Polska traci Pocztę – nowy numer „Tygodnika Solidarność”

Poczta Polska znalazła się w centrum politycznej i ekonomicznej walki. Czy grozi jej rozbiór i prywatyzacja? Jakie są konsekwencje decyzji obecnego rządu? Jakie siły stoją za próbą osłabienia tej strategicznej instytucji? O tym piszemy w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.
Polska traci Pocztę Polską Polska traci Pocztę – nowy numer „Tygodnika Solidarność”
Polska traci Pocztę Polską / okładka Tygodnika Solidarność nr 10/2025

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Temat tygodnia: „Skok na Pocztę Polską” – zagrożenia dla stabilności strategicznej instytucji

Poczta Polska to nie tylko listy i paczki. To infrastruktura strategiczna państwa, która może odegrać kluczową rolę w sytuacjach kryzysowych. Jednak obecnie, zamiast wzmacniania jej pozycji, rząd doprowadza do jej osłabienia.

Dochodzi do powolnego, z pozoru niezauważalnego, rozmontowywania państwa i jego stabilności. Poczta Polska, podobnie jak PKP Cargo czy Grupa Azoty, to filary naszego bezpieczeństwa

– ostrzega Michał Ossowski, redaktor naczelny „TS”.

Decyzja o otwarciu rynku dla prywatnych operatorów oznacza utratę monopolu Poczty Polskiej na dostarczanie korespondencji urzędowej. To kolejny krok w kierunku prywatyzacji i osłabiania spółek Skarbu Państwa.
„Nie chodzi tylko o to, kto zarobi – państwowa czy prywatna firma. Dochodzi do powolnego demontażu państwa. To planowe działanie, którego skutki odczujemy dopiero w sytuacji głębokiego kryzysu” – pisze dalej Ossowski.

 

„Wojna o Pocztę dopiero się zaczyna”

Rafał Woś w swoim felietonie pokazuje, jak na naszych oczach realizuje się schemat prywatyzacji metodą „salami” – stopniowe osłabianie instytucji publicznych, zwolnienia, zamykanie placówek, a następnie ich przejmowanie przez prywatnych operatorów.

To, co dzieje się z Pocztą Polską, to nie przypadek, ale dobrze znany scenariusz.

Bez silnego i zorganizowanego ruchu pracowniczego już dawno byłoby po zawodach. Pracowników wyrzucono by z uśmiechem na ustach, reszta siedziałaby jak mysz pod miotłą. Cała zaś Poczta Polska wisiałaby już dawno jak wypatroszone trofeum myśliwskie w gabinetach nowej uśmiechniętej władzy

– pisze Woś, ostrzegając, że ta walka dopiero się rozpoczyna.

„Akcja dezintegracja”

Marcin Krzeszowiec opisuje, jak działania obecnego zarządu Poczty Polskiej mogą doprowadzić do jej stopniowego osłabienia, a w konsekwencji – do marginalizacji i sprzedaży prywatnym firmom.

Oskarżamy Zarząd Poczty Polskiej S.A. o celowe osłabianie spółki i tworzenie warunków do jej marginalizacji lub wręcz likwidacji. Decyzje te prowadzą do dezintegracji naszej instytucji, zwalniania doświadczonych pracowników i przekazywania rynku zagranicznym konkurentom”

– alarmują związki zawodowe cytowane w tekście.

Wywiad z Bogumiłem Nowickim: „To nie naprawa, to dewastacja”

Czy restrukturyzacja Poczty Polskiej to faktyczna reforma, czy celowe niszczenie instytucji? Odpowiada przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej – Bogumił Nowicki.

Nie widzę, by te działania biznesowe były realizowane. Dużo się mówi o sile Poczty na rynku przesyłek, ale Poczta w ogóle nie działa na zewnątrz, nie przedstawia żadnych nowych produktów, nie naprawia tych, które źle działają. Jedynym działaniem jest zwalnianie ludzi”

– mówi Nowicki w rozmowie z Jakubem Pacanem.

„Pancerny Brzoska” – kim jest człowiek, który chce przejąć Pocztę Polską?

Ludwik Pęzioł analizuje fenomen Rafała Brzoski – twórcy InPostu, który coraz śmielej rozpycha się na rynku usług pocztowych. Czy to przypadek, że w momencie, gdy Poczta Polska jest osłabiana przez zwolnienia i restrukturyzację, jego firma zyskuje coraz większe wpływy?

Brzoska to człowiek, który w swojej karierze nie uznaje kompromisów. Przejął rynek paczek, teraz chce zdominować całą branżę pocztową – i, co więcej, ma ku temu sprzyjające warunki polityczne. Niedawno został powołany przez premiera Donalda Tuska na szefa speczespołu ds. deregulacji, co oznacza, że ma realny wpływ na regulacje dotyczące rynku, który sam chce przejąć

– pisze Pęzioł.

 

Ponadto w numerze:

„Zrozumieć Trumpa, wzmocnić Polskę” – analiza globalnych trendów

Co oznacza powrót Donalda Trumpa do Białego Domu dla Polski? Jakie będą skutki jego polityki dla relacji USA–UE?
„Trump był i jest przeciwnikiem globalistycznych projektów, takich jak Zielony Ład. Jego powrót może oznaczać wsparcie dla suwerenności energetycznej i gospodarczej Polski” – analizuje Stanisław Żaryn.

Wywiad: Jan Śpiewak – „Chcę być głosem tych, których nikt nie słucha”

W rozmowie z Bartoszem Boruciakiem Jan Śpiewak opowiada o walce z niesprawiedliwością i polityce wielkich korporacji wobec zwykłych ludzi.
„Nie ma dziś miejsca na prawdziwą debatę publiczną. Oligarchia finansowa rządzi mediami, a zwykli ludzie nie mają głosu. Musimy to zmienić” – mówi Śpiewak.

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>


 

POLECANE
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii z ostatniej chwili
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii

- Dziś powstaje Partia Amerykańska, aby zwrócić wam wolność - pisze Elon Musk na platformie "X".

Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym z ostatniej chwili
Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym

W serbskim parlamencie doszło do dramatycznych scen. Posłowie opozycji rzucili granaty hukowe i gaz łzawiący w proteście przeciwko rządom Aleksandara Vučića. W wyniku zamieszek posłanka Jasmina Obradović doznała udaru i walczy o życie.

Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną z ostatniej chwili
Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” opisał serię incydentów na granicy z Polską, które wg redakcji „komplikują niemiecką politykę migracyjną”. Główna krytyka kierowana jest w stronę polskiego Ruchu Obrony Granic (ROG), który utrudnia niemieckim służbom odsyłanie nielegalnych migrantów do Polski.

Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było tylko u nas
Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było

Wes Anderson powraca na ekrany z filmem, który równie łatwo rozpoznać, co sobie odpuścić albo się zakochać. "Układ fenicki", pokazany premierowo podczas 78. Festiwalu Filmowego w Cannes, na polskie ekrany trafił 6 czerwca.

Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu z ostatniej chwili
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu

Premier przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2025. Wyjaśniamy, co to oznacza i dlaczego władze proszą obywateli o czujność.

Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego

W sobotę uruchomiono wakacyjną, bezpłatną linię autobusową z Kielc na Święty Krzyż. Kursy realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę do 28 września. Pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie o atrakcjach turystycznych regionu i zaprezentuje najciekawsze miejsca na Łysej Górze.

REKLAMA

Polska traci Pocztę – nowy numer „Tygodnika Solidarność”

Poczta Polska znalazła się w centrum politycznej i ekonomicznej walki. Czy grozi jej rozbiór i prywatyzacja? Jakie są konsekwencje decyzji obecnego rządu? Jakie siły stoją za próbą osłabienia tej strategicznej instytucji? O tym piszemy w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.
Polska traci Pocztę Polską Polska traci Pocztę – nowy numer „Tygodnika Solidarność”
Polska traci Pocztę Polską / okładka Tygodnika Solidarność nr 10/2025

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Temat tygodnia: „Skok na Pocztę Polską” – zagrożenia dla stabilności strategicznej instytucji

Poczta Polska to nie tylko listy i paczki. To infrastruktura strategiczna państwa, która może odegrać kluczową rolę w sytuacjach kryzysowych. Jednak obecnie, zamiast wzmacniania jej pozycji, rząd doprowadza do jej osłabienia.

Dochodzi do powolnego, z pozoru niezauważalnego, rozmontowywania państwa i jego stabilności. Poczta Polska, podobnie jak PKP Cargo czy Grupa Azoty, to filary naszego bezpieczeństwa

– ostrzega Michał Ossowski, redaktor naczelny „TS”.

Decyzja o otwarciu rynku dla prywatnych operatorów oznacza utratę monopolu Poczty Polskiej na dostarczanie korespondencji urzędowej. To kolejny krok w kierunku prywatyzacji i osłabiania spółek Skarbu Państwa.
„Nie chodzi tylko o to, kto zarobi – państwowa czy prywatna firma. Dochodzi do powolnego demontażu państwa. To planowe działanie, którego skutki odczujemy dopiero w sytuacji głębokiego kryzysu” – pisze dalej Ossowski.

 

„Wojna o Pocztę dopiero się zaczyna”

Rafał Woś w swoim felietonie pokazuje, jak na naszych oczach realizuje się schemat prywatyzacji metodą „salami” – stopniowe osłabianie instytucji publicznych, zwolnienia, zamykanie placówek, a następnie ich przejmowanie przez prywatnych operatorów.

To, co dzieje się z Pocztą Polską, to nie przypadek, ale dobrze znany scenariusz.

Bez silnego i zorganizowanego ruchu pracowniczego już dawno byłoby po zawodach. Pracowników wyrzucono by z uśmiechem na ustach, reszta siedziałaby jak mysz pod miotłą. Cała zaś Poczta Polska wisiałaby już dawno jak wypatroszone trofeum myśliwskie w gabinetach nowej uśmiechniętej władzy

– pisze Woś, ostrzegając, że ta walka dopiero się rozpoczyna.

„Akcja dezintegracja”

Marcin Krzeszowiec opisuje, jak działania obecnego zarządu Poczty Polskiej mogą doprowadzić do jej stopniowego osłabienia, a w konsekwencji – do marginalizacji i sprzedaży prywatnym firmom.

Oskarżamy Zarząd Poczty Polskiej S.A. o celowe osłabianie spółki i tworzenie warunków do jej marginalizacji lub wręcz likwidacji. Decyzje te prowadzą do dezintegracji naszej instytucji, zwalniania doświadczonych pracowników i przekazywania rynku zagranicznym konkurentom”

– alarmują związki zawodowe cytowane w tekście.

Wywiad z Bogumiłem Nowickim: „To nie naprawa, to dewastacja”

Czy restrukturyzacja Poczty Polskiej to faktyczna reforma, czy celowe niszczenie instytucji? Odpowiada przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej – Bogumił Nowicki.

Nie widzę, by te działania biznesowe były realizowane. Dużo się mówi o sile Poczty na rynku przesyłek, ale Poczta w ogóle nie działa na zewnątrz, nie przedstawia żadnych nowych produktów, nie naprawia tych, które źle działają. Jedynym działaniem jest zwalnianie ludzi”

– mówi Nowicki w rozmowie z Jakubem Pacanem.

„Pancerny Brzoska” – kim jest człowiek, który chce przejąć Pocztę Polską?

Ludwik Pęzioł analizuje fenomen Rafała Brzoski – twórcy InPostu, który coraz śmielej rozpycha się na rynku usług pocztowych. Czy to przypadek, że w momencie, gdy Poczta Polska jest osłabiana przez zwolnienia i restrukturyzację, jego firma zyskuje coraz większe wpływy?

Brzoska to człowiek, który w swojej karierze nie uznaje kompromisów. Przejął rynek paczek, teraz chce zdominować całą branżę pocztową – i, co więcej, ma ku temu sprzyjające warunki polityczne. Niedawno został powołany przez premiera Donalda Tuska na szefa speczespołu ds. deregulacji, co oznacza, że ma realny wpływ na regulacje dotyczące rynku, który sam chce przejąć

– pisze Pęzioł.

 

Ponadto w numerze:

„Zrozumieć Trumpa, wzmocnić Polskę” – analiza globalnych trendów

Co oznacza powrót Donalda Trumpa do Białego Domu dla Polski? Jakie będą skutki jego polityki dla relacji USA–UE?
„Trump był i jest przeciwnikiem globalistycznych projektów, takich jak Zielony Ład. Jego powrót może oznaczać wsparcie dla suwerenności energetycznej i gospodarczej Polski” – analizuje Stanisław Żaryn.

Wywiad: Jan Śpiewak – „Chcę być głosem tych, których nikt nie słucha”

W rozmowie z Bartoszem Boruciakiem Jan Śpiewak opowiada o walce z niesprawiedliwością i polityce wielkich korporacji wobec zwykłych ludzi.
„Nie ma dziś miejsca na prawdziwą debatę publiczną. Oligarchia finansowa rządzi mediami, a zwykli ludzie nie mają głosu. Musimy to zmienić” – mówi Śpiewak.

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>



 

Polecane
Emerytury
Stażowe