Bydgoskie obchody Sierpnia ’80. Piotr Duda: Wygraliśmy wolną Polskę, bo byliśmy razem

W czwartek 5 września Region Bydgoski NSZZ „S” świętował 44. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”. Po Mszy Świętej związkowcy na czele z przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotrem Dudą oraz szefem Regionu Bydgoskiego Sebastianem Gawronkiem złożyli kwiaty pod pomnikiem Ludzi Solidarności oraz wręczyli medale Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego NSZZ „S”.
 Bydgoskie obchody Sierpnia ’80. Piotr Duda: Wygraliśmy wolną Polskę, bo byliśmy razem
/ fot. Tygodnik Solidarność

Sieci napełnione wolnością

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i związku zawodowego Solidarność. Wierni modlili się za przyczyną bł. ks. Jerzego Popiełuszki w kościele pw. św. Andrzeja Boboli, gdzie nabożeństwo sprawował ks. biskup Krzysztof Włodarczyk wraz z o. Bogusławem Chomą SJ, kapelanem bydgoskiej „S”.

Czytany tego dnia fragment Ewangelii mówił o tym, jak Pan Jezus polecił Szymonowi Piotrowi wypłynąć na głębię i zarzucić sieci, pomimo tego, że apostoł przez całą noc niczego nie złowił. Święty Piotr posłuchał jednak Chrystusa, a potem wyciągnął z wody sieci pełne ryb. 

– Kiedy Piotr okazał posłuszeństwo słowu Jezusa, otrzymał łaskę przewyższającą jego oczekiwania. Miał pełną świadomość, że gdyby nie Jezus, to wciąż oglądałby puste sieci. Lekcja, jaką otrzymał Piotr, może zmienić także i nasze życie. Kiedy tak jak Piotr słuchamy Jezusa i wypełniamy Jego słowo, otwieramy nasze życie na Pana Jezusa i Jego łaskę – mówił w trakcie homilii bp Włodarczyk i porównał to czytanie do wydarzeń z sierpnia 1980 roku. 

– Wtedy był ten zryw, była potrzeba wyjścia na pole walki, trzeba było dać swój talent, ale szukało się pomocy u tego, który jest Wszechmogący, żeby rzeczywiście nie wylać dziecka z kąpielą; żeby z zadziwieniem zobaczyć, jaki połów nastąpił. (…) Myślę, że w pewnym momencie nastąpiło zadziwienie, że się udało, że jednak sieci zostały napełnione, że w tych sieciach i wolność, i sprawiedliwość, i pokój, i duch solidarności został złowiony – wskazywał duchowny. 

– Jak ważne było wtedy, żeby zarzucić sieć. Gdybyśmy nie zarzucili sieci, to dzisiaj byśmy nie świętowali, nie złowilibyśmy tej wolności – podkreślił ordynariusz diecezji bydgoskiej. 

Biskup Włodarczyk wspomniał także postać księdza Jerzego Popiełuszkę, który „głosił Chrystusa nie w porę, drażniąc swoją bezkompromisowością komunistyczne władze. Wykazywał błędy, absurdy i nieludzki charakter systemu narzuconego Polakom w latach stanu wojennego. Uczył, jak można się odnaleźć w warunkach zniewolenia”.

– Nie pozwolił, aby w jego życie wkradła się niechęć lub nienawiść do prześladowców. W doskonały sposób wcielił w życie wezwanie św. Pawła: „Nie daj się złu, lecz zło dobrem zwyciężaj” – etos Solidarności – podkreślił. 

Po Mszy wierni udali się przed kościół jezuitów, by złożyć kwiaty pod pomnikiem Ludzi Solidarności. Na monumencie ufundowanym w hołdzie bohaterom „S” walczącym o niepodległą Polskę wyryte są słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: „Niech zapanuje duch miłosierdzia, bratniej solidarności, zgody i współpracy oraz autentycznej troski o dobro naszej Ojczyzny”. 

„Solidarność jest wierna swoim ideałom”

Później obchody przeniosły się do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie odbyła się uroczysta gala wręczenia medali Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”. Wydarzenie rozpoczęło się od odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” i „Murów” Jacka Kaczmarskiego. 

W uroczystości wzięli udział m.in.: II wicewojewoda kujawsko-pomorski Michał Koniuch, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski, wiceprezydent Bydgoszczy Łukasz Krupa, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S” Piotr Duda, szef bydgoskiej „S” Sebastian Gawronek, dyrektor oddziału IPN w Gdańsku Marek Szymaniak, były poseł i senator Jan Rulewski, okręgowy inspektor pracy w Bydgoszczy Andrzej Bugalski. 

Jako pierwszy głos zabrał przewodniczący Regionu Bydgoskiego NSZZ „S” Sebastian Gawronek. 

– To już 44 lata, jak walczymy o dobro pracowników. Walczymy cały czas w ten sam sposób, Solidarność jest zawsze wierna swoim ideałom. Proszę, abyśmy nie zapomnieli o dwóch szczególnych ludziach: o Świętym Janie Pawle II i bł. ks. Jerzym Popiełuszko. Bez tych ludzi Solidarność nie byłaby tak mocna. Bez tych ludzi tych murów byśmy nie obalili. „S” nie byłaby tak mocna, gdyby nie Kościół – podkreślił szef bydgoskiej „S”. 

Przewodniczący Gawronek wspomniał w tym kontekście o organizowanych przez Region wydarzeniach upamiętniających patrona Solidarności, a także o akcji „Solidarność dla Młodych”, którą Solidarność prowadzi razem z Instytutem Pamięci Narodowej. 

– To priorytet dla naszego Regionu, by krzewić tę historię i przypominać młodym ludziom, czym była i jest Solidarność, i kto o tę demokrację w naszym kraju walczył – dodał.  

Kilka słów do zebranych skierował również Piotr Duda. Przewodniczący Komisji Krajowej dziękował wszystkim związkowcom za ich codzienną pracę związkową w zakładach pracy. 

– To jest największe podziękowanie dla tych wszystkich sygnatariuszy, którzy podpisywali Porozumienia Sierpniowe. Oni doskonale o tym wiedzą, że w sercach mieli pracowników, że oprócz tych postulatów, które miały upamiętniać zamordowanych stoczniowców i górników z kopalni Wujek, to w sercu mieli troskę o polskiego pracownika. Te postulaty były najważniejsze – mówił szef „S”. 

Piotr Duda wyraził także swoje zadowolenie, że pamięć o historii Solidarności jest pielęgnowana na terenie całego kraju, nie tylko w Gdańsku, Szczecinie, Jastrzębiu-Zdroju czy Dąbrowie Górniczej, bowiem w latach 80. strajkowała cała Polska. 

Mówił również o tym, że „jednostki podczas strajku były ważne, ale wolną Polskę wygraliśmy, bo byliśmy wszyscy razem, bo byliśmy Solidarnością”. 

Szef związku zawodowego Solidarność zaprosił też wszystkich zgromadzonych na 42. Ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 14–15 września pod hasłem: „Matko tych, którzy zawsze są wierni – módl się za nami”. 

Głos zabrał też dyrektor gdańskiego oddziału IPN Marek Szymaniak. W swoim wystąpieniu podkreślił, że bez Solidarności nie doszłoby do upadku komunizmu i nie byłoby wolnej Polski.  

– Solidarność to zobowiązanie do łączenia się we wspólnocie ludzi kochających Boga, Ojczyznę i ludzi, dla których honor jest najwyższą wartością – zaznaczył. 

Zasłużeni dla Regionu Bydgoskiego

Punktem kulminacyjnym gali była uroczystość wręczenia medali Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego NSZZ „S”. Odznaczenie z rąk Piotra Dudy i Sebastiana Gawronka otrzymało 13 osób: Piotr Brandt, Elżbieta Dolińska, Jerzy Dymek, Robert Kostrzewa, Marlena Kozłowska, Lidia Nowakowska, Dariusz Piotrowski, Katarzyna Rybicka, Janusz Sołtys, Marcin Swaczyna, Mariusz Wardalski, Dariusz Żurawski oraz pośmiertnie Zbigniew Gedowski.

Piotr Duda wręczył także dwa pamiątkowe obrazy z wizerunkiem ks. Jerzego Popiełuszki dla biskupa Włodarczyka i przedstawiciela IPN Marka Szymaniaka.

Na koniec zebrani wysłuchali recitalu wokalistki Bianki Urbanowskiej, absolwentki Akademii Bydgoskiej. 


 

POLECANE
Wizyta szefa NATO na Florydzie. Spotkał się z Donaldem Trumpem z ostatniej chwili
Wizyta szefa NATO na Florydzie. Spotkał się z Donaldem Trumpem

W sobotę na Florydę dotarł szef NATO Mark Rutte. Odbył on pilną rozmowę z prezydentem-elektem USA Donaldem Trumpem. Nieoficjalnie tematem rozmów miała być wojna na Ukrainie.

Northvolt zamyka fabrykę w Gdańsku. Pracę straci 150 osób pilne
Northvolt zamyka fabrykę w Gdańsku. Pracę straci 150 osób

Szwedzki Northvolt wszedł na polski rynek z zamiarem stworzenia europejskiej konkurencji dla wytwórców baterii z Chin. W Gdańsku uruchomiono więc w 2023 roku największą w Europie fabrykę systemów bateryjnych i magazynów. Wczoraj właściciel fabryki systemów magazynowania energii w Gdańsku, ogłosił, że jej działalność nie będzie kontynuowana.

Potężne unijne narzędzie może uderzyć w konkurencję niemieckich firm gorące
Potężne unijne narzędzie może uderzyć w konkurencję niemieckich firm

W połowie 2025 r. we Frankfurcie nad Menem swoją działalność rozpocznie Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu (AMLA). Będzie on pełnił funkcję unijnego wywiadu gospodarczego.

Dla prawej strony Trzaskowski to wygodniejszy kandydat. Gorące komentarze po prawyborach w PO z ostatniej chwili
"Dla prawej strony Trzaskowski to wygodniejszy kandydat". Gorące komentarze po prawyborach w PO

W sobotę premier Donald Tusk ogłosił zwycięzcę prawyborów w Koalicji Obywatelskiej. Został nim prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W mediach społecznościowych pojawiły się gorące komentarze.

Jest decyzja PO ws. kandydata na prezydenta z ostatniej chwili
Jest decyzja PO ws. kandydata na prezydenta

W Platformie Obywatelskiej rozstrzygnęły się prawybory ws. kandydata na prezydenta. Nazwisko zostało oficjalnie ogłoszone w sobotę podczas Rady Krajowej PO.

Były prezydent Rosji o doktrynie nuklearnej: Nie jesteśmy szaleni polityka
Były prezydent Rosji o doktrynie nuklearnej: Nie jesteśmy szaleni

Wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew stwierdził niedawno, że jego kraj nie chciałby, aby na świecie rozpętała się wojna nuklearna.  

Prezes IPN na liście Kremla. Nie spodobała się im walka z komunizmem z ostatniej chwili
Prezes IPN na liście Kremla. Nie spodobała się im walka z komunizmem

Według portalu Mediazone, prezes IPN Karol Nawrocki ma znajdować się na liście rosyjskiego MSW. Rosyjscy śledczy mieli go wpisać do specjalnej bazy, w której znajdują się tysiące osób, będących przedmiotem postępowań karnych.

Rosjanie chcą pokoju z Ukrainą. Nowe wyniki badań z ostatniej chwili
Rosjanie chcą pokoju z Ukrainą. Nowe wyniki badań

Grupa Russian Field w dniach od 7 do 12 listopada przeprowadziła badanie na 1600 pełnoletnich Rosjanach w sprawie ewentualnego rozpoczęcia negocjacji pokojowych z Ukrainą. Większość z nich domaga się natychmiastowego porozumienia z Kijowem.

Szwajcaria zakazała eksportu sprzętu wojskowego do Polski z ostatniej chwili
Szwajcaria zakazała eksportu sprzętu wojskowego do Polski

Według informacji podanych przez agencję Associated Press, rząd Szwajcarii zakazał w piątek eksportu sprzętu wojskowego do Polski. Decyzja została podjęta po tym jak polskie władze miały przekazać Ukrainie ponad 600 tys. sztuk małokalibrowej amunicji.

Izraelski atak na Bejrut. Zginęło kilka osób z ostatniej chwili
Izraelski atak na Bejrut. Zginęło kilka osób

Co najmniej cztery osoby zginęły, a 23 zostały ranne w izraelskim ataku na dzielnicę Basta w Bejrucie - podało w sobotę ministerstwo zdrowia Libanu, cytowane przez agencję Reutera.

REKLAMA

Bydgoskie obchody Sierpnia ’80. Piotr Duda: Wygraliśmy wolną Polskę, bo byliśmy razem

W czwartek 5 września Region Bydgoski NSZZ „S” świętował 44. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”. Po Mszy Świętej związkowcy na czele z przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotrem Dudą oraz szefem Regionu Bydgoskiego Sebastianem Gawronkiem złożyli kwiaty pod pomnikiem Ludzi Solidarności oraz wręczyli medale Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego NSZZ „S”.
 Bydgoskie obchody Sierpnia ’80. Piotr Duda: Wygraliśmy wolną Polskę, bo byliśmy razem
/ fot. Tygodnik Solidarność

Sieci napełnione wolnością

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i związku zawodowego Solidarność. Wierni modlili się za przyczyną bł. ks. Jerzego Popiełuszki w kościele pw. św. Andrzeja Boboli, gdzie nabożeństwo sprawował ks. biskup Krzysztof Włodarczyk wraz z o. Bogusławem Chomą SJ, kapelanem bydgoskiej „S”.

Czytany tego dnia fragment Ewangelii mówił o tym, jak Pan Jezus polecił Szymonowi Piotrowi wypłynąć na głębię i zarzucić sieci, pomimo tego, że apostoł przez całą noc niczego nie złowił. Święty Piotr posłuchał jednak Chrystusa, a potem wyciągnął z wody sieci pełne ryb. 

– Kiedy Piotr okazał posłuszeństwo słowu Jezusa, otrzymał łaskę przewyższającą jego oczekiwania. Miał pełną świadomość, że gdyby nie Jezus, to wciąż oglądałby puste sieci. Lekcja, jaką otrzymał Piotr, może zmienić także i nasze życie. Kiedy tak jak Piotr słuchamy Jezusa i wypełniamy Jego słowo, otwieramy nasze życie na Pana Jezusa i Jego łaskę – mówił w trakcie homilii bp Włodarczyk i porównał to czytanie do wydarzeń z sierpnia 1980 roku. 

– Wtedy był ten zryw, była potrzeba wyjścia na pole walki, trzeba było dać swój talent, ale szukało się pomocy u tego, który jest Wszechmogący, żeby rzeczywiście nie wylać dziecka z kąpielą; żeby z zadziwieniem zobaczyć, jaki połów nastąpił. (…) Myślę, że w pewnym momencie nastąpiło zadziwienie, że się udało, że jednak sieci zostały napełnione, że w tych sieciach i wolność, i sprawiedliwość, i pokój, i duch solidarności został złowiony – wskazywał duchowny. 

– Jak ważne było wtedy, żeby zarzucić sieć. Gdybyśmy nie zarzucili sieci, to dzisiaj byśmy nie świętowali, nie złowilibyśmy tej wolności – podkreślił ordynariusz diecezji bydgoskiej. 

Biskup Włodarczyk wspomniał także postać księdza Jerzego Popiełuszkę, który „głosił Chrystusa nie w porę, drażniąc swoją bezkompromisowością komunistyczne władze. Wykazywał błędy, absurdy i nieludzki charakter systemu narzuconego Polakom w latach stanu wojennego. Uczył, jak można się odnaleźć w warunkach zniewolenia”.

– Nie pozwolił, aby w jego życie wkradła się niechęć lub nienawiść do prześladowców. W doskonały sposób wcielił w życie wezwanie św. Pawła: „Nie daj się złu, lecz zło dobrem zwyciężaj” – etos Solidarności – podkreślił. 

Po Mszy wierni udali się przed kościół jezuitów, by złożyć kwiaty pod pomnikiem Ludzi Solidarności. Na monumencie ufundowanym w hołdzie bohaterom „S” walczącym o niepodległą Polskę wyryte są słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: „Niech zapanuje duch miłosierdzia, bratniej solidarności, zgody i współpracy oraz autentycznej troski o dobro naszej Ojczyzny”. 

„Solidarność jest wierna swoim ideałom”

Później obchody przeniosły się do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie odbyła się uroczysta gala wręczenia medali Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”. Wydarzenie rozpoczęło się od odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” i „Murów” Jacka Kaczmarskiego. 

W uroczystości wzięli udział m.in.: II wicewojewoda kujawsko-pomorski Michał Koniuch, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski, wiceprezydent Bydgoszczy Łukasz Krupa, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S” Piotr Duda, szef bydgoskiej „S” Sebastian Gawronek, dyrektor oddziału IPN w Gdańsku Marek Szymaniak, były poseł i senator Jan Rulewski, okręgowy inspektor pracy w Bydgoszczy Andrzej Bugalski. 

Jako pierwszy głos zabrał przewodniczący Regionu Bydgoskiego NSZZ „S” Sebastian Gawronek. 

– To już 44 lata, jak walczymy o dobro pracowników. Walczymy cały czas w ten sam sposób, Solidarność jest zawsze wierna swoim ideałom. Proszę, abyśmy nie zapomnieli o dwóch szczególnych ludziach: o Świętym Janie Pawle II i bł. ks. Jerzym Popiełuszko. Bez tych ludzi Solidarność nie byłaby tak mocna. Bez tych ludzi tych murów byśmy nie obalili. „S” nie byłaby tak mocna, gdyby nie Kościół – podkreślił szef bydgoskiej „S”. 

Przewodniczący Gawronek wspomniał w tym kontekście o organizowanych przez Region wydarzeniach upamiętniających patrona Solidarności, a także o akcji „Solidarność dla Młodych”, którą Solidarność prowadzi razem z Instytutem Pamięci Narodowej. 

– To priorytet dla naszego Regionu, by krzewić tę historię i przypominać młodym ludziom, czym była i jest Solidarność, i kto o tę demokrację w naszym kraju walczył – dodał.  

Kilka słów do zebranych skierował również Piotr Duda. Przewodniczący Komisji Krajowej dziękował wszystkim związkowcom za ich codzienną pracę związkową w zakładach pracy. 

– To jest największe podziękowanie dla tych wszystkich sygnatariuszy, którzy podpisywali Porozumienia Sierpniowe. Oni doskonale o tym wiedzą, że w sercach mieli pracowników, że oprócz tych postulatów, które miały upamiętniać zamordowanych stoczniowców i górników z kopalni Wujek, to w sercu mieli troskę o polskiego pracownika. Te postulaty były najważniejsze – mówił szef „S”. 

Piotr Duda wyraził także swoje zadowolenie, że pamięć o historii Solidarności jest pielęgnowana na terenie całego kraju, nie tylko w Gdańsku, Szczecinie, Jastrzębiu-Zdroju czy Dąbrowie Górniczej, bowiem w latach 80. strajkowała cała Polska. 

Mówił również o tym, że „jednostki podczas strajku były ważne, ale wolną Polskę wygraliśmy, bo byliśmy wszyscy razem, bo byliśmy Solidarnością”. 

Szef związku zawodowego Solidarność zaprosił też wszystkich zgromadzonych na 42. Ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 14–15 września pod hasłem: „Matko tych, którzy zawsze są wierni – módl się za nami”. 

Głos zabrał też dyrektor gdańskiego oddziału IPN Marek Szymaniak. W swoim wystąpieniu podkreślił, że bez Solidarności nie doszłoby do upadku komunizmu i nie byłoby wolnej Polski.  

– Solidarność to zobowiązanie do łączenia się we wspólnocie ludzi kochających Boga, Ojczyznę i ludzi, dla których honor jest najwyższą wartością – zaznaczył. 

Zasłużeni dla Regionu Bydgoskiego

Punktem kulminacyjnym gali była uroczystość wręczenia medali Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego NSZZ „S”. Odznaczenie z rąk Piotra Dudy i Sebastiana Gawronka otrzymało 13 osób: Piotr Brandt, Elżbieta Dolińska, Jerzy Dymek, Robert Kostrzewa, Marlena Kozłowska, Lidia Nowakowska, Dariusz Piotrowski, Katarzyna Rybicka, Janusz Sołtys, Marcin Swaczyna, Mariusz Wardalski, Dariusz Żurawski oraz pośmiertnie Zbigniew Gedowski.

Piotr Duda wręczył także dwa pamiątkowe obrazy z wizerunkiem ks. Jerzego Popiełuszki dla biskupa Włodarczyka i przedstawiciela IPN Marka Szymaniaka.

Na koniec zebrani wysłuchali recitalu wokalistki Bianki Urbanowskiej, absolwentki Akademii Bydgoskiej. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe