Inowrocławskim Kopalniom Soli "Solino" grozi upadek? NSZZ "Solidarność" ma pomysł, jak go uniknąć
Inowrocławska kopalnia Solino to największy producent solanki w Polsce. Spółka od 1998 roku magazynuje paliwa w tak zwanych wysadach solnych, co stanowi element zabezpieczenia energetycznego kraju. To dlatego, jak przekonują związkowcy, tak ważne jest uratowanie Spółki.
"Potrzebna spółka celowa"
– [Wymaga to] Zbudowania spółki celowej, w skład której wszedłby Gaz-System, inowrocławskie Kopalnie Soli Solino S.A. oraz byłe spółki Ciechu, chemiczno-sodowe, z Inowrocławia-Janikowa
– powiedział Polskiemu Radiu PiK Jerzy Gawęda, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" przy Solino S.A.
– Będzie potrzeba odkupienia Ciechu, który w 2014 roku został sprzedany panu Kulczykowi, a winien stanowić infrastrukturę krytyczną i powinien stanowić całość, jeden element. Chodzi o to, żeby nie było szantażowania, funkcjonowania podziemnego magazynu
- dodał.
Koncepcję wspierają Zarządy Regionów Bydgoskiego i Toruńsko-Włocławskiego NSZZ Solidarność.
Inowrocławskie Kopalnie Soli "Solino" S.A.
"Wydobycie solanki i utrzymanie wszystkich instalacji Inowrocławskich Kopalni Soli „Solino” S.A. jest ważne dla gospodarki i rynku pracy w rejonie Inowrocławia oraz całych Kujaw zachodnich" - podaje "Gazeta Pomorska". Obecnie w Solino pracuje 260 osób.
Spółka posiada dwie kopalnie soli - w Górze i Mogilnie i jest największym producentem solanki w Polsce. Kopalnia służy także jako strategiczny i największy magazyn ropy naftowej i paliw w Polsce, który zapewnia bezpieczeństwo energetyczne całemu krajowi w obszarze podziemnego magazynowania węglowodorów, składowanych w kawernach solnych.
CZYTAJ TAKŻE: Regionalne struktury Solidarności włączają się w pomoc dla powodzian
Oto pełne pismo Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" przy Solino S.A.: