NSA po stronie Turowa. Jest wyrok ws. decyzji środowiskowej

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w Warszawie, w wyroku wydanym 18 marca 2025 r. uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) z 1 lutego 2022 r. ws. decyzji środowiskowej - poinformowała Solidarność działająca w kopalni Turów. Informację potwierdziła dziś Joanna Blewąska, rzecznik prasowy PGE GiEK.
KWB Turów NSA po stronie Turowa. Jest wyrok ws. decyzji środowiskowej
KWB Turów / fot. M. Żegliński

Jak przekazuje w przesłanym dziś komunikacie Joanna Blewąska, wyrok oznacza, że decyzja środowiskowa jest wykonalna, a KWB Turów może zgodnie z prawem kontynuować realizację jej warunków.

"Wydobycie realizowane jest z poszanowaniem środowiska naturalnego"

Jak zapewnia PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., wszystkie zapisy decyzji środowiskowej Kopalnia Turów wypełnia właściwie i terminowo. 

"Wydobycie realizowane jest z poszanowaniem środowiska naturalnego. Wykonanych zostało wiele inwestycji minimalizujących każde, nawet najmniejsze oddziaływanie na środowisko. Między innymi zbudowano podziemny ekran przeciwfiltracyjny, który zabezpiecza sąsiadujące z kopalnią tereny przed potencjalnym odpływem wód gruntowych, zainstalowano automatyczny system zamgławiania na ciągach transportowych oraz stacjonarny system zraszania dróg, który ogranicza emisję pyłów. Zamontowany został także ekran akustyczny w rejonie bogatyńskich osiedli, a na przenośnikach taśmowych krążniki cichobieżne. Kopalnia Turów ma bardzo dobrze rozwinięty monitoring środowiskowy - i dalej rozwija się w tym zakresie wykorzystując najnowsze technologie"

- czytamy w komunikacie.

Wyrok istotny dla transparentnego i zgodnego z prawem prowadzenia działalności

Jak przekazuje rzecznik PGE GiEK wyrok NSA ma istotne znaczenie dla transparentnego i zgodnego z prawem prowadzenia działalności w oparciu o wszystkie uwarunkowania środowiskowe.

Przypomna, że PGE GiEK złożyła skargę kasacyjną od wyroku WSA z dnia 1 lutego 2022 r., który uchylił postanowienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska podtrzymujące postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w sprawie nadania decyzji środowiskowej Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia 21 stycznia 2020 roku rygoru natychmiastowej wykonalności, dotyczącej kontynuacji wydobycia węgla w kopani Turów. 

Do skargi PGE GiEK przychylił się NSA. W ustnych motywach podzielił argumentację PGE GiEK wskazując m.in. jako błąd oparcie wyroku WSA według stanu prawnego i faktycznego późniejszego niż stan dnia wydania ostatecznego postanowienia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, w szczególności w oparciu o postanowienie wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie wstrzymania wydobycia w Kopalni Turów, wydane później, które to postanowienie ostatecznie utraciło moc wobec wycofania skargi wniesionej do TSUE przez stronę czeską.

"Musimy liczyć się z atakami ekoterrorystów"

- Dzięki wyrokowi Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie mogła realizować nie tylko warunki decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydobycia węgla, ale także i umowy zawartej przez Polskę i Republikę Czeską w sprawie wydobycia węgla w Kopalni. Musimy się jednak liczyć z kolejnymi atakami ekoterrorystów na naszą Kopalnię

- komentuje wyrok Wojciech Ilnicki, przewodniczący NSZZ "S" w KWB Turów.

"Kopalnia i elektrownia w Turowie są kluczowymi podmiotami Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Wyrok NSA uchylający wyrok WSA i przekazujący sprawę do ponownego rozpoznania, przywrócił rygor natychmiastowej wykonalności dla decyzji środowiskowej. „Rygor natychmiastowej wykonalności” - zgodnie z literą prawa - nadawany jest decyzjom administracyjnym w przypadku konieczności zabezpieczenia ochrony zdrowia i życia, interesu społecznego i ważnego interesu strony. W tej sytuacji wiąże się z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz ciepła okolicznym mieszkańcom" 

- czytamy z kolei w przesłanym przez rzecznik PGE GiEK komunikacie.

ZOBACZ TAKŻE: "Dziś jeszcze odlecisz!" Solidarność protestuje na lotnisku Poznań-Ławica

ZOBACZ TAKŻE: Szef "S" w Grupie Azoty: Rosyjskie nawozy to koń trojański, który niszczy nasz przemysł chemiczny

ZOBACZ TAKŻE: Premiera wstrząsającego reportażu Anity Gargas o kulisach niszczenia polskich Azotów [WIDEO]

 

 


 

POLECANE
MSWiA nie ma danych nt. wyższej efektywności patroli polsko-niemieckich nad polskimi. Więc po co to jest? Wiadomości
MSWiA nie ma danych nt. wyższej efektywności patroli polsko-niemieckich nad polskimi. "Więc po co to jest?"

Red. naczelna Radia Debata Aleksandra Fedorska opublikowała nową odpowiedź polskiego MSWiA ws. patroli niemieckiej policji na terenie Polski.

Na granicy polsko-białoruskiej staną specjalne wieże. SG zapowiada inwestycję pilne
Na granicy polsko-białoruskiej staną specjalne wieże. SG zapowiada inwestycję

Jak poinformował ppłk Andrzej Juźwiak ze Straży Granicznej, do grudnia ma potrwać montaż pięciu wież obserwacyjnych przy polsko-białoruskiej granicy w Podlaskiem. 70-metrowe wieże mają być wyposażone w kamery i staną na odcinkach granicznych rzek w regionie.

Wiadomości
iPad mini jako narzędzie edukacyjne dla dzieci – jak tablet może wspierać naukę w domu i szkole?

Nowoczesne technologie odgrywają ogromną rolę w codziennym życiu, a ich zalety są nie do przecenienia. Smartfony, komputery czy tablety są w prawie każdym domu, a ich zastosowanie jest naprawdę szerokie. Co ciekawe, tego typu urządzenia mogą być świetnym wsparciem dla dzieci – nie tylko jako narzędzie do przeglądania Internetu, grania w gry czy oglądania filmów, ale i jako pomoc w nauce. Zarówno w domu, jak i w szkole, nowoczesny sprzęt, taki jak np. iPad mini od Apple, może skutecznie wspierać edukację. Warto przyjrzeć się bliżej, jakie korzyści niesie za sobą wykorzystanie technologii w nauce.

Komunikat dla mieszkańców Poznania z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Poznania

Rozpoczęły się konsultacje ws. pomnika Wiedźmy w Poznaniu. Za jego postawieniem byli radni Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz Polski 2050. Radni PiS zagłosowali przeciw.

Wiadomości
Dofinansowanie do pieca i inne formy wsparcia – jak obniżyć koszty przy wymianie źródła ciepła?

Wymiana przestarzałego pieca na nowoczesne źródło ciepła nie musi wiązać się z ogromnymi kosztami. W Polsce sukcesywnie od kilku lat działa wiele atrakcyjnych programów wsparcia finansowego dla osób, które decydują się zrobić krok w stronę czystszego powietrza w swoim domu i otoczeniu. Jakie to programy i ile można na nich zyskać? Oto praktyczny przewodnik po dofinansowaniach i pozostałych formach wsparcia!

Wielki Piątek w Stuttgarcie to Cichy Piątek. Iga Świątek dziś nie zagra z ostatniej chwili
Wielki Piątek w Stuttgarcie to Cichy Piątek. Iga Świątek dziś nie zagra

Wielki Piątek jest w Niemczech obchodzony jako dzień refleksji i wyciszenia przed Wielkanocną Niedzielą. W całym kraju jest dniem wolnym od pracy, stąd w niektórych landach nazywany jest też Cichym Piątkiem. Tego dnia w regionie Badenii-Wirtembergii, gdzie położony jest Stuttgart, nie można organizować żadnych wydarzeń sportowych.

Czterodniowy tydzień pracy? Ministerstwo pracy zakończyło analizy pilne
Czterodniowy tydzień pracy? Ministerstwo pracy zakończyło analizy

Jak wynika z badań, akceptacja społeczna dla pomysłu 4-dniowego dnia pracy, analizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jest duża. Założeniem ma być zachowanie dotychczasowych wynagrodzeń — krótszy czas pracy nie może oznaczać mniejszych pensji.

Drastyczne treści na Instagramie aborterki ze szpitala w Oleśnicy gorące
Drastyczne treści na Instagramie aborterki ze szpitala w Oleśnicy

Fundacja Pro – Prawo do Życia poinformowała na początku kwietnia, że w szpitalu w Oleśnicy dokonano zabójstwa 9-miesięcznego Felka, wykonując mu zastrzyk w serce z chlorku potasu. Aborcji miała dokonać ginekolog, z-ca dyrektora ds. lecznictwa Gizela Jagielska.

Niemcy kłócą się o loty z Afgańczykami. Nie przyjmować nowych, odesłać przestępców Wiadomości
Niemcy kłócą się o loty z Afgańczykami. "Nie przyjmować nowych, odesłać przestępców"

W Niemczech trwa żywiołowa dyskusja na temat przylotu kolejnych grup Afgańczyków, którym w kraju grożą represje. Dalszym samolotom z przybyszami sprzeciwiają się politycy z CDU/CSU. Zieloni nazywają ich stanowisko "podłym". Tymczasem niemieckie media donoszą, że tamtejsza federalna policja już prowadzi śledztwo w sprawie kilku Afgańczyków, którzy w środę przybyli do kraju.

Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy? Oto co sądzą Polacy [SONDAŻ] Wiadomości
Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy? Oto co sądzą Polacy [SONDAŻ]

Po tym, jak Wigilia stała się oficjalnie dniem wolnym od pracy, wielu Polaków zastanawia się, czy podobne rozwiązanie nie powinno dotyczyć również Wielkiego Piątku. 

REKLAMA

NSA po stronie Turowa. Jest wyrok ws. decyzji środowiskowej

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w Warszawie, w wyroku wydanym 18 marca 2025 r. uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) z 1 lutego 2022 r. ws. decyzji środowiskowej - poinformowała Solidarność działająca w kopalni Turów. Informację potwierdziła dziś Joanna Blewąska, rzecznik prasowy PGE GiEK.
KWB Turów NSA po stronie Turowa. Jest wyrok ws. decyzji środowiskowej
KWB Turów / fot. M. Żegliński

Jak przekazuje w przesłanym dziś komunikacie Joanna Blewąska, wyrok oznacza, że decyzja środowiskowa jest wykonalna, a KWB Turów może zgodnie z prawem kontynuować realizację jej warunków.

"Wydobycie realizowane jest z poszanowaniem środowiska naturalnego"

Jak zapewnia PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., wszystkie zapisy decyzji środowiskowej Kopalnia Turów wypełnia właściwie i terminowo. 

"Wydobycie realizowane jest z poszanowaniem środowiska naturalnego. Wykonanych zostało wiele inwestycji minimalizujących każde, nawet najmniejsze oddziaływanie na środowisko. Między innymi zbudowano podziemny ekran przeciwfiltracyjny, który zabezpiecza sąsiadujące z kopalnią tereny przed potencjalnym odpływem wód gruntowych, zainstalowano automatyczny system zamgławiania na ciągach transportowych oraz stacjonarny system zraszania dróg, który ogranicza emisję pyłów. Zamontowany został także ekran akustyczny w rejonie bogatyńskich osiedli, a na przenośnikach taśmowych krążniki cichobieżne. Kopalnia Turów ma bardzo dobrze rozwinięty monitoring środowiskowy - i dalej rozwija się w tym zakresie wykorzystując najnowsze technologie"

- czytamy w komunikacie.

Wyrok istotny dla transparentnego i zgodnego z prawem prowadzenia działalności

Jak przekazuje rzecznik PGE GiEK wyrok NSA ma istotne znaczenie dla transparentnego i zgodnego z prawem prowadzenia działalności w oparciu o wszystkie uwarunkowania środowiskowe.

Przypomna, że PGE GiEK złożyła skargę kasacyjną od wyroku WSA z dnia 1 lutego 2022 r., który uchylił postanowienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska podtrzymujące postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w sprawie nadania decyzji środowiskowej Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia 21 stycznia 2020 roku rygoru natychmiastowej wykonalności, dotyczącej kontynuacji wydobycia węgla w kopani Turów. 

Do skargi PGE GiEK przychylił się NSA. W ustnych motywach podzielił argumentację PGE GiEK wskazując m.in. jako błąd oparcie wyroku WSA według stanu prawnego i faktycznego późniejszego niż stan dnia wydania ostatecznego postanowienia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, w szczególności w oparciu o postanowienie wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie wstrzymania wydobycia w Kopalni Turów, wydane później, które to postanowienie ostatecznie utraciło moc wobec wycofania skargi wniesionej do TSUE przez stronę czeską.

"Musimy liczyć się z atakami ekoterrorystów"

- Dzięki wyrokowi Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie mogła realizować nie tylko warunki decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydobycia węgla, ale także i umowy zawartej przez Polskę i Republikę Czeską w sprawie wydobycia węgla w Kopalni. Musimy się jednak liczyć z kolejnymi atakami ekoterrorystów na naszą Kopalnię

- komentuje wyrok Wojciech Ilnicki, przewodniczący NSZZ "S" w KWB Turów.

"Kopalnia i elektrownia w Turowie są kluczowymi podmiotami Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Wyrok NSA uchylający wyrok WSA i przekazujący sprawę do ponownego rozpoznania, przywrócił rygor natychmiastowej wykonalności dla decyzji środowiskowej. „Rygor natychmiastowej wykonalności” - zgodnie z literą prawa - nadawany jest decyzjom administracyjnym w przypadku konieczności zabezpieczenia ochrony zdrowia i życia, interesu społecznego i ważnego interesu strony. W tej sytuacji wiąże się z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz ciepła okolicznym mieszkańcom" 

- czytamy z kolei w przesłanym przez rzecznik PGE GiEK komunikacie.

ZOBACZ TAKŻE: "Dziś jeszcze odlecisz!" Solidarność protestuje na lotnisku Poznań-Ławica

ZOBACZ TAKŻE: Szef "S" w Grupie Azoty: Rosyjskie nawozy to koń trojański, który niszczy nasz przemysł chemiczny

ZOBACZ TAKŻE: Premiera wstrząsającego reportażu Anity Gargas o kulisach niszczenia polskich Azotów [WIDEO]

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe