42. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Bp Ciereszko: Ks. Popiełuszko utracił życie ziemskie, ale otrzymał pełnię życia w Bogu

– Patron Solidarności, bł. ks. Jerzy Popiełuszko wierny Bogu, kapłańskiemu powołaniu, wierny człowiekowi i powierzony jego duszpasterskiej trosce, doświadczył na sobie utraty życia ziemskiego, ale otrzymał pełnię życia w Bogu. Dziś uznajemy go błogosławionym. Wiara, poddanie Chrystusowi, naśladowanie Go aż po ofiarę z życia, osadzone były u błogosławionego kapelana Solidarności w niezachwianej nadziei, że tracąc życie dla Chrystusa, odzyskuje je na wieczność, że daje świadectwo i broni najwyższych wartości – mówił dziś w trakcie homilii bp Henryk Ciereszko.
Pielgrzymka Ludzi Pracy 42. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Bp Ciereszko: Ks. Popiełuszko utracił życie ziemskie, ale otrzymał pełnię życia w Bogu
Pielgrzymka Ludzi Pracy / fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

Dzisiaj na Jasnej Górze rozpoczęła się 42. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy, w której biorą udział członkowie związku zawodowego Solidarność. To wyjątkowa Pielgrzymka bowiem w tym roku przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – Patrona Solidarności. Co więcej, właśnie 14 września, przypada 77. rocznica urodzin błogosławionego męczennika.

W trakcie dzisiejszej Mszy Świętej w Bazylice Jasnogórskiej wiernym towarzyszył obraz Matki Bożej Robotników i "Solidarności" peregrynujący w ostatnim roku w parafiach archidiecezji białostockiej.

"Kto straci swe życie z powodu Mnie i Ewangelii, zachowa je"

Pierwsze czytanie Słowa Bożego pochodziło z księgi proroka Izajasza i zapowiadało prześladowanie Mesjasza. To samo głosił Jezus Chrystus w Ewangelii św. Marka, kiedy pouczał swoich uczniów mówiąc im, że "Syn Człowieczy musi wiele cierpieć, że będzie odrzucony przez starszych, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; że będzie zabity, ale po trzech dniach zmartwychwstanie".

Jezus Chrystus nauczał: "Jeśli kto chce pójść za mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z powodu Mnie i Ewangelii, zachowa je".

– Naśladowanie Chrystusa niesie nadzieję zwycięstwa, pełni życia w zmartwychwstaniu, ale także nadzieję pokonania przeciwności, zachowania godnych warunków życia w doczesności – mówił w homilii bp Henryk Ciereszko.

– Tylko przyjęcie twardych realiów życia, wypełnianie zadań i obowiązków przyjętego stanu życia, powołania – dotyczy to zarówno duchownego, ojca rodziny, czy pełniącego funkcje zawodowe i kierownicze – jest prawdziwą odpowiedzią ucznia Chrystusa, chrześcijanina na wezwanie naśladowania swojego Mistrza – podkreślał duchowny.

Biskup wskazywał, że życie z Chrystusem jest "życiem prawdziwym i szczęśliwym, z wewnętrzną mocą", jest takim życiem, którego "nikt nie może odebrać, nawet jeśli ugodzi w doczesne życie".

– Patron Solidarności, bł. ks. Jerzy Popiełuszko wierny Bogu, kapłańskiemu powołaniu, wierny człowiekowi i powierzony jego duszpasterskiej trosce, doświadczył na sobie utraty życia ziemskiego, ale otrzymał pełnię życia w Bogu. Dziś uznajemy go błogosławionym. Wiara, poddanie Chrystusowi, naśladowanie Go aż po ofiarę z życia, osadzone były u błogosławionego kapelana Solidarności w niezachwianej nadziei, że tracąc życie dla Chrystusa, odzyskuje je na wieczność, że daje świadectwo i broni najwyższych wartości – podkreślił bp Ciereszko.

