Piotr Duda: 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko

– 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko. Wywróciliśmy komunizm nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej – powiedział przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda podczas obrad Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Ziemi Łódzkiej.
Posiedzenie regionu łódzkiego Solidarności Piotr Duda: 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko
Posiedzenie regionu łódzkiego Solidarności / Agni

Działanie i jedność

44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko. Wywróciliśmy komunizm nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Gdyby nie było strajków w Łodzi, Pabianicach i innych miejscach, nie byłoby dziś najwspanialszego związku zawodowego, jakim jest NSZZ „Solidarność” ze swoją niesamowitą historią. Działamy w bardzo trudnych warunkach, ale nie wolno nam załamać rąk i się poddać. Musimy działać razem, bo jeśli damy się podzielić, niczego nie uzyskamy. To właśnie pokazuje historia Solidarności

– podkreślił szef Związku, nawiązując do 44. rocznicy solidarnościowego strajku w łódzkim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym.

Przewodniczący Duda oddał hołd strażakom, którzy zginęli podczas akcji gaśniczej w pożarze poznańskiej kamienicy, a z których jeden był członkiem Solidarności.

Modlimy się, aby ci, którzy przebywają w szpitalach, powrócili do zdrowia

– powiedział.

Piotr Duda podsumował osiągnięcia Solidarności z ubiegłego roku oraz sformułował podstawowe zadania stojące przed Związkiem w najbliższym czasie.

Dobrze, że udało nam się podpisać z rządem Zjednoczonej Prawicy porozumienie dotyczące spraw pracowniczych – np. emerytur pomostowych i zmian w kodeksie cywilnym dotyczących ochrony działaczy związkowych w ich miejscach pracy. To wy jesteście na pierwszej linii, jeżeli chodzi o pilnowanie spraw związkowych, i powinniście mieć „immunitet”

– zaznaczył. 

Jako sukces Związku wymienił także uzyskanie możliwości odliczania podatku od składki związkowej przy rozliczaniu PIT.

Myśleliśmy, że wchodzimy już w taki czas w naszym kraju, że zaczynamy doganiać kraje UE, tzw. starą piętnastkę. Tak się rzeczywiście stało, jeśli chodzi o wysokość minimalnego wynagrodzenia, ale również spowodowało problemy np. w budżetówce. Pracownicy budżetówki nie powinni zarabiać na poziomie minimalnego wynagrodzenia

– zaznaczył Duda, mówiąc o wyzwaniach Związku na przyszłość.

CZYTAJ TAKŻE: Aleksandra Fedorska ujawnia nowe informacje na temat reparacji od Niemiec

„Zielony Jad”

Jako główne zadanie Solidarności wskazał walkę z zabójczą polityką „Zielonego Jadu”, jak określił unijną politykę klimatyczną.

Duże koszty, o których mówią pracodawcy np. w walcowni rur „Andrzej”, spowodowane są zabójczą polityką Zielonego Ładu. Wspieramy rolników, zbieramy podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie Zielonego Ładu – to nasze podstawowe zadania, w które wszyscy bez wyjątku musimy się włączyć

– podkreślił szef „S”.

Podczas zebrania Zarządu Regionu Łódzkiego dyskutowano m.in. o sytuacji w zakładach pracy w regionie, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii zwolnień grupowych w zakładach pracy, które przenoszą swoją produkcję poza Unię Europejską, oraz o sytuacji w spółce PKP Cargo. Rozmawiano także o zabójczych dla polskiej edukacji działaniach minister Barbary Nowackiej i o konieczności postawienia tamy planom likwidacji religii w szkołach.

CZYTAJ TAKŻE: Dolnośląska „S” na obchodach 44. rocznicy strajku we wrocławskiej zajezdni

Tylko wspólnie wygramy

Przyjęto także stanowisko łódzkiej Solidarności w rocznicę sierpniowego strajku w MPK.

W sierpniu 1980 roku społeczeństwo polskie, przywiązane do prawdy i wolności, stawiając opór komunistycznym władzom, zmusiło je do wyrażenia zgody na utworzenie całkowicie niezależnej od władz PRL-u organizacji – Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Zapoczątkowało to przemiany ustrojowe, które po roku 1989 spowodowało zakończenie epoki komunizmu w Polsce oraz w pozostałych krajach Europy Wschodniej. W 44. rocznicę tamtego Sierpnia Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” składa podziękowanie wszystkim uczestnikom tamtych wydarzeń, a więc milionom pracowników porwanych ideałami „Solidarności” oraz tym, którzy stanęli na ich czele

– czytamy w stanowisku „S”.

Te ideały „Solidarności”, które symbolicznie zostały zapisane w Postulatach Sierpniowych, dla których niektórzy tracili pracę, zdrowie, a nawet życie, częściowo udało się zrealizować. Nie oznacza to, iż dzieło zostało skończone. Wciąż niezrealizowana jest część postulatu 14. dotycząca emerytur stażowych. Do tego ostatnie miesiące pokazały, iż przed NSZZ „Solidarność” stoją nowe wyzwania. Niektórym postulatom już zrealizowanym grozi likwidacja, jak chociażby wolnym niedzielom dla handlu, które nawiązują do postulatu 21., czy zniesieniu przywilejów dla funkcjonariuszy MO i SB, o których była mowa w postulacie 13. Do tego dochodzi groźba ubóstwa energetycznego Polaków, upadek polskiego rolnictwa i przemysłu. Coraz częściej słyszymy o zapowiedziach zwolnień grupowych i to na skalę niespotykaną w ostatnich latach. To wszystko sprawia, iż „Solidarność” czeka ogromna praca do wykonania, którą będziemy w stanie wykonać jedynie wspólnie. Dlatego Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” zwraca się nie tylko do członków i sympatyków Związku, ale do wszystkich tych, którym na sercu leży dobro Polski, o włączenie się do wszelkich działań podejmowanych przez Związek

– zaapelowała łódzka Solidarność.

Agnieszka Żurek


 

POLECANE
Radny PO zawieszony z powodu przyjmowania zaproszeń do TV Republika? gorące
Radny PO zawieszony z powodu przyjmowania zaproszeń do TV Republika?

O takich ustaleniach poinformował na platformie "X" dziennikarz śledczy TV Republika Marcin Dobski.

Szefowa dyplomacji UE: To będzie dla Polski trudne sześć miesięcy z ostatniej chwili
Szefowa dyplomacji UE: To będzie dla Polski trudne sześć miesięcy

Szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas powiedziała we wtorek w Brukseli, że polską prezydencję czeka trudne najbliższe sześć miesięcy. "Żyjemy w niespokojnych czasach, wystarczy spojrzeć na sytuację geopolityczną. Polska prezydencja będzie miała dużo na głowie" – oceniła polityk.

Pogoda paraliżuje PKP. Opóźnienia pociągów w całym kraju z ostatniej chwili
Pogoda paraliżuje PKP. Opóźnienia pociągów w całym kraju

Intensywnie padający deszcz, który zamarza i osadza się na sieciach trakcyjnych rodzi potężne problemy Polskich Kolei Państwowych. Dziesiątki składów mają opóźnienia, w niektórych wypadkach dochodzących do nawet czterech godzin.

Trzy powody, dla których Trump może zagrać ostro z Rosją tylko u nas
Trzy powody, dla których Trump może zagrać ostro z Rosją

Związek Sowiecki, a potem Rosja, mogły funkcjonować tylko dzięki węglowodorom sprzedawanym… Zachodowi. Już w czasach zimnej wojny, gdy Niemcy z RFN aż przebierali nóżkami, żeby Breżniew im rurę z gazem doprowadził.

Bodnar zabiera głos ws. raportu prokuratorów z ostatniej chwili
Bodnar zabiera głos ws. raportu prokuratorów

Za raportem z audytu spraw z lat 2016-2023 pójdą konkretne zawiadomienia do rzeczników dyscyplinarnych, którzy przeprowadzą odpowiednie postępowania wyjaśniające - zapowiedział we wtorek szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar. Przypomniał, że możliwe są także postępowania karne.

Nowy sondaż. PiS ze znaczną przewagą z ostatniej chwili
Nowy sondaż. PiS ze znaczną przewagą

Z najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie dziennika „Rzeczpospolita” wynika, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, rząd koalicyjny KO, Trzeciej Drogi i Lewicy nie utrzymałby władzy. PiS natomiast mógłby stworzyć rząd z Konfederacją.

Raport prokuratury Bodnara ws. 200 afer PiS. Poseł zwrócił uwagę na ważny szczegół z ostatniej chwili
Raport prokuratury Bodnara ws. "200 afer PiS". Poseł zwrócił uwagę na ważny szczegół

Były wiceszef MS Michał Wójcik (PiS), komentując zaprezentowany we wtorek przez prokuratorów Bodnara raport ocenił, że nie wskazano ani jednego polityka, który by wpływał na jakiekolwiek postępowanie. Jego zdaniem przedstawione sprawy są "znane i medialne".

Nie żyje znana modelka. Wypadła z balkonu Wiadomości
Nie żyje znana modelka. Wypadła z balkonu

Media obiegła informacja o śmierci celebrytki i modelki - Courtney Mills.

Modły do drogowskazu, a symbolem zbawienia serduszko WOŚP. W sieci burza po happeningu Trzaskowskiego z ostatniej chwili
"Modły do drogowskazu, a symbolem zbawienia serduszko WOŚP". W sieci burza po "happeningu" Trzaskowskiego

"Przecież gdybym w ramach wyborczego trollingu odwalił taki numer, że poszedłbym ze zniczem pod jakiś słupek, bo nie chciałoby mi się jechać na cmentarz i bym się tam przy słupku zadumał, a obok jeszcze przygrywałby facet na trąbce, to by mnie zjedzono w komentarzach" – pisze na platformie X twórca Kanału Zero Krzysztof Stanowski, komentując sposób, w jaki prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski upamiętnił rocznicę śmierci Pawła Adamowicza.

Kultowy teleturniej Polsatu wraca na antenę. Widzów czekają zmiany Wiadomości
Kultowy teleturniej Polsatu wraca na antenę. Widzów czekają zmiany

Popularny teleturniej „Awantura o kasę” wraca na antenę Polsatu z premierowymi odcinkami. Po krótkiej przerwie program znów będzie gościł w weekendowe popołudnia. Wiadomo, że emisja rozpocznie się w sobotę, 1 marca, o godz. 17:30. Tym razem widzowie mogą liczyć na więcej odcinków niż jesienią, bo stacja zaplanowała ich aż 22.

REKLAMA

Piotr Duda: 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko

– 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko. Wywróciliśmy komunizm nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej – powiedział przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda podczas obrad Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Ziemi Łódzkiej.
Posiedzenie regionu łódzkiego Solidarności Piotr Duda: 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko
Posiedzenie regionu łódzkiego Solidarności / Agni

Działanie i jedność

44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko. Wywