Gdzie stanie pierwsza polska elektrownia jądrowa? Jest lista lokalizacji
Prace nad projektem aktualizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej powinny zostać sfinalizowane do końca tego miesiąca
- poinformował dyrektor departamentu energetyki jądrowej w Ministerstwie Przemysłu Pawła Gajda. Dodał, że przygotowywana jest krótka lista lokalizacji dla drugiej elektrowni jądrowej.
Gdzie stanie pierwsza polska elektrownia jądrowa? Jest lista lokalizacji
Dyrektor Paweł Gajda przypomniał, że PPEJ z 2020 r. zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych w Polsce. Pierwsza ma powstać na Pomorzu w Choczewie.
"Dzisiaj wiele prognoz zapotrzebowania na energię jest korygowane w górę (...)"
- zauważył Gajda i zapewniając tym samym, że projekt drugiej elektrowni jądrowej w programie się pojawi, lecz partner dla drugiej elektrowni jądrowej nie został jeszcze wskazany. Poinformował również, że trwają analizy, jak przygotować postępowanie konkurencyjne, które go wyłoni.
"Przygotowujemy short listę lokalizacji dla drugiej elektrowni jądrowej. Ten proces trwa. To cały szereg badań zawiązanych ze sprawdzeniem podłoża geologicznego, badaniem możliwości wyprowadzenia mocy, logistyki budowy"
- dodał Gajda.
Bloki węglowe będą wygaszane
Zwrócił uwagę na kwestię wygaszania bloków węglowych i ich zastępowania.
"To szansa na transformację takiego regionu, gdzie moce będą wyłączane. Można zgadnąć, jakich lokalizacji można się spodziewać"
- stwierdził dyrektor i zapewnił, że ta lista będzie stopniowo skracana, by wskazać najlepszą lokalizację.
Polska potrzebuje dodatkowych mocy
"Musimy rozważać wariant, czy dwie lokalizacje to będzie koniec, Polska potrzebuje dodatkowych mocy w energetyce. (...) Jeśli zaczniemy wybór lokalizacji i partnera technologicznego, to do 2039 r. uruchomienie drugiej elektrowni jest aktualne"
- powiedział Gajda.
Obecna wersja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW, z należącą w 100 proc. do Skarbu Państwa spółką Polskie Elektrownie Jądrowe jako inwestorem i operatorem. Jako partnera dla pierwszej elektrowni poprzedni rząd wskazał konsorcjum Westinghouse-Bechtel. Ma ona powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.
Ministerstwo klimatu zapowiedziało zaktualizowanie PPEJ w jeszcze w tym roku. W programie miała się znaleźć budowa SMR-ów w Polsce.