Abp Gądecki na Mszy pogrzebowej: Śp. Patryk Michalski był strażakiem z krwi i kości

- W gronie rodziny, bliskich i znajomych stajemy przy ołtarzu, aby podziękować Panu Bogu za osobę i życie śp. starszego ogniomistrza Patryka Michalskiego, strażaka z krwi i kości, 34-latka z 12-letnim stażem, człowieka odważnego i pełnego chęci pomagania bliźniemu, który zginął w akcji ratunkowej w czasie pożaru kamienicy na poznańskich Jeżycach – powiedział 30 sierpnia abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. pogrzebowej w intencji tragicznie zmarłego śp. st. ogn. Patryka Michalskiego.
abp Stanisław Gądecki Abp Gądecki na Mszy pogrzebowej: Śp. Patryk Michalski był strażakiem z krwi i kości
abp Stanisław Gądecki / (mr) PAP/Jakub Kaczmarczyk

W Eucharystii w katedrze poznańskiej, której przewodniczył metropolita poznański, uczestniczyli m.in. ks. st. bryg. dr Jan Krynicki, krajowy kapelan strażaków, kapelani Państwowej Straży Pożarnej, kapelani Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Kościoła Prawosławnego, rodzice, rodzina i narzeczona śp. st. ogn. Patryka Michalskiego, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, sekretarz stanu w MSWiA, wojewoda wielkopolska, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej wraz z zastępcami, zastępca Komendanta Głównego Policji, dowódca Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, marszałek województwa, komendant wojewódzki Policji w Poznaniu, władze samorządowe oraz druhny i druhowie ochotniczych straży pożarnych, poczty sztandarowe i strażacy z całej Polski.

Miłość bliźniego

W homilii metropolita poznański podjął refleksję na temat miłości bliźniego oraz etosu strażaka. Przypomniał, że chrześcijanie są powołani do tego, aby kochać bliźniego w taki sposób, w jaki pokochał nas Jezus, czyli aż do końca, aż do śmierci na krzyżu.

- Miłość nakazana przez Chrystusa jest nowym wzorcem miłości, jest także ostatecznym motywem, dla którego ludzie wierzący winni odnosić się do siebie nawzajem z miłością. Nowe przykazanie miłości to najpierw nowy sposób bycia człowieka, a w konsekwencji – nowy sposób działania i odnoszenia się do bliźnich – podkreślił metropolita poznański.

Zaznaczył, że kochać bliźniego miłością Chrystusa to najpierw być, a dopiero potem działać.

- Miłość nie jest uczuciem, miłość jest decyzją. Kochać to znaczy podjąć decyzję, by troszczyć się o dobro drugiego człowieka. Kochać to być w taki sposób w życiu drugiego człowieka, by ten mógł stawać się piękniejszą wersją siebie samego – przekonywał abp Gądecki.

Czytaj także: Dykasteria Nauki Wiary zatwierdziła nabożeństwo maryjne związane objawieniami sprzed 150 lat

Etos strażaka

Przypomniał, że w ramach szeroko rozumianego etosu Polaka sytuuje się etos strażaka.

- Naczelną wartością, na której Polacy opierali swój etos, była wiara w Boga. Słowo Boże było źródłem naszej moralności, a wiara religijna kształtowała obyczajowość naszego narodu – zauważył metropolita poznański.

Podkreślił, że w etos Polaków wpisany jest także duch ofiary, a „Polacy, broniąc wartości, byli gotowi do najwyższej ofiary cierpienia, a nawet daniny własnego życia”.

Abp Gądecki zwrócił uwagę, że w ramach szeroko rozumianego etosu Polaka sytuuje się etos strażaka. - To hart ducha, poświęcenie, kompetencja, odwaga, stanowczość. Z reguły strażak to człowiek, na którego można liczyć w potrzebie – nie tylko podczas pożarów, ale i wypadków, katastrof i klęsk żywiołowych, to ratownictwo przedmedyczne, podwodne, chemiczne – stwierdził abp Gądecki.

Podkreślił, że strażacy wykonują tę służbę z potrzeby serca, z konieczności, aby być tam, gdzie zagrożeni ludzie potrzebują pomocy. Odczuwają odpowiedzialność za ludzkie życie i zdrowie, a „narażać swojego życia i zdrowia dla ratowania innych nie można inaczej, jak tylko w oparciu o silne motywacje i w przekonaniu, że tak trzeba: Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.

Wskazał też na źródło, z którego wynika etos strażacki. - Etos strażacki wypływa z miłości bliźniego i znajduje najwyższe uznanie w słowach Chrystusa: Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich – mówił ks. arcybiskup.

Zaznaczył, że st. ogn. Patryk Michalski etos strażaka miał we krwi.

Uroczystości pogrzebowe

Po Mszy św. dyrektor Biura Odznaczeń i Nominacji w Kancelarii Prezydenta RP Piotr Olejniczak ogłosił, że postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy st. ogn. Patryk Michalski został odznaczony Krzyżem Zasługi za Dzielność. Odznaczenie wręczył Renacie Michalskiej, matce tragicznie zmarłego strażaka, minister w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.

Po uroczystej Mszy św. w katedrze trumna z ciałem starszego ogniomistrza Patryka Michalskiego została umieszczona na wozie bojowym i przewieziona na poznański cmentarz Miłostowo. 

Śp. st. ogn. Patryk Michalski urodził się 2.02.1990 r. w Lipnie (woj. kujawsko-pomorskie). Służbę w ochronie przeciwpożarowej rozpoczął 1 lutego 2012 r. w Komendzie Miejskiej PSP we Włocławku na stanowisku stażysty. Od 1 stycznia 2017 r. został przeniesiony na własny wniosek do Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu. W toku służby systematycznie podnosił swoje kwalifikacje zawodowe. Funkcjonariusz posiadał  m.in. kwalifikacje i doświadczenie zawodowe w zakresie ratownictwa wodno-nurkowego na poziomie specjalistycznym. Był nurkiem MSWIA w Specjalistycznej Grupie Ratownictwa Wodno-Nurkowego i miał uprawnienia do kierowania pracami podwodnymi. Uczestniczył w licznych akcjach ratowniczych. Podczas interwencji po katastrofie lotniczej w Kłecku w dniu 29.03.2022 r. wydobył pilota zakleszczonego we wraku samolotu znajdującego się pod powierzchnią wody. Wykazał się ogromną ofiarnością, podejmując maksymalny wysiłek fizyczny, pracując w ekstremalnych warunkach. Zginął w nocy z 24 na 25 sierpnia, w akcji ratunkowej w czasie pożaru kamienicy przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu.

29 sierpnia odbyła się Msza św. pogrzebowa w intencji śp. st. ogn. Łukasza Włodarczyka, który pełnił służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu, również tragicznie zmarłego w pożarze kamienicy przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu. W kościele pw. Świętych Piotra i Pawła w Tuchorzy Eucharystii przewodniczył bp Jan Glapiak, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej. Pogrzeb odbył się na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Czytaj także: "Patron i kapelan Solidarności". Na Jasnej Górze otwarto wystawę o bł. ks. Jerzym Popiełuszce

Tragiczna śmierć strażaków

Pożar kamienicy przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu wybuchł w nocy z 24 na 25 sierpnia. W wyniku zdarzenia dwóch strażaków poniosło śmierć, kilkanaście osób, w większości strażaków, zostało rannych i wymagało hospitalizacji. W momencie zdarzenia w kamienicy przebywało ok. 20 osób. Ewakuowani mieszkańcy znaleźli schronienie u rodzin, a pozostali zostali zakwaterowani w hotelu przy ul. Łozowej w Poznaniu.

Służby otrzymały zgłoszenie o pożarze budynku ok. godz. 23. Prawdopodobnie w kamienicy najpierw pojawił się ogień, a potem doszło do wybuchu. Ulica Kraszewskiego na poznańskich Jeżycach jest gęsto zabudowana kamienicami.

msz


 

POLECANE
Dwa identyczne szalety, potężna różnica w cenie. Za co zapłacił Trzaskowski? Wiadomości
Dwa identyczne szalety, potężna różnica w cenie. Za co zapłacił Trzaskowski?

Najsłynniejsza toaleta publiczna w Parku Skaryszewskim, oddana z pompą pod koniec grudnia 2024 roku po trzech latach prac, ma siostrę bliźniaczkę. Jednak jak się okazuje, identyczna budowla umieszczona w jednym z żoliborskich parków pochłonęła znacznie mniej środków.

Opłata za przegląd techniczny radykalnie wzrośnie. Rewolucja czeka kierowców już w 2025 r.? Wiadomości
Opłata za przegląd techniczny radykalnie wzrośnie. Rewolucja czeka kierowców już w 2025 r.?

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP (SITK) proponuje, żeby cena badania technicznego podskoczyła do 260 zł i była corocznie indeksowana w oparciu o wysokość płacy minimalnej - informuje Auto Świat. Wszystko wskazuje na to, że podwyżki obejmą kierowców już w 2025 r. - dodaje portal. Ministerstwo Infrastruktury już pracuje nad zmianami.

Śmiertelne zatrucie w warszawskim szpitalu. Aresztowano dwie osoby Wiadomości
Śmiertelne zatrucie w warszawskim szpitalu. Aresztowano dwie osoby

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała w komunikacie o aresztowaniu dwóch osób podejrzanych o udział w zatruciach w Szpitalu Nowowiejskim w Warszawie. Jeden z pacjentów zmarł.

Misja w kosmos z Polakiem możliwa już w maju Wiadomości
Misja w kosmos z Polakiem możliwa już w maju

W maju, jak wszystko dobrze pójdzie, na Międzynarodową Stację Kosmiczną uda się misja ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim - powiedział minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. W załodze misji, oprócz Polaka, będą jeszcze astronauci z USA, Indii i Węgier

Ukraińcy odpowiedzieli Rosjanom za atak na Sumy. Jest komunikat ukraińskiej armii Wiadomości
Ukraińcy odpowiedzieli Rosjanom za atak na Sumy. Jest komunikat ukraińskiej armii

- Ukraińskie siły obronne uderzyły w stały punkt stacjonowania 448. brygady rakietowej armii rosyjskiej w obwodzie kurskim, która przeprowadziła atak rakietowy na miasto Sumy w Niedzielę Palmową - poinformował we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wiadomo, która aktorka zagra Łęcką w nowej Lalce. Producent wydał komunikat gorące
Wiadomo, która aktorka zagra Łęcką w nowej "Lalce". Producent wydał komunikat

Telewizja Polska, będąca jednym z producentów nowej adaptacji powieści B. Prusa "Lalka", podała dzisiaj w komunikacie, kto wcieli się w rolę Izabeli Łęckiej.

To nie koniec. Eksperci o sprzedaży TVN przez Warner Bros. Discovery gorące
To nie koniec. Eksperci o sprzedaży TVN przez Warner Bros. Discovery

Miesiącami trwały spekulacje na temat sprzedaży TVN przez Warner Bros. Discovery. Wczoraj temat miało uciąć oświadczenie, w którym poinformowano, że kwestia ewentualnej sprzedaży jest już nieaktualna. Jednak w opinii ekspertów nie ucięło.

Dariusz Matecki wysłał świąteczną kartkę. Na odwrocie stempel: ocenzurowano Wiadomości
Dariusz Matecki wysłał świąteczną kartkę. Na odwrocie stempel: "ocenzurowano"

„Dużo siły w kontynuowaniu Waszego dzieła tworzenia oazy wolności w kraju coraz bardziej pogłębiającym się chaosie, bezprawiu i zwykłym nieludzkim barbarzyństwie” - napisał Matecki wśród świątecznych życzeń wysłanych do stacji wPolsce24. Jak zwrócił uwagę dziennikarz, kartka dotarła ostemplowana napisem "ocenzurowano".

Komunikat dla mieszkańców Poznania Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Poznania

Dnia 11 kwietnia na terenie Poznania doszło do wystąpienia zjawiska wścieklizny. Powiatowy Lekarz Weterynarii wyznaczył obszar zagrożony wystąpieniem tej choroby zakaźnej zwierząt.

Klub PiS zawiadamia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Wskazuje na TVP i komitet Trzaskowskiego z ostatniej chwili
Klub PiS zawiadamia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Wskazuje na TVP i komitet Trzaskowskiego

Klub PiS zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Telewizję Polską S.A w likwidacji. Chodzi o piątkową debatę Końskich. Zarzuca bezprawne udzielenie komitetowi Rafała Trzaskowskiego korzyści majątkowej. Zgodnie z zawiadomieniem komitet Trzaskowskiego dopuścił się jej przyjęcia

REKLAMA

Abp Gądecki na Mszy pogrzebowej: Śp. Patryk Michalski był strażakiem z krwi i kości

- W gronie rodziny, bliskich i znajomych stajemy przy ołtarzu, aby podziękować Panu Bogu za osobę i życie śp. starszego ogniomistrza Patryka Michalskiego, strażaka z krwi i kości, 34-latka z 12-letnim stażem, człowieka odważnego i pełnego chęci pomagania bliźniemu, który zginął w akcji ratunkowej w czasie pożaru kamienicy na poznańskich Jeżycach – powiedział 30 sierpnia abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. pogrzebowej w intencji tragicznie zmarłego śp. st. ogn. Patryka Michalskiego.
abp Stanisław Gądecki Abp Gądecki na Mszy pogrzebowej: Śp. Patryk Michalski był strażakiem z krwi i kości
abp Stanisław Gądecki / (mr) PAP/Jakub Kaczmarczyk

W Eucharystii w katedrze poznańskiej, której przewodniczył metropolita poznański, uczestniczyli m.in. ks. st. bryg. dr Jan Krynicki, krajowy kapelan strażaków, kapelani Państwowej Straży Pożarnej, kapelani Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Kościoła Prawosławnego, rodzice, rodzina i narzeczona śp. st. ogn. Patryka Michalskiego, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, sekretarz stanu w MSWiA, wojewoda wielkopolska, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej wraz z zastępcami, zastępca Komendanta Głównego Policji, dowódca Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, marszałek województwa, komendant wojewódzki Policji w Poznaniu, władze samorządowe oraz druhny i druhowie ochotniczych straży pożarnych, poczty sztandarowe i strażacy z całej Polski.

Miłość bliźniego

W homilii metropolita poznański podjął refleksję na temat miłości bliźniego oraz etosu strażaka. Przypomniał, że chrześcijanie są powołani do tego, aby kochać bliźniego w taki sposób, w jaki pokochał nas Jezus, czyli aż do końca, aż do śmierci na krzyżu.

- Miłość nakazana przez Chrystusa jest nowym wzorcem miłości, jest także ostatecznym motywem, dla którego ludzie wierzący winni odnosić się do siebie nawzajem z miłością. Nowe przykazanie miłości to najpierw nowy sposób bycia człowieka, a w konsekwencji – nowy sposób działania i odnoszenia się do bliźnich – podkreślił metropolita poznański.

Zaznaczył, że kochać bliźniego miłością Chrystusa to najpierw być, a dopiero potem działać.

- Miłość nie jest uczuciem, miłość jest decyzją. Kochać to znaczy podjąć decyzję, by troszczyć się o dobro drugiego człowieka. Kochać to być w taki sposób w życiu drugiego człowieka, by ten mógł stawać się piękniejszą wersją siebie samego – przekonywał abp Gądecki.

Czytaj także: Dykasteria Nauki Wiary zatwierdziła nabożeństwo maryjne związane objawieniami sprzed 150 lat

Etos strażaka

Przypomniał, że w ramach szeroko rozumianego etosu Polaka sytuuje się etos strażaka.

- Naczelną wartością, na której Polacy opierali swój etos, była wiara w Boga. Słowo Boże było źródłem naszej moralności, a wiara religijna kształtowała obyczajowość naszego narodu – zauważył metropolita poznański.

Podkreślił, że w etos Polaków wpisany jest także duch ofiary, a „Polacy, broniąc wartości, byli gotowi do najwyższej ofiary cierpienia, a nawet daniny własnego życia”.

Abp Gądecki zwrócił uwagę, że w ramach szeroko rozumianego etosu Polaka sytuuje się etos strażaka. - To hart ducha, poświęcenie, kompetencja, odwaga, stanowczość. Z reguły strażak to człowiek, na którego można liczyć w potrzebie – nie tylko podczas pożarów, ale i wypadków, katastrof i klęsk żywiołowych, to ratownictwo przedmedyczne, podwodne, chemiczne – stwierdził abp Gądecki.

Podkreślił, że strażacy wykonują tę służbę z potrzeby serca, z konieczności, aby być tam, gdzie zagrożeni ludzie potrzebują pomocy. Odczuwają odpowiedzialność za ludzkie życie i zdrowie, a „narażać swojego życia i zdrowia dla ratowania innych nie można inaczej, jak tylko w oparciu o silne motywacje i w przekonaniu, że tak trzeba: Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.

Wskazał też na źródło, z którego wynika etos strażacki. - Etos strażacki wypływa z miłości bliźniego i znajduje najwyższe uznanie w słowach Chrystusa: Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich – mówił ks. arcybiskup.

Zaznaczył, że st. ogn. Patryk Michalski etos strażaka miał we krwi.

Uroczystości pogrzebowe

Po Mszy św. dyrektor Biura Odznaczeń i Nominacji w Kancelarii Prezydenta RP Piotr Olejniczak ogłosił, że postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy st. ogn. Patryk Michalski został odznaczony Krzyżem Zasługi za Dzielność. Odznaczenie wręczył Renacie Michalskiej, matce tragicznie zmarłego strażaka, minister w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.

Po uroczystej Mszy św. w katedrze trumna z ciałem starszego ogniomistrza Patryka Michalskiego została umieszczona na wozie bojowym i przewieziona na poznański cmentarz Miłostowo. 

Śp. st. ogn. Patryk Michalski urodził się 2.02.1990 r. w Lipnie (woj. kujawsko-pomorskie). Służbę w ochronie przeciwpożarowej rozpoczął 1 lutego 2012 r. w Komendzie Miejskiej PSP we Włocławku na stanowisku stażysty. Od 1 stycznia 2017 r. został przeniesiony na własny wniosek do Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu. W toku służby systematycznie podnosił swoje kwalifikacje zawodowe. Funkcjonariusz posiadał  m.in. kwalifikacje i doświadczenie zawodowe w zakresie ratownictwa wodno-nurkowego na poziomie specjalistycznym. Był nurkiem MSWIA w Specjalistycznej Grupie Ratownictwa Wodno-Nurkowego i miał uprawnienia do kierowania pracami podwodnymi. Uczestniczył w licznych akcjach ratowniczych. Podczas interwencji po katastrofie lotniczej w Kłecku w dniu 29.03.2022 r. wydobył pilota zakleszczonego we wraku samolotu znajdującego się pod powierzchnią wody. Wykazał się ogromną ofiarnością, podejmując maksymalny wysiłek fizyczny, pracując w ekstremalnych warunkach. Zginął w nocy z 24 na 25 sierpnia, w akcji ratunkowej w czasie pożaru kamienicy przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu.

29 sierpnia odbyła się Msza św. pogrzebowa w intencji śp. st. ogn. Łukasza Włodarczyka, który pełnił służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu, również tragicznie zmarłego w pożarze kamienicy przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu. W kościele pw. Świętych Piotra i Pawła w Tuchorzy Eucharystii przewodniczył bp Jan Glapiak, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej. Pogrzeb odbył się na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Czytaj także: "Patron i kapelan Solidarności". Na Jasnej Górze otwarto wystawę o bł. ks. Jerzym Popiełuszce

Tragiczna śmierć strażaków

Pożar kamienicy przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu wybuchł w nocy z 24 na 25 sierpnia. W wyniku zdarzenia dwóch strażaków poniosło śmierć, kilkanaście osób, w większości strażaków, zostało rannych i wymagało hospitalizacji. W momencie zdarzenia w kamienicy przebywało ok. 20 osób. Ewakuowani mieszkańcy znaleźli schronienie u rodzin, a pozostali zostali zakwaterowani w hotelu przy ul. Łozowej w Poznaniu.

Służby otrzymały zgłoszenie o pożarze budynku ok. godz. 23. Prawdopodobnie w kamienicy najpierw pojawił się ogień, a potem doszło do wybuchu. Ulica Kraszewskiego na poznańskich Jeżycach jest gęsto zabudowana kamienicami.

msz



 

Polecane
Emerytury
Stażowe