Piotr Duda: 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko

– 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko. Wywróciliśmy komunizm nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej – powiedział przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda podczas obrad Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Ziemi Łódzkiej.
Posiedzenie regionu łódzkiego Solidarności Piotr Duda: 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko
Posiedzenie regionu łódzkiego Solidarności / Agni

Działanie i jedność

44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko. Wywróciliśmy komunizm nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Gdyby nie było strajków w Łodzi, Pabianicach i innych miejscach, nie byłoby dziś najwspanialszego związku zawodowego, jakim jest NSZZ „Solidarność” ze swoją niesamowitą historią. Działamy w bardzo trudnych warunkach, ale nie wolno nam załamać rąk i się poddać. Musimy działać razem, bo jeśli damy się podzielić, niczego nie uzyskamy. To właśnie pokazuje historia Solidarności

– podkreślił szef Związku, nawiązując do 44. rocznicy solidarnościowego strajku w łódzkim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym.

Przewodniczący Duda oddał hołd strażakom, którzy zginęli podczas akcji gaśniczej w pożarze poznańskiej kamienicy, a z których jeden był członkiem Solidarności.

Modlimy się, aby ci, którzy przebywają w szpitalach, powrócili do zdrowia

– powiedział.

Piotr Duda podsumował osiągnięcia Solidarności z ubiegłego roku oraz sformułował podstawowe zadania stojące przed Związkiem w najbliższym czasie.

Dobrze, że udało nam się podpisać z rządem Zjednoczonej Prawicy porozumienie dotyczące spraw pracowniczych – np. emerytur pomostowych i zmian w kodeksie cywilnym dotyczących ochrony działaczy związkowych w ich miejscach pracy. To wy jesteście na pierwszej linii, jeżeli chodzi o pilnowanie spraw związkowych, i powinniście mieć „immunitet”

– zaznaczył. 

Jako sukces Związku wymienił także uzyskanie możliwości odliczania podatku od składki związkowej przy rozliczaniu PIT.

Myśleliśmy, że wchodzimy już w taki czas w naszym kraju, że zaczynamy doganiać kraje UE, tzw. starą piętnastkę. Tak się rzeczywiście stało, jeśli chodzi o wysokość minimalnego wynagrodzenia, ale również spowodowało problemy np. w budżetówce. Pracownicy budżetówki nie powinni zarabiać na poziomie minimalnego wynagrodzenia

– zaznaczył Duda, mówiąc o wyzwaniach Związku na przyszłość.

CZYTAJ TAKŻE: Aleksandra Fedorska ujawnia nowe informacje na temat reparacji od Niemiec

„Zielony Jad”

Jako główne zadanie Solidarności wskazał walkę z zabójczą polityką „Zielonego Jadu”, jak określił unijną politykę klimatyczną.

Duże koszty, o których mówią pracodawcy np. w walcowni rur „Andrzej”, spowodowane są zabójczą polityką Zielonego Ładu. Wspieramy rolników, zbieramy podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie Zielonego Ładu – to nasze podstawowe zadania, w które wszyscy bez wyjątku musimy się włączyć

– podkreślił szef „S”.

Podczas zebrania Zarządu Regionu Łódzkiego dyskutowano m.in. o sytuacji w zakładach pracy w regionie, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii zwolnień grupowych w zakładach pracy, które przenoszą swoją produkcję poza Unię Europejską, oraz o sytuacji w spółce PKP Cargo. Rozmawiano także o zabójczych dla polskiej edukacji działaniach minister Barbary Nowackiej i o konieczności postawienia tamy planom likwidacji religii w szkołach.

CZYTAJ TAKŻE: Dolnośląska „S” na obchodach 44. rocznicy strajku we wrocławskiej zajezdni

Tylko wspólnie wygramy

Przyjęto także stanowisko łódzkiej Solidarności w rocznicę sierpniowego strajku w MPK.

W sierpniu 1980 roku społeczeństwo polskie, przywiązane do prawdy i wolności, stawiając opór komunistycznym władzom, zmusiło je do wyrażenia zgody na utworzenie całkowicie niezależnej od władz PRL-u organizacji – Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Zapoczątkowało to przemiany ustrojowe, które po roku 1989 spowodowało zakończenie epoki komunizmu w Polsce oraz w pozostałych krajach Europy Wschodniej. W 44. rocznicę tamtego Sierpnia Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” składa podziękowanie wszystkim uczestnikom tamtych wydarzeń, a więc milionom pracowników porwanych ideałami „Solidarności” oraz tym, którzy stanęli na ich czele

– czytamy w stanowisku „S”.

Te ideały „Solidarności”, które symbolicznie zostały zapisane w Postulatach Sierpniowych, dla których niektórzy tracili pracę, zdrowie, a nawet życie, częściowo udało się zrealizować. Nie oznacza to, iż dzieło zostało skończone. Wciąż niezrealizowana jest część postulatu 14. dotycząca emerytur stażowych. Do tego ostatnie miesiące pokazały, iż przed NSZZ „Solidarność” stoją nowe wyzwania. Niektórym postulatom już zrealizowanym grozi likwidacja, jak chociażby wolnym niedzielom dla handlu, które nawiązują do postulatu 21., czy zniesieniu przywilejów dla funkcjonariuszy MO i SB, o których była mowa w postulacie 13. Do tego dochodzi groźba ubóstwa energetycznego Polaków, upadek polskiego rolnictwa i przemysłu. Coraz częściej słyszymy o zapowiedziach zwolnień grupowych i to na skalę niespotykaną w ostatnich latach. To wszystko sprawia, iż „Solidarność” czeka ogromna praca do wykonania, którą będziemy w stanie wykonać jedynie wspólnie. Dlatego Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” zwraca się nie tylko do członków i sympatyków Związku, ale do wszystkich tych, którym na sercu leży dobro Polski, o włączenie się do wszelkich działań podejmowanych przez Związek

– zaapelowała łódzka Solidarność.

Agnieszka Żurek


 

POLECANE
Czy uda się wepchnąć dżinna z powrotem do butelki? tylko u nas
Czy uda się wepchnąć dżinna z powrotem do butelki?

Bardzo dobrze, że prowadzący z nim rozmowę w Radiu Wnet Łukasz Jankowski przerwał wywiad po jego słowach o "fejkowych komorach gazowych". Ale dlaczego człowiek o takich poglądach w ogóle się tam znalazł? Dlaczego został mu udostępniony mikrofon? Czy redakcja nie mogła przewidzieć, co będzie mówił?

Reprezentacja Polski ma nowego trenera Wiadomości
Reprezentacja Polski ma nowego trenera

Po ponad miesiącu od rezygnacji Michała Probierza, Polski Związek Piłki Nożnej zdecydował, kto przejmie stery w reprezentacji Polski. Jak ustalił Polsat News, nowym selekcjonerem zostanie Jan Urban.

Pożar w Siemianowicach Śląskich. Komunikat RCB dla mieszkańców Wiadomości
Pożar w Siemianowicach Śląskich. Komunikat RCB dla mieszkańców

RCB wydało w poniedziałek wieczorem alert dotyczący pożaru hali produkcyjnej przy ul. Chemicznej w Siemianowicach Śląskich. Mieszkańcy proszeni są o niezbliżanie się do miejsca pożaru oraz o zamknięcie okien, aby uniknąć narażenia na szkodliwy dym.

Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował w poniedziałek o wycofaniu ze sprzedaży łyżki cedzakowej, która może zagrażać zdrowiu. Produkt był dostępny w sklepach sieci TEDi w całej Polsce.

Największe zderzenie czarnych dziur w historii badań. Naukowcy nie kryją zdumienia Wiadomości
Największe zderzenie czarnych dziur w historii badań. Naukowcy nie kryją zdumienia

Naukowcy odkryli największe w historii zderzenie dwóch czarnych dziur, każdej o masie ponad 100 razy większej od masy Słońca – ogłosiło w poniedziałek międzynarodowe konsorcjum LIGO-Virgo-KAGRA. W wyniku kolizji powstała jeszcze masywniejsza czarna dziura, oddalona od Ziemi o ok. 10 mld lat świetlnych.

Zachowuję optymizm. Poseł PiS trafił do szpitala Wiadomości
"Zachowuję optymizm". Poseł PiS trafił do szpitala

Poseł Jacek Osuch (Prawo i Sprawiedliwość) opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie ze szpitala. W krótkim wpisie poinformował, że trafił na leczenie, jednocześnie dziękując lekarzom za opiekę i zwracając się z apelem do obserwatorów.

Trump stawia Putinowi ultimatum. „Jesteśmy bardzo niezadowoleni” Wiadomości
Trump stawia Putinowi ultimatum. „Jesteśmy bardzo niezadowoleni”

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w poniedziałek na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte, że Stany Zjednoczone będą wysyłać Ukrainie uzbrojenie, za które zapłacą Europejczycy.

Komunikat dla mieszkańców woj. kujawsko-pomorskiego z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców woj. kujawsko-pomorskiego

Nowe rondo powstanie w miejscowości Mokre koło Grudziądza (Kujawsko-pomorskie) na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 55 z drogami powiatowymi 1351C i 1357C. Wartość inwestycji sięgnie ponad 11,8 mln zł - poinformował w poniedziałek Oddział GDDKiA w Bydgoszczy.

Pożar hali w Siemianowicach Śląskich z ostatniej chwili
Pożar hali w Siemianowicach Śląskich

W poniedziałek 14 lipca po godz. 14 w Siemianowicach Śląskich przy ul. Chemicznej wybuchł pożar hali produkcyjno-magazynowej. Na miejscu jest kilkanaście zastępów straży pożarnej.

Zielona rewolucja uderza w Holandię. Brakuje prądu i infrastruktury Wiadomości
Zielona rewolucja uderza w Holandię. Brakuje prądu i infrastruktury

Choć Holandia uchodzi za lidera zielonej transformacji, dziś boryka się z poważnym kryzysem energetycznym. Sieć elektroenergetyczna nie nadąża za rosnącym zapotrzebowaniem, a tysiące firm i instytucji czeka na możliwość podłączenia do prądu.

REKLAMA

Piotr Duda: 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko

– 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko. Wywróciliśmy komunizm nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej – powiedział przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda podczas obrad Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Ziemi Łódzkiej.
Posiedzenie regionu łódzkiego Solidarności Piotr Duda: 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko
Posiedzenie regionu łódzkiego Solidarności / Agni

Działanie i jedność

44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko. Wywróciliśmy komunizm nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Gdyby nie było strajków w Łodzi, Pabianicach i innych miejscach, nie byłoby dziś najwspanialszego związku zawodowego, jakim jest NSZZ „Solidarność” ze swoją niesamowitą historią. Działamy w bardzo trudnych warunkach, ale nie wolno nam załamać rąk i się poddać. Musimy działać razem, bo jeśli damy się podzielić, niczego nie uzyskamy. To właśnie pokazuje historia Solidarności

– podkreślił szef Związku, nawiązując do 44. rocznicy solidarnościowego strajku w łódzkim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym.

Przewodniczący Duda oddał hołd strażakom, którzy zginęli podczas akcji gaśniczej w pożarze poznańskiej kamienicy, a z których jeden był członkiem Solidarności.

Modlimy się, aby ci, którzy przebywają w szpitalach, powrócili do zdrowia

– powiedział.

Piotr Duda podsumował osiągnięcia Solidarności z ubiegłego roku oraz sformułował podstawowe zadania stojące przed Związkiem w najbliższym czasie.

Dobrze, że udało nam się podpisać z rządem Zjednoczonej Prawicy porozumienie dotyczące spraw pracowniczych – np. emerytur pomostowych i zmian w kodeksie cywilnym dotyczących ochrony działaczy związkowych w ich miejscach pracy. To wy jesteście na pierwszej linii, jeżeli chodzi o pilnowanie spraw związkowych, i powinniście mieć „immunitet”

– zaznaczył. 

Jako sukces Związku wymienił także uzyskanie możliwości odliczania podatku od składki związkowej przy rozliczaniu PIT.

Myśleliśmy, że wchodzimy już w taki czas w naszym kraju, że zaczynamy doganiać kraje UE, tzw. starą piętnastkę. Tak się rzeczywiście stało, jeśli chodzi o wysokość minimalnego wynagrodzenia, ale również spowodowało problemy np. w budżetówce. Pracownicy budżetówki nie powinni zarabiać na poziomie minimalnego wynagrodzenia

– zaznaczył Duda, mówiąc o wyzwaniach Związku na przyszłość.

CZYTAJ TAKŻE: Aleksandra Fedorska ujawnia nowe informacje na temat reparacji od Niemiec

„Zielony Jad”

Jako główne zadanie Solidarności wskazał walkę z zabójczą polityką „Zielonego Jadu”, jak określił unijną politykę klimatyczną.

Duże koszty, o których mówią pracodawcy np. w walcowni rur „Andrzej”, spowodowane są zabójczą polityką Zielonego Ładu. Wspieramy rolników, zbieramy podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie Zielonego Ładu – to nasze podstawowe zadania, w które wszyscy bez wyjątku musimy się włączyć

– podkreślił szef „S”.

Podczas zebrania Zarządu Regionu Łódzkiego dyskutowano m.in. o sytuacji w zakładach pracy w regionie, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii zwolnień grupowych w zakładach pracy, które przenoszą swoją produkcję poza Unię Europejską, oraz o sytuacji w spółce PKP Cargo. Rozmawiano także o zabójczych dla polskiej edukacji działaniach minister Barbary Nowackiej i o konieczności postawienia tamy planom likwidacji religii w szkołach.

CZYTAJ TAKŻE: Dolnośląska „S” na obchodach 44. rocznicy strajku we wrocławskiej zajezdni

Tylko wspólnie wygramy

Przyjęto także stanowisko łódzkiej Solidarności w rocznicę sierpniowego strajku w MPK.

W sierpniu 1980 roku społeczeństwo polskie, przywiązane do prawdy i wolności, stawiając opór komunistycznym władzom, zmusiło je do wyrażenia zgody na utworzenie całkowicie niezależnej od władz PRL-u organizacji – Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Zapoczątkowało to przemiany ustrojowe, które po roku 1989 spowodowało zakończenie epoki komunizmu w Polsce oraz w pozostałych krajach Europy Wschodniej. W 44. rocznicę tamtego Sierpnia Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” składa podziękowanie wszystkim uczestnikom tamtych wydarzeń, a więc milionom pracowników porwanych ideałami „Solidarności” oraz tym, którzy stanęli na ich czele

– czytamy w stanowisku „S”.

Te ideały „Solidarności”, które symbolicznie zostały zapisane w Postulatach Sierpniowych, dla których niektórzy tracili pracę, zdrowie, a nawet życie, częściowo udało się zrealizować. Nie oznacza to, iż dzieło zostało skończone. Wciąż niezrealizowana jest część postulatu 14. dotycząca emerytur stażowych. Do tego ostatnie miesiące pokazały, iż przed NSZZ „Solidarność” stoją nowe wyzwania. Niektórym postulatom już zrealizowanym grozi likwidacja, jak chociażby wolnym niedzielom dla handlu, które nawiązują do postulatu 21., czy zniesieniu przywilejów dla funkcjonariuszy MO i SB, o których była mowa w postulacie 13. Do tego dochodzi groźba ubóstwa energetycznego Polaków, upadek polskiego rolnictwa i przemysłu. Coraz częściej słyszymy o zapowiedziach zwolnień grupowych i to na skalę niespotykaną w ostatnich latach. To wszystko sprawia, iż „Solidarność” czeka ogromna praca do wykonania, którą będziemy w stanie wykonać jedynie wspólnie. Dlatego Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” zwraca się nie tylko do członków i sympatyków Związku, ale do wszystkich tych, którym na sercu leży dobro Polski, o włączenie się do wszelkich działań podejmowanych przez Związek

– zaapelowała łódzka Solidarność.

Agnieszka Żurek



 

Polecane
Emerytury
Stażowe