IMGW wydał niepokojący komunikat. Oto co nas czeka
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał w prognozie na dziś, że zachód i wschodnie krańce Europy będą w obszarze wyżów. Reszta kontynentu znajdzie się pod wpływem niżów obejmujących obszary od Morza Norweskiego aż po Morze Śródziemne. Z tymi układami związany będzie pofalowany front atmosferyczny, na którym już utworzył się niż genueński i który w piątek zacznie częściowo oddziaływać już w Polsce.
Do kin wszedł amerykański hit. Po premierze Polacy nie kryli oburzenia
Polska pozostanie w strefie niskiego ciśnienia związanej z wymienionymi wyżej niżami wraz z frontem, który rozdzieli masę chłodnego powietrza polarnomorskiego na zachodzie kraju od cieplejszego zalegającego na wschodzie.
CZYTAJ TAKŻE:
Oto co nas czeka w piątek
Temperatura maksymalna w zachodniej połowie kraju od 10 st. C do 16 st. C, na pozostałym obszarze od 17 st. C w centrum do 26 st. C na Lubelszczyźnie; chłodniej w rejonach podgórskich Sudetów od 6 st. C do 8 st. C. Wiatr przeważnie umiarkowany, w zachodniej połowie kraju w porywach do 55 km/h, północno-zachodni, a na wschodzie północno-wschodni. W szczytowych partiach Sudetów dalsze nasilenie wiatru od 50 km/h do 80 km/h, w porywach około 140 km/h. W Tatrach porywy do 60 km/h.
Największym problemem pogodowym będą w najbliższym czasie intensywne opady.
Najwyższe sumy opadów prognozowane są w województwie dolnośląskim do 50 mm, opolskim do 50 mm, śląskim do 30 mm, wielkopolskim do 20 mm, lubuskim do 20 mm, w małopolskim do 20 mm.
W Karkonoszach zaś prognozowane są opady śniegu z deszczem i śniegiem. Przejściowy przyrost pokrywy śnieżnej do 5 cm.
IMGW wydał niepokojący komunikat
Jak ostrzega IMGW, prognozowane ulewy potrwają cały weekend. Niebezpieczna sytuacja będzie zwłaszcza na południu kraju, gdzie nadciągający niż genueński będzie miał największy zasięg. W województwie dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim dobowe sumy opadów na weekend mogą wynieść 120–150 mm, w rejonie Kotliny Kłodzkiej nawet 200 mm!
CZYTAJ TAKŻE:
-
Nowa miłość Roberta Lewandowskiego. Co na to Ania?
-
"Co za szopka, zdejmijcie ją z anteny". Burza po emisji popularnego programu Polsatu
-
Potężny przełom w Pałacu Buckingham. Król Karol nie może wyjść z szoku
IMGW na bieżąco monitoruje sytuację i aktualizuje dane zamieszczane na swojej stronie i profilach w mediach społecznościowych.
Od wczoraj obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia dla województw: dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego i częściowo małopolskiego. Dziś IMGW wydał komunikaty o zagrożeniach najpierw drugiego stopnia dla 10 powiatów województwa małopolskiego ze względu na intensywne opady deszczu – do 140 mm, ale po godz. 13 poinformował, że stopień zagrożenia został podniesiony do najwyższej wartości – 3 – w powiatach: myślenickim, nowotarskim, oświęcimskim, suskim, tatrzańskim i wadowickim.
Ostrzegawcze komunikaty obwiązują także w innych rejonach. "Wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych" zanotowano w Zalewie Szczecińskim (ujście Odry), a "gwałtowne stany wzrost wód" na Żuławach, w Zalewie Wiślanym.
#IMGWlive | 12:45 13.09
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) September 13, 2024
UWAGA⚠️
‼️ AKTUALIZACJA OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNEGO
#IMGW ‼️
INTENSYWNE OPADY DESZCZU 3 °🔴
Małopolskie (powiaty: myślenicki, nowotarski, oświęcimski, suski, tatrzański, wadowicki)
➡️https://t.co/6QbbT2PXQF pic.twitter.com/ZiX1bHAKYl