"Nie pozwólcie, aby wam skradziono nadzieję"

Duchowny przypominał w homilii motto Roku Jubileuszowego 2025 zaakceptowane przez Papieża, które brzmi: "Pielgrzymi nadziei". Przywołał też słowa, którymi papież Franciszek zwracał się do robotników.

 – Wam wszystkim, tym którzy macie pracę i tym którzy nie macie pracy, mówię: nie pozwólcie, aby wam skradziono nadzieję. Być może nadzieja jest jak żarzące się węgielki pod popiołem. Pomagajmy sobie solidarnie dmuchając na popiół, aby znów rozpalić płomień nadziei. A nadzieja pozwala nam iść naprzód. To nie jest optymizm, to coś innego. Ale nadzieja nie jest sprawą jednego, nadzieję tworzymy wszyscy, nadzieję musimy umacniać w was wszystkich i nas wszystkich, którzy jesteśmy daleko. Nadzieja jest sprawą waszą i naszą, jest sprawą wszystkich. Dlatego mówię wam: nie pozwólcie, aby wam skradziono nadzieję – cytował następcę św. Piotra.

"Matko Boża Solidarności, roztaczaj swą opiekę nad ludźmi pracy"

Po Mszy Świętej, o godzinie 21, ksiądz biskup Henryk Ciereszko, poprowadził rozważania Apel Jasnogórski.

– Ludzie pracy za swoje hasło tegorocznej Pielgrzymki przyjęli słowa: "Matko tych, którzy zawsze są wierni – módl się za nami". Tu przed Twoim cudownym wizerunkiem, robotnicy, ludzie pracy, pragną zapewnić o swojej wierności – najpierw Bogu, Jego prawom, Ewangelii; zapewnić o wierności ideałom przyświecającym w ich codziennym trudzie pracy, jako służby narodowi naszemu i ojczyźnie naszej. A jako członkowie związku zawodowego Solidarność chcą odnowić wierność przyjętym celom Związku, obejmującym troskę o prawa i dobro ludzi pracy, ale też szukają twego stawiennictwa u Boga, czcząc Ciebie także w tytule Matki Bożej Solidarności – mówił Biskup.

– Wraz z ludźmi pracy, chcemy prosić Cię Królowo i Matko Nasza, Matko Boża Solidarności, roztaczaj nadal swą opiekę matczyną nad polskim narodem, ludźmi pracy, każdym synem i córką naszej ojczyzny, abyśmy przez wierność Bogu, Ewangelii Chrystusowej, byli uchronieni od zgubnych wpływów świata, zapatrzonego w siebie, rozmijającego się z Bogiem, łudzącego szczęściem z posiadania i użycia, często z pomijaniem prawa Bożego. A umacniali się w wierze, o niej świadczyli swoim życiem, żyli przykazaniem miłości Boga i bliźniego, podejmując trud codzienności, wiernie wypełniając nasze obowiązki, tak służąc sobie nawzajem. Prosimy o moc nadziei, którą przynosi nam twój Syn Jezus Chrystus, byśmy ufnie patrzyli w naszą przyszłość, nie lękając się wyzwań, wierząc, że nas ustrzeżesz, ochronisz, pomożesz zachować wiarę, wyprosisz nam godne życie w pokoju, znaczonym dobrami duchowymi, materialnymi, jako owocami codziennego trudu pracy. Matko tych, którzy zawsze są wierni – módl się za nami

 – zakończył.

Ostatnim punktem pierwszego dnia 42. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy było nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które z powodu intensywnego deszczu, odprawiono w Bazylice Jasnogórskiej.

- W adwencie mówimy, że czekamy na Jezusa narodzonego, w Wielkim Poście czekamy na Jezusa zmartchwychstałego. Zapominamy, że on przychodzi do nas codziennie. Tylko czy przychodząc znajduje w nas wiarę? (...) Nasze serca przypominają dziś okopcone, popękane i zgasłe lampy. A przecież mieliśmy świecić światem Jezusa. Gdzie podziała się nasza mądrość, zaangażowanie i zaufanie w Jezusa Chrystusa?

- pytał ks. Ryszard Puciłowski, kapelan podlaskiej "S".

Z kolei Józef Mozolewski, przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "S" cytował ks. Jerzego Popiełuszki:

"Nasze cierpienia, nasze krzyże możemy ciągle łączyć z Chrystusem, bo proces nad Chrystusem trwa. Trwa proces nad Chrystusem w Jego braciach. Bo aktorzy dramatu i procesu Chrystusa żyją nadal. Zmieniły się tylko ich nazwiska i twarze, zmieniły się daty i miejsca ich urodzin. Zmieniają się metody, ale sam proces nad Chrystusem trwa. Uczestniczą w nim ci wszyscy, którzy zadają ból i cierpienie braciom swoim, ci, którzy walczą z tym, za co Chrystus umierał na krzyżu. Uczestniczą w nim ci wszyscy, którzy usiłują budować na kłamstwie, fałszu i półprawdach, którzy poniżają godność ludzką, godność dziecka Bożego, którzy zabierają współrodakom wartość tak bardzo szanowaną przez samego Boga, zabierają i ograniczają wolność".

Pierwszy dzien pielgrzymki zakończył się czuwaniem przy obrazie Matki Bożej w Kaplicy Cudownego Obrazu.

ZOBACZ TAKŻE: Na Jasnej Górze otwarto wystawę pt. "Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Patron i kapelan Solidarności"

ZOBACZ TAKŻE: Wieńce i modlitwa o rychła kanonizację. "S" oddała hołd bł. ks. Popiełuszce w 77. rocznicę urodzin kapłana


 

POLECANE
Dariusz Barski: Chaos jest bardzo duży i będzie się pogłębiał z ostatniej chwili
Dariusz Barski: Chaos jest bardzo duży i będzie się pogłębiał

W rozmowie z RMF Prokurator Krajowy Dariusz Barski ocenił, że chaos w wymiarze sprawiedliwości to efekt działań ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Adama Bodnara. Zarzucił mu też naruszenie trójpodziału władzy poprzez kwestionowanie orzeczeń sądów. 

Zbigniew Kuźmiuk: Powodzianie zostali pozostawieni sami sobie przez rząd Tuska z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Powodzianie zostali pozostawieni sami sobie przez rząd Tuska

W tym tygodniu minie już miesiąc od dramatycznej w skutkach powodzi na terenach trzech województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego, i okazuje się, że powodzianie tak naprawdę zostali zostawieni sami sobie.

Rz: Impas ws. amunicji artyleryjskiej dla Polski z ostatniej chwili
"Rz": Impas ws. amunicji artyleryjskiej dla Polski

"Wojsko ma związane ręce, jeśli chodzi o zamawianie artyleryjskiej amunicji 155 mm; brak decyzji politycznej w sprawie Narodowej Rezerwy Amunicyjnej oznacza, że nie możemy obecnie kupować większej liczby pocisków" – informuje w czwartek "Rzeczpospolita".

Co z drugą debatą Trump–Harris? Jest decyzja Donalda Trumpa z ostatniej chwili
Co z drugą debatą Trump–Harris? Jest decyzja Donalda Trumpa

Donald Trump definitywnie wykluczył w środę możliwość kolejnej debaty z Kamalą Harris, jego demokratyczną rywalką w zbliżających się wyborach prezydenckich, uzasadniając to tym, że "nie różni się ona niczym od Joe Bidena".

Rosja: Jest projekt budżetu na przyszły rok. 32 proc. na wojsko z ostatniej chwili
Rosja: Jest projekt budżetu na przyszły rok. 32 proc. na wojsko

Projekt budżetu Rosji na przyszły rok przewiduje, że wydatki na wojsko wzrosną do 32 proc., co pokazuje, że nadal przedkłada ona je nad wszystkie inne potrzeby - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

Znalazły się pieniądze i dla gwiazdy TVN Kuby Wojewódzkiego z ostatniej chwili
Znalazły się pieniądze i dla gwiazdy TVN Kuby Wojewódzkiego

Jak donosi portal Niezależna.pl, emitowany na Onecie program Kuby Wojewódzkiego zdobył nowego sponsora – TVN-owskiego celebrytę wsparła spółka Skarbu Państwa. Mowa o Totalizatorze Sportowym. 

Samuel Pereira: Bez niego nie byłoby Janusza Palikota tylko u nas
Samuel Pereira: Bez niego nie byłoby Janusza Palikota

Skąd się mogły wziąć zarzuty, że Janusz Palikot oszukał tyle osób? Przecież to tylko polityk za którym ciągnie się sprawa zarzutów o zatajenie istnienia swoich samochodów, samolotu i 18 milionów złotych. Któż mógłby się spodziewać? Oszukał wyborców tyle razy, ale dlaczego miałby kłamać w biznesie, prawda?

Fatalny wynik niemieckiego PKB. Minister gospodarki Robert Habeck potwierdza z ostatniej chwili
Fatalny wynik niemieckiego PKB. Minister gospodarki Robert Habeck potwierdza

Do tej pory w prognozach niemiecki rząd zapowiadał wzrost PKB za ten rok wynoszący 0,3 proc. Okazało się jednak, że były to nader optymistyczne założenia; w środę minister gospodarki Niemiec Robert Habeck poinformował, że niemiecka gospodarka skurczy się drugi rok z rzędu – tym razem o 0,2 proc. 

Alkohol w Polsce jest zbyt tani. Wiceminister zapowiada duże zmiany z ostatniej chwili
"Alkohol w Polsce jest zbyt tani". Wiceminister zapowiada duże zmiany

Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny powiedział w środę, że rozmowy z Ministerstwem Finansów dotyczą wprowadzenia ceny minimalnej za gram alkoholu albo podwyżki akcyzy. Podkreślił, że alkohol w Polsce jest zbyt tani.

Bruksela: Kraje członkowskie wstępnie zaakceptowały 35 mld euro pożyczki dla Ukrainy z ostatniej chwili
Bruksela: Kraje członkowskie wstępnie zaakceptowały 35 mld euro pożyczki dla Ukrainy

Ambasadorowie krajów członkowskich zaakceptowali w środę pożyczkę w wysokości 35 mld euro dla Ukrainy.

REKLAMA

42. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Bp Ciereszko: Ks. Popiełuszko utracił życie ziemskie, ale otrzymał pełnię życia w Bogu

– Patron Solidarności, bł. ks. Jerzy Popiełuszko wierny Bogu, kapłańskiemu powołaniu, wierny człowiekowi i powierzony jego duszpasterskiej trosce, doświadczył na sobie utraty życia ziemskiego, ale otrzymał pełnię życia w Bogu. Dziś uznajemy go błogosławionym. Wiara, poddanie Chrystusowi, naśladowanie Go aż po ofiarę z życia, osadzone były u błogosławionego kapelana Solidarności w niezachwianej nadziei, że tracąc życie dla Chrystusa, odzyskuje je na wieczność, że daje świadectwo i broni najwyższych wartości – mówił dziś w trakcie homilii bp Henryk Ciereszko.
Pielgrzymka Ludzi Pracy 42. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Bp Ciereszko: Ks. Popiełuszko utracił życie ziemskie, ale otrzymał pełnię życia w Bogu
Pielgrzymka Ludzi Pracy / fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

Dzisiaj na Jasnej Górze rozpoczęła się 42. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy, w której biorą udział członkowie związku zawodowego Solidarność. To wyjątkowa Pielgrzymka bowiem w tym roku przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – Patrona Solidarności. Co więcej, właśnie 14 września, przypada 77. rocznica urodzin błogosławionego męczennika.

W trakcie dzisiejszej Mszy Świętej w Bazylice Jasnogórskiej wiernym towarzyszył obraz Matki Bożej Robotników i "Solidarności" peregrynujący w ostatnim roku w parafiach archidiecezji białostockiej.

"Kto straci swe życie z powodu Mnie i Ewangelii, zachowa je"

Pierwsze czytanie Słowa Bożego pochodziło z księgi proroka Izajasza i zapowiadało prześladowanie Mesjasza. To samo głosił Jezus Chrystus w Ewangelii św. Marka, kiedy pouczał swoich uczniów mówiąc im, że "Syn Człowieczy musi wiele cierpieć, że będzie odrzucony przez starszych, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; że będzie zabity, ale po trzech dniach zmartwychwstanie".

Jezus Chrystus nauczał: "Jeśli kto chce pójść za mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z powodu Mnie i Ewangelii, zachowa je".

– Naśladowanie Chrystusa niesie nadzieję zwycięstwa, pełni życia w zmartwychwstaniu, ale także nadzieję pokonania przeciwności, zachowania godnych warunków życia w doczesności – mówił w homilii bp Henryk Ciereszko.

– Tylko przyjęcie twardych realiów życia, wypełnianie zadań i obowiązków przyjętego stanu życia, powołania – dotyczy to zarówno duchownego, ojca rodziny, czy pełniącego funkcje zawodowe i kierownicze – jest prawdziwą odpowiedzią ucznia Chrystusa, chrześcijanina na wezwanie naśladowania swojego Mistrza – podkreślał duchowny.

Biskup wskazywał, że życie z Chrystusem jest "życiem prawdziwym i szczęśliwym, z wewnętrzną mocą", jest takim życiem, którego "nikt nie może odebrać, nawet jeśli ugodzi w doczesne życie".

– Patron Solidarności, bł. ks. Jerzy Popiełuszko wierny Bogu, kapłańskiemu powołaniu, wierny człowiekowi i powierzony jego duszpasterskiej trosce, doświadczył na sobie utraty życia ziemskiego, ale otrzymał pełnię życia w Bogu. Dziś uznajemy go błogosławionym. Wiara, poddanie Chrystusowi, naśladowanie Go aż po ofiarę z życia, osadzone były u błogosławionego kapelana Solidarności w niezachwianej nadziei, że tracąc życie dla Chrystusa, odzyskuje je na wieczność, że daje świadectwo i broni najwyższych wartości – podkreślił bp Ciereszko.

"Nie pozwólcie, aby wam skradziono nadzieję"

Duchowny przypominał w homilii motto Roku Jubileuszowego 2025 zaakceptowane przez Papieża, które brzmi: "Pielgrzymi nadziei". Przywołał też słowa, którymi papież Franciszek zwracał się do robotników.

 – Wam wszystkim, tym którzy macie pracę i tym którzy nie macie pracy, mówię: nie pozwólcie, aby wam skradziono nadzieję. Być może nadzieja jest jak żarzące się węgielki pod popiołem. Pomagajmy sobie solidarnie dmuchając na popiół, aby znów rozpalić płomień nadziei. A nadzieja pozwala nam iść naprzód. To nie jest optymizm, to coś innego. Ale nadzieja nie jest sprawą jednego, nadzieję tworzymy wszyscy, nadzieję musimy umacniać w was wszystkich i nas wszystkich, którzy jesteśmy daleko. Nadzieja jest sprawą waszą i naszą, jest sprawą wszystkich. Dlatego mówię wam: nie pozwólcie, aby wam skradziono nadzieję – cytował następcę św. Piotra.

"Matko Boża Solidarności, roztaczaj swą opiekę nad ludźmi pracy"

Po Mszy Świętej, o godzinie 21, ksiądz biskup Henryk Ciereszko, poprowadził rozważania Apel Jasnogórski.

– Ludzie pracy za swoje hasło tegorocznej Pielgrzymki przyjęli słowa: "Matko tych, którzy zawsze są wierni – módl się za nami". Tu przed Twoim cudownym wizerunkiem, robotnicy, ludzie pracy, pragną zapewnić o swojej wierności – najpierw Bogu, Jego prawom, Ewangelii; zapewnić o wierności ideałom przyświecającym w ich codziennym trudzie pracy, jako służby narodowi naszemu i ojczyźnie naszej. A jako członkowie związku zawodowego Solidarność chcą odnowić wierność przyjętym celom Związku, obejmującym troskę o prawa i dobro ludzi pracy, ale też szukają twego stawiennictwa u Boga, czcząc Ciebie także w tytule Matki Bożej Solidarności – mówił Biskup.

– Wraz z ludźmi pracy, chcemy prosić Cię Królowo i Matko Nasza, Matko Boża Solidarności, roztaczaj nadal swą opiekę matczyną nad polskim narodem, ludźmi pracy, każdym synem i córką naszej ojczyzny, abyśmy przez wierność Bogu, Ewangelii Chrystusowej, byli uchronieni od zgubnych wpływów świata, zapatrzonego w siebie, rozmijającego się z Bogiem, łudzącego szczęściem z posiadania i użycia, często z pomijaniem prawa Bożego. A umacniali się w wierze, o niej świadczyli swoim życiem, żyli przykazaniem miłości Boga i bliźniego, podejmując trud codzienności, wiernie wypełniając nasze obowiązki, tak służąc sobie nawzajem. Prosimy o moc nadziei, którą przynosi nam twój Syn Jezus Chrystus, byśmy ufnie patrzyli w naszą przyszłość, nie lękając się wyzwań, wierząc, że nas ustrzeżesz, ochronisz, pomożesz zachować wiarę, wyprosisz nam godne życie w pokoju, znaczonym dobrami duchowymi, materialnymi, jako owocami codziennego trudu pracy. Matko tych, którzy zawsze są wierni – módl się za nami

 – zakończył.

Ostatnim punktem pierwszego dnia 42. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy było nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które z powodu intensywnego deszczu, odprawiono w Bazylice Jasnogórskiej.

- W adwencie mówimy, że czekamy na Jezusa narodzonego, w Wielkim Poście czekamy na Jezusa zmartchwychstałego. Zapominamy, że on przychodzi do nas codziennie. Tylko czy przychodząc znajduje w nas wiarę? (...) Nasze serca przypominają dziś okopcone, popękane i zgasłe lampy. A przecież mieliśmy świecić światem Jezusa. Gdzie podziała się nasza mądrość, zaangażowanie i zaufanie w Jezusa Chrystusa?

- pytał ks. Ryszard Puciłowski, kapelan podlaskiej "S".

Z kolei Józef Mozolewski, przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "S" cytował ks. Jerzego Popiełuszki:

"Nasze cierpienia, nasze krzyże możemy ciągle łączyć z Chrystusem, bo proces nad Chrystusem trwa. Trwa proces nad Chrystusem w Jego braciach. Bo aktorzy dramatu i procesu Chrystusa żyją nadal. Zmieniły się tylko ich nazwiska i twarze, zmieniły się daty i miejsca ich urodzin. Zmieniają się metody, ale sam proces nad Chrystusem trwa. Uczestniczą w nim ci wszyscy, którzy zadają ból i cierpienie braciom swoim, ci, którzy walczą z tym, za co Chrystus umierał na krzyżu. Uczestniczą w nim ci wszyscy, którzy usiłują budować na kłamstwie, fałszu i półprawdach, którzy poniżają godność ludzką, godność dziecka Bożego, którzy zabierają współrodakom wartość tak bardzo szanowaną przez samego Boga, zabierają i ograniczają wolność".

Pierwszy dzien pielgrzymki zakończył się czuwaniem przy obrazie Matki Bożej w Kaplicy Cudownego Obrazu.

ZOBACZ TAKŻE: Na Jasnej Górze otwarto wystawę pt. "Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Patron i kapelan Solidarności"

ZOBACZ TAKŻE: Wieńce i modlitwa o rychła kanonizację. "S" oddała hołd bł. ks. Popiełuszce w 77. rocznicę urodzin kapłana



 

Polecane
Emerytury
Stażowe