Właściciel TVN Warner Bros. Discovery wraca do gry

Niedawno mieliśmy do czynienia z mocnymi spadkami na światowych i amerykańskich giełdach, związanych z nałożeniem szeregu ceł na różne kraje przez administrację Donalda Trumpa. Jednak w związku z podjęciem negocjacji przez liczne kraje, w tym kraje Unii Europejskiej, administracja Trumpa zawiesiła cła na 90 dni. Spowodowało to z kolei wzrosty na giełdach.
Spadki na giełdzie najbardziej uderzyły w akcje m.in. amerykańskich koncernów medialnych. A spośród koncernów będących w posiadaniu serwisów streamingowych najbardziej – po zawieszeniu ceł – odbiły w górę akcje Warner Bros. Discovery, bo, jak donosi serwis branżowy c21media.net, aż o ok. 20%, podczas gdy np. akcje Netflixa tylko o 9%.
Trump powiedział, że powodem wstrzymania większości wyższych taryf jest fakt, że ponad 75 krajów nawiązało kontakt z różnymi departamentami USA w celu negocjacji rozwiązań kwestii handlowych.
Podczas gdy wstrzymanie taryf jest mile widzianą ulgą dla amerykańskich studiów i serwisów streamingowych, szersza niepewność rynkowa bez wątpienia będzie nadal powodować gwałtowne wahania rynkowe. Najbardziej istotne dla studiów i serwisów streamingowych jest potencjalne wycofanie reklam, które zostało przewidziane przez ekonomistów, ponieważ duże marki radzą sobie z wahaniami rynkowymi wywołanymi przez zmieniające się kaprysy Trumpa
– czytamy na łamach serwisu c21media.net.
A tymczasem w TVN nerwowo
Jakiś czas temu prezes TVN Warner Bros. Discovery w Polsce Katarzyna Kieli napisała uspokajający list do pracowników stacji. Odniosła się w nim do potencjalnej sprzedaży Grupy TVN.
WBD rozważa różne opcje i jedną z nich jest potencjalna sprzedaż różnych aktywów. Czy do takiej sprzedaży dojdzie, jeszcze nie wiadomo. Co wiadomo, to że do potencjalnych inwestorów zostanie rozesłana informacja dotycząca naszego biznesu
– napisała w liście Katarzyna Kieli.
Zwróciła również uwagę na to, że w przeszłości TVN kilka razy zmieniał swojego właściciela.
Z każdej zmiany wychodziliśmy mocniejsi. Razem przeszliśmy przez ostatnie, bardzo trudne lata i niezależnie od tego, czy do zmiany właściciela dojdzie czy nie, chciałabym żebyście mieli wszyscy pewność, że zarówno ja, jak i cały polski management jesteśmy razem z Wami. I tym razem przejdziemy przez to jeszcze mocniejsi
– stwierdziła prezes TVN Warner Bros. Discovery.
W liście Katarzyna Kieli przekonuje pracowników, że niezależność dziennikarska jest dla nadawcy kluczowa.
Oprócz tego, że jest to fantastyczna firma, z fantastycznymi pracownikami, to wartości którym wszyscy hołdujemy, na czele z niezależnością dziennikarską, są naszym trwałym fundamentem. I to się nigdy nie zmieni
– zapewniła Kieli.
Sprzedaż TVN
Jak podawała Agencja Reutera, cztery osoby zaznajomione ze sprawą sprzedaży Grupy TVN miały potwierdzić rozpoczęcie całego procesu zmiany właściciela. Akcjonariusz Warner Bros. Discovery podjął współpracę z doradcami z JP Morgan, której celem na być sprzedaż TVN.
Bank miał też kontaktować się z potencjalnymi nabywcami aktywów w ostatnich tygodniach, a materiały sprzedażowe mają zostać rozesłane na początku przyszłego roku.
Trwają spekulacje nt. przejęcia TVN przez nowego właściciela, który mógłby wpłynąć na linię redakcyjną stacji.
Mówiło się również o zakupie całego Warner Bros. Discovery przez koncern FOX, do którego należy konserwatywna telewizja informacyjna FOX News. A także o ewentualnym zakupie TVN przez imperium medialne rodziny Berlusconich.
Ostatecznie, według doniesień "Rzeczpospolitej", wpłynęły trzy oferty – funduszu należącego do miliardera Michała Sołowowa, konsorcjum z Wirtualną Polską oraz Media For Europe – grupy należącej do spadkobierców Silvio Berlusconiego, która jednak, według doniesień medialnych, miała się wycofać.
Jak wynika z ustaleń Business Insider Polska, najbogatszy Polak Michał Sołowow również miał się wycofać z planów przejęcia Grupy TVN od koncernu Warner Bros. Discovery. Prawdopodobnie ma to związek z polityką celną Donalda Trumpa, która nie sprzyja klimatowi transakcji.