Dykasteria Nauki Wiary zatwierdziła nabożeństwo maryjne związane objawieniami sprzed 150 lat

Dykasteria ds. Nauki Wiary udzieliła zgody na praktykowanie nabożeństwa maryjnego związanego z objawieniami Najświętszej Maryi Panny, które w 1876 roku mieć miała służąca Estelle Faguette. Arcybiskup Bourges we Francji wydał w tej sprawie dekret „nihil obstat”.
Figura Maryi Matki Miłosierdzia z Pellevoisin Dykasteria Nauki Wiary zatwierdziła nabożeństwo maryjne związane objawieniami sprzed 150 lat
Figura Maryi Matki Miłosierdzia z Pellevoisin / fot. Esves-37240, CC BY-SA 4.0

 

„Chociaż nie jest to obecna praktyka” Dykasterii ds. Nauki Wiary, aby „wypowiadać się na temat nadprzyrodzonego charakteru lub boskiego pochodzenia zjawisk nadprzyrodzonych i domniemanych przekazów, wypowiedzi, które Estelle przedstawiła jako pochodzące od Najświętszej Maryi Panny, mają szczególną wartość, która pozwala nam dostrzec działanie Ducha Świętego w całym tym doświadczeniu duchowym”, pisze kardynał Victor Manuel Fernández w liście, zatwierdzonym przez Papieża Franciszka w czwartek 22 sierpnia, skierowanym do arcybiskupa Bourges we Francji. Abp. Jérôme'owi Danielowi Beau udzielono zgody na procedowanie proponowanego dekretu „nihil obstat dla kultu Matki Bożej Miłosierdzia, czczonej w Sanktuarium w PellevoisinW 1876 roku uboga służąca, Estelle Faguette, miała tam mieć kilka objawień Najświętszej Maryi Panny.

Polecane nabożeństwo 

Prefekt Dykasterii Nauki Wiary stwierdza, że nie tylko „nie ma żadnych doktrynalnych, moralnych ani innych zastrzeżeń do tego duchowego wydarzenia”, które wierni „mogą przyjąć w roztropny sposób” (Normy, art. 22, 1), „ale w tym przypadku to nabożeństwo, już rozwijające się, jest szczególnie zalecane dla tych, którzy chcą dobrowolnie je podjąć” ponieważ jest to „droga duchowej prostoty, zaufania i miłości”, która może przynieść wiele korzyści i „z pewnością będzie dobrem dla całego Kościoła”.

Czytaj także: Abp Galbas: To jest szaleństwo Maryi - Jej zaufanie i Jej wytrwanie

List Estelle do Najświętszej Maryi Panny 

Estelle urodziła się 12 września 1843 roku w bardzo ubogiej rodzinie w północnej Francji. Aby utrzymać siebie i rodziców, pracowała najpierw jako praczka, a potem jako służąca. Gdy poważnie zachorowała i jej życie było zagrożone, napisała przejmujący list do Matki Bożej z prośbą o uzdrowienie, aby mogła dalej utrzymywać swoich ubogich rodziców. „Jej słowa – pisze kardynał – uderzają swoją prostotą, klarownością i pokorą. Estelle opisuje cierpienie spowodowane chorobą. Nie chlubi się chrześcijańskim duchem rezygnacji. Wręcz przeciwnie, wyjaśnia swoje wewnętrzne opory wobec choroby, która zrujnowała jej życiowe plany”. Ostatecznie jednak powierza się woli Bożej. Chce jedynie pomagać ojcu i matce ze wszystkich sił, które jej pozostają: „To wielkoduszne oddanie się innym, to życie poświęcone opiece nad innymi, to jest to, co najbardziej poruszyło serce Matki”, która „wie, jak dostrzec całe dobro ukryte za naszymi słowami”.

Cudowne uzdrowienie 

Estelle opowiada, że w lutym 1876 roku, gdy miała 32 lata, zaczęły się pierwsze objawienia. Przy piątym, jak obiecała Maryja, została całkowicie uzdrowiona. Estelle jasno mówi o tym, co się wydarzyło: Matka Boża wyjednała jej uzdrowienie u Syna. Wszystko przypisuje Chrystusowi, to Chrystus wysłuchał wstawiennictwa swojej Matki. „Uzdrowienie – podkreśla kardynał Fernández – zostało potwierdzone jako cudowne przez arcybiskupa Bourges 8 września 1893 roku za zgodą Świętego Oficjum”.

Niektóre przekazy Maryi 

W swoich przekazach Maryja okazuje Estelle całą swoją bliskość i czułość, kierując do niej słowa zachęty: „Nie bój się, jesteś moją córką”, „Jeśli chcesz mi służyć, bądź prostą”, „Odwagi”, „Będę ci towarzyszyć niewidzialnie [...] Nie masz się czego bać”, „Wybieram małych i słabych dla mojej chwały”. A potem napomnienia, by zachować spokój: „Bądź spokojna, córko moja, miej cierpliwość, będziesz miała trudności, ale jestem przy tobie”, „Chciałabym, żebyś była jeszcze bardziej spokojna [...] Potrzebujesz odpoczynku”. Zaproszenie to jest również skierowane do Kościoła: „W Kościele nie ma tego spokoju, którego pragnę”.

Cicha obecność 

„Często – stwierdza kardynał prefekt – bardziej niż nieliczne słowa Maryi, uderza, Jej cicha obecność, te długie chwile milczenia, gdzie spojrzenie Matki uzdrawia duszę”. Estelle pisze: „Mój Boże, jakże była piękna! Stała długo nieruchomo, nic nie mówiąc [...] Po tym milczeniu spojrzała na mnie; nie wiem, co poczułam; tak byłam szczęśliwa!”, „Nie powiedziała mi nic. Potem spojrzała na mnie bardzo łagodnym spojrzeniem i odeszła”, „Patrzyła na mnie nadal uśmiechając się”, „Jakie piękno i jaka słodycz!”, „Jaka dobroć w jej spojrzeniu i jakie miłosierdzie!”.

Czytaj także: Do kin wchodzi film „Maryja. Matka ludzkości”

Szkaplerz z wizerunkiem Serca Chrystusa 

„Doświadczenie z Pellevoisin – kontynuuje prefekt Dykasterii Nauki Wiary – jest maryjne, ale jednocześnie bardzo chrystologiczne”. Dlatego „wielka prośba, którą Matka Boża kieruje do Estelle, to rozpowszechnienie szkaplerza z wizerunkiem Serca Chrystusa, a wielkie przesłanie Maryi to zaproszenie do zwrócenia się do tego kochającego Serca Pana”. Pokazując Estelle szkaplerz Najświętszego Serca Chrystusa, Maryja mówi: „Od dawna skarby mojego Syna są otwarte [...] kocham to nabożeństwo”.

Estelle przyjmuje tę prośbę, by szerzyć nabożeństwo do Serca Pana. „Serce Chrystusa – mówi kardynał – nigdy nie jest obojętne, jest poruszone naszą szczerą i pełną miłości modlitwą, szczególnie gdy to Matka dotyka jego Serca”. Życie Estelle upływa w pokorze, pośród wielu prób, oskarżeń i oszczerstw. W 1925 roku wstępuje do trzeciego zakonu dominikanów. Umiera w Pellevoisin 23 sierpnia 1929 roku, mając prawie 86 lat.

Zgody Papieży 

Kardynał przypomina, że różni Papieże zatwierdzali przejawy nabożeństwa związane z Matką Bożą Miłosierdzia z Pellovoisin. W 1892 roku Leon XIII przyznał odpusty pielgrzymom przybywającym do Pellevoisin, a w 1900 roku uznał szkaplerz Najświętszego Serca. Benedykt XV w 1915 roku, przyjmując szkaplerz, stwierdził, że „Pellevoisin zostało wybrane przez Najświętszą Dziewicę jako szczególne miejsce, w którym szerzy swoje łaski”. W 1922 roku zatwierdzono Mszę wotywną do Najświętszej Maryi Panny na 9 września dla Parafii w Pellevoisin. Przez wszystkie te lata – jak stwierdza kardynał Fernández – tym, którzy przeżywali to nabożeństwo przyniosło ono „wiele pięknych owoców wiary i miłości” .

Vatican News 


 

POLECANE
85. rocznica Zbrodni Katyńskiej. Prezydent: To było ludobójstwo, wymordowano z premedytacją ważną część polskiej elity Wiadomości
85. rocznica Zbrodni Katyńskiej. Prezydent: To było ludobójstwo, wymordowano z premedytacją ważną część polskiej elity

– To było ludobójstwo, wymordowano z premedytacją ważną część polskiej elity – powiedział w niedzielę w Krakowie prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. – Zdołali ich zamordować, ale nigdy nie zdołali wytrzeć z pamięci najbliższych i z pamięci naszego narodu ich niezwykłej bohaterskiej postawy – podkreślił.

Atak nożownika w Berlinie. Ofiara zmarła na miejscu Wiadomości
Atak nożownika w Berlinie. Ofiara zmarła na miejscu

Napastnik, który śmiertelnie ranił nożem mężczyznę na stacji berlińskiego metra, nie żyje. Został postrzelony przez policję po sobotnim ataku i uznany za zmarłego o 6:30 dziś rano – poinformował rzecznik prokuratury agencji dpa.

Przeczytałem jego książkę. Doskonały, niepowtarzalny, bezbłędny. Newsweek szydzi z Trzaskowskiego z ostatniej chwili
"Przeczytałem jego książkę. Doskonały, niepowtarzalny, bezbłędny". "Newsweek" szydzi z Trzaskowskiego

Publicysta "Newsweeka" Krzysztof Varga gorzko ocenił wywiad-rzekę z Rafałem Trzaskowskim, zarzucając kandydatowi KO wizerunek polityka bez skaz i słabości.

Kłótnia o parkowanie auta w Poznaniu. Poszkodowany dostał nożem w brzuch z ostatniej chwili
Kłótnia o parkowanie auta w Poznaniu. Poszkodowany dostał nożem w brzuch

Dramatycznie zakończyła się sprzeczka na ulicy dwóch mężczyzn na Jeżycach w Poznaniu. W ruch poszedł nóż. Powodem sporu było złe parkowanie i lakier zarysowany na samochodzie.

Stan zdrowia Donalda Trumpa. Prezydencki lekarz zabrał głos Wiadomości
Stan zdrowia Donalda Trumpa. Prezydencki lekarz zabrał głos

Prezydent USA Donald Trump pozostaje w doskonałym zdrowiu, wykazuje doskonałe funkcje poznawcze i jest w pełni zdolny do wykonywania obowiązków głowy państwa – napisał w raporcie z piątkowych badań lekarz prezydenta Sean Barbabella.

Którego z kandydatów Polacy nie chcą widzieć jako prezydenta? Sondaż z ostatniej chwili
Którego z kandydatów Polacy nie chcą widzieć jako prezydenta? Sondaż

Ankieterzy pracowni SW Research pytali Polaków, czyje zwycięstwo w wyborach prezydenckich byłoby najgorsze dla Polski.

Atak Rosji na Sumy. Jest reakcja USA pilne
Atak Rosji na Sumy. Jest reakcja USA

– Dzisiejszy atak sił rosyjskich w Niedzielę Palmową na cywilne w Sumach przekracza wszelkie granice przyzwoitości– oświadczył w niedzielę amerykański specjalny wysłannik ds. Ukrainy, emerytowany generał Keith Kellogg.

Donald Tusk jest kamerdynerem niemieckich spraw. Karol Nawrocki dla tysol.pl Wiadomości
"Donald Tusk jest kamerdynerem niemieckich spraw". Karol Nawrocki dla tysol.pl

W sobotę ulicami Warszawy przeszedł Marsz zorganizowany z okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz 500-lecia Hołdu Pruskiego. Wydarzenie, które miało charakter historyczno-patriotyczny, zgromadziło wielu uczestników. Wśród nich nie zabrakło Karola Nawrockiego, który po wygłoszeniu przemówienia na placu Zamkowym znalazł chwilę na krótką wypowiedź dla naszych mediów.

Trzaskowski nierozgrzany do debaty? Stanowski nie przebierał w słowach z ostatniej chwili
Trzaskowski "nierozgrzany" do debaty? Stanowski nie przebierał w słowach

Nie milkną echa piątkowych debat w Końskich (woj. świętokrzyskie). Krzysztof Stanowski zarzucił Rafałowi Trzaskowskiemu, że był "wypacynkowany" i miał stos notatek, podczas gdy rywale byli przemarznięci, błądząc do ostatniej chwili między rynkiem a halą.

Po tym pytaniu polityk KO przestał się uśmiechać. Wyborcy dowiedzą się w swoim czasie Wiadomości
Po tym pytaniu polityk KO przestał się uśmiechać. "Wyborcy dowiedzą się w swoim czasie"

Proszę powiedzieć, która telewizja produkowała sygnał i kto za to zapłacił? - spytał Krzysztof Bosak Mariusza Witczaka podczas rozmowy w Polsat News. Pytanie ważne, bo jak zaznaczył lider Konfederacji i wicemarszałek Sejmu, ta informacja będzie potrzebna do oceny przez PKW prawa Koalicji Obywatelskiej do subwencji i finasowania kampanii wyborczej. Polityk KO ostatecznie stwierdził, że wyborcy dowiedzą się o tym...w odpowiednim czasie. 

REKLAMA

Dykasteria Nauki Wiary zatwierdziła nabożeństwo maryjne związane objawieniami sprzed 150 lat

Dykasteria ds. Nauki Wiary udzieliła zgody na praktykowanie nabożeństwa maryjnego związanego z objawieniami Najświętszej Maryi Panny, które w 1876 roku mieć miała służąca Estelle Faguette. Arcybiskup Bourges we Francji wydał w tej sprawie dekret „nihil obstat”.
Figura Maryi Matki Miłosierdzia z Pellevoisin Dykasteria Nauki Wiary zatwierdziła nabożeństwo maryjne związane objawieniami sprzed 150 lat
Figura Maryi Matki Miłosierdzia z Pellevoisin / fot. Esves-37240, CC BY-SA 4.0

 

„Chociaż nie jest to obecna praktyka” Dykasterii ds. Nauki Wiary, aby „wypowiadać się na temat nadprzyrodzonego charakteru lub boskiego pochodzenia zjawisk nadprzyrodzonych i domniemanych przekazów, wypowiedzi, które Estelle przedstawiła jako pochodzące od Najświętszej Maryi Panny, mają szczególną wartość, która pozwala nam dostrzec działanie Ducha Świętego w całym tym doświadczeniu duchowym”, pisze kardynał Victor Manuel Fernández w liście, zatwierdzonym przez Papieża Franciszka w czwartek 22 sierpnia, skierowanym do arcybiskupa Bourges we Francji. Abp. Jérôme'owi Danielowi Beau udzielono zgody na procedowanie proponowanego dekretu „nihil obstat dla kultu Matki Bożej Miłosierdzia, czczonej w Sanktuarium w PellevoisinW 1876 roku uboga służąca, Estelle Faguette, miała tam mieć kilka objawień Najświętszej Maryi Panny.

Polecane nabożeństwo 

Prefekt Dykasterii Nauki Wiary stwierdza, że nie tylko „nie ma żadnych doktrynalnych, moralnych ani innych zastrzeżeń do tego duchowego wydarzenia”, które wierni „mogą przyjąć w roztropny sposób” (Normy, art. 22, 1), „ale w tym przypadku to nabożeństwo, już rozwijające się, jest szczególnie zalecane dla tych, którzy chcą dobrowolnie je podjąć” ponieważ jest to „droga duchowej prostoty, zaufania i miłości”, która może przynieść wiele korzyści i „z pewnością będzie dobrem dla całego Kościoła”.

Czytaj także: Abp Galbas: To jest szaleństwo Maryi - Jej zaufanie i Jej wytrwanie

List Estelle do Najświętszej Maryi Panny 

Estelle urodziła się 12 września 1843 roku w bardzo ubogiej rodzinie w północnej Francji. Aby utrzymać siebie i rodziców, pracowała najpierw jako praczka, a potem jako służąca. Gdy poważnie zachorowała i jej życie było zagrożone, napisała przejmujący list do Matki Bożej z prośbą o uzdrowienie, aby mogła dalej utrzymywać swoich ubogich rodziców. „Jej słowa – pisze kardynał – uderzają swoją prostotą, klarownością i pokorą. Estelle opisuje cierpienie spowodowane chorobą. Nie chlubi się chrześcijańskim duchem rezygnacji. Wręcz przeciwnie, wyjaśnia swoje wewnętrzne opory wobec choroby, która zrujnowała jej życiowe plany”. Ostatecznie jednak powierza się woli Bożej. Chce jedynie pomagać ojcu i matce ze wszystkich sił, które jej pozostają: „To wielkoduszne oddanie się innym, to życie poświęcone opiece nad innymi, to jest to, co najbardziej poruszyło serce Matki”, która „wie, jak dostrzec całe dobro ukryte za naszymi słowami”.

Cudowne uzdrowienie 

Estelle opowiada, że w lutym 1876 roku, gdy miała 32 lata, zaczęły się pierwsze objawienia. Przy piątym, jak obiecała Maryja, została całkowicie uzdrowiona. Estelle jasno mówi o tym, co się wydarzyło: Matka Boża wyjednała jej uzdrowienie u Syna. Wszystko przypisuje Chrystusowi, to Chrystus wysłuchał wstawiennictwa swojej Matki. „Uzdrowienie – podkreśla kardynał Fernández – zostało potwierdzone jako cudowne przez arcybiskupa Bourges 8 września 1893 roku za zgodą Świętego Oficjum”.

Niektóre przekazy Maryi 

W swoich przekazach Maryja okazuje Estelle całą swoją bliskość i czułość, kierując do niej słowa zachęty: „Nie bój się, jesteś moją córką”, „Jeśli chcesz mi służyć, bądź prostą”, „Odwagi”, „Będę ci towarzyszyć niewidzialnie [...] Nie masz się czego bać”, „Wybieram małych i słabych dla mojej chwały”. A potem napomnienia, by zachować spokój: „Bądź spokojna, córko moja, miej cierpliwość, będziesz miała trudności, ale jestem przy tobie”, „Chciałabym, żebyś była jeszcze bardziej spokojna [...] Potrzebujesz odpoczynku”. Zaproszenie to jest również skierowane do Kościoła: „W Kościele nie ma tego spokoju, którego pragnę”.

Cicha obecność 

„Często – stwierdza kardynał prefekt – bardziej niż nieliczne słowa Maryi, uderza, Jej cicha obecność, te długie chwile milczenia, gdzie spojrzenie Matki uzdrawia duszę”. Estelle pisze: „Mój Boże, jakże była piękna! Stała długo nieruchomo, nic nie mówiąc [...] Po tym milczeniu spojrzała na mnie; nie wiem, co poczułam; tak byłam szczęśliwa!”, „Nie powiedziała mi nic. Potem spojrzała na mnie bardzo łagodnym spojrzeniem i odeszła”, „Patrzyła na mnie nadal uśmiechając się”, „Jakie piękno i jaka słodycz!”, „Jaka dobroć w jej spojrzeniu i jakie miłosierdzie!”.

Czytaj także: Do kin wchodzi film „Maryja. Matka ludzkości”

Szkaplerz z wizerunkiem Serca Chrystusa 

„Doświadczenie z Pellevoisin – kontynuuje prefekt Dykasterii Nauki Wiary – jest maryjne, ale jednocześnie bardzo chrystologiczne”. Dlatego „wielka prośba, którą Matka Boża kieruje do Estelle, to rozpowszechnienie szkaplerza z wizerunkiem Serca Chrystusa, a wielkie przesłanie Maryi to zaproszenie do zwrócenia się do tego kochającego Serca Pana”. Pokazując Estelle szkaplerz Najświętszego Serca Chrystusa, Maryja mówi: „Od dawna skarby mojego Syna są otwarte [...] kocham to nabożeństwo”.

Estelle przyjmuje tę prośbę, by szerzyć nabożeństwo do Serca Pana. „Serce Chrystusa – mówi kardynał – nigdy nie jest obojętne, jest poruszone naszą szczerą i pełną miłości modlitwą, szczególnie gdy to Matka dotyka jego Serca”. Życie Estelle upływa w pokorze, pośród wielu prób, oskarżeń i oszczerstw. W 1925 roku wstępuje do trzeciego zakonu dominikanów. Umiera w Pellevoisin 23 sierpnia 1929 roku, mając prawie 86 lat.

Zgody Papieży 

Kardynał przypomina, że różni Papieże zatwierdzali przejawy nabożeństwa związane z Matką Bożą Miłosierdzia z Pellovoisin. W 1892 roku Leon XIII przyznał odpusty pielgrzymom przybywającym do Pellevoisin, a w 1900 roku uznał szkaplerz Najświętszego Serca. Benedykt XV w 1915 roku, przyjmując szkaplerz, stwierdził, że „Pellevoisin zostało wybrane przez Najświętszą Dziewicę jako szczególne miejsce, w którym szerzy swoje łaski”. W 1922 roku zatwierdzono Mszę wotywną do Najświętszej Maryi Panny na 9 września dla Parafii w Pellevoisin. Przez wszystkie te lata – jak stwierdza kardynał Fernández – tym, którzy przeżywali to nabożeństwo przyniosło ono „wiele pięknych owoców wiary i miłości” .

Vatican News 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe