Szukaj
Konto

Starosta gliwicki z Koalicji Obywatelskiej odwołany

Dawid Rams (w środku)
Źródło: screen YT - TARNOGORSKI
W powiecie gliwickim doszło do potężnego politycznego tąpnięcia. Radni zdecydowali o odwołaniu starosty i całego zarządu powiatu, którym kierowała Koalicja Obywatelska wraz z lokalnym klubem SGL. Oznacza to, że KO straciła władzę w powiecie.
Co musisz wiedzieć
  • Rada Powiatu Gliwickiego odwołała starostę Dawida Ramsa (KO), wicestarostę Pawła Bryłę (SGL) i cały zarząd, kończąc rządy Koalicji Obywatelskiej i klubu SGL w powiecie.
  • Za odwołaniem głosowało 15 radnych, przeciw było 8.
  • Według nieoficjalnych informacji nowa koalicja ma powstać z udziałem PiS i SGL, co oznaczałoby polityczny zwrot w radzie.

 

Gliwice: KO traci władzę

Do tej pory powiatem gliwickim rządziła Koalicja Obywatelska wraz z klubem SGL Wspólnie dla Gminy i Powiatu. Starostą był Dawid Rams (KO), wicestarostą Paweł Bryła (SGL), a członkiem zarządu Piotr Solka (KO). W opozycji pozostawało Prawo i Sprawiedliwość.

Już w czerwcu zarząd nie uzyskał wotum zaufania, co otworzyło drogę do jego odwołania.

Wyniki głosowania

W czwartek, 28 sierpnia 2025 roku, Rada Powiatu Gliwickiego zdecydowała o odwołaniu zarządu.

  • Za odwołaniem głosowało 15 radnych,
  • przeciw było 8.

To oznacza, że Koalicja Obywatelska straciła władzę w powiecie gliwickim. Na kolejnym posiedzeniu zostanie powołany nowy zarząd.

Nowa koalicja z PiS?

Nieoficjalnie lokalne media donoszą, że nowa większość powstanie dzięki porozumieniu SGL z PiS.

Ptaszki ćwierkają, że tzw. samorządowcy z klubu SGL wejdą w koalicję z PiS - to w sumie ostatnio popularne

- sugerował wcześniej przewodniczący klubu KO Dawid Puchalski.

Według tych informacji starostą miałby zostać Grzegorz Kwitek, obecny członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wicestarostą pozostałby Paweł Bryła z SGL, a stanowisko w zarządzie otrzymałby Adam Ostalecki z PiS.

Komentarzy: 0
Data publikacji: 28.08.2025 19:26
Źródło: slazag.pl