Burza wokół Imane Khelif. Wypłynęły kolejne badania
Burzę wywołał raport, w którym lekarze mieli stwierdzić "anomalię genetyczną prowadzącą do dysfunkcji metabolicznej testosteronu i uniemożliwiającą rozwój narządów płciowych". Dokumenty, miały świadczyć, że Imane Khelif jest jednak biologicznym mężczyzną, a badania miały wykazać u niej obecność m.in. chromosomu XY czy zaburzenia rozwoju płciowego występującego wyłącznie u biologicznych mężczyzn.
Burza wokół Imane Khelif
Algierski Komitet Olimpijski zareagował te nowe doniesienia i w oświadczeniu dla „Deutsche Welle” potępił najnowsze informacje i stwierdził, że na takie działania nie ma miejsca w sportowym świecie. Dyskusja wokół algierskiej pięściarki trwa, lecz wciąż nie ma ostatecznej odpowiedzi na pytanie, czy dokumenty, które świadczą to tym, że Khelif jest tak naprawdę mężczyzną, są prawdziwe.
MKOl postanowił zaś nie komentować "niezweryfikowanych dokumentów, których pochodzenia nie można potwierdzić".
Ujawniono raport
Raport, który ujawniony został w serwisie reduxx.info, został sporządzony w czerwcu 2023 r. we współpracy między szpitalem Kremlin-Bicêtre w Paryżu we Francji a szpitalem Mohameda Lamine Debaghine w Algierze w Algierii. Przygotowany przez ekspertów endokrynologów Soumayę Fedalę i Jacquesa Younga dokument wskazuje na to, że Khelif cierpi na... zaburzenie rozwoju płciowego występujące wyłącznie u biologicznych mężczyzn.
Pod koniec października francuski dziennikarz Djaffar Ait Aoudia uzyskał kopię badania, które przeprowadzono na Imane Khelif. Według Aoudii, badanie wykazało, że test chromosomowy potwierdził, że Khelif ma kariotyp XY, podczas gdy test hormonalny wykazał, że Khelif ma poziom testosteronu typowy dla mężczyzn. Aoudia zauważył również, że lekarze sugerowali, że rodzice Khelif... mogli być spokrewnieni.
Dalsze doniesienia
Raport kończyć ma się zaleceniem skierowania Khelif na „korekcję chirurgiczną i terapię hormonalną”, aby pomóc mu fizycznie dostosować się do jego postrzeganej tożsamości płciowej, dodano tam podobno, że wymagane będzie wsparcie psychologiczne, ponieważ wyniki wywołały „bardzo znaczący wpływ neuropsychiatryczny”.
Kontrowersyjna "zawodniczka" z Algierii Imane Khelif zdobyła olimpijskie złoto w Paryżu w kobiecym boksie, zdecydowanie górując nad innymi pięściarkami.