Piotr Duda do pracowników PKP Cargo i Poczty Polskiej: Jesteśmy z Wami, Solidarność Was nie zostawi!

– Ta 44. rocznica powstania Solidarności to także wielka solidarność ze zwalnianymi pracownikami PKP Cargo, a także Poczty Polskiej. Jesteśmy z wami. Solidarność was nie zostawi. Bo od tego jest związek zawodowy, żeby bronił pracowników – powiedział szef Solidarności Piotr Duda podczas obchodów 44. rocznicy strajku w łódzkim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym.
 Piotr Duda do pracowników PKP Cargo i Poczty Polskiej: Jesteśmy z Wami, Solidarność Was nie zostawi!

Triumf dobra nad złem

W 44. rocznicę strajku solidarnościowego w łódzkim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym przewodniczący Solidarności Piotr Duda wraz z władzami Regionu, członkami zakładowych komisji Solidarności i przedstawicielami polskiego parlamentu oraz władz samorządowych upamiętnili bohaterów tamtych dni.

CZYTAJ TAKŻE: Piotr Duda: 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko

Zwracam się przede wszystkim do bohaterów, którzy 44 lata temu nie ulękli się i podjęli nierówną walkę. Walkę, która skończyła się wielkim triumfem dobra nad złem. Bez względu na to, jaki jest dzień tygodnia, czy świeci słońce – tak jak dzisiaj, czy pada deszcz, ludzie Solidarności w te wakacyjne miesiące, jakimi są lipiec, sierpień i wrzesień, spotykają się, aby dać świadectwo wspaniałej historii powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”

– podkreślił Piotr Duda.

Szef Solidarności przypomniał, że droga ku wolności nie była łatwa i że nie rozpoczęła się w roku 1980, ale o wiele wcześniej, bo w 1956 w Poznaniu, a następnie wiodła przez kolejne polskie miasta i lata – 1970, 1976, aż po rok 1980.

To była prawdziwa solidarność. Solidarność ze strajkującymi stoczniowcami. Strajkującymi, bo zwolniono Annę Walentynowicz. Suwnicową, której pozostało wówczas pięć miesięcy do emerytury. To była prawdziwa solidarność Stoczni Gdańskiej. Na początku odrzucono postulaty płacowe, domagając się przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz i Lecha Wałęsy. I tu, w Łodzi, stanęła cała komunikacja miejska. Łodzianie pokazali prawdziwą solidarność. Nie psioczyli na to, że nie mają czym dojechać do pracy, tylko wspomagali działania strajkujących. Przynosili środki higieny, przynosili żywność. To była prawdziwa solidarność, bo wszyscy solidaryzowaliśmy się z postulatami z Gdańska, Szczecina… Dzisiaj największym podziękowaniem dla bohaterów ’80 roku jest ciężka praca Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, aby te postulaty były realizowane

– wskazał szef Związku.

Piotr Duda podkreślił, że nigdy nie zgadzał się ze zdaniem pierwszego przewodniczącego Solidarności, który mówił, że postulaty Sierpnia to był tylko „straszak dla komunistów”.

Nie. To były zapisane marzenia robotników, stoczniowców, zapisane po to, aby je wdrożyć w życie. Jako Związkowcy Solidarności dzisiaj staramy się je wypełnić codzienną, ciężką pracą. Dlatego jesteśmy dumni z tego, że możemy dbać o polskich pracowników. Ta 44. rocznica powstania Solidarności to także wielka solidarność ze zwalnianymi pracownikami PKP Cargo, a także Poczty Polskiej. Jesteśmy z wami. Solidarność was nie zostawi. Bo od tego jest związek zawodowy, żeby bronił pracowników

– podkreślił Duda.

Najważniejszy postulat

CZYTAJ TAKŻE: Skandal na Campus Polska. Tusk reaguje

Ja wiem, że niektórzy próbują nas dzielić, mam na myśli tu polityków, na związkowców i pracowników. A kto to jest związkowiec? To jest pracownik, który ma prawo zrzeszać się w związek zawodowy i reprezentować swoich związkowców w zakładzie pracy. I to robimy, bo to był pierwszy, najważniejszy postulat wpisany na tablicę wszystkich postulatów

– dodał. Szef Solidarności podkreślił, że nie byłoby wolnej Polski ani Solidarności bez polskiego Kościoła.

Naszym patronem, nadanym dekretem przez Ojca Świętego Franciszka jest błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko, który oddał życie, został zamordowany przez komunistów za to, żebyśmy żyli w wolnym, demokratycznym kraju. I te jego piękne słowa: „Bez względu na to, jaki wykonujesz zawód, jesteś człowiekiem”. Czy coś więcej trzeba powiedzieć? Nie. Dlatego walczymy o tą podmiotowość każdego pracownika. I będziemy to robić. I to jest największym i najlepszym podziękowaniem dla bohaterów ’80 roku. Bardzo dziękuję wam za solidarność, za obecność, a szczególne podziękowania kieruję wobec pocztów sztandarowych. Jesteście zawsze tam, gdzie potrzebuje was Solidarność. Jesteśmy z was dumni. Szczęść Boże!

– zakończył swoje wystąpienie Piotr Duda.

Przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” MPK Łódź Marek Grzelczak przypomniał, że 44 lata temu samo upomnienie się o jakiekolwiek prawa pracownicze wywoływało gniew władzy.

Udział w protestach wymagał ogromnej odwagi i świadczył o jednym z najważniejszych przejawów wolności wewnętrznej, będącej w każdym człowieku. W rezultacie tych świadomych i samodzielnych czynów uczestników strajków obecnie my wszyscy mamy możliwość wyboru i samorealizacji w każdej dziedzinie życia. Dzisiejsza uroczystość ma na celu uhonorowanie protestujących, którzy są bohaterami tych ważnych w historii MPK Łódź wydarzeń. To ich determinacji i niezłomności zawdzięczamy możliwość legalnego się zrzeszania i działania dla dobra wspólnego

– przypomniał Grzelczak.

Jesteśmy przy źródle. Tu 44 lata temu wybiło źródło, które dało nam piękną myśl i wielkie pragnienie. Do źródła trzeba podchodzić z wielkim pragnieniem – by czerpać ten największy skarb: życie. I by nasze życie było piękne, królewskie

– zaznaczył ks. Józef Łągwa, apelując o życie w prawdzie, miłości, pokoju, sprawiedliwości, radości i godności i błogosławiąc zgromadzonym na drogę do starań o kształtowanie takiego właśnie oblicza Ojczyzny.

Agnieszka Żurek


 


 

POLECANE
Potężna awaria w polskim banku. Mają nie działać karty z ostatniej chwili
Potężna awaria w polskim banku. Mają nie działać karty

Występują poważne problemy z korzystaniem z bankowości elektronicznej oraz z kartami banku ING.

Nielegalni migranci w Polsce. Jest komunikat Straży Granicznej Wiadomości
Nielegalni migranci w Polsce. Jest komunikat Straży Granicznej

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Rzeszowie-Jasionce podczas kontroli legalności pobytu zatrzymali dwóch cudzoziemców, którzy nielegalnie przebywali w Polsce. Teraz obywatele Indii i Bangladeszu nie będą mogli wjechać na terytorium państw Schengen przez 6 miesięcy.

W warszawskim zoo rozegrał się dramat. Hodowla jest trudna i wymagająca pilne
W warszawskim zoo rozegrał się dramat. "Hodowla jest trudna i wymagająca"

Warszawskie zoo za pomocą mediów społecznościowych chętnie dzieli się informacjami o swoich podopiecznych. Najczęściej to radosne informacje, choć zdarzają się i te dramatyczne.

NBP zawiadamia prokuraturę ws. Szymona Hołowni Wiadomości
NBP zawiadamia prokuraturę ws. Szymona Hołowni

Narodowy Bank Polski poinformował, że zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu przekroczenia uprawnień przez Marszałka Sejmu Szymona Hołownię oraz szefa Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej Zdzisława Gawlika w związku z wnioskiem o postawienie przez Trybunałem Stanu prezesa Adama Glapińskiego.

Niemcom podoba się odsyłanie migrantów Wiadomości
Niemcom podoba się odsyłanie migrantów

Większość Niemców chce ostrzejszej polityki migracyjnej. 73 proc. z nich zdecydowanie lub raczej popiera kontrole na granicach, a 71 proc. opowiada się za odsyłaniem migrantów na granicy - wynika z opublikowanego w piątek sondażu instytutu YouGov dla niemieckiej agencji dpa.

Rodzicom z Jagodna nie podobają się dzieci obcokrajowców w szkole z ostatniej chwili
Rodzicom z Jagodna nie podobają się dzieci obcokrajowców w szkole

Jak podaje "Gazeta Wrocławska" części rodziców z Jagodna nie podoba się podział klas w nowej szkole. Wg ich opinii, w niektórych klasach jest za dużo obcokrajowców.

Nie żyje aktor kultowych filmów z ostatniej chwili
Nie żyje aktor kultowych filmów

Media obiegła smutna wiadomość. W wieku 63 lat zmarł popularny aktor amerykański, który choć nie przebił sławy ojca, dla wielu był legendą kina.

Holandia jednak nie przekaże Ukrainie systemów Patriot. Sojusznik się wycofał z ostatniej chwili
Holandia jednak nie przekaże Ukrainie systemów Patriot. "Sojusznik się wycofał"

Ministerstwo Obrony Holandii poinformowało parlament pod koniec czerwca, że wraz z "sojusznikiem" wspólnie dostarczą Ukrainie kompletny system obrony powietrznej Patriot. Resort poinformował jednak, że "sojusznik" wycofał się z darowizny – podała holenderska agencja ANP.

z ostatniej chwili
Kiedy świadectwo energetyczne nie jest potrzebne?

Świadectwo energetyczne to dokument, który określa efektywność energetyczną budynku lub mieszkania. Jego posiadanie jest wymagane w wielu sytuacjach, jednak istnieją również przypadki, w których świadectwo energetyczne nie jest konieczne. W tym artykule omówimy, kiedy można zrezygnować z tego dokumentu i w jakich sytuacjach nie jest on wymagany przez prawo.

Wiadomości
Klucz do zrozumienia świata w nowej książce Wojciecha Reszczyńskiego „Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego”

W czasach, gdy z każdej strony słyszymy o niesłychanym postępie – w medycynie, technice, czy eksploracji kosmosu – równocześnie doświadczamy narastającej fali fałszywego postępu, który zamiast prowadzić ku lepszej przyszłości, cofa nas do epoki pogaństwa, odrzuca Boga, niszczy sumienia i wyśmiewa moralne zasady. Dechrystianizacja idzie w parze z naciskami wszechmocnych mediów, ograniczających edukację i wynarodowienie. W konsekwencji stajemy się niewolnikami korporacji, członkami utopijnych systemów, które degradują człowieka do roli beznarodowego niewolnika, zawsze podłączonego do małego ekraniku, z którego płyną nakazy bezbożników i cyników.

REKLAMA

Piotr Duda do pracowników PKP Cargo i Poczty Polskiej: Jesteśmy z Wami, Solidarność Was nie zostawi!

– Ta 44. rocznica powstania Solidarności to także wielka solidarność ze zwalnianymi pracownikami PKP Cargo, a także Poczty Polskiej. Jesteśmy z wami. Solidarność was nie zostawi. Bo od tego jest związek zawodowy, żeby bronił pracowników – powiedział szef Solidarności Piotr Duda podczas obchodów 44. rocznicy strajku w łódzkim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym.
 Piotr Duda do pracowników PKP Cargo i Poczty Polskiej: Jesteśmy z Wami, Solidarność Was nie zostawi!

Triumf dobra nad złem

W 44. rocznicę strajku solidarnościowego w łódzkim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym przewodniczący Solidarności Piotr Duda wraz z władzami Regionu, członkami zakładowych komisji Solidarności i przedstawicielami polskiego parlamentu oraz władz samorządowych upamiętnili bohaterów tamtych dni.

CZYTAJ TAKŻE: Piotr Duda: 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko

Zwracam się przede wszystkim do bohaterów, którzy 44 lata temu nie ulękli się i podjęli nierówną walkę. Walkę, która skończyła się wielkim triumfem dobra nad złem. Bez względu na to, jaki jest dzień tygodnia, czy świeci słońce – tak jak dzisiaj, czy pada deszcz, ludzie Solidarności w te wakacyjne miesiące, jakimi są lipiec, sierpień i wrzesień, spotykają się, aby dać świadectwo wspaniałej historii powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”

– podkreślił Piotr Duda.

Szef Solidarności przypomniał, że droga ku wolności nie była łatwa i że nie rozpoczęła się w roku 1980, ale o wiele wcześniej, bo w 1956 w Poznaniu, a następnie wiodła przez kolejne polskie miasta i lata – 1970, 1976, aż po rok 1980.

To była prawdziwa solidarność. Solidarność ze strajkującymi stoczniowcami. Strajkującymi, bo zwolniono Annę Walentynowicz. Suwnicową, której pozostało wówczas pięć miesięcy do emerytury. To była prawdziwa solidarność Stoczni Gdańskiej. Na początku odrzucono postulaty płacowe, domagając się przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz i Lecha Wałęsy. I tu, w Łodzi, stanęła cała komunikacja miejska. Łodzianie pokazali prawdziwą solidarność. Nie psioczyli na to, że nie mają czym dojechać do pracy, tylko wspomagali działania strajkujących. Przynosili środki higieny, przynosili żywność. To była prawdziwa solidarność, bo wszyscy solidaryzowaliśmy się z postulatami z Gdańska, Szczecina… Dzisiaj największym podziękowaniem dla bohaterów ’80 roku jest ciężka praca Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, aby te postulaty były realizowane

– wskazał szef Związku.

Piotr Duda podkreślił, że nigdy nie zgadzał się ze zdaniem pierwszego przewodniczącego Solidarności, który mówił, że postulaty Sierpnia to był tylko „straszak dla komunistów”.

Nie. To były zapisane marzenia robotników, stoczniowców, zapisane po to, aby je wdrożyć w życie. Jako Związkowcy Solidarności dzisiaj staramy się je wypełnić codzienną, ciężką pracą. Dlatego jesteśmy dumni z tego, że możemy dbać o polskich pracowników. Ta 44. rocznica powstania Solidarności to także wielka solidarność ze zwalnianymi pracownikami PKP Cargo, a także Poczty Polskiej. Jesteśmy z wami. Solidarność was nie zostawi. Bo od tego jest związek zawodowy, żeby bronił pracowników

– podkreślił Duda.

Najważniejszy postulat

CZYTAJ TAKŻE: Skandal na Campus Polska. Tusk reaguje

Ja wiem, że niektórzy próbują nas dzielić, mam na myśli tu polityków, na związkowców i pracowników. A kto to jest związkowiec? To jest pracownik, który ma prawo zrzeszać się w związek zawodowy i reprezentować swoich związkowców w zakładzie pracy. I to robimy, bo to był pierwszy, najważniejszy postulat wpisany na tablicę wszystkich postulatów

– dodał. Szef Solidarności podkreślił, że nie byłoby wolnej Polski ani Solidarności bez polskiego Kościoła.

Naszym patronem, nadanym dekretem przez Ojca Świętego Franciszka jest błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko, który oddał życie, został zamordowany przez komunistów za to, żebyśmy żyli w wolnym, demokratycznym kraju. I te jego piękne słowa: „Bez względu na to, jaki wykonujesz zawód, jesteś człowiekiem”. Czy coś więcej trzeba powiedzieć? Nie. Dlatego walczymy o tą podmiotowość każdego pracownika. I będziemy to robić. I to jest największym i najlepszym podziękowaniem dla bohaterów ’80 roku. Bardzo dziękuję wam za solidarność, za obecność, a szczególne podziękowania kieruję wobec pocztów sztandarowych. Jesteście zawsze tam, gdzie potrzebuje was Solidarność. Jesteśmy z was dumni. Szczęść Boże!

– zakończył swoje wystąpienie Piotr Duda.

Przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” MPK Łódź Marek Grzelczak przypomniał, że 44 lata temu samo upomnienie się o jakiekolwiek prawa pracownicze wywoływało gniew władzy.

Udział w protestach wymagał ogromnej odwagi i świadczył o jednym z najważniejszych przejawów wolności wewnętrznej, będącej w każdym człowieku. W rezultacie tych świadomych i samodzielnych czynów uczestników strajków obecnie my wszyscy mamy możliwość wyboru i samorealizacji w każdej dziedzinie życia. Dzisiejsza uroczystość ma na celu uhonorowanie protestujących, którzy są bohaterami tych ważnych w historii MPK Łódź wydarzeń. To ich determinacji i niezłomności zawdzięczamy możliwość legalnego się zrzeszania i działania dla dobra wspólnego

– przypomniał Grzelczak.

Jesteśmy przy źródle. Tu 44 lata temu wybiło źródło, które dało nam piękną myśl i wielkie pragnienie. Do źródła trzeba podchodzić z wielkim pragnieniem – by czerpać ten największy skarb: życie. I by nasze życie było piękne, królewskie

– zaznaczył ks. Józef Łągwa, apelując o życie w prawdzie, miłości, pokoju, sprawiedliwości, radości i godności i błogosławiąc zgromadzonym na drogę do starań o kształtowanie takiego właśnie oblicza Ojczyzny.

Agnieszka Żurek


 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe