Papież, który dał Solidarności Patrona

W pamięci członków i sympatyków NSZZ „Solidarność” papież Franciszek zapisze się szczególnie decyzją, by bł. ks. Jerzego Popiełuszkę uczynić Patronem Związku. Papież przez cały swój pontyfikat o Solidarności mówił z szacunkiem, a w 2019 roku spotkał się osobiście z przedstawicielami Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
Spotkanie przedstawicieli NSZZ
Spotkanie przedstawicieli NSZZ "S" z papieżem Franciszkiem / fot. T. Majchrowicz

W marcu 2013 roku, tuż po wyborze Jorge Mario Bergoglio na biskupa Rzymu, członkowie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wystosowali list gratulacyjny do nowego papieża.

„Być jeszcze bliżej ludzi potrzebujących”

Napisali w nim:

„Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem osoby Waszej Świątobliwości i patrona Św. Franciszka, którego imię Ojcze Święty przyjąłeś jako znak swojej posługi. My związkowcy z Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, który powstał za sprawą bł. Jana Pawła II, a którego Statut oparty jest na społecznej nauce Kościoła, odczytujemy to jako ważne wskazanie i znak również dla naszej działalności na rzecz drugiego człowieka. Aby być jeszcze bliżej ludzi potrzebujących”.

Papież Franciszek podziękował za gratulacje. List z podziękowaniem w imieniu Ojca Świętego nadesłał do przewodniczącego KK NSZZ „S” Piotra Dudy asesor mons. Peter B. Wells z watykańskiego Sekretariatu Stanu.

„Jego Świątobliwość Franciszek serdecznie dziękuje za nadesłane gratulacje z okazji wyboru na Stolicę Św. Piotra oraz za zapewnienie o modlitwie w Jego intencji”

- czytamy w nim.

„W duchu (…) ufności Papież Franciszek zawierza Bożemu miłosierdziu wszystkich, którzy przez życzliwość i modlitwę wspierają Jego posługę Następcy św. Piotra, i wyprasza dla nich obfitość Bożego błogosławieństwa”

- napisano w liście. W kopercie znalazł się również obrazek z wizerunkiem Ojca Świętego z jednej strony i jego podpisem z drugiej.

„Ks. Jerzy oddał życie, aby Solidarność mogła żyć”

Już rok później papież Franciszek wykonał wobec Związku wyjątkowy gest. Na wniosek NSZZ “Solidarność” złożony do Watykanu za pośrednictwem Episkopatu Polski, papież Franciszek upoważnił Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów do tego, by podjęła decyzję o ustanowieniu bł. ks. Jerzego Popiełuszki patronem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego “Solidarność”.
Dekret został odczytany podczas rocznicowej mszy św. w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku przez Metropolitę Gdańskiego ks. Abp Sławoja Leszka Głódzia.

„Szukacie dziś u Chrystusa wspomożenia w podejmowaniu tych trudnych spraw, w dopominaniu się o prawa należne ludziom pracy, w realizowaniu dziedzictwa Solidarności, którego jesteście depozytariuszami i które wzbogacacie waszą pracą i działalnością” 

– powiedział z tej okazji abp Głódź.

Sam dokument odebrał wówczas przewodniczący Piotr Duda.

- Ks. Jerzy oddał życie, aby Solidarność mogła żyć i zawsze jest z nami. Od teraz nie tylko jako nasz kapelan, ale i patron

– powiedział wówczas Piotr Duda. – To wspaniały dzień – dodał. Podczas mszy do Bazyliki św. Brygidy wprowadzone zostały także relikwie świętego Jana Pawła II i błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Decyzję o złożeniu wniosku o ustanowienie bł. ks. Popiełuszkę Patronem Solidarności podjął Krajowy Zjazd Delegatów w październiku 2010 roku we Wrocławiu.

„Oznaką otwartości na Bożego Ducha jest postawa solidarności”

Pięć lat później Piotr Duda osobiście podziękował papieżowi Franciszkowi za ustanowienie Patrona dla NSZZ „Solidarność”.
4 grudnia 2019 roku papież przyjął na prywatnej audiencji delegację Solidarności, która przybyła do Rzymu z okazji nadchodzącego wówczas 40-lecia powstania Związku. Franciszek podkreślił wtedy, że „związek był promotorem przemian politycznych i społecznych w Polsce oraz miał inspirujący wpływ na to, co działo się w innych krajach Europy”.

Ojciec Święty przypomniał o modlitwie św. Jana Pawła II, który prosił o nowe tchnienie Ducha Świętego dla swoich rodaków. Owocem tego, jak wskazał, stała się właśnie Solidarność.

„Oznaką otwartości na Bożego Ducha jest postawa solidarności z osobami pozbawionymi niezbywalnych praw, przejawiająca się w różnych środowiskach nauki, pracy, w relacjach społecznych, ekonomicznych, politycznych oraz międzynarodowych. (...) Jest to wrażliwość na głos sióstr i braci, których pozbawiono prawa do godnych człowieka warunków pracy, do godziwej zapłaty, niezbędnej na utrzymanie rodziny, do opieki zdrowotnej, czy do odpoczynku”

- powiedział.

Swoje przemówienie zakończył: "Proszę Boga o dary Ducha Świętego dla Was i dla wszystkich Członków Waszego Związku, by podejmowane przez Was inicjatywy zawsze były inspirowane chrześcijańską zasadą: +Jeden drugiego brzemiona noście+. Prosząc o wstawiennictwo Matkę Bożą Królową Polski, życzę, byście owocnie kontynuowali wasze dzieło towarzyszenia i wsparcia".

Po spotkaniu Piotr Duda relacjonował:

Podziękowałem Ojcu Świętemu za spotkanie, że jako władze Solidarności mogliśmy się z nim zobaczyć. Podziękowałem za naszego patrona, błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę, a także za to, że wspólnie z Uniwersytetem Jana Pawła II w Krakowie i arcybiskupem Markiem Jędraszewskim mogliśmy stworzyć Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności. Prosiłem Ojca Świętego o błogosławieństwo dla ludzi pracy w Polsce, dla całej Solidarności. Również dla górników i ich rodzin, bo dzisiaj mamy święto św. Barbary.

Przewodniczący Komisji Krajowej przekazał Ojcu Świętemu kopię krzyży gdańskich. Ojciec Święty z kolei wręczył Piotrowi Dudzie różaniec. - Wtedy pokazałem, że mam już różaniec – powiedział po spotkaniu Piotr Duda. - Ojciec Święty uśmiechnął się i powiedział, że w Argentynie związkowcy chowali różańce, a nie pokazywali, tak jak my. Podarowaliśmy także małą flagę Solidarności jako najbardziej rozpoznawalny symbol naszego Związku i statuetki ks. Jerzego Popiełuszki - dodał szef Solidarności.

Mimo tego, że wcześniej był ustalony inny scenariusz spotkania, Ojciec Święty do każdego z nas podszedł. To niezwykle kontaktowy, wyjątkowo ciepły człowiek

- opowiadał z kolei ówczesny zastępca przewodniczącego Tadeusz Majchrowicz.

W pamięci członków i sympatyków NSZZ „Solidarność” Ojciec Święty Franciszek pozostanie już na zawsze papieżem, który dał Solidarności Patrona.

CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje papież Franciszek

CZYTAJ TAKŻE: Media podały możliwą przyczynę śmierci papieża Franciszka

 

 

 


 

POLECANE
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada z ostatniej chwili
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował w niedzielę, że z meldunków otrzymanych m.in. od wojewodów i służb wynika, że jesteśmy w pełni gotowi do wprowadzenia od północy tymczasowych kontroli na granicach z Niemcami oraz Litwą.

Niemcy: odparliśmy atak polskiego drona z ostatniej chwili
Niemcy: "odparliśmy atak polskiego drona"

Niemiecka policja federalna przekazała, że powstrzymała drona nadlatującego z Polski. Policja rozważa postępowanie karne i administracyjne wobec operatora drona.

Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje z ostatniej chwili
Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje

W Kędzierzynie-Koźlu pali się hurtownia ze sprzętem elektrycznym. Na miejscu pracuje już ponad stu strażaków. Dwóch ratowników jest poszkodowanych. Ogłoszono alert RCB z apelem, by w promieniu kilometra od pożaru zamykać okna.

Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami z ostatniej chwili
Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami

Podczas konferencji szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Rosówku na granicy polsko-niemieckiej doszło do incydentu – policja wyprowadziła jednego z prowokatorów.

Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski z ostatniej chwili
Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski

Prezes PZPN Cezary Kulesza wybrał już selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski – informują media. Jak przekazało Radio Zet, trwa ustalanie warunków i wkrótce ma zostać wydany komunikat w sprawie następcy Michała Probierza. Dokładna data nie jest znana.

