Zawieszenie broni na Ukrainie. Wołodymyr Zełenski podał możliwy termin

Ukraina dąży do zawieszenia broni
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił podczas spotkania z władzami lokalnymi w obwodzie czernihowskim, że Ukraina zgodziła się na bezwarunkowe zawieszenie broni - przekazał portal RBK-Ukraina.
Rozmowy na temat rozejmu toczą się między USA i Rosją. By doszło do wstrzymania ognia, trzeba naciskać na Moskwę
- dodał prezydent.
Ukraiński przywódca wyraził przekonanie, że osiągnięcie rozejmu jest możliwe w "najbliższych tygodniach, może miesiącach".
Oświadczył, że Ukraina, dążąc do osiągnięcia sprawiedliwego pokoju, nie uzna okupowanych terytoriów za rosyjskie ani nie zgodzi się na zmniejszenie swojej armii.
- Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy
- Komunikat dla mieszkańców Katowic
- Nagły zwrot ws. sprzedaży TVN przez Warner Bros. Discovery. Tego nikt się nie spodziewał
- "Ranny lub przysypiający". Ważny komunikat warszawskiego zoo
- Działania niemieckiej policji w Polsce. Szokujące informacje polskiego MSW
- W Hiszpanii powstanie największa na świecie wytwórnia owadów "spożywczych"
- Fundacja Pro-Prawo do Życia: W szpitalu w Oleśnicy zabito zastrzykiem w serce w dziewiątym miesiącu małego Felka
- Komunikat dla mieszkańców Gdańska
- Burza wokół zdjęcia Trzaskowskiego. Jest komentarz Jarosława Kaczyńskiego
Negocjacje w sprawie zawieszenia broni
Mimo ciągłych apeli prezydenta USA Donalda Trumpa, nie udało się jeszcze osiągnąć całkowitego zawieszenia broni na Ukrainie. Prezydent Rosji Władimir Putin chce, aby zachodni partnerzy tymczasowo zaprzestali pomocy Ukrainie, a w samym kraju należy powstrzymać mobilizację. Kijów zgodził się na całkowite zawieszenie broni, ale sam nie podejmie działań w jego kierunku.
Niedawno amerykański prezydent wyraził niezadowolenie z działań Putina spowodowanych brakiem postępów w negocjacjach. Zagroził nałożeniem nowych sankcji gospodarczych na Rosję, w tym 25-procentowym cłem na import rosyjskiej ropy naftowej, jeśli porozumienie nie zostanie osiągnięte.
W wyniku rozmów prowadzonych w Arabii Saudyjskiej przez Stany Zjednoczone z Rosją i Ukrainą Kijów i Moskwa zgodziły się na całkowity zakaz przeprowadzania wzajemnych ataków na infrastrukturę energetyczną.
Natomiast w piątek 28 marca prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że biorąc pod uwagę "tragiczne doświadczenia Ukrainy związane z porozumieniami z Rosją", kluczowe w tej sprawie jest monitorowanie moratorium na ataki na system energetyczny.