Abp Gądecki na Mszy pogrzebowej: Śp. Patryk Michalski był strażakiem z krwi i kości

- W gronie rodziny, bliskich i znajomych stajemy przy ołtarzu, aby podziękować Panu Bogu za osobę i życie śp. starszego ogniomistrza Patryka Michalskiego, strażaka z krwi i kości, 34-latka z 12-letnim stażem, człowieka odważnego i pełnego chęci pomagania bliźniemu, który zginął w akcji ratunkowej w czasie pożaru kamienicy na poznańskich Jeżycach – powiedział 30 sierpnia abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. pogrzebowej w intencji tragicznie zmarłego śp. st. ogn. Patryka Michalskiego.
abp Stanisław Gądecki Abp Gądecki na Mszy pogrzebowej: Śp. Patryk Michalski był strażakiem z krwi i kości
abp Stanisław Gądecki / (mr) PAP/Jakub Kaczmarczyk

W Eucharystii w katedrze poznańskiej, której przewodniczył metropolita poznański, uczestniczyli m.in. ks. st. bryg. dr Jan Krynicki, krajowy kapelan strażaków, kapelani Państwowej Straży Pożarnej, kapelani Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Kościoła Prawosławnego, rodzice, rodzina i narzeczona śp. st. ogn. Patryka Michalskiego, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, sekretarz stanu w MSWiA, wojewoda wielkopolska, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej wraz z zastępcami, zastępca Komendanta Głównego Policji, dowódca Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, marszałek województwa, komendant wojewódzki Policji w Poznaniu, władze samorządowe oraz druhny i druhowie ochotniczych straży pożarnych, poczty sztandarowe i strażacy z całej Polski.

Miłość bliźniego

W homilii metropolita poznański podjął refleksję na temat miłości bliźniego oraz etosu strażaka. Przypomniał, że chrześcijanie są powołani do tego, aby kochać bliźniego w taki sposób, w jaki pokochał nas Jezus, czyli aż do końca, aż do śmierci na krzyżu.

- Miłość nakazana przez Chrystusa jest nowym wzorcem miłości, jest także ostatecznym motywem, dla którego ludzie wierzący winni odnosić się do siebie nawzajem z miłością. Nowe przykazanie miłości to najpierw nowy sposób bycia człowieka, a w konsekwencji – nowy sposób działania i odnoszenia się do bliźnich – podkreślił metropolita poznański.

Zaznaczył, że kochać bliźniego miłością Chrystusa to najpierw być, a dopiero potem działać.

- Miłość nie jest uczuciem, miłość jest decyzją. Kochać to znaczy podjąć decyzję, by troszczyć się o dobro drugiego człowieka. Kochać to być w taki sposób w życiu drugiego człowieka, by ten mógł stawać się piękniejszą wersją siebie samego – przekonywał abp Gądecki.

Czytaj także: Dykasteria Nauki Wiary zatwierdziła nabożeństwo maryjne związane objawieniami sprzed 150 lat

Etos strażaka

Przypomniał, że w ramach szeroko rozumianego etosu Polaka sytuuje się etos strażaka.

- Naczelną wartością, na której Polacy opierali swój etos, była wiara w Boga. Słowo Boże było źródłem naszej moralności, a wiara religijna kształtowała obyczajowość naszego narodu – zauważył metropolita poznański.

Podkreślił, że w etos Polaków wpisany jest także duch ofiary, a „Polacy, broniąc wartości, byli gotowi do najwyższej ofiary cierpienia, a nawet daniny własnego życia”.

Abp Gądecki zwrócił uwagę, że w ramach szeroko rozumianego etosu Polaka sytuuje się etos strażaka. - To hart ducha, poświęcenie, kompetencja, odwaga, stanowczość. Z reguły strażak to człowiek, na którego można liczyć w potrzebie – nie tylko podczas pożarów, ale i wypadków, katastrof i klęsk żywiołowych, to ratownictwo przedmedyczne, podwodne, chemiczne – stwierdził abp Gądecki.

Podkreślił, że strażacy wykonują tę służbę z potrzeby serca, z konieczności, aby być tam, gdzie zagrożeni ludzie potrzebują pomocy. Odczuwają odpowiedzialność za ludzkie życie i zdrowie, a „narażać swojego życia i zdrowia dla ratowania innych nie można inaczej, jak tylko w oparciu o silne motywacje i w przekonaniu, że tak trzeba: Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.

Wskazał też na źródło, z którego wynika etos strażacki. - Etos strażacki wypływa z miłości bliźniego i znajduje najwyższe uznanie w słowach Chrystusa: Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich – mówił ks. arcybiskup.

Zaznaczył, że st. ogn. Patryk Michalski etos strażaka miał we krwi.

Uroczystości pogrzebowe

Po Mszy św. dyrektor Biura Odznaczeń i Nominacji w Kancelarii Prezydenta RP Piotr Olejniczak ogłosił, że postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy st. ogn. Patryk Michalski został odznaczony Krzyżem Zasługi za Dzielność. Odznaczenie wręczył Renacie Michalskiej, matce tragicznie zmarłego strażaka, minister w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.

Po uroczystej Mszy św. w katedrze trumna z ciałem starszego ogniomistrza Patryka Michalskiego została umieszczona na wozie bojowym i przewieziona na poznański cmentarz Miłostowo. 

Śp. st. ogn. Patryk Michalski urodził się 2.02.1990 r. w Lipnie (woj. kujawsko-pomorskie). Służbę w ochronie przeciwpożarowej rozpoczął 1 lutego 2012 r. w Komendzie Miejskiej PSP we Włocławku na stanowisku stażysty. Od 1 stycznia 2017 r. został przeniesiony na własny wniosek do Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu. W toku służby systematycznie podnosił swoje kwalifikacje zawodowe. Funkcjonariusz posiadał  m.in. kwalifikacje i doświadczenie zawodowe w zakresie ratownictwa wodno-nurkowego na poziomie specjalistycznym. Był nurkiem MSWIA w Specjalistycznej Grupie Ratownictwa Wodno-Nurkowego i miał uprawnienia do kierowania pracami podwodnymi. Uczestniczył w licznych akcjach ratowniczych. Podczas interwencji po katastrofie lotniczej w Kłecku w dniu 29.03.2022 r. wydobył pilota zakleszczonego we wraku samolotu znajdującego się pod powierzchnią wody. Wykazał się ogromną ofiarnością, podejmując maksymalny wysiłek fizyczny, pracując w ekstremalnych warunkach. Zginął w nocy z 24 na 25 sierpnia, w akcji ratunkowej w czasie pożaru kamienicy przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu.

29 sierpnia odbyła się Msza św. pogrzebowa w intencji śp. st. ogn. Łukasza Włodarczyka, który pełnił służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu, również tragicznie zmarłego w pożarze kamienicy przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu. W kościele pw. Świętych Piotra i Pawła w Tuchorzy Eucharystii przewodniczył bp Jan Glapiak, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej. Pogrzeb odbył się na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Czytaj także: "Patron i kapelan Solidarności". Na Jasnej Górze otwarto wystawę o bł. ks. Jerzym Popiełuszce

Tragiczna śmierć strażaków

Pożar kamienicy przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu wybuchł w nocy z 24 na 25 sierpnia. W wyniku zdarzenia dwóch strażaków poniosło śmierć, kilkanaście osób, w większości strażaków, zostało rannych i wymagało hospitalizacji. W momencie zdarzenia w kamienicy przebywało ok. 20 osób. Ewakuowani mieszkańcy znaleźli schronienie u rodzin, a pozostali zostali zakwaterowani w hotelu przy ul. Łozowej w Poznaniu.

Służby otrzymały zgłoszenie o pożarze budynku ok. godz. 23. Prawdopodobnie w kamienicy najpierw pojawił się ogień, a potem doszło do wybuchu. Ulica Kraszewskiego na poznańskich Jeżycach jest gęsto zabudowana kamienicami.

msz


 

POLECANE
Niemcy przestali podawać aktualne informacje nt. liczby wydalonych nielegalnych imigrantów gorące
Niemcy przestali podawać aktualne informacje nt. liczby wydalonych nielegalnych imigrantów

Cala dyskusja wokół wydaleń migrantów z Niemiec do Polski wybuchła tylko dlatego, że Polacy w czerwcu tego roku dowiedzieli się, że niemiecka policja federalna naliczyła od początku roku do końca kwietnia 3578 takich wydaleń.

Pomoc w transporcie tygrysów. Pilny komunikat wrocławskiego zoo z ostatniej chwili
"Pomoc w transporcie tygrysów". Pilny komunikat wrocławskiego zoo

Wrocławskie zoo jest jednym z najpopularniejszych tego typów ogrodów w Polsce. Teraz zmaga się, jak ogromny obszar południowo-zachodniej Polski z szalejącą powodzią.

Andrzej Duda: Mówienie o walczącej demokracji to usprawiedliwienie łamania konstytucyjnych standardów z ostatniej chwili
Andrzej Duda: Mówienie o walczącej demokracji to usprawiedliwienie łamania konstytucyjnych standardów

Prezydent Andrzej Duda ocenił w czwartek, że słowa premiera Donalda Tuska o walczącej demokracji to usprawiedliwienie łamania konstytucyjnych standardów oraz zasad praworządności w absolutnie skrajny sposób. Dodał, że obecne na realia polityczne wpływ ma postępująca brutalizacja życia publicznego.

Rozbudowa Rafinerii Gdańskiej pod znakiem zapytania z ostatniej chwili
Rozbudowa Rafinerii Gdańskiej pod znakiem zapytania

Jak podaje portal trojmiasto.pl, wielka inwestycja petrochemiczna w Gdańsku stoi pod dużym znakiem zapytania.

Anna Lewandowska została zaatakowana. Nie gryzła się w język z ostatniej chwili
Anna Lewandowska została zaatakowana. Nie gryzła się w język

Anna Lewandowska chętnie dzieli się ze swoimi fanami informacjami na temat jej życia osobistego i zawodowego.

Znany bloger analizował przyczyny powodzi: Procedury nie działają, państwa nie ma tylko u nas
Znany bloger analizował przyczyny powodzi: Procedury nie działają, państwa nie ma

Radek Pogoda jest konsultantem biznesowym i trenerem szefów sprzedaży. A w sieci jest popularnym blogerem. Jego nagrania na YT "Kto utopił Polskę" i "Wielka powtórka" osiągnęły już w sumie grubo ponad pół miliona wyświetleń.

Mieszkaniec zalanych terenów skrytykował w sieci TVP i działanie państwa. Teraz ma kłopoty z policją? z ostatniej chwili
Mieszkaniec zalanych terenów skrytykował w sieci TVP i działanie państwa. Teraz ma kłopoty z policją?

"Chyba mamy do czynienia z nowym gatunkiem science fiction. To jest jeden z tych momentów, w których wolałbym się mylić ze swoją teorią" – pisze w mediach społecznościowych bloger "Glina po godzinach", opisując historię internauty zatrzymanego przez policję za wpis na Facebooku. 

Powodzie w Polsce. Komunikat: Odwołane pociągi, zamknięte drogi i mosty z ostatniej chwili
Powodzie w Polsce. Komunikat: Odwołane pociągi, zamknięte drogi i mosty

Kolej i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wydały komunikaty o zniszczeniach infrastruktury drogowej i kolejowej spowodowanych powodzią na południu Polski. Są odwołane pociągi, zamknięte drogi i mosty.

Jest za wcześnie, aby ogłaszać pokonanie powodzi we Wrocławiu z ostatniej chwili
"Jest za wcześnie, aby ogłaszać pokonanie powodzi we Wrocławiu"

– Jest za wcześnie, aby ogłaszać pokonanie powodzi we Wrocławiu – powiedział w czwartek premier Donald Tusk. – Wolałbym, żebyśmy wytrzymali nerwowo – dodał, zwracając uwagę na właściwe odczytywanie prognoz.

Niemieccy żołnierze w Polsce. Tusk: Proszę nie wpadać w panikę z ostatniej chwili
Niemieccy żołnierze w Polsce. Tusk: "Proszę nie wpadać w panikę"

W czwartek rano, podczas posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu, premier Donald Tusk poinformował, że do pomocy Polsce zgłosili się żołnierze obrony terytorialnej z Niemiec. 

REKLAMA

Abp Gądecki na Mszy pogrzebowej: Śp. Patryk Michalski był strażakiem z krwi i kości

- W gronie rodziny, bliskich i znajomych stajemy przy ołtarzu, aby podziękować Panu Bogu za osobę i życie śp. starszego ogniomistrza Patryka Michalskiego, strażaka z krwi i kości, 34-latka z 12-letnim stażem, człowieka odważnego i pełnego chęci pomagania bliźniemu, który zginął w akcji ratunkowej w czasie pożaru kamienicy na poznańskich Jeżycach – powiedział 30 sierpnia abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. pogrzebowej w intencji tragicznie zmarłego śp. st. ogn. Patryka Michalskiego.
abp Stanisław Gądecki Abp Gądecki na Mszy pogrzebowej: Śp. Patryk Michalski był strażakiem z krwi i kości
abp Stanisław Gądecki / (mr) PAP/Jakub Kaczmarczyk

W Eucharystii w katedrze poznańskiej, której przewodniczył metropolita poznański, uczestniczyli m.in. ks. st. bryg. dr Jan Krynicki, krajowy kapelan strażaków, kapelani Państwowej Straży Pożarnej, kapelani Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Kościoła Prawosławnego, rodzice, rodzina i narzeczona śp. st. ogn. Patryka Michalskiego, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, sekretarz stanu w MSWiA, wojewoda wielkopolska, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej wraz z zastępcami, zastępca Komendanta Głównego Policji, dowódca Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, marszałek województwa, komendant wojewódzki Policji w Poznaniu, władze samorządowe oraz druhny i druhowie ochotniczych straży pożarnych, poczty sztandarowe i strażacy z całej Polski.

Miłość bliźniego

W homilii metropolita poznański podjął refleksję na temat miłości bliźniego oraz etosu strażaka. Przypomniał, że chrześcijanie są powołani do tego, aby kochać bliźniego w taki sposób, w jaki pokochał nas Jezus, czyli aż do końca, aż do śmierci na krzyżu.

- Miłość nakazana przez Chrystusa jest nowym wzorcem miłości, jest także ostatecznym motywem, dla którego ludzie wierzący winni odnosić się do siebie nawzajem z miłością. Nowe przykazanie miłości to najpierw nowy sposób bycia człowieka, a w konsekwencji – nowy sposób działania i odnoszenia się do bliźnich – podkreślił metropolita poznański.

Zaznaczył, że kochać bliźniego miłością Chrystusa to najpierw być, a dopiero potem działać.

- Miłość nie jest uczuciem, miłość jest decyzją. Kochać to znaczy podjąć decyzję, by troszczyć się o dobro drugiego człowieka. Kochać to być w taki sposób w życiu drugiego człowieka, by ten mógł stawać się piękniejszą wersją siebie samego – przekonywał abp Gądecki.

Czytaj także: Dykasteria Nauki Wiary zatwierdziła nabożeństwo maryjne związane objawieniami sprzed 150 lat

Etos strażaka

Przypomniał, że w ramach szeroko rozumianego etosu Polaka sytuuje się etos strażaka.

- Naczelną wartością, na której Polacy opierali swój etos, była wiara w Boga. Słowo Boże było źródłem naszej moralności, a wiara religijna kształtowała obyczajowość naszego narodu – zauważył metropolita poznański.

Podkreślił, że w etos Polaków wpisany jest także duch ofiary, a „Polacy, broniąc wartości, byli gotowi do najwyższej ofiary cierpienia, a nawet daniny własnego życia”.

Abp Gądecki zwrócił uwagę, że w ramach szeroko rozumianego etosu Polaka sytuuje się etos strażaka. - To hart ducha, poświęcenie, kompetencja, odwaga, stanowczość. Z reguły strażak to człowiek, na którego można liczyć w potrzebie – nie tylko podczas pożarów, ale i wypadków, katastrof i klęsk żywiołowych, to ratownictwo przedmedyczne, podwodne, chemiczne – stwierdził abp Gądecki.

Podkreślił, że strażacy wykonują tę służbę z potrzeby serca, z konieczności, aby być tam, gdzie zagrożeni ludzie potrzebują pomocy. Odczuwają odpowiedzialność za ludzkie życie i zdrowie, a „narażać swojego życia i zdrowia dla ratowania innych nie można inaczej, jak tylko w oparciu o silne motywacje i w przekonaniu, że tak trzeba: Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.

Wskazał też na źródło, z którego wynika etos strażacki. - Etos strażacki wypływa z miłości bliźniego i znajduje najwyższe uznanie w słowach Chrystusa: Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich – mówił ks. arcybiskup.

Zaznaczył, że st. ogn. Patryk Michalski etos strażaka miał we krwi.

Uroczystości pogrzebowe

Po Mszy św. dyrektor Biura Odznaczeń i Nominacji w Kancelarii Prezydenta RP Piotr Olejniczak ogłosił, że postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy st. ogn. Patryk Michalski został odznaczony Krzyżem Zasługi za Dzielność. Odznaczenie wręczył Renacie Michalskiej, matce tragicznie zmarłego strażaka, minister w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.

Po uroczystej Mszy św. w katedrze trumna z ciałem starszego ogniomistrza Patryka Michalskiego została umieszczona na wozie bojowym i przewieziona na poznański cmentarz Miłostowo. 

Śp. st. ogn. Patryk Michalski urodził się 2.02.1990 r. w Lipnie (woj. kujawsko-pomorskie). Służbę w ochronie przeciwpożarowej rozpoczął 1 lutego 2012 r. w Komendzie Miejskiej PSP we Włocławku na stanowisku stażysty. Od 1 stycznia 2017 r. został przeniesiony na własny wniosek do Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu. W toku służby systematycznie podnosił swoje kwalifikacje zawodowe. Funkcjonariusz posiadał  m.in. kwalifikacje i doświadczenie zawodowe w zakresie ratownictwa wodno-nurkowego na poziomie specjalistycznym. Był nurkiem MSWIA w Specjalistycznej Grupie Ratownictwa Wodno-Nurkowego i miał uprawnienia do kierowania pracami podwodnymi. Uczestniczył w licznych akcjach ratowniczych. Podczas interwencji po katastrofie lotniczej w Kłecku w dniu 29.03.2022 r. wydobył pilota zakleszczonego we wraku samolotu znajdującego się pod powierzchnią wody. Wykazał się ogromną ofiarnością, podejmując maksymalny wysiłek fizyczny, pracując w ekstremalnych warunkach. Zginął w nocy z 24 na 25 sierpnia, w akcji ratunkowej w czasie pożaru kamienicy przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu.

29 sierpnia odbyła się Msza św. pogrzebowa w intencji śp. st. ogn. Łukasza Włodarczyka, który pełnił służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu, również tragicznie zmarłego w pożarze kamienicy przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu. W kościele pw. Świętych Piotra i Pawła w Tuchorzy Eucharystii przewodniczył bp Jan Glapiak, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej. Pogrzeb odbył się na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Czytaj także: "Patron i kapelan Solidarności". Na Jasnej Górze otwarto wystawę o bł. ks. Jerzym Popiełuszce

Tragiczna śmierć strażaków

Pożar kamienicy przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu wybuchł w nocy z 24 na 25 sierpnia. W wyniku zdarzenia dwóch strażaków poniosło śmierć, kilkanaście osób, w większości strażaków, zostało rannych i wymagało hospitalizacji. W momencie zdarzenia w kamienicy przebywało ok. 20 osób. Ewakuowani mieszkańcy znaleźli schronienie u rodzin, a pozostali zostali zakwaterowani w hotelu przy ul. Łozowej w Poznaniu.

Służby otrzymały zgłoszenie o pożarze budynku ok. godz. 23. Prawdopodobnie w kamienicy najpierw pojawił się ogień, a potem doszło do wybuchu. Ulica Kraszewskiego na poznańskich Jeżycach jest gęsto zabudowana kamienicami.

msz



 

Polecane
Emerytury
Stażowe