Komunikat dla mieszkańców Poznania z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Poznania

Od 7 lipca kolejne zwężenia i objazdy na S11 pod Poznaniem – sprawdź, gdzie zwolnić i jak ominąć remont.

Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu Wiadomości
Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu

W niedzielę, 6 lipca, w Kędzierzynie-Koźlu wybuchły dwa pożary. Strażacy najpierw gasili las, potem halę z rowerami i hulajnogami.

IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Wschodnia, Południowa oraz zachodnie krańce będą pod wpływem wyżów, a pozostała część kontynentu - pod wpływem niżów znad Skandynawii oraz północnych Włoch z pofalowanym frontem atmosferycznym.

Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska? z ostatniej chwili
Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska?

Grupa „bodnarowców” ma już gotową ustawę bezkarnościową! Miałaby ona zapewnić bezkarność środowisku związanym z obecną władzą w związku z ich bezprawnymi działaniami po 15 października 2023 roku – przekazał dziennikarz Michał Karnowski na antenie Telewizji wPolsce24.

Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka Wiadomości
Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka

Do dramatycznego zdarzenia doszło w sobotni wieczór, 5 lipca, nad jeziorem Długie w Rzepinie. Służby otrzymały zgłoszenie o zaginięciu 12-letniej dziewczynki po godzinie 18. Na miejsce natychmiast skierowano duże siły ratownicze – w tym strażaków, ratowników medycznych i policję.

REKLAMA

Papież, który dał Solidarności Patrona

W pamięci członków i sympatyków NSZZ „Solidarność” papież Franciszek zapisze się szczególnie decyzją, by bł. ks. Jerzego Popiełuszkę uczynić Patronem Związku. Papież przez cały swój pontyfikat o Solidarności mówił z szacunkiem, a w 2019 roku spotkał się osobiście z przedstawicielami Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
Spotkanie przedstawicieli NSZZ
Spotkanie przedstawicieli NSZZ "S" z papieżem Franciszkiem / fot. T. Majchrowicz

W marcu 2013 roku, tuż po wyborze Jorge Mario Bergoglio na biskupa Rzymu, członkowie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wystosowali list gratulacyjny do nowego papieża.

„Być jeszcze bliżej ludzi potrzebujących”

Napisali w nim:

„Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem osoby Waszej Świątobliwości i patrona Św. Franciszka, którego imię Ojcze Święty przyjąłeś jako znak swojej posługi. My związkowcy z Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, który powstał za sprawą bł. Jana Pawła II, a którego Statut oparty jest na społecznej nauce Kościoła, odczytujemy to jako ważne wskazanie i znak również dla naszej działalności na rzecz drugiego człowieka. Aby być jeszcze bliżej ludzi potrzebujących”.

Papież Franciszek podziękował za gratulacje. List z podziękowaniem w imieniu Ojca Świętego nadesłał do przewodniczącego KK NSZZ „S” Piotra Dudy asesor mons. Peter B. Wells z watykańskiego Sekretariatu Stanu.

„Jego Świątobliwość Franciszek serdecznie dziękuje za nadesłane gratulacje z okazji wyboru na Stolicę Św. Piotra oraz za zapewnienie o modlitwie w Jego intencji”

- czytamy w nim.

„W duchu (…) ufności Papież Franciszek zawierza Bożemu miłosierdziu wszystkich, którzy przez życzliwość i modlitwę wspierają Jego posługę Następcy św. Piotra, i wyprasza dla nich obfitość Bożego błogosławieństwa”

- napisano w liście. W kopercie znalazł się również obrazek z wizerunkiem Ojca Świętego z jednej strony i jego podpisem z drugiej.

„Ks. Jerzy oddał życie, aby Solidarność mogła żyć”

Już rok później papież Franciszek wykonał wobec Związku wyjątkowy gest. Na wniosek NSZZ “Solidarność” złożony do Watykanu za pośrednictwem Episkopatu Polski, papież Franciszek upoważnił Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów do tego, by podjęła decyzję o ustanowieniu bł. ks. Jerzego Popiełuszki patronem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego “Solidarność”.
Dekret został odczytany podczas rocznicowej mszy św. w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku przez Metropolitę Gdańskiego ks. Abp Sławoja Leszka Głódzia.

„Szukacie dziś u Chrystusa wspomożenia w podejmowaniu tych trudnych spraw, w dopominaniu się o prawa należne ludziom pracy, w realizowaniu dziedzictwa Solidarności, którego jesteście depozytariuszami i które wzbogacacie waszą pracą i działalnością” 

– powiedział z tej okazji abp Głódź.

Sam dokument odebrał wówczas przewodniczący Piotr Duda.

- Ks. Jerzy oddał życie, aby Solidarność mogła żyć i zawsze jest z nami. Od teraz nie tylko jako nasz kapelan, ale i patron

– powiedział wówczas Piotr Duda. – To wspaniały dzień – dodał. Podczas mszy do Bazyliki św. Brygidy wprowadzone zostały także relikwie świętego Jana Pawła II i błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Decyzję o złożeniu wniosku o ustanowienie bł. ks. Popiełuszkę Patronem Solidarności podjął Krajowy Zjazd Delegatów w październiku 2010 roku we Wrocławiu.

„Oznaką otwartości na Bożego Ducha jest postawa solidarności”

Pięć lat później Piotr Duda osobiście podziękował papieżowi Franciszkowi za ustanowienie Patrona dla NSZZ „Solidarność”.
4 grudnia 2019 roku papież przyjął na prywatnej audiencji delegację Solidarności, która przybyła do Rzymu z okazji nadchodzącego wówczas 40-lecia powstania Związku. Franciszek podkreślił wtedy, że „związek był promotorem przemian politycznych i społecznych w Polsce oraz miał inspirujący wpływ na to, co działo się w innych krajach Europy”.

Ojciec Święty przypomniał o modlitwie św. Jana Pawła II, który prosił o nowe tchnienie Ducha Świętego dla swoich rodaków. Owocem tego, jak wskazał, stała się właśnie Solidarność.

„Oznaką otwartości na Bożego Ducha jest postawa solidarności z osobami pozbawionymi niezbywalnych praw, przejawiająca się w różnych środowiskach nauki, pracy, w relacjach społecznych, ekonomicznych, politycznych oraz międzynarodowych. (...) Jest to wrażliwość na głos sióstr i braci, których pozbawiono prawa do godnych człowieka warunków pracy, do godziwej zapłaty, niezbędnej na utrzymanie rodziny, do opieki zdrowotnej, czy do odpoczynku”

- powiedział.

Swoje przemówienie zakończył: "Proszę Boga o dary Ducha Świętego dla Was i dla wszystkich Członków Waszego Związku, by podejmowane przez Was inicjatywy zawsze były inspirowane chrześcijańską zasadą: +Jeden drugiego brzemiona noście+. Prosząc o wstawiennictwo Matkę Bożą Królową Polski, życzę, byście owocnie kontynuowali wasze dzieło towarzyszenia i wsparcia".

Po spotkaniu Piotr Duda relacjonował:

Podziękowałem Ojcu Świętemu za spotkanie, że jako władze Solidarności mogliśmy się z nim zobaczyć. Podziękowałem za naszego patrona, błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę, a także za to, że wspólnie z Uniwersytetem Jana Pawła II w Krakowie i arcybiskupem Markiem Jędraszewskim mogliśmy stworzyć Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności. Prosiłem Ojca Świętego o błogosławieństwo dla ludzi pracy w Polsce, dla całej Solidarności. Również dla górników i ich rodzin, bo dzisiaj mamy święto św. Barbary.

Przewodniczący Komisji Krajowej przekazał Ojcu Świętemu kopię krzyży gdańskich. Ojciec Święty z kolei wręczył Piotrowi Dudzie różaniec. - Wtedy pokazałem, że mam już różaniec – powiedział po spotkaniu Piotr Duda. - Ojciec Święty uśmiechnął się i powiedział, że w Argentynie związkowcy chowali różańce, a nie pokazywali, tak jak my. Podarowaliśmy także małą flagę Solidarności jako najbardziej rozpoznawalny symbol naszego Związku i statuetki ks. Jerzego Popiełuszki - dodał szef Solidarności.

Mimo tego, że wcześniej był ustalony inny scenariusz spotkania, Ojciec Święty do każdego z nas podszedł. To niezwykle kontaktowy, wyjątkowo ciepły człowiek

- opowiadał z kolei ówczesny zastępca przewodniczącego Tadeusz Majchrowicz.

W pamięci członków i sympatyków NSZZ „Solidarność” Ojciec Święty Franciszek pozostanie już na zawsze papieżem, który dał Solidarności Patrona.

CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje papież Franciszek

CZYTAJ TAKŻE: Media podały możliwą przyczynę śmierci papieża Franciszka

 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe