42. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Bp Ciereszko: Ks. Popiełuszko utracił życie ziemskie, ale otrzymał pełnię życia w Bogu

– Patron Solidarności, bł. ks. Jerzy Popiełuszko wierny Bogu, kapłańskiemu powołaniu, wierny człowiekowi i powierzony jego duszpasterskiej trosce, doświadczył na sobie utraty życia ziemskiego, ale otrzymał pełnię życia w Bogu. Dziś uznajemy go błogosławionym. Wiara, poddanie Chrystusowi, naśladowanie Go aż po ofiarę z życia, osadzone były u błogosławionego kapelana Solidarności w niezachwianej nadziei, że tracąc życie dla Chrystusa, odzyskuje je na wieczność, że daje świadectwo i broni najwyższych wartości – mówił dziś w trakcie homilii bp Henryk Ciereszko.
Pielgrzymka Ludzi Pracy 42. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Bp Ciereszko: Ks. Popiełuszko utracił życie ziemskie, ale otrzymał pełnię życia w Bogu
Pielgrzymka Ludzi Pracy / fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

Dzisiaj na Jasnej Górze rozpoczęła się 42. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy, w której biorą udział członkowie związku zawodowego Solidarność. To wyjątkowa Pielgrzymka bowiem w tym roku przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – Patrona Solidarności. Co więcej, właśnie 14 września, przypada 77. rocznica urodzin błogosławionego męczennika.

W trakcie dzisiejszej Mszy Świętej w Bazylice Jasnogórskiej wiernym towarzyszył obraz Matki Bożej Robotników i "Solidarności" peregrynujący w ostatnim roku w parafiach archidiecezji białostockiej.

"Kto straci swe życie z powodu Mnie i Ewangelii, zachowa je"

Pierwsze czytanie Słowa Bożego pochodziło z księgi proroka Izajasza i zapowiadało prześladowanie Mesjasza. To samo głosił Jezus Chrystus w Ewangelii św. Marka, kiedy pouczał swoich uczniów mówiąc im, że "Syn Człowieczy musi wiele cierpieć, że będzie odrzucony przez starszych, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; że będzie zabity, ale po trzech dniach zmartwychwstanie".

Jezus Chrystus nauczał: "Jeśli kto chce pójść za mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z powodu Mnie i Ewangelii, zachowa je".

– Naśladowanie Chrystusa niesie nadzieję zwycięstwa, pełni życia w zmartwychwstaniu, ale także nadzieję pokonania przeciwności, zachowania godnych warunków życia w doczesności – mówił w homilii bp Henryk Ciereszko.

– Tylko przyjęcie twardych realiów życia, wypełnianie zadań i obowiązków przyjętego stanu życia, powołania – dotyczy to zarówno duchownego, ojca rodziny, czy pełniącego funkcje zawodowe i kierownicze – jest prawdziwą odpowiedzią ucznia Chrystusa, chrześcijanina na wezwanie naśladowania swojego Mistrza – podkreślał duchowny.

Biskup wskazywał, że życie z Chrystusem jest "życiem prawdziwym i szczęśliwym, z wewnętrzną mocą", jest takim życiem, którego "nikt nie może odebrać, nawet jeśli ugodzi w doczesne życie".

– Patron Solidarności, bł. ks. Jerzy Popiełuszko wierny Bogu, kapłańskiemu powołaniu, wierny człowiekowi i powierzony jego duszpasterskiej trosce, doświadczył na sobie utraty życia ziemskiego, ale otrzymał pełnię życia w Bogu. Dziś uznajemy go błogosławionym. Wiara, poddanie Chrystusowi, naśladowanie Go aż po ofiarę z życia, osadzone były u błogosławionego kapelana Solidarności w niezachwianej nadziei, że tracąc życie dla Chrystusa, odzyskuje je na wieczność, że daje świadectwo i broni najwyższych wartości – podkreślił bp Ciereszko.

"Nie pozwólcie, aby wam skradziono nadzieję"

Duchowny przypominał w homilii motto Roku Jubileuszowego 2025 zaakceptowane przez Papieża, które brzmi: "Pielgrzymi nadziei". Przywołał też słowa, którymi papież Franciszek zwracał się do robotników.

 – Wam wszystkim, tym którzy macie pracę i tym którzy nie macie pracy, mówię: nie pozwólcie, aby wam skradziono nadzieję. Być może nadzieja jest jak żarzące się węgielki pod popiołem. Pomagajmy sobie solidarnie dmuchając na popiół, aby znów rozpalić płomień nadziei. A nadzieja pozwala nam iść naprzód. To nie jest optymizm, to coś innego. Ale nadzieja nie jest sprawą jednego, nadzieję tworzymy wszyscy, nadzieję musimy umacniać w was wszystkich i nas wszystkich, którzy jesteśmy daleko. Nadzieja jest sprawą waszą i naszą, jest sprawą wszystkich. Dlatego mówię wam: nie pozwólcie, aby wam skradziono nadzieję – cytował następcę św. Piotra.

"Matko Boża Solidarności, roztaczaj swą opiekę nad ludźmi pracy"

Po Mszy Świętej, o godzinie 21, ksiądz biskup Henryk Ciereszko, poprowadził rozważania Apel Jasnogórski.

– Ludzie pracy za swoje hasło tegorocznej Pielgrzymki przyjęli słowa: "Matko tych, którzy zawsze są wierni – módl się za nami". Tu przed Twoim cudownym wizerunkiem, robotnicy, ludzie pracy, pragną zapewnić o swojej wierności – najpierw Bogu, Jego prawom, Ewangelii; zapewnić o wierności ideałom przyświecającym w ich codziennym trudzie pracy, jako służby narodowi naszemu i ojczyźnie naszej. A jako członkowie związku zawodowego Solidarność chcą odnowić wierność przyjętym celom Związku, obejmującym troskę o prawa i dobro ludzi pracy, ale też szukają twego stawiennictwa u Boga, czcząc Ciebie także w tytule Matki Bożej Solidarności – mówił Biskup.

– Wraz z ludźmi pracy, chcemy prosić Cię Królowo i Matko Nasza, Matko Boża Solidarności, roztaczaj nadal swą opiekę matczyną nad polskim narodem, ludźmi pracy, każdym synem i córką naszej ojczyzny, abyśmy przez wierność Bogu, Ewangelii Chrystusowej, byli uchronieni od zgubnych wpływów świata, zapatrzonego w siebie, rozmijającego się z Bogiem, łudzącego szczęściem z posiadania i użycia, często z pomijaniem prawa Bożego. A umacniali się w wierze, o niej świadczyli swoim życiem, żyli przykazaniem miłości Boga i bliźniego, podejmując trud codzienności, wiernie wypełniając nasze obowiązki, tak służąc sobie nawzajem. Prosimy o moc nadziei, którą przynosi nam twój Syn Jezus Chrystus, byśmy ufnie patrzyli w naszą przyszłość, nie lękając się wyzwań, wierząc, że nas ustrzeżesz, ochronisz, pomożesz zachować wiarę, wyprosisz nam godne życie w pokoju, znaczonym dobrami duchowymi, materialnymi, jako owocami codziennego trudu pracy. Matko tych, którzy zawsze są wierni – módl się za nami

 – zakończył.

Ostatnim punktem pierwszego dnia 42. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy było nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które z powodu intensywnego deszczu, odprawiono w Bazylice Jasnogórskiej.

- W adwencie mówimy, że czekamy na Jezusa narodzonego, w Wielkim Poście czekamy na Jezusa zmartchwychstałego. Zapominamy, że on przychodzi do nas codziennie. Tylko czy przychodząc znajduje w nas wiarę? (...) Nasze serca przypominają dziś okopcone, popękane i zgasłe lampy. A przecież mieliśmy świecić światem Jezusa. Gdzie podziała się nasza mądrość, zaangażowanie i zaufanie w Jezusa Chrystusa?

- pytał ks. Ryszard Puciłowski, kapelan podlaskiej "S".

Z kolei Józef Mozolewski, przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "S" cytował ks. Jerzego Popiełuszki:

"Nasze cierpienia, nasze krzyże możemy ciągle łączyć z Chrystusem, bo proces nad Chrystusem trwa. Trwa proces nad Chrystusem w Jego braciach. Bo aktorzy dramatu i procesu Chrystusa żyją nadal. Zmieniły się tylko ich nazwiska i twarze, zmieniły się daty i miejsca ich urodzin. Zmieniają się metody, ale sam proces nad Chrystusem trwa. Uczestniczą w nim ci wszyscy, którzy zadają ból i cierpienie braciom swoim, ci, którzy walczą z tym, za co Chrystus umierał na krzyżu. Uczestniczą w nim ci wszyscy, którzy usiłują budować na kłamstwie, fałszu i półprawdach, którzy poniżają godność ludzką, godność dziecka Bożego, którzy zabierają współrodakom wartość tak bardzo szanowaną przez samego Boga, zabierają i ograniczają wolność".

Pierwszy dzien pielgrzymki zakończył się czuwaniem przy obrazie Matki Bożej w Kaplicy Cudownego Obrazu.

ZOBACZ TAKŻE: Na Jasnej Górze otwarto wystawę pt. "Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Patron i kapelan Solidarności"

ZOBACZ TAKŻE: Wieńce i modlitwa o rychła kanonizację. "S" oddała hołd bł. ks. Popiełuszce w 77. rocznicę urodzin kapłana


 

POLECANE
Pożar w Mińsku Mazowieckim. Pilny komunikat RCB z ostatniej chwili
Pożar w Mińsku Mazowieckim. Pilny komunikat RCB

Strażacy walczą z pożarem, który wybuchł w Mińsku Mazowieckim. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało pilny komunikat.

Patryk Jaki: To, co oni szykowali, to klasyczna definicja zamachu stanu z ostatniej chwili
Patryk Jaki: To, co oni szykowali, to klasyczna definicja zamachu stanu

– Próba zastraszenia Hołowni to jest klasyczna definicja zamachu stanu. Trzeba będzie zbadać wszystkie okoliczności – oświadczył wiceprezes PiS Patryk Jaki.

Ogromny pożar w Mińsku Mazowieckim z ostatniej chwili
Ogromny pożar w Mińsku Mazowieckim

W niedzielę wieczorem, 13 lipca, w Mińsku Mazowieckim (woj. mazowiecki) wybuchł ogromny pożar. Hala, którą objął pożar, ma około 1500 metrów kwadratowych.

Mentzen do posłów PO: Wycofuję zaproszenia dla was z ostatniej chwili
Mentzen do posłów PO: Wycofuję zaproszenia dla was

Lider Konfederacji Sławomir Mentzen ogłosił niedawno zmianę formuły cyklu spotkań "Piwo z Mentzenem" – wraz z nim mieli uczestniczyć w dyskusji posłowie z różnych partii politycznych. W niedzielę Mentzen ogłosił, że politycy PO zaczęli "stawiać warunki".

Grafzero: Polskie bestsellery 2025 (pierwsze półrocze) z ostatniej chwili
Grafzero: Polskie bestsellery 2025 (pierwsze półrocze)

Połowa 2025 roku już za nami. Co nowego na polskim rynku książki? Czy pojawiły się jakieś nowe tytuły, czy stare bestsellery trzymają się nadal? Grafzero vlog literacki prezentuje dane sprzedażowe i dzieli się przewidywaniami dotyczącymi przyszłości polskiego rynku książki.

Kula ognia. Katastrofa samolotu pod Londynem z ostatniej chwili
"Kula ognia". Katastrofa samolotu pod Londynem

Na lotnisku w Southend w Wielkiej Brytanii rozbił się mały samolot. Świadkowie relacjonują, że po uderzeniu pojawiła się "kula ognia".

Zachował się prawidłowo. Koalicjant Tuska ucina narrację o sfałszowanych wyborach z ostatniej chwili
"Zachował się prawidłowo". Koalicjant Tuska ucina narrację o "sfałszowanych wyborach"

"Szymon Hołownia uznał uchwałę Sądu Najwyższego i podpisał postanowienie - zachował się prawidłowo" – oświadczył wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski ucinając tym samym narrację o "sfałszowanych wyborach".

Noworodek znaleziony w Oknie Życia w Warszawie Wiadomości
Noworodek znaleziony w Oknie Życia w Warszawie

W sobotni wieczór siostry loretanki z Warszawy znalazły w Oknie Życia noworodka.. Jak przyznały, ze zdarzeniem tym wiązało się wiele emocji.

Rusza sprzedaż nowego paliwa. Orlen wydał komunikat z ostatniej chwili
Rusza sprzedaż nowego paliwa. Orlen wydał komunikat

Samoloty startujące z lotnisk w Warszawie, Krakowie i Katowicach mogą już tankować alternatywnym paliwem lotniczym (SAF) – informuje spółka Orlen.

Polski himalaista utknął na Broad Peaku po zejściu lawiny. Nowe informacje z ostatniej chwili
Polski himalaista utknął na Broad Peaku po zejściu lawiny. Nowe informacje

Doświadczony himalaista Waldemar Kowalewski, który został poszkodowany w piątek w wyniku zejścia lawiny z Broad Peak (8051 m) w Karakorum, jest sprowadzany na dół przez Szerpów. Informację potwierdził PAP Bogusław Magrel, prezes Polskiego Klubu Alpejskiego, który rano był w kontakcie z wspinaczem.

REKLAMA

42. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Bp Ciereszko: Ks. Popiełuszko utracił życie ziemskie, ale otrzymał pełnię życia w Bogu

– Patron Solidarności, bł. ks. Jerzy Popiełuszko wierny Bogu, kapłańskiemu powołaniu, wierny człowiekowi i powierzony jego duszpasterskiej trosce, doświadczył na sobie utraty życia ziemskiego, ale otrzymał pełnię życia w Bogu. Dziś uznajemy go błogosławionym. Wiara, poddanie Chrystusowi, naśladowanie Go aż po ofiarę z życia, osadzone były u błogosławionego kapelana Solidarności w niezachwianej nadziei, że tracąc życie dla Chrystusa, odzyskuje je na wieczność, że daje świadectwo i broni najwyższych wartości – mówił dziś w trakcie homilii bp Henryk Ciereszko.
Pielgrzymka Ludzi Pracy 42. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Bp Ciereszko: Ks. Popiełuszko utracił życie ziemskie, ale otrzymał pełnię życia w Bogu
Pielgrzymka Ludzi Pracy / fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

Dzisiaj na Jasnej Górze rozpoczęła się 42. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy, w której biorą udział członkowie związku zawodowego Solidarność. To wyjątkowa Pielgrzymka bowiem w tym roku przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – Patrona Solidarności. Co więcej, właśnie 14 września, przypada 77. rocznica urodzin błogosławionego męczennika.

W trakcie dzisiejszej Mszy Świętej w Bazylice Jasnogórskiej wiernym towarzyszył obraz Matki Bożej Robotników i "Solidarności" peregrynujący w ostatnim roku w parafiach archidiecezji białostockiej.

"Kto straci swe życie z powodu Mnie i Ewangelii, zachowa je"

Pierwsze czytanie Słowa Bożego pochodziło z księgi proroka Izajasza i zapowiadało prześladowanie Mesjasza. To samo głosił Jezus Chrystus w Ewangelii św. Marka, kiedy pouczał swoich uczniów mówiąc im, że "Syn Człowieczy musi wiele cierpieć, że będzie odrzucony przez starszych, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; że będzie zabity, ale po trzech dniach zmartwychwstanie".

Jezus Chrystus nauczał: "Jeśli kto chce pójść za mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z powodu Mnie i Ewangelii, zachowa je".

– Naśladowanie Chrystusa niesie nadzieję zwycięstwa, pełni życia w zmartwychwstaniu, ale także nadzieję pokonania przeciwności, zachowania godnych warunków życia w doczesności – mówił w homilii bp Henryk Ciereszko.

– Tylko przyjęcie twardych realiów życia, wypełnianie zadań i obowiązków przyjętego stanu życia, powołania – dotyczy to zarówno duchownego, ojca rodziny, czy pełniącego funkcje zawodowe i kierownicze – jest prawdziwą odpowiedzią ucznia Chrystusa, chrześcijanina na wezwanie naśladowania swojego Mistrza – podkreślał duchowny.

Biskup wskazywał, że życie z Chrystusem jest "życiem prawdziwym i szczęśliwym, z wewnętrzną mocą", jest takim życiem, którego "nikt nie może odebrać, nawet jeśli ugodzi w doczesne życie".

– Patron Solidarności, bł. ks. Jerzy Popiełuszko wierny Bogu, kapłańskiemu powołaniu, wierny człowiekowi i powierzony jego duszpasterskiej trosce, doświadczył na sobie utraty życia ziemskiego, ale otrzymał pełnię życia w Bogu. Dziś uznajemy go błogosławionym. Wiara, poddanie Chrystusowi, naśladowanie Go aż po ofiarę z życia, osadzone były u błogosławionego kapelana Solidarności w niezachwianej nadziei, że tracąc życie dla Chrystusa, odzyskuje je na wieczność, że daje świadectwo i broni najwyższych wartości – podkreślił bp Ciereszko.

"Nie pozwólcie, aby wam skradziono nadzieję"

Duchowny przypominał w homilii motto Roku Jubileuszowego 2025 zaakceptowane przez Papieża, które brzmi: "Pielgrzymi nadziei". Przywołał też słowa, którymi papież Franciszek zwracał się do robotników.

 – Wam wszystkim, tym którzy macie pracę i tym którzy nie macie pracy, mówię: nie pozwólcie, aby wam skradziono nadzieję. Być może nadzieja jest jak żarzące się węgielki pod popiołem. Pomagajmy sobie solidarnie dmuchając na popiół, aby znów rozpalić płomień nadziei. A nadzieja pozwala nam iść naprzód. To nie jest optymizm, to coś innego. Ale nadzieja nie jest sprawą jednego, nadzieję tworzymy wszyscy, nadzieję musimy umacniać w was wszystkich i nas wszystkich, którzy jesteśmy daleko. Nadzieja jest sprawą waszą i naszą, jest sprawą wszystkich. Dlatego mówię wam: nie pozwólcie, aby wam skradziono nadzieję – cytował następcę św. Piotra.

"Matko Boża Solidarności, roztaczaj swą opiekę nad ludźmi pracy"

Po Mszy Świętej, o godzinie 21, ksiądz biskup Henryk Ciereszko, poprowadził rozważania Apel Jasnogórski.

– Ludzie pracy za swoje hasło tegorocznej Pielgrzymki przyjęli słowa: "Matko tych, którzy zawsze są wierni – módl się za nami". Tu przed Twoim cudownym wizerunkiem, robotnicy, ludzie pracy, pragną zapewnić o swojej wierności – najpierw Bogu, Jego prawom, Ewangelii; zapewnić o wierności ideałom przyświecającym w ich codziennym trudzie pracy, jako służby narodowi naszemu i ojczyźnie naszej. A jako członkowie związku zawodowego Solidarność chcą odnowić wierność przyjętym celom Związku, obejmującym troskę o prawa i dobro ludzi pracy, ale też szukają twego stawiennictwa u Boga, czcząc Ciebie także w tytule Matki Bożej Solidarności – mówił Biskup.

– Wraz z ludźmi pracy, chcemy prosić Cię Królowo i Matko Nasza, Matko Boża Solidarności, roztaczaj nadal swą opiekę matczyną nad polskim narodem, ludźmi pracy, każdym synem i córką naszej ojczyzny, abyśmy przez wierność Bogu, Ewangelii Chrystusowej, byli uchronieni od zgubnych wpływów świata, zapatrzonego w siebie, rozmijającego się z Bogiem, łudzącego szczęściem z posiadania i użycia, często z pomijaniem prawa Bożego. A umacniali się w wierze, o niej świadczyli swoim życiem, żyli przykazaniem miłości Boga i bliźniego, podejmując trud codzienności, wiernie wypełniając nasze obowiązki, tak służąc sobie nawzajem. Prosimy o moc nadziei, którą przynosi nam twój Syn Jezus Chrystus, byśmy ufnie patrzyli w naszą przyszłość, nie lękając się wyzwań, wierząc, że nas ustrzeżesz, ochronisz, pomożesz zachować wiarę, wyprosisz nam godne życie w pokoju, znaczonym dobrami duchowymi, materialnymi, jako owocami codziennego trudu pracy. Matko tych, którzy zawsze są wierni – módl się za nami

 – zakończył.

Ostatnim punktem pierwszego dnia 42. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy było nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które z powodu intensywnego deszczu, odprawiono w Bazylice Jasnogórskiej.

- W adwencie mówimy, że czekamy na Jezusa narodzonego, w Wielkim Poście czekamy na Jezusa zmartchwychstałego. Zapominamy, że on przychodzi do nas codziennie. Tylko czy przychodząc znajduje w nas wiarę? (...) Nasze serca przypominają dziś okopcone, popękane i zgasłe lampy. A przecież mieliśmy świecić światem Jezusa. Gdzie podziała się nasza mądrość, zaangażowanie i zaufanie w Jezusa Chrystusa?

- pytał ks. Ryszard Puciłowski, kapelan podlaskiej "S".

Z kolei Józef Mozolewski, przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "S" cytował ks. Jerzego Popiełuszki:

"Nasze cierpienia, nasze krzyże możemy ciągle łączyć z Chrystusem, bo proces nad Chrystusem trwa. Trwa proces nad Chrystusem w Jego braciach. Bo aktorzy dramatu i procesu Chrystusa żyją nadal. Zmieniły się tylko ich nazwiska i twarze, zmieniły się daty i miejsca ich urodzin. Zmieniają się metody, ale sam proces nad Chrystusem trwa. Uczestniczą w nim ci wszyscy, którzy zadają ból i cierpienie braciom swoim, ci, którzy walczą z tym, za co Chrystus umierał na krzyżu. Uczestniczą w nim ci wszyscy, którzy usiłują budować na kłamstwie, fałszu i półprawdach, którzy poniżają godność ludzką, godność dziecka Bożego, którzy zabierają współrodakom wartość tak bardzo szanowaną przez samego Boga, zabierają i ograniczają wolność".

Pierwszy dzien pielgrzymki zakończył się czuwaniem przy obrazie Matki Bożej w Kaplicy Cudownego Obrazu.

ZOBACZ TAKŻE: Na Jasnej Górze otwarto wystawę pt. "Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Patron i kapelan Solidarności"

ZOBACZ TAKŻE: Wieńce i modlitwa o rychła kanonizację. "S" oddała hołd bł. ks. Popiełuszce w 77. rocznicę urodzin kapłana



 

Polecane
Emerytury
Stażowe