"Solidarność rodziła się ze społecznego buntu". Obchody 44. rocznicy podpisania Porozumienia Dąbrowskiego

11 września w Dąbrowie Górniczej odbyły się uroczystości obchodów 44. rocznicy podpisania Porozumienia Dąbrowskiego, które otwierało przed NSZZ „Solidarność” możliwość tworzenia niezależnych struktur związkowych na terenie całego kraju.
Szef MOZ NSZZ „Solidarność” Dąbrowa Górnicza Mirosław Nowak
Szef MOZ NSZZ „Solidarność” Dąbrowa Górnicza Mirosław Nowak / Jakub Pacan/Tygodnik Solidarność

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Sanktuarium Św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej-Gołonogu. Następnie przed Pomnikiem Porozumienia Dąbrowskiego 1980 roku przed główną bramą ArcelorMittal.

Wśród gości byli m.in., kapelan śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” ks. prałat Stanisław Puchała, ks. kanonik Andrzej Stasiak, Duszpasterza Ludzi Pracy, Jacek Jagiełko, sygnatariusz Porozumienia Dąbrowskiego, Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarność”, Dominik Kolorz, Agnieszka Lenartowicz-Łysik, społeczny doradca Prezydenta RP, zastępca Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Michał Syska, Przewodniczący Zarządu Regionu Częstochowskiego „S” Jacek Strączyński, Prezes Stowarzyszenia Porozumienie Katowickie 1980 Jan Cegielski, Eugeniusz Karasiński, Przewodniczący Stowarzyszenia Represjonowanych w stanie wojennym regionu śląsko-dąbrowskiego, reprezentant Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Ryszard Świeboda, reprezentantkę Marszałka województwa śląskiego Aldona Węgrzynowicz, prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, Dyrektor katowickiego oddziału IPN dr Andrzej Sznajder, Dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa, Dyrektor Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej Arkadiusz Rybak, przedstawiciele ArcelorMittal Poland Stanisław Ból i Agnieszka Kukla, przedstawieicle organizacji związkowi z hut i kopalni oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Siewierz.

Brama do wolności

Czytaj też: 44 lata temu podpisano porozumienie jastrzębskie

Po przedstawieniu pocztów sztandarowych i delegacji przez Przewodniczącego MOZ NSZZ „Solidarność” Dąbrowa Górnicza Mirosława Nowaka, List od Prezydenta RP Andrzeja Dudy przeczytał minister Andrzej Dera.

Prezydent przypomniał, że to dzięki uporowi strajkujących w Dąbrowie Górniczej upominających się o przestrzeganie Porozumienia Gdańskiego „zarówno formalne, jak i faktyczne warunki do tworzenia wolnych związków zawodowych miały być zagwarantowane na terenie całego kraju. Dzięki temu „Solidarność” mogła stać się ruchem ogólnokrajowym

 

– wskazywał Prezydent dodając, że to był wielki krok ku wolności i samostanowienia naszego narodu.

Następnie wystąpił Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”, Dominik Kolorz, który przeczytał List skierowany przez Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, Piotra Dudy.

Czytaj też: 44. rocznica Porozumień Sierpniowych

Wielu z Was brało udział w tych wydarzeniach, wielu tworzyło i wspierało rodzącą się Solidarność. Wielu zaangażowało się działania Związku później, uczestnicząc w pokojowej rewolucji, która wyzwoliła nasz kraj z rąk totalitarnej władzy. Nie raz zapłaciliście za swoją postawę wysoką cenę – bywało nią wyrzucenie z pracy, więzienie, utrata zdrowia, a w następnych latach - zepchnięcie na margines społeczeństwa – pisał szef „S”.

Szanowni uczestnicy obchodów! Solidarność rodziła się ze społecznego buntu przeciwko niesprawiedliwości, ale rodziła się też pod krzyżem. Krzyż zawsze nam towarzyszył. Nie raz musieliśmy go bronić. Dziś stajemy przed takim samym wyzwaniem. Krzyż stał się niewygodny. Znów zdejmuje się go ze ścian urzędów i budynków użyteczności publicznej. Znów depcze się symbole naszej religii. Ale my nie pozwolimy, by niszczono fundamenty chrześcijańskie, na których powstawał nasz związek. Jesteśmy odpowiedzialni za to, by bronić krzyża.

 

Oparciem jest dla nas Patron Solidarności błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Szczególnie w tym roku, który ubiegłoroczny Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” ogłosił Rokiem Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. W październiku minie bowiem 40 lat od momentu męczeńskiej śmierci patrona Solidarności. Przykład jego życia, ale również jego nauczanie, które wciąż mamy w pamięci, to nieustanna walka o wolność i godność człowieka

– przypomniał Piotr Duda.

Czytaj też: Dziś 44. rocznica podpisania Porozumienia Szczecińskiego

Szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarność”, Dominik Kolorz zwracając się do zebranych mówił, że gdy kończy się 44 lata, to patrząc z perspektywy człowieka to już osoba dorosła, która wiele w życiu przeżyła i zrobiła, ale wiele jeszcze przed nią. "Te nasze urodziny są doskonałą okazją do wielu refleksji. Przed 44 udało nam się bardzo wiele".

 

To dzięki „Solidarności” Europa stała się demokratyczna, odzyskała wolność i rozsznurowała komunistyczny but. Głównym przesłaniem w czasach komunizmu oprócz walki z reżimem, chęci wolności było zbudowanie niezależnej reprezentacji pracowniczej.

 

– wskazywał Dominik Kolorz. Szef śląsko-dąbrowskiej "S" wezwał też związkowców do większej aktywności nie tylko na niwie związkowej, lecz równiez społecznej.

Namawiał m.imn., do zbierania podpisów pod referendum ws. Zielonego Ładu, zachęcał do wspierania pracowników PKP Cargo, łączenia się z ich protestami.

- O Porozumieniach Dąbrowskich mówi się od niedawna, jednak w powszechnej świadomości nabierają one coraz większego znaczenia. To one spięły wcześniejsze porozumienia. Jako przewodniczącemu „Solidarności” zależy mi na upowszechnianiu wiedzy na ten temat. Stąd bardzo mnie cieszy liczna obecność młodzieży na naszych uroczystościach. Udaje nam się także zwiększać liczbę związkowców również o młodych pracowników – powiedział "Tygodnikowi Solidarność" Przewodniczący MOZ NSZZ „Solidarność” Dąbrowa Górnicza Mirosław Nowak.

Szef "S" "Huty Katowice" zaznaczył, by mówiąc o Porozumieniach Dąbrowskich nie zapominać o takich ludziach, jak, Andrzej Rozpłochowski, Jacek Jagiełka, Bogdan Borkowski oraz Kazimierz Świtoń, Jan Łopuszański, Andrzej Czuma.

Czytaj też: „Nie zostawimy Was”. Solidarność ogłasza ogólnopolski protest w obronie pracowników PKP Cargo

Czytaj też: Znany polityk PiS zatrzymany przez CBA


 

POLECANE
Nie żyje aktor znany z filmu Karate Kid Wiadomości
Nie żyje aktor znany z filmu "Karate Kid"

Nie żyje Peter Jason, który był cenionym aktorem. Odszedł w wieku 80 lat. Przez ponad pięć dekad swojej kariery wystąpił w ponad 250 filmach i serialach, tworząc niezapomniane role w kinie i telewizji.

Czy mężczyźni z Ukrainy powinni wrócić do swojego kraju? Wyniki sondażu Wiadomości
Czy mężczyźni z Ukrainy powinni wrócić do swojego kraju? Wyniki sondażu

W sondażu realizowanym przez pracownię Opinia24 dla Radia Zet respondentom zadano m.in. pytania: czy należy zamknąć granice Polski przed kolejnymi uchodźcami z Ukrainy oraz czy mężczyźni z Ukrainy mieszkający w Polsce powinni wrócić na Ukrainę, by walczyć z Rosją

Pałac Buckingham. Wtedy królowa złamała najważniejszą tradycję Wiadomości
Pałac Buckingham. Wtedy królowa złamała najważniejszą tradycję

Królowa Elżbieta II przez 70 lat panowania była wierna królewskim tradycjom, jednak 6 września 1997 roku zrobiła coś, czego nikt się nie spodziewał. Podczas pogrzebu księżnej Diany, stojąc w otoczeniu rodziny, skłoniła głowę, gdy przechodził kondukt żałobny. Był to wyjątkowy moment, ponieważ monarcha nigdy nikomu się nie kłania. Na tym jednak nie koniec.

Nowy komunikat Watykanu nt. stanu zdrowia papieża Franciszka z ostatniej chwili
Nowy komunikat Watykanu nt. stanu zdrowia papieża Franciszka

Vatican News opublikowało nowy komunikat na temat stanu zdrowia papieża Franaciszka. Jego stan nadal określa się jako "krytyczny".

Wielka Brytania chce przykręcić śrubę Rosji. Będą nowe sankcje polityka
Wielka Brytania chce "przykręcić śrubę" Rosji. Będą nowe sankcje

W poniedziałek, w trzecią rocznicę wybuchu na pełną skalę wojny na Ukrainie, Wielka Brytania ogłosi największy od początku rosyjskiej inwazji pakiet sankcji przeciwko Moskwie - zapowiedział w niedzielę w komunikacie szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy.

200 migrantów w każdym powiecie - MSWiA szkoli starostów pilne
200 migrantów w każdym powiecie - MSWiA szkoli starostów

"Donald Tusk twierdzi, że Polska nie przyjmie migrantów. Rzeczywistość jest zdecydowanie inna. Wraz z panem premierem Mariuszem Błaszczakiem i posłem Łukaszem Kmitą ujawniliśmy szokujące fakty" - powiedziała w Sejmie poseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Krupka.

Seria tragicznych wypadków w Tatrach. TOPR apeluje do turystów Wiadomości
Seria tragicznych wypadków w Tatrach. TOPR apeluje do turystów

Jak informuje TOPR, w Tatrach panują trudne warunki turystyczne. Szlaki są oblodzone i pokryte twardym śniegiem. Obowiązuje pierwszy, niski stopień zagrożenia lawinowego. Wybierając się na szlaki powyżej górnej granicy lasu, trzeba być wyposażonym w odpowiedni sprzęt do uprawiania zimowej turystyki.

Przemycali papierosy przez granicę balonem. Straż graniczna wydała komunikat Wiadomości
Przemycali papierosy przez granicę balonem. Straż graniczna wydała komunikat

Jak podaje w komunikacie Podlaski Oddział Straży Granicznej, funkcjonariusze udaremnili przemyt nielegalnych wyrobów tytoniowych przerzucanych przez granicę polsko- białoruską przy użyciu balonu meteorologicznego.

Była gwiazda TVN Omena Mensaah żąda od anonimowego internauty przeprosin i potężnych pieniędzy tylko u nas
Była gwiazda TVN Omena Mensaah żąda od anonimowego internauty przeprosin i potężnych pieniędzy

12 lutego redaktor naczelny "Najwyższego Czasu" Tomasz Sommer zamieścił na platformie "X" komentarz na temat znanego polskiego biznesmena, który podjął ostatnio współpracę z rządem Donalda Tuska - Rafała Brzoski - i jego żony, byłej gwiazdy TVN Omeny Mensaah. Na komentarz odpowiedział anonimowy i nieznany szerzej użytkownik "X" o nicku "Sz.".

Co zrobiłeś przez ostatni tydzień w pracy?. Elon Musk stawia ultimatum urzędnikom pilne
"Co zrobiłeś przez ostatni tydzień w pracy?". Elon Musk stawia ultimatum urzędnikom

"Wszyscy pracownicy agencji federalnych wkrótce otrzymają e-mail z prośbą o wyjaśnienie, co zrobili w zeszłym tygodniu. Brak odpowiedzi zostanie potraktowany jako rezygnacja z pracy" - napisał w sobotę Musk na swoim portalu X. Urzędnicy dostali czas na przesłanie sprawozdań do końca poniedziałku.

REKLAMA

"Solidarność rodziła się ze społecznego buntu". Obchody 44. rocznicy podpisania Porozumienia Dąbrowskiego

11 września w Dąbrowie Górniczej odbyły się uroczystości obchodów 44. rocznicy podpisania Porozumienia Dąbrowskiego, które otwierało przed NSZZ „Solidarność” możliwość tworzenia niezależnych struktur związkowych na terenie całego kraju.
Szef MOZ NSZZ „Solidarność” Dąbrowa Górnicza Mirosław Nowak
Szef MOZ NSZZ „Solidarność” Dąbrowa Górnicza Mirosław Nowak / Jakub Pacan/Tygodnik Solidarność

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Sanktuarium Św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej-Gołonogu. Następnie przed Pomnikiem Porozumienia Dąbrowskiego 1980 roku przed główną bramą ArcelorMittal.

Wśród gości byli m.in., kapelan śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” ks. prałat Stanisław Puchała, ks. kanonik Andrzej Stasiak, Duszpasterza Ludzi Pracy, Jacek Jagiełko, sygnatariusz Porozumienia Dąbrowskiego, Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarność”, Dominik Kolorz, Agnieszka Lenartowicz-Łysik, społeczny doradca Prezydenta RP, zastępca Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Michał Syska, Przewodniczący Zarządu Regionu Częstochowskiego „S” Jacek Strączyński, Prezes Stowarzyszenia Porozumienie Katowickie 1980 Jan Cegielski, Eugeniusz Karasiński, Przewodniczący Stowarzyszenia Represjonowanych w stanie wojennym regionu śląsko-dąbrowskiego, reprezentant Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Ryszard Świeboda, reprezentantkę Marszałka województwa śląskiego Aldona Węgrzynowicz, prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, Dyrektor katowickiego oddziału IPN dr Andrzej Sznajder, Dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa, Dyrektor Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej Arkadiusz Rybak, przedstawiciele ArcelorMittal Poland Stanisław Ból i Agnieszka Kukla, przedstawieicle organizacji związkowi z hut i kopalni oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Siewierz.

Brama do wolności

Czytaj też: 44 lata temu podpisano porozumienie jastrzębskie

Po przedstawieniu pocztów sztandarowych i delegacji przez Przewodniczącego MOZ NSZZ „Solidarność” Dąbrowa Górnicza Mirosława Nowaka, List od Prezydenta RP Andrzeja Dudy przeczytał minister Andrzej Dera.

Prezydent przypomniał, że to dzięki uporowi strajkujących w Dąbrowie Górniczej upominających się o przestrzeganie Porozumienia Gdańskiego „zarówno formalne, jak i faktyczne warunki do tworzenia wolnych związków zawodowych miały być zagwarantowane na terenie całego kraju. Dzięki temu „Solidarność” mogła stać się ruchem ogólnokrajowym

 

– wskazywał Prezydent dodając, że to był wielki krok ku wolności i samostanowienia naszego narodu.

Następnie wystąpił Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”, Dominik Kolorz, który przeczytał List skierowany przez Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, Piotra Dudy.

Czytaj też: 44. rocznica Porozumień Sierpniowych

Wielu z Was brało udział w tych wydarzeniach, wielu tworzyło i wspierało rodzącą się Solidarność. Wielu zaangażowało się działania Związku później, uczestnicząc w pokojowej rewolucji, która wyzwoliła nasz kraj z rąk totalitarnej władzy. Nie raz zapłaciliście za swoją postawę wysoką cenę – bywało nią wyrzucenie z pracy, więzienie, utrata zdrowia, a w następnych latach - zepchnięcie na margines społeczeństwa – pisał szef „S”.

Szanowni uczestnicy obchodów! Solidarność rodziła się ze społecznego buntu przeciwko niesprawiedliwości, ale rodziła się też pod krzyżem. Krzyż zawsze nam towarzyszył. Nie raz musieliśmy go bronić. Dziś stajemy przed takim samym wyzwaniem. Krzyż stał się niewygodny. Znów zdejmuje się go ze ścian urzędów i budynków użyteczności publicznej. Znów depcze się symbole naszej religii. Ale my nie pozwolimy, by niszczono fundamenty chrześcijańskie, na których powstawał nasz związek. Jesteśmy odpowiedzialni za to, by bronić krzyża.

 

Oparciem jest dla nas Patron Solidarności błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Szczególnie w tym roku, który ubiegłoroczny Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” ogłosił Rokiem Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. W październiku minie bowiem 40 lat od momentu męczeńskiej śmierci patrona Solidarności. Przykład jego życia, ale również jego nauczanie, które wciąż mamy w pamięci, to nieustanna walka o wolność i godność człowieka

– przypomniał Piotr Duda.

Czytaj też: Dziś 44. rocznica podpisania Porozumienia Szczecińskiego

Szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarność”, Dominik Kolorz zwracając się do zebranych mówił, że gdy kończy się 44 lata, to patrząc z perspektywy człowieka to już osoba dorosła, która wiele w życiu przeżyła i zrobiła, ale wiele jeszcze przed nią. "Te nasze urodziny są doskonałą okazją do wielu refleksji. Przed 44 udało nam się bardzo wiele".

 

To dzięki „Solidarności” Europa stała się demokratyczna, odzyskała wolność i rozsznurowała komunistyczny but. Głównym przesłaniem w czasach komunizmu oprócz walki z reżimem, chęci wolności było zbudowanie niezależnej reprezentacji pracowniczej.

 

– wskazywał Dominik Kolorz. Szef śląsko-dąbrowskiej "S" wezwał też związkowców do większej aktywności nie tylko na niwie związkowej, lecz równiez społecznej.

Namawiał m.imn., do zbierania podpisów pod referendum ws. Zielonego Ładu, zachęcał do wspierania pracowników PKP Cargo, łączenia się z ich protestami.

- O Porozumieniach Dąbrowskich mówi się od niedawna, jednak w powszechnej świadomości nabierają one coraz większego znaczenia. To one spięły wcześniejsze porozumienia. Jako przewodniczącemu „Solidarności” zależy mi na upowszechnianiu wiedzy na ten temat. Stąd bardzo mnie cieszy liczna obecność młodzieży na naszych uroczystościach. Udaje nam się także zwiększać liczbę związkowców również o młodych pracowników – powiedział "Tygodnikowi Solidarność" Przewodniczący MOZ NSZZ „Solidarność” Dąbrowa Górnicza Mirosław Nowak.

Szef "S" "Huty Katowice" zaznaczył, by mówiąc o Porozumieniach Dąbrowskich nie zapominać o takich ludziach, jak, Andrzej Rozpłochowski, Jacek Jagiełka, Bogdan Borkowski oraz Kazimierz Świtoń, Jan Łopuszański, Andrzej Czuma.

Czytaj też: „Nie zostawimy Was”. Solidarność ogłasza ogólnopolski protest w obronie pracowników PKP Cargo

Czytaj też: Znany polityk PiS zatrzymany przez CBA



 

Polecane
Emerytury
Stażowe