Niepokojące informacje z granicy polsko-białoruskiej. Jest komunikat Straży Granicznej

Najnowszy raport Straży Granicznej
Na polsko-białoruskiej granicy wciąż dochodzi do prób nielegalnego przekroczenia terytorium Polski. Według najnowszego raportu Straży Granicznej, 2 kwietnia odnotowano aż 180 takich przypadków, z czego ponad 150 zostało udaremnionych. Wobec 28 osób trwają czynności zmierzające do ich ujęcia, a cztery osoby zatrzymano za pomocnictwo w przekraczaniu granicy. W stronę polskich patroli rzucano kamieniami i konarami.
- Nagły zwrot ws. sprzedaży TVN przez Warner Bros. Discovery. Tego nikt się nie spodziewał
- "Jakby był pod wpływem". Burza po emisji popularnego programu TVN
- Komunikat dla mieszkańców Katowic
- Ważny komunikat RCB. Dwa miasta poważnie zagrożone
- Agresja na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat
- Komunikat dla mieszkańców Gdańska
Strefa buforowa przedłużona na kolejne miesiąc
Aby skuteczniej kontrolować sytuację na granicy, władze zdecydowały się na dalsze przedłużenie strefy buforowej. Początkowo wprowadzona 13 czerwca 2024 r. na 90 dni, była już kilkukrotnie przedłużana. Ostatnie rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 marca 2025 r. wydłuża jej obowiązywanie o kolejne 90 dni.
Według danych MSWiA, funkcjonowanie strefy przynosi wymierne efekty – liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy spadła o 46%. Od czerwca 2024 r. odnotowano ponad 12,7 tys. takich incydentów, podczas gdy w analogicznym okresie przed wprowadzeniem strefy było ich niemal 23,5 tys.
Strefa objęta zakazem przebywania została dodatkowo rozszerzona i obecnie obejmuje 78,29 km długości granicy na odcinku podlegającym placówkom Straży Granicznej w Michałowie, Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i Czeremsze. W zależności od lokalizacji szerokość strefy wynosi od 200 metrów do nawet 4 km w głąb kraju, szczególnie w rejonie rezerwatów przyrody.
Stalowa zapora
Na długości 186 km granicy stoi stalowa zapora o wysokości 5,5 m, której budowa zakończyła się w 2022 roku. To główny element ochrony przed nielegalną migracją. Dodatkowo na 206 km funkcjonuje tzw. bariera elektroniczna, składająca się z kamer i czujników. Ostatnio zakończono kolejny etap modernizacji, obejmujący m.in. graniczne rzeki Świsłocz i Istoczanka.
W ramach rozbudowy systemu zabezpieczeń na 47-kilometrowym odcinku zainstalowano około 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych, a także sieć czujników. Wprowadzono również mechanizm wykorzystujący sztuczną inteligencję do analizy alarmów z detekcyjnych kabli światłowodowych.
Polska granica pod ścisłą kontrolą
Straż Graniczna zapewnia, że całe województwo podlaskie jest już objęte nowoczesnym monitoringiem. W ostatnim czasie dodano dodatkową linię kamer do obserwacji zewnętrznej strony ogrodzenia, punkty kamerowe do zabezpieczenia przepustów wodnych oraz oświetlenie LED dla lepszej widoczności. Wszystkie te działania mają na celu jeszcze skuteczniejszą ochronę granicy i zwiększenie bezpieczeństwa.
2 kwietnia na granicy z 🇧🇾 odnotowano 180 prób nielegalnego przedostania się do 🇵🇱, ponad 150 z nich udaremniono. Wobec 28 osób prowadzone są czynności w celu ich ujęcia. Za pomocnictwo zatrzymano 4 osoby. W stronę 🇵🇱 patroli rzucano kamieniami i konarami.#BezpiecznaGranica pic.twitter.com/meru6l4Y4y
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) April 3, 2025