Niemcy szacują straty z tytułu amerykańskich ceł na 200 miliardów euro

Wpływ ceł na gospodarkę UE i Niemiec
Jak podaje portal Deutschlandfunk.de, według szacunków Niemieckiego Instytutu Ekonomicznego w Kolonii amerykańskie cła nałożone na Europę przez prezydenta USA Donalda Trumpa mogą kosztować Niemcy 200 miliardów euro w ciągu najbliższych czterech lat.
Według badań w 2028 roku PKB Unii Europejskiej może być o 1,5 proc. niższy. Straty mogą wynieść nawet 750 miliardów euro. Kluczowe sektory gospodarki, takie jak motoryzacja, przemysł chemiczny i farmaceutyczny, są najbardziej narażone.
- Komunikat dla mieszkańców Katowic
- Nagły zwrot ws. sprzedaży TVN przez Warner Bros. Discovery. Tego nikt się nie spodziewał
- Zerwano i spalono polskie flagi na Westerplatte. Policja bada sprawę
- Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy
- "Ranny lub przysypiający". Ważny komunikat warszawskiego zoo
- Komunikat dla mieszkańców Poznania
- Zaskakujące informacje ws. sprzedaży TVN przez Warner Bros. Discovery. Do gry wchodzi potężny inwestor
- Katastrofa unijnej elektromobilności
- Burza w Pałacu Buckingham. Kłopoty księcia Harry’ego
Obawy niemieckich firm i organizacji biznesowych
Federalne Stowarzyszenie Handlu Hurtowego, Handlu Zagranicznego i Usług (BGA) wskazuje na rosnącą niepewność wśród przedsiębiorstw. Dyrektor generalny BGA Antonin Finkelnburg podkreśla, że cła najmocniej uderzą w przemysł motoryzacyjny, chemiczny i farmaceutyczny.
Wojny handlowej nikt nie może wygrać
– powiedział Antonin Finkelnburg, dyrektor generalny BGA, cytowany przez portal Deutschlandfunk.de.
Zdaniem Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (DIHK) UE powinna działać jednomyślnie i strategicznie. Volker Treier, szef handlu zagranicznego w DIHK, apeluje o zdecydowaną, ale przemyślaną reakcję na politykę USA.
Możliwe środki zaradcze UE
Unia Europejska planuje wprowadzenie ceł odwetowych na amerykańskie produkty. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła, że UE chce prowadzić negocjacje, ale jednocześnie jest gotowa do działania.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej von der Leyen oświadczyła wcześniej, że obecnie rozważane jest wprowadzenie specjalnych taryf na produkty amerykańskie. Jednocześnie dała jasno do zrozumienia, że Unia Europejska nadal jest zainteresowana rozwiązaniem w drodze negocjacji
– czytamy na niemieckim portalu.
Z kolei minister gospodarki Niemiec Robert Habeck zaapelował o podjęcie konsekwentnych działań przeciwko polityce handlowej USA.
UE musi pokazać siłę i pewność siebie
– stwierdził Habeck, cytowany przez portal Deutschlandfunk.de.
Komisarz UE ds. handlu Maroš Šefčovič zapowiedział rozmowy z przedstawicielami rządu USA, które mają się odbyć w najbliższy piątek.
Niemieckie firmy mogą przenieść produkcję do USA
Ekspert ds. handlu zagranicznego IW Jurgen Matthes ostrzega, że utrzymanie wysokich ceł może skłonić niemieckie firmy do relokacji produkcji do USA.
Jednym z najbardziej zagrożonych sektorów jest sektor motoryzacyjny, gdzie cła na samochody mogą zwiększyć koszty produkcji i ceny pojazdów, oraz farmaceutyczny, gdzie mogą wystąpić potencjalne ograniczenia w dostępie do leków w USA.