski jeszcze niedawno wydawał się mało realny. Dziś jednak ten scenariusz staje się coraz bardziej prawdopodobny. Jak ujawnił Roman Kołtoń w swoim programie „Prawda Futbolu”, były trener kadry jest gotów ponownie objąć stanowisko – choćby tymczasowo.

 Straż Graniczna wydała komunikat. Ważne informacje dla mieszkańców pogranicza Wiadomości
Straż Graniczna wydała komunikat. Ważne informacje dla mieszkańców pogranicza

Mieszkańcy pracujący po niemieckiej stronie granicy mogą być spokojni, kontrole na granicy będą wyrywkowe, nie będzie to kontrola 100 procent osób – powiedział PAP por. Paweł Biskupik, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Mam problem. Artur Barciś zwrócił się do fanów Wiadomości
"Mam problem". Artur Barciś zwrócił się do fanów

Znany polski aktor Artur Barciś, niespodziewanie zwrócił się do fanów za pośrednictwem swojego profilu na Facebooku. W krótkim, ale szczerym wpisie wyjaśnił, dlaczego nie jest w stanie odpowiedzieć każdemu, kto zaprasza go do znajomych.

REKLAMA

Papież, który dał Solidarności Patrona

W pamięci członków i sympatyków NSZZ „Solidarność” papież Franciszek zapisze się szczególnie decyzją, by bł. ks. Jerzego Popiełuszkę uczynić Patronem Związku. Papież przez cały swój pontyfikat o Solidarności mówił z szacunkiem, a w 2019 roku spotkał się osobiście z przedstawicielami Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
Spotkanie przedstawicieli NSZZ
Spotkanie przedstawicieli NSZZ "S" z papieżem Franciszkiem / fot. T. Majchrowicz

W marcu 2013 roku, tuż po wyborze Jorge Mario Bergoglio na biskupa Rzymu, członkowie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wystosowali list gratulacyjny do nowego papieża.

„Być jeszcze bliżej ludzi potrzebujących”

Napisali w nim:

„Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem osoby Waszej Świątobliwości i patrona Św. Franciszka, którego imię Ojcze Święty przyjąłeś jako znak swojej posługi. My związkowcy z Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, który powstał za sprawą bł. Jana Pawła II, a którego Statut oparty jest na społecznej nauce Kościoła, odczytujemy to jako ważne wskazanie i znak również dla naszej działalności na rzecz drugiego człowieka. Aby być jeszcze bliżej ludzi potrzebujących”.

Papież Franciszek podziękował za gratulacje. List z podziękowaniem w imieniu Ojca Świętego nadesłał do przewodniczącego KK NSZZ „S” Piotra Dudy asesor mons. Peter B. Wells z watykańskiego Sekretariatu Stanu.

„Jego Świątobliwość Franciszek serdecznie dziękuje za nadesłane gratulacje z okazji wyboru na Stolicę Św. Piotra oraz za zapewnienie o modlitwie w Jego intencji”

- czytamy w nim.

„W duchu (…) ufności Papież Franciszek zawierza Bożemu miłosierdziu wszystkich, którzy przez życzliwość i modlitwę wspierają Jego posługę Następcy św. Piotra, i wyprasza dla nich obfitość Bożego błogosławieństwa”

- napisano w liście. W kopercie znalazł się również obrazek z wizerunkiem Ojca Świętego z jednej strony i jego podpisem z drugiej.

„Ks. Jerzy oddał życie, aby Solidarność mogła żyć”

Już rok później papież Franciszek wykonał wobec Związku wyjątkowy gest. Na wniosek NSZZ “Solidarność” złożony do Watykanu za pośrednictwem Episkopatu Polski, papież Franciszek upoważnił Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów do tego, by podjęła decyzję o ustanowieniu bł. ks. Jerzego Popiełuszki patronem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego “Solidarność”.
Dekret został odczytany podczas rocznicowej mszy św. w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku przez Metropolitę Gdańskiego ks. Abp Sławoja Leszka Głódzia.

„Szukacie dziś u Chrystusa wspomożenia w podejmowaniu tych trudnych spraw, w dopominaniu się o prawa należne ludziom pracy, w realizowaniu dziedzictwa Solidarności, którego jesteście depozytariuszami i które wzbogacacie waszą pracą i działalnością” 

– powiedział z tej okazji abp Głódź.

Sam dokument odebrał wówczas przewodniczący Piotr Duda.

- Ks. Jerzy oddał życie, aby Solidarność mogła żyć i zawsze jest z nami. Od teraz nie tylko jako nasz kapelan, ale i patron

– powiedział wówczas Piotr Duda. – To wspaniały dzień – dodał. Podczas mszy do Bazyliki św. Brygidy wprowadzone zostały także relikwie świętego Jana Pawła II i błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Decyzję o złożeniu wniosku o ustanowienie bł. ks. Popiełuszkę Patronem Solidarności podjął Krajowy Zjazd Delegatów w październiku 2010 roku we Wrocławiu.

„Oznaką otwartości na Bożego Ducha jest postawa solidarności”

Pięć lat później Piotr Duda osobiście podziękował papieżowi Franciszkowi za ustanowienie Patrona dla NSZZ „Solidarność”.
4 grudnia 2019 roku papież przyjął na prywatnej audiencji delegację Solidarności, która przybyła do Rzymu z okazji nadchodzącego wówczas 40-lecia powstania Związku. Franciszek podkreślił wtedy, że „związek był promotorem przemian politycznych i społecznych w Polsce oraz miał inspirujący wpływ na to, co działo się w innych krajach Europy”.

Ojciec Święty przypomniał o modlitwie św. Jana Pawła II, który prosił o nowe tchnienie Ducha Świętego dla swoich rodaków. Owocem tego, jak wskazał, stała się właśnie Solidarność.

„Oznaką otwartości na Bożego Ducha jest postawa solidarności z osobami pozbawionymi niezbywalnych praw, przejawiająca się w różnych środowiskach nauki, pracy, w relacjach społecznych, ekonomicznych, politycznych oraz międzynarodowych. (...) Jest to wrażliwość na głos sióstr i braci, których pozbawiono prawa do godnych człowieka warunków pracy, do godziwej zapłaty, niezbędnej na utrzymanie rodziny, do opieki zdrowotnej, czy do odpoczynku”

- powiedział.

Swoje przemówienie zakończył: "Proszę Boga o dary Ducha Świętego dla Was i dla wszystkich Członków Waszego Związku, by podejmowane przez Was inicjatywy zawsze były inspirowane chrześcijańską zasadą: +Jeden drugiego brzemiona noście+. Prosząc o wstawiennictwo Matkę Bożą Królową Polski, życzę, byście owocnie kontynuowali wasze dzieło towarzyszenia i wsparcia".

Po spotkaniu Piotr Duda relacjonował:

Podziękowałem Ojcu Świętemu za spotkanie, że jako władze Solidarności mogliśmy się z nim zobaczyć. Podziękowałem za naszego patrona, błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę, a także za to, że wspólnie z Uniwersytetem Jana Pawła II w Krakowie i arcybiskupem Markiem Jędraszewskim mogliśmy stworzyć Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności. Prosiłem Ojca Świętego o błogosławieństwo dla ludzi pracy w Polsce, dla całej Solidarności. Również dla górników i ich rodzin, bo dzisiaj mamy święto św. Barbary.

Przewodniczący Komisji Krajowej przekazał Ojcu Świętemu kopię krzyży gdańskich. Ojciec Święty z kolei wręczył Piotrowi Dudzie różaniec. - Wtedy pokazałem, że mam już różaniec – powiedział po spotkaniu Piotr Duda. - Ojciec Święty uśmiechnął się i powiedział, że w Argentynie związkowcy chowali różańce, a nie pokazywali, tak jak my. Podarowaliśmy także małą flagę Solidarności jako najbardziej rozpoznawalny symbol naszego Związku i statuetki ks. Jerzego Popiełuszki - dodał szef Solidarności.

Mimo tego, że wcześniej był ustalony inny scenariusz spotkania, Ojciec Święty do każdego z nas podszedł. To niezwykle kontaktowy, wyjątkowo ciepły człowiek

- opowiadał z kolei ówczesny zastępca przewodniczącego Tadeusz Majchrowicz.

W pamięci członków i sympatyków NSZZ „Solidarność” Ojciec Święty Franciszek pozostanie już na zawsze papieżem, który dał Solidarności Patrona.

CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje papież Franciszek

CZYTAJ TAKŻE: Media podały możliwą przyczynę śmierci papieża Franciszka

 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe