"Niech ojczyzna Solidarności pozostanie inspiracją dla świata". Uczczono 44. rocznicę podpisania Porozumienia Szczecińskiego

W Szczecinie uczczono 44. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność". Główne uroczystości odbyły się przed bramą Stoczni Szczecińskiej, gdzie m.in. złożono kwiaty oraz wręczono stypendia im. Longina Komołowskiego.
44. rocznica podpisania Porozumienia Szczecińskiego
44. rocznica podpisania Porozumienia Szczecińskiego / fot. PAP/Marcin Bielecki

Obchody 44. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych zainaugurowała msza św. w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Szczecinie, po jej zakończeniu uroczystości kontynuowano przed bramą Stoczni Szczecińskiej.

List do uczestników obchodów rocznicowych skierował prezydent Andrzej Duda. Odczytał go doradca prezydenta dr hab. Marek Rymsza.

"Ufam, że etos Sierpnia 1980 r. oraz ten sam co wtedy zapał, ambicja i zwycięski duch wolności będą ożywiały naszą narodową wspólnotę również w nadchodzących dekadach. Niech ojczyzna Solidarności pozostanie inspiracją dla świata i najważniejszym wspólnym dobrem jej obywateli"

¬ przekazał w liście prezydent Duda.

"Solidarność rodziła się ze społecznego buntu"

List od przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy przeczytał zaś podczas obchodów jego zastępca Jerzy Jaworski.

"To właśnie tu, w Szczecinie 30 sierpnia 1980 roku podpisano pierwsze historyczne porozumienie, które otworzyło drogę do utworzenia wolnych związków zawodowych. Dzięki nieustępliwej walce pracowników w Szczecinie i w całym kraju, poprzez negocjacje i wreszcie podpisanie porozumień sierpniowo-wrześniowych przełamano monopol władzy i utworzono pierwszą niezależną reprezentację pracowniczą w Polsce po wojnie"

- napisał Przewodniczący.

"Solidarność rodziła się ze społecznego buntu przeciwko niesprawiedliwości, ale rodziła się też pod krzyżem. Krzyż zawsze nam towarzyszył. Nie raz musieliśmy go bronić. Dziś stajemy przed takim samym wyzwaniem. Krzyż stał się niewygodny. Znów zdejmuje się go ze ścian urzędów i budynków użyteczności publicznej. Znów depcze się symbole naszej religii, jak choćby niedawno podczas skandalicznego otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. I znów musimy podnieść głowy i głośno przeciwstawić się działaniom godzącym w nasze fundamenty chrześcijańskie"

- dodał.

"To nie był protest wyłącznie wielkich miast"

Latem 1980 roku w Polsce doszło do strajków będących reakcją na podwyżki cen mięsa i wędlin. W połowie sierpnia zaczęły się strajki na Wybrzeżu. 30 sierpnia 1980 r. podpisano Porozumienia Szczecińskie, kończące strajki 1980 roku na Pomorzu Zachodnim. Było to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem. Następnego dnia w Gdańsku przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (MKS) Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski podpisali porozumienie gdańskie.

Porozumienie Szczecińskie zakładało, że komitety strajkowe przekształcą się w Komisje Robotnicze, które przeprowadzą wybory do władz niezależnych organizacji pracowniczych. Protokół mówił również o ochronie podstawowych praw ludzi pracy i obywateli, zakazie represji wobec działaczy związkowych i politycznych (o ile w sposób przestępczy nie będą godzili w interesy PRL), a także o dostępie Kościoła do mediów. Porozumienie zobowiązywało rząd do wydania w postaci broszur "Paktów Praw Człowieka" i "Aktu Końcowego Konferencji w Helsinkach".

Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej - i stały się początkiem przemian z 1989 roku - obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego. Strajkujący wywalczyli też m.in. na prawo do strajku, budowę pomnika ofiar grudnia 1970 oraz ograniczenie cenzury.

"To nie był protest wyłącznie wielkich miast, to był protest tych wszystkich, którym bliska była godność i szacunek do człowieka, którzy chcieli żyć godnie, ale też chcieli żyć w kraju, który będą uważali, za swój własny. Stąd powstała idea Solidarności"

– powiedział podczas uroczystości prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Zarząd Regionu przyznał prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie Zachodniopomorski Krzyż Solidarności.

"Odznaczenie zostało przyznane w uznaniu zasług dla Pomorza Zachodniego i NSZZ Solidarność, udziału w obchodach szczecińskich, rocznic oraz angażowanie na rzecz projektów patriotycznych realizowanych przez Zarząd Regionu tj. pomnik poświęcony bohaterom strajku 71'" – uzasadnił podczas uroczystości przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego Mieczysław Jurek.

"Solidarność zawsze mogła liczyć na życzliwości i wsparcie pana prezydenta w sprawa dotyczących tradycji, szacunku dla historii i tego co najważniejsze dla związku zawodowego - obrony praw pracowniczych, nie w tym emerytur stażowych"

– dodał.

Podczas uroczystości po raz czwarty uczniom z regionu wręczono stypendia im. Longina Komołowskiego. Otrzymują je uczniowie o wybitnych osiągnięciach naukowych, sportowych lub społecznych. Wręczono także Zachodniopomorskie Krzyże Solidarności osobom zasłużonym dla NSZZ "Solidarność".

CZYTAJ TAKŻE: "S" na obchodach Sierpnia '80 w Gdyni


 

POLECANE
Andrzej Duda: Konstytucja 3 Maja była wzorem dla innych państw z ostatniej chwili
Andrzej Duda: Konstytucja 3 Maja była wzorem dla innych państw

Prezydent Andrzej Duda podkreślił podczas obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, że była ona niesłychanym osiągnięciem ówczesnej polskiej myśli prawniczej na światowym poziomie. Wskazał, że na majowej konstytucji wzorowały się inne państwa.

Polka pierwsza w Pucharze Świata we wspinaczce na czas z ostatniej chwili
Polka pierwsza w Pucharze Świata we wspinaczce na czas

Aleksandra Mirosław wygrała zawody Pucharu Świata we wspinaczce sportowej na czas na Bali.

Prezydent Andrzej Duda wręczył ordery Orła Białego pilne
Prezydent Andrzej Duda wręczył ordery Orła Białego

Podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego Janusza Kapustę - rysownika, malarza i scenografa oraz Jerzego Kropiwnickiego - działacza opozycji demokratycznej w PRL.

Jak przetrwać kryzys? Już jesienią do Polaków trafi „Poradnik bezpieczeństwa” Wiadomości
Jak przetrwać kryzys? Już jesienią do Polaków trafi „Poradnik bezpieczeństwa”

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że jego resort planuje jesienią rozesłać do wszystkich polskich domów specjalny „Poradnik bezpieczeństwa”. To drukowana broszura, która ma zawierać praktyczne wskazówki dotyczące zachowania w sytuacjach zagrożenia – zarówno militarnych, jak i cywilnych.

300 samochodów z przebitymi oponami na australijskiej autostradzie. Komunikacyjny chaos Wiadomości
300 samochodów z przebitymi oponami na australijskiej autostradzie. Komunikacyjny chaos

Około 750 kilogramów ostrych odłamków metalu rozsypała na jednej z najbardziej ruchliwych autostrad w Australii ciężarówka, która gubiła załadunek przez ponad 30 kilometrów.

Handel Wielkiej Brytanii z USA rośnie dziesięciokrotnie szybciej niż z UE tylko u nas
Handel Wielkiej Brytanii z USA rośnie dziesięciokrotnie szybciej niż z UE

Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego (EPRS) opublikowało w kwietniu 2025 interesującą analizę na temat relacji handlowych między Unią a Wielką Brytanią. Analiza ta jest o tyle cenna co wskazuje na ewentualne możliwości, modele i ścieżki współpracy między krajami, które wyszły z Unii Europejskiej a wspólnotą.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

W związku z obchodami święta Konstytucji 3 Maja i organizowanymi z tej okazji wydarzeniami plenerowymi mieszkańców stolicy czekają poważne utrudnienia.

FAKRO uruchomi fabrykę w USA. Władze Krakowa jej nie chciały gorące
FAKRO uruchomi fabrykę w USA. Władze Krakowa jej nie chciały

Nowosądecka firma FAKRO uruchamia produkcję schodów strychowych w USA, choć chciała uruchomić fabrykę na rynek amerykański w Nowym Sączu - projekt jednak nie uzyskał zgody władz miasta. Obecnie spółka bierze pod uwagę dalszy rozwój na amerykańskim rynku w związku ze zmieniającymi się przepisami i stawkami celnymi - powiedział PAP prezes FAKRO Ryszard Florek.

Pierwsza na kontynencie: Konstytucja 3 Maja. Polska liderem Europy Wiadomości
Pierwsza na kontynencie: Konstytucja 3 Maja. Polska liderem Europy

234 lat temu - 3 maja 1791 r. - Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Ustawa określała podstawy ustroju I Rzeczypospolitej.

Wraca sprawa długu terytorialnego. Będzie korekta granicy z Czechami? polityka
Wraca sprawa długu terytorialnego. Będzie korekta granicy z Czechami?

W 1958 roku PRL zawarła umowę z Czechosłowacją o ostatecznym wytyczeniu granicy. Wtedy Polska przekazała swoim sąsiadom 1205 hektarów, a otrzymała znacznie mniej. Jak informuje "Fakt", polski MSZ chce wreszcie sprawę uregulować. Jak dowiedział się portal - negocjacje mają ruszyć w tym roku.

REKLAMA

"Niech ojczyzna Solidarności pozostanie inspiracją dla świata". Uczczono 44. rocznicę podpisania Porozumienia Szczecińskiego

W Szczecinie uczczono 44. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność". Główne uroczystości odbyły się przed bramą Stoczni Szczecińskiej, gdzie m.in. złożono kwiaty oraz wręczono stypendia im. Longina Komołowskiego.
44. rocznica podpisania Porozumienia Szczecińskiego
44. rocznica podpisania Porozumienia Szczecińskiego / fot. PAP/Marcin Bielecki

Obchody 44. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych zainaugurowała msza św. w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Szczecinie, po jej zakończeniu uroczystości kontynuowano przed bramą Stoczni Szczecińskiej.

List do uczestników obchodów rocznicowych skierował prezydent Andrzej Duda. Odczytał go doradca prezydenta dr hab. Marek Rymsza.

"Ufam, że etos Sierpnia 1980 r. oraz ten sam co wtedy zapał, ambicja i zwycięski duch wolności będą ożywiały naszą narodową wspólnotę również w nadchodzących dekadach. Niech ojczyzna Solidarności pozostanie inspiracją dla świata i najważniejszym wspólnym dobrem jej obywateli"

¬ przekazał w liście prezydent Duda.

"Solidarność rodziła się ze społecznego buntu"

List od przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy przeczytał zaś podczas obchodów jego zastępca Jerzy Jaworski.

"To właśnie tu, w Szczecinie 30 sierpnia 1980 roku podpisano pierwsze historyczne porozumienie, które otworzyło drogę do utworzenia wolnych związków zawodowych. Dzięki nieustępliwej walce pracowników w Szczecinie i w całym kraju, poprzez negocjacje i wreszcie podpisanie porozumień sierpniowo-wrześniowych przełamano monopol władzy i utworzono pierwszą niezależną reprezentację pracowniczą w Polsce po wojnie"

- napisał Przewodniczący.

"Solidarność rodziła się ze społecznego buntu przeciwko niesprawiedliwości, ale rodziła się też pod krzyżem. Krzyż zawsze nam towarzyszył. Nie raz musieliśmy go bronić. Dziś stajemy przed takim samym wyzwaniem. Krzyż stał się niewygodny. Znów zdejmuje się go ze ścian urzędów i budynków użyteczności publicznej. Znów depcze się symbole naszej religii, jak choćby niedawno podczas skandalicznego otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. I znów musimy podnieść głowy i głośno przeciwstawić się działaniom godzącym w nasze fundamenty chrześcijańskie"

- dodał.

"To nie był protest wyłącznie wielkich miast"

Latem 1980 roku w Polsce doszło do strajków będących reakcją na podwyżki cen mięsa i wędlin. W połowie sierpnia zaczęły się strajki na Wybrzeżu. 30 sierpnia 1980 r. podpisano Porozumienia Szczecińskie, kończące strajki 1980 roku na Pomorzu Zachodnim. Było to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem. Następnego dnia w Gdańsku przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (MKS) Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski podpisali porozumienie gdańskie.

Porozumienie Szczecińskie zakładało, że komitety strajkowe przekształcą się w Komisje Robotnicze, które przeprowadzą wybory do władz niezależnych organizacji pracowniczych. Protokół mówił również o ochronie podstawowych praw ludzi pracy i obywateli, zakazie represji wobec działaczy związkowych i politycznych (o ile w sposób przestępczy nie będą godzili w interesy PRL), a także o dostępie Kościoła do mediów. Porozumienie zobowiązywało rząd do wydania w postaci broszur "Paktów Praw Człowieka" i "Aktu Końcowego Konferencji w Helsinkach".

Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej - i stały się początkiem przemian z 1989 roku - obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego. Strajkujący wywalczyli też m.in. na prawo do strajku, budowę pomnika ofiar grudnia 1970 oraz ograniczenie cenzury.

"To nie był protest wyłącznie wielkich miast, to był protest tych wszystkich, którym bliska była godność i szacunek do człowieka, którzy chcieli żyć godnie, ale też chcieli żyć w kraju, który będą uważali, za swój własny. Stąd powstała idea Solidarności"

– powiedział podczas uroczystości prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Zarząd Regionu przyznał prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie Zachodniopomorski Krzyż Solidarności.

"Odznaczenie zostało przyznane w uznaniu zasług dla Pomorza Zachodniego i NSZZ Solidarność, udziału w obchodach szczecińskich, rocznic oraz angażowanie na rzecz projektów patriotycznych realizowanych przez Zarząd Regionu tj. pomnik poświęcony bohaterom strajku 71'" – uzasadnił podczas uroczystości przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego Mieczysław Jurek.

"Solidarność zawsze mogła liczyć na życzliwości i wsparcie pana prezydenta w sprawa dotyczących tradycji, szacunku dla historii i tego co najważniejsze dla związku zawodowego - obrony praw pracowniczych, nie w tym emerytur stażowych"

– dodał.

Podczas uroczystości po raz czwarty uczniom z regionu wręczono stypendia im. Longina Komołowskiego. Otrzymują je uczniowie o wybitnych osiągnięciach naukowych, sportowych lub społecznych. Wręczono także Zachodniopomorskie Krzyże Solidarności osobom zasłużonym dla NSZZ "Solidarność".

CZYTAJ TAKŻE: "S" na obchodach Sierpnia '80 w Gdyni



 

Polecane
Emerytury
Stażowe