Do kin wchodzi film „Maryja. Matka ludzkości”
Podstawa scenariusza
- Bardzo mocną, pozytywną cechą filmu "Maryja. Matka ludzkości" jest oparcie go na dokumencie "Nican Mopohua" (…), który powstał mniej więcej po 15 latach od objawień Juana Diego (...) w Guadalupe. Święty opowiedział o wydarzeniach Indianinowi Antonio Valeriano, który spisał jego słowa. Nazwa dokumentu w tłumaczeniu oznacza: «Powiedziane jest» – podkreśla ks. dr Jerzy Jastrzębski z WMSD w Warszawie, prowadzący Apostolat Różańca i Płaszcza Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe. – Fragment tego dokumentu ("Nican Mopohua" – przyp. red.) jest w brewiarzu kapłańskim, korzystamy z niego w ramach godziny czytań w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Guadalupe, czyli 12 grudnia”.
W filmie, oprócz warstwy fabularnej, pokazano jak Guadalupe nadal tętni życiem. Wielkim atutem obrazu są świadectwa ludzi z całego świata, którzy w swoim życiu doświadczyli prawdziwej pomocy Matki Bożej.
Czytaj także: Abp Galbas: To jest szaleństwo Maryi - Jej zaufanie i Jej wytrwanie
Świadectwa
„Film "Maryja. Matka ludzkości" w ciekawy sposób pokazuje, jak spotkanie z Maryją zmienia ludzkie serca – mówi ks. Jastrzębski. – W filmie mamy np. świadectwo dwóch kobiet, które dokonały aborcji. Jedna z nich pracowała nawet w klinice aborcyjnej. One nawróciły się pod wpływem modlitwy, nabożeństwa do Matki Bożej. Mamy bardzo żywiołowe świadectwo mężczyzny, który modlił się o uzdrowienie z raka prostaty. Mamy też świadectwo małżeństwa z apostolatu (Apostolatu Różańca i Płaszcza NMP – przyp. red.), które musiało zmierzyć się z traumą po śmierci swojego syna. Po kilku latach spokojnej modlitwy męża z żoną, także pod płaszczem Matki Bożej z Guadalupe, nastąpiła przemiana. Są takie piękne kadry na filmie, jak to małżeństwo razem modli się na różańcu i myślę, że jedną z najważniejszych myśli tego filmu jest wezwanie rodziny: módlcie się razem na różańcu, bo jak nie będziecie się modlić, to nie dacie rady, a jeżeli będziecie się modlić, będziecie polecać Bogu wszystkie swoje dzienne i nocne sprawy, to wtedy z Bogiem będziecie potrafili bardzo dobrze rozeznawać i przezwyciężać różne trudności – dodaje duchowny.
Czytaj także: Najnowsze badania Całunu Turyńskiego potwierdzają ewangeliczne opisy
Kiedy w polskich kinach?
Film Andrésa Garrigó trafi do polskich kin 30 sierpnia. Rafael Film wybrał ten tytuł jako klamrę̨ spinającą 10 lat pracy nad dystrybucją i promocją filmów religijnych. Pierwszym religijnym obrazem wprowadzonym do polskich kin dekadę̨ temu był film "Mary’s Land. Ziemia Maryi", którego nieoczekiwany frekwencyjny sukces i entuzjastyczne recenzje widzów otworzyły w kolejnych latach kina na produkcje z religijnymi wartościami. „Maryja. Matka ludzkości” jest 35. filmem wprowadzonym do kin przez Rafael Film.
"Maryja. Matka ludzkości" w kinach od 30 sierpnia. Lista kin na stronie: https://bilety.rafaelfilm.pl/maryja –matka –ludzkosci
Rafael Film