Dariusz Matecki nie porzucił obowiązków poselskich. Złożył ponad 20 interpelacji

Jak podaje Telewizja Republika, poseł Dariusz Matecki, który przebywa w areszcie od 7 marca, miał nie porzucić swoich obowiązków poselskich. W ostatnich tygodniach miał złożyć kilkadziesiąt interpelacji
Po brutalnym zatrzymaniu w centrum Warszawy, poseł Dariusz Matecki nie porzucił swoich obowiązków poselskich. W ciągu ostatnich dwóch tygodni poseł złożył już ponad dwadzieścia interpelacji. Pierwsze z nich są już odnotowane na stronach Sejmu, ale zaskakuje fakt, że nie ma ich treści
- informuje Telewizja Republika.
Adwokat posła, Kacper Stukan w rozmowie z Telewizją Republika stwierdził, że "może to wynikać z faktu, że zostały sporządzone ręcznym pismem, co może stanowić "problem". W tej kwestii redakcja portalu TV Republika zwróciła się do Centrum Informacyjnego Sejmu, jednakże do tej pory nie otrzymali odpowiedzi.
- Komunikat dla mieszkańców Gdańska
- Debata prezydencka w TV Republika. Rafał Trzaskowski odmówił udziału
- "Antypolski ubecki pomiot". Mocny głos po emisji popularnego programu TVN
- "To trudne chwile". Komunikat wrocławskiego zoo
- Hołownia pozywa Mentzena
- Komunikat dla mieszkańców Krakowa
- Skandal na Mazowszu. Urzędnicy wydali 12,5 tys. fałszywych dokumentów imigrantom
- Komunikat dla mieszkańców Poznania
- Relokacja amerykańskich wojsk z Jasionki. Nowy komunikat US Army
Dariusz Matecki skierował wniosek do prokuratora
Poseł Dariusz Matecki miał zwrócić się do prokuratora z wnioskiem o umożliwienie mu dostępu do komputera lub maszyny do pisania, aby mógł dalej wykonywać obowiązki poselskie.
Mój klient zwrócił się do prokuratora nadzorującego sprawę o wyrażenie zgody na udostępnienie mu komputera, albo chociaż maszyny do pisania, aby ten mógł z aresztu wykonywać swoje obowiązki poselskie
- powiedział mecenas Kacper Stukan, cytowany przez portal Tvrepublika.pl. W tej kwestii, nie zapadła jeszcze decyzja.
Ponadto redakcja TVRepublika.pl postanowiła w tej sprawie skontaktować się z rzecznikiem Prokuratury Krajowej Anną Adamiak.
To najtrudniejsze pytanie w mojej karierze zawodowej. Nie potrafię na ten moment odpowiedzieć, ale ustalę
- przekazała Anna Adamiak, cytowana przez portal. Jednakże po pewnym czasie, prokurator miała oddzwonić i poinformować dziennikarzy, że "zgodnie z artykułem 216 Kodeksu karnego wykonawczego, tymczasowo aresztowani nie mogą posiadać urządzeń do rejestrowania informacji, co wyklucza możliwość dostępu do komputera".
Wyjaśniła także, że maszyna do pisania nie jest objęta tymi przepisami. Dodała także, że "każdy zakład wykonujący tymczasowe aresztowanie musi się kierować rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 grudnia 2022 roku, dotyczącym Regulaminu organizacyjno-porządkowego wykonywania tymczasowego aresztowania".
W tym rozporządzeniu, a konkretnie w paragrafie ósmym, jest mowa o tym, że wszystkie kwestie dotyczące tego, co aresztowany może posiadać w celi, określa wewnętrzny akt aresztu śledczego
- przekazała rzecznik Prokuratury Krajowej.
Ponadto redakcja TVRepublika.pl, postanowiła uzyskać więcej informacji od Aresztu Śledczego w Radomiu, jednakże do tej pory nie otrzymali odpowiedzi.
Dariusz Matecki zatrzymany przez ABW
7 marca rano funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali posła Dariusza Mateckiego – poinformował Polsat News rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak.
Według informacji dziennikarza RMF FM do posła podeszło kilku zamaskowanych funkcjonariuszy, którzy okazali legitymacje ABW. Następnie Matecki został zaprowadzony do jednego z dwóch podstawionych pojazdów dostawczych i przewieziony na przesłuchanie do prokuratury.
Zatrzymanie i areszt posła ma związek ze śledztwem ws. Funduszu Sprawiedliwości, a także z zatrudnieniem posła Mateckiego w Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Łącznie prokuratura podejrzewa posła o popełnienie sześciu przestępstw zagrożonych karą do 10 lat pozbawienia wolności.