Znany youtuber "Budda" zatrzymany. Jest pilny komunikat
- Zachodniopomorska i warmińsko-mazurska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) zatrzymały 10 osób z grupy, która organizowała nielegalny hazard – loterie w internecie.
- Zabezpieczono ponad 90 mln zł na rachunkach bankowych, luksusowe samochody, sztabki złota i gotówkę.
- W akcji brało udział ok. 60 funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej z KAS.
Jest komunikat prokuratury ws. "Buddy"
Prokurator zachodniopomorskiego pionu PZ PK przedstawił Kamilowi L. oraz 9 innym osobom zarzuty dotyczące kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było popełnienie przestępstw karno-skarbowych związanych z organizowaniem uczestnictwa w grach losowych, wystawianiem nierzetelnych, poświadczających nieprawdę faktur VAT oraz praniem brudnych pieniędzy (art. 258 § 1 kk, art. 271a § 1 kk 1 i 2 kk, art. 299 § 1 i 5 kk).
- Znany youtuber "Budda" usłyszał zarzuty. CBŚP publikuje nagranie
- Na granicy niespokojnie. Straż Graniczna wydała komunikat
- Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Ujawniono sekret księcia Williama
- "Im starsza, tym… No cóż". W sieci burza po emisji popularnego programu TVN
- Powódź. Wody Polskie przyznają się do winy? Zapytaliśmy ekspertów
Zarzuty ogłoszone podejrzanym dotyczą kierowania oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było organizowanie gier losowych, które to loterie z uwagi na warunki ich uczestnictwa były w istocie grami hazardowymi. Celem działania podejrzanych było uzyskanie wpływów ze sprzedaży losów i omijanie przepisów o grach hazardowych.
Nadto zarzuty dotyczą czynów polegających na uszczuplaniu należności Skarbu Państwa z tytułu podatku VAT, w związku z wystawieniem nierzetelnych faktur, które nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych.
Zarzut prania brudnych pieniędzy związany jest z tworzeniem pozorów legalnej działalności gospodarczej i przekazywaniem pod pozorem pożyczek, pieniędzy pomiędzy kontami należącymi do osób objętych postępowaniem, celem ukrycia rzeczywistego pochodzenia tych środków i przekazywania ich poza granice kraju. Łączna suma pieniędzy znajdujących się w obrocie stanowiła kwotę ponad 126 milionów złotych.
Zarzutami objęto okres działalności grupy od października 2021 roku do października 2024 roku
– czytamy.
Blokada środków. Samochody i nieruchomości
W trakcie czynności zabezpieczono mienie należące do podejrzanych na łączną kwotę około 140 milionów złotych, w tym 51 samochodów, nieruchomości, a także dokonano blokady środków na rachunkach na kwotę ponad 77 milionów złotych
– podkreślono w komunikacie prokuratury.
"Budda" nie przyznaje się do winy
Mój mocodawca oczywiście nie przyznaje się do popełnienia zarzucanych mu czynów
– przekazał na antenie TVN24 dr Mateusz Mickiewicz, obrońca youtubera.