Papież, który dał Solidarności Patrona

W pamięci członków i sympatyków NSZZ „Solidarność” papież Franciszek zapisze się szczególnie decyzją, by bł. ks. Jerzego Popiełuszkę uczynić Patronem Związku. Papież przez cały swój pontyfikat o Solidarności mówił z szacunkiem, a w 2019 roku spotkał się osobiście z przedstawicielami Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
Spotkanie przedstawicieli NSZZ
Spotkanie przedstawicieli NSZZ "S" z papieżem Franciszkiem / fot. T. Majchrowicz

W marcu 2013 roku, tuż po wyborze Jorge Mario Bergoglio na biskupa Rzymu, członkowie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wystosowali list gratulacyjny do nowego papieża.

„Być jeszcze bliżej ludzi potrzebujących”

Napisali w nim:

„Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem osoby Waszej Świątobliwości i patrona Św. Franciszka, którego imię Ojcze Święty przyjąłeś jako znak swojej posługi. My związkowcy z Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, który powstał za sprawą bł. Jana Pawła II, a którego Statut oparty jest na społecznej nauce Kościoła, odczytujemy to jako ważne wskazanie i znak również dla naszej działalności na rzecz drugiego człowieka. Aby być jeszcze bliżej ludzi potrzebujących”.

Papież Franciszek podziękował za gratulacje. List z podziękowaniem w imieniu Ojca Świętego nadesłał do przewodniczącego KK NSZZ „S” Piotra Dudy asesor mons. Peter B. Wells z watykańskiego Sekretariatu Stanu.

„Jego Świątobliwość Franciszek serdecznie dziękuje za nadesłane gratulacje z okazji wyboru na Stolicę Św. Piotra oraz za zapewnienie o modlitwie w Jego intencji”

- czytamy w nim.

„W duchu (…) ufności Papież Franciszek zawierza Bożemu miłosierdziu wszystkich, którzy przez życzliwość i modlitwę wspierają Jego posługę Następcy św. Piotra, i wyprasza dla nich obfitość Bożego błogosławieństwa”

- napisano w liście. W kopercie znalazł się również obrazek z wizerunkiem Ojca Świętego z jednej strony i jego podpisem z drugiej.

„Ks. Jerzy oddał życie, aby Solidarność mogła żyć”

Już rok później papież Franciszek wykonał wobec Związku wyjątkowy gest. Na wniosek NSZZ “Solidarność” złożony do Watykanu za pośrednictwem Episkopatu Polski, papież Franciszek upoważnił Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów do tego, by podjęła decyzję o ustanowieniu bł. ks. Jerzego Popiełuszki patronem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego “Solidarność”.
Dekret został odczytany podczas rocznicowej mszy św. w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku przez Metropolitę Gdańskiego ks. Abp Sławoja Leszka Głódzia.

„Szukacie dziś u Chrystusa wspomożenia w podejmowaniu tych trudnych spraw, w dopominaniu się o prawa należne ludziom pracy, w realizowaniu dziedzictwa Solidarności, którego jesteście depozytariuszami i które wzbogacacie waszą pracą i działalnością” 

– powiedział z tej okazji abp Głódź.

Sam dokument odebrał wówczas przewodniczący Piotr Duda.

- Ks. Jerzy oddał życie, aby Solidarność mogła żyć i zawsze jest z nami. Od teraz nie tylko jako nasz kapelan, ale i patron

– powiedział wówczas Piotr Duda. – To wspaniały dzień – dodał. Podczas mszy do Bazyliki św. Brygidy wprowadzone zostały także relikwie świętego Jana Pawła II i błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Decyzję o złożeniu wniosku o ustanowienie bł. ks. Popiełuszkę Patronem Solidarności podjął Krajowy Zjazd Delegatów w październiku 2010 roku we Wrocławiu.

„Oznaką otwartości na Bożego Ducha jest postawa solidarności”

Pięć lat później Piotr Duda osobiście podziękował papieżowi Franciszkowi za ustanowienie Patrona dla NSZZ „Solidarność”.
4 grudnia 2019 roku papież przyjął na prywatnej audiencji delegację Solidarności, która przybyła do Rzymu z okazji nadchodzącego wówczas 40-lecia powstania Związku. Franciszek podkreślił wtedy, że „związek był promotorem przemian politycznych i społecznych w Polsce oraz miał inspirujący wpływ na to, co działo się w innych krajach Europy”.

Ojciec Święty przypomniał o modlitwie św. Jana Pawła II, który prosił o nowe tchnienie Ducha Świętego dla swoich rodaków. Owocem tego, jak wskazał, stała się właśnie Solidarność.

„Oznaką otwartości na Bożego Ducha jest postawa solidarności z osobami pozbawionymi niezbywalnych praw, przejawiająca się w różnych środowiskach nauki, pracy, w relacjach społecznych, ekonomicznych, politycznych oraz międzynarodowych. (...) Jest to wrażliwość na głos sióstr i braci, których pozbawiono prawa do godnych człowieka warunków pracy, do godziwej zapłaty, niezbędnej na utrzymanie rodziny, do opieki zdrowotnej, czy do odpoczynku”

- powiedział.

Swoje przemówienie zakończył: "Proszę Boga o dary Ducha Świętego dla Was i dla wszystkich Członków Waszego Związku, by podejmowane przez Was inicjatywy zawsze były inspirowane chrześcijańską zasadą: +Jeden drugiego brzemiona noście+. Prosząc o wstawiennictwo Matkę Bożą Królową Polski, życzę, byście owocnie kontynuowali wasze dzieło towarzyszenia i wsparcia".

Po spotkaniu Piotr Duda relacjonował:

Podziękowałem Ojcu Świętemu za spotkanie, że jako władze Solidarności mogliśmy się z nim zobaczyć. Podziękowałem za naszego patrona, błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę, a także za to, że wspólnie z Uniwersytetem Jana Pawła II w Krakowie i arcybiskupem Markiem Jędraszewskim mogliśmy stworzyć Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności. Prosiłem Ojca Świętego o błogosławieństwo dla ludzi pracy w Polsce, dla całej Solidarności. Również dla górników i ich rodzin, bo dzisiaj mamy święto św. Barbary.

Przewodniczący Komisji Krajowej przekazał Ojcu Świętemu kopię krzyży gdańskich. Ojciec Święty z kolei wręczył Piotrowi Dudzie różaniec. - Wtedy pokazałem, że mam już różaniec – powiedział po spotkaniu Piotr Duda. - Ojciec Święty uśmiechnął się i powiedział, że w Argentynie związkowcy chowali różańce, a nie pokazywali, tak jak my. Podarowaliśmy także małą flagę Solidarności jako najbardziej rozpoznawalny symbol naszego Związku i statuetki ks. Jerzego Popiełuszki - dodał szef Solidarności.

Mimo tego, że wcześniej był ustalony inny scenariusz spotkania, Ojciec Święty do każdego z nas podszedł. To niezwykle kontaktowy, wyjątkowo ciepły człowiek

- opowiadał z kolei ówczesny zastępca przewodniczącego Tadeusz Majchrowicz.

W pamięci członków i sympatyków NSZZ „Solidarność” Ojciec Święty Franciszek pozostanie już na zawsze papieżem, który dał Solidarności Patrona.

CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje papież Franciszek

CZYTAJ TAKŻE: Media podały możliwą przyczynę śmierci papieża Franciszka

 

 

 


 

POLECANE
On chce być prezydentem tylko niektórych Polaków tylko u nas
On chce być prezydentem tylko niektórych Polaków

Dziś Rafał Trzaskowski był obecny na debacie TVP, ale nie zapominajmy, że w ostatni piątek zbojkotował debatę w TV Republika. O czym to świadczy?

Papież Leon XIV odwrócił się od tęczowej flagi. To nagranie obiega świat z ostatniej chwili
Papież Leon XIV odwrócił się od tęczowej flagi. To nagranie obiega świat

- Papież Leon XIV patrzy na tęczową flagę zła — i całkowicie ją ignoruje, patrząc w inną stronę. To może być jeden z najbardziej uznanych papieży w historii - pisze najpopularniejszych profili katolickich na platformie "X" publikując nagranie z nowym papieżem Leonem XIV.

Nawrocki kontra Trzaskowski w debacie TVP. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Nawrocki kontra Trzaskowski w debacie TVP. Padły mocne słowa

Karol Nawrocki nie przebierał w słowach odnosząc się do kwestii reprywatyzacji w Warszawie. – Jest pan skuteczniejszy niż mafia reprywatyzacyjna – mówił do Rafała Trzaskowskiego.

Stanowski uderzył w Wysocką-Schnepf podczas debaty TVP z ostatniej chwili
Stanowski uderzył w Wysocką-Schnepf podczas debaty TVP

Od godz. 20 w TVP trwa debata prezydencka z Dorotą Wysocką-Schnepf jako prowadzącą, którą ostro skrytykował Krzysztof Stanowski.

Karol Nawrocki wygrywa w obu turach. Nowy sondaż AtlasIntel z ostatniej chwili
Karol Nawrocki wygrywa w obu turach. Nowy sondaż AtlasIntel

Karol Nawrocki z wynikiem 28,6% wygrałby pierwszą turę wyborów prezydenckich. Co więcej, wygrałby także drugą turę – wynika z sondażu AtlasIntel.

Debata prezydencka TVP. Ostatnie starcie przed wyborami z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Ostatnie starcie przed wyborami

W poniedziałek o godz. 20 rozpoczęła się debata prezydencka na antenie TVP w likwidacji. Biorą w niej udział wszyscy kandydaci.

Anonimowy Sędzia: Sędzia Iustitii łamie konstytucję wypowiadając się z pogardą nt. jednego z kandydatów w wyborach tylko u nas
Anonimowy Sędzia: Sędzia Iustitii łamie konstytucję wypowiadając się z pogardą nt. jednego z kandydatów w wyborach

Trochę się już przyzwyczailiśmy do polityków w togach, którzy angażują się w spór polityczny. Spotykają się z politykami towarzysko. Do tej pory jednak nikt w tak jawny sposób nie wypowiedział się w trakcie kampanii wyborczej wskazując dezaprobatę wobec jednego z kandydatów.

Świnoujście zagrożeniem dla Hamburga? Niemcy krytykują polską inwestycję z ostatniej chwili
Świnoujście zagrożeniem dla Hamburga? Niemcy krytykują polską inwestycję

''Ostsee Zeitung'' pisze, że terminal kontenerowy w Świnoujściu jest nieopłacalny i szkodzi ekosystemowi. Wcześniej organizacja "Lebensraum Vorpommern" pozwała Polskę.

Morderstwo na kampusie UW. Są nowe informacje Wiadomości
Morderstwo na kampusie UW. Są nowe informacje

Jak podaje Prokuratura Okręgowa w Warszawie, sekcja zwłok zamordowanej kobiety na Uniwersytecie Warszawskim trwała siedem godzin.

Zamieszanie z losowaniem przed debatą w TVP. Stanowski zdradził kulisy z ostatniej chwili
Zamieszanie z losowaniem przed debatą w TVP. Stanowski zdradził kulisy

W poniedziałek odbędzie się ostatnia przed I turą debata prezydencka. Burzę w sieci wywołało losowanie kolejności wypowiedzi. Krzysztof Stanowski zabrał głos w tej sprawie.

REKLAMA

Papież, który dał Solidarności Patrona

W pamięci członków i sympatyków NSZZ „Solidarność” papież Franciszek zapisze się szczególnie decyzją, by bł. ks. Jerzego Popiełuszkę uczynić Patronem Związku. Papież przez cały swój pontyfikat o Solidarności mówił z szacunkiem, a w 2019 roku spotkał się osobiście z przedstawicielami Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
Spotkanie przedstawicieli NSZZ
Spotkanie przedstawicieli NSZZ "S" z papieżem Franciszkiem / fot. T. Majchrowicz

W marcu 2013 roku, tuż po wyborze Jorge Mario Bergoglio na biskupa Rzymu, członkowie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wystosowali list gratulacyjny do nowego papieża.

„Być jeszcze bliżej ludzi potrzebujących”

Napisali w nim:

„Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem osoby Waszej Świątobliwości i patrona Św. Franciszka, którego imię Ojcze Święty przyjąłeś jako znak swojej posługi. My związkowcy z Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, który powstał za sprawą bł. Jana Pawła II, a którego Statut oparty jest na społecznej nauce Kościoła, odczytujemy to jako ważne wskazanie i znak również dla naszej działalności na rzecz drugiego człowieka. Aby być jeszcze bliżej ludzi potrzebujących”.

Papież Franciszek podziękował za gratulacje. List z podziękowaniem w imieniu Ojca Świętego nadesłał do przewodniczącego KK NSZZ „S” Piotra Dudy asesor mons. Peter B. Wells z watykańskiego Sekretariatu Stanu.

„Jego Świątobliwość Franciszek serdecznie dziękuje za nadesłane gratulacje z okazji wyboru na Stolicę Św. Piotra oraz za zapewnienie o modlitwie w Jego intencji”

- czytamy w nim.

„W duchu (…) ufności Papież Franciszek zawierza Bożemu miłosierdziu wszystkich, którzy przez życzliwość i modlitwę wspierają Jego posługę Następcy św. Piotra, i wyprasza dla nich obfitość Bożego błogosławieństwa”

- napisano w liście. W kopercie znalazł się również obrazek z wizerunkiem Ojca Świętego z jednej strony i jego podpisem z drugiej.

„Ks. Jerzy oddał życie, aby Solidarność mogła żyć”

Już rok później papież Franciszek wykonał wobec Związku wyjątkowy gest. Na wniosek NSZZ “Solidarność” złożony do Watykanu za pośrednictwem Episkopatu Polski, papież Franciszek upoważnił Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów do tego, by podjęła decyzję o ustanowieniu bł. ks. Jerzego Popiełuszki patronem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego “Solidarność”.
Dekret został odczytany podczas rocznicowej mszy św. w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku przez Metropolitę Gdańskiego ks. Abp Sławoja Leszka Głódzia.

„Szukacie dziś u Chrystusa wspomożenia w podejmowaniu tych trudnych spraw, w dopominaniu się o prawa należne ludziom pracy, w realizowaniu dziedzictwa Solidarności, którego jesteście depozytariuszami i które wzbogacacie waszą pracą i działalnością” 

– powiedział z tej okazji abp Głódź.

Sam dokument odebrał wówczas przewodniczący Piotr Duda.

- Ks. Jerzy oddał życie, aby Solidarność mogła żyć i zawsze jest z nami. Od teraz nie tylko jako nasz kapelan, ale i patron

– powiedział wówczas Piotr Duda. – To wspaniały dzień – dodał. Podczas mszy do Bazyliki św. Brygidy wprowadzone zostały także relikwie świętego Jana Pawła II i błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Decyzję o złożeniu wniosku o ustanowienie bł. ks. Popiełuszkę Patronem Solidarności podjął Krajowy Zjazd Delegatów w październiku 2010 roku we Wrocławiu.

„Oznaką otwartości na Bożego Ducha jest postawa solidarności”

Pięć lat później Piotr Duda osobiście podziękował papieżowi Franciszkowi za ustanowienie Patrona dla NSZZ „Solidarność”.
4 grudnia 2019 roku papież przyjął na prywatnej audiencji delegację Solidarności, która przybyła do Rzymu z okazji nadchodzącego wówczas 40-lecia powstania Związku. Franciszek podkreślił wtedy, że „związek był promotorem przemian politycznych i społecznych w Polsce oraz miał inspirujący wpływ na to, co działo się w innych krajach Europy”.

Ojciec Święty przypomniał o modlitwie św. Jana Pawła II, który prosił o nowe tchnienie Ducha Świętego dla swoich rodaków. Owocem tego, jak wskazał, stała się właśnie Solidarność.

„Oznaką otwartości na Bożego Ducha jest postawa solidarności z osobami pozbawionymi niezbywalnych praw, przejawiająca się w różnych środowiskach nauki, pracy, w relacjach społecznych, ekonomicznych, politycznych oraz międzynarodowych. (...) Jest to wrażliwość na głos sióstr i braci, których pozbawiono prawa do godnych człowieka warunków pracy, do godziwej zapłaty, niezbędnej na utrzymanie rodziny, do opieki zdrowotnej, czy do odpoczynku”

- powiedział.

Swoje przemówienie zakończył: "Proszę Boga o dary Ducha Świętego dla Was i dla wszystkich Członków Waszego Związku, by podejmowane przez Was inicjatywy zawsze były inspirowane chrześcijańską zasadą: +Jeden drugiego brzemiona noście+. Prosząc o wstawiennictwo Matkę Bożą Królową Polski, życzę, byście owocnie kontynuowali wasze dzieło towarzyszenia i wsparcia".

Po spotkaniu Piotr Duda relacjonował:

Podziękowałem Ojcu Świętemu za spotkanie, że jako władze Solidarności mogliśmy się z nim zobaczyć. Podziękowałem za naszego patrona, błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę, a także za to, że wspólnie z Uniwersytetem Jana Pawła II w Krakowie i arcybiskupem Markiem Jędraszewskim mogliśmy stworzyć Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności. Prosiłem Ojca Świętego o błogosławieństwo dla ludzi pracy w Polsce, dla całej Solidarności. Również dla górników i ich rodzin, bo dzisiaj mamy święto św. Barbary.

Przewodniczący Komisji Krajowej przekazał Ojcu Świętemu kopię krzyży gdańskich. Ojciec Święty z kolei wręczył Piotrowi Dudzie różaniec. - Wtedy pokazałem, że mam już różaniec – powiedział po spotkaniu Piotr Duda. - Ojciec Święty uśmiechnął się i powiedział, że w Argentynie związkowcy chowali różańce, a nie pokazywali, tak jak my. Podarowaliśmy także małą flagę Solidarności jako najbardziej rozpoznawalny symbol naszego Związku i statuetki ks. Jerzego Popiełuszki - dodał szef Solidarności.

Mimo tego, że wcześniej był ustalony inny scenariusz spotkania, Ojciec Święty do każdego z nas podszedł. To niezwykle kontaktowy, wyjątkowo ciepły człowiek

- opowiadał z kolei ówczesny zastępca przewodniczącego Tadeusz Majchrowicz.

W pamięci członków i sympatyków NSZZ „Solidarność” Ojciec Święty Franciszek pozostanie już na zawsze papieżem, który dał Solidarności Patrona.

CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje papież Franciszek

CZYTAJ TAKŻE: Media podały możliwą przyczynę śmierci papieża Franciszka

 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe