Bp Balcerek: Dzień Solidarności i Wolności jest wezwaniem do działania
Refleksja nad wartościami
Podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny homilię wygłosił bp Grzegorz Balcerek. - Dzień Solidarności i Wolności inspiruje do głębokiej refleksji nad wartościami, które kształtują nasze życie społeczne i duchowe. Solidarność i wolność to nie tylko słowa, ale to przede wszystkim zasady, stanowiące ogromną wartość. W oparciu o te wartości, niegdyś ludzie podjęli trudny, ale konieczny krok w walce o lepsze, sprawiedliwe społeczeństwo – podkreślił poznański biskup pomocniczy.
Czytaj także: [wywiad] Małgorzata Bilska: Ewangelia jest antyprzemocowa; sprzeciw wobec przemocy Kościół ma wpisany w DNA
Nie tylko związek zawodowy
Przypomniał, że „solidarność oznacza jedność, współodczuwanie i troskę o drugiego człowieka”. - To nie tylko związek zawodowy, który zjednoczył robotników w walce o ich prawa, ale głęboka postawa serca, która każe nam dostrzegać potrzeby innych i działać na rzecz wspólnego dobra. Święty Paweł w Liście do Galatów napomina nas: Jedni drugich brzemiona noście, i tak wypełnicie prawo Chrystusowe. Naszym chrześcijańskim obowiązkiem jest pomagać sobie nawzajem, wspierać się w trudnościach, dzielić się z innymi tym, co mamy – mówił Bp Balcerek.
- Solidarność to także odpowiedzialność – za siebie, za bliskich, za społeczeństwo. To zobowiązanie do budowania wspólnoty opartej na prawdzie, sprawiedliwości i miłości. W czasach, gdy wielu ludzi zmagało się z uciskiem i niesprawiedliwością, ruch Solidarności stał się symbolem nadziei, że możemy żyć w świecie, w którym każdy człowiek jest szanowany i ma prawo do godności – zauważył biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.
- Również wolność jest wartością, którą każdy z nas nosi w sercu. Wolność osobista, wolność słowa, wolność wyznania – to dary, które otrzymaliśmy, ale które musimy pielęgnować i chronić – podkreślił bp Balcerek. Zauważył, że „wolność jest warunkiem odpowiedzialności”, ale „nie możemy mylić wolności z samowolą”.
Czytaj także: Zbliża się najdłuższa i najbardziej niebezpieczna podróż papieża Franciszka
Fundament w wierze
- Dzień Solidarności i Wolności przypomina nam, że te wartości mają głęboki fundament w naszej wierze. Dziś, kiedy wspominamy historyczne wydarzenia, takie jak powstanie Solidarności i walkę o wolność naszego narodu, powinniśmy zadać sobie pytanie: jak te wartości funkcjonują we współczesnym świecie? Czy naprawdę żyjemy w duchu solidarności, otwarci na potrzeby innych? Czy rozumiemy, że wolność, którą mamy, jest darem, który zobowiązuje nas do odpowiedzialnego działania? – mówił bp Balcerek.
ms / Poznań
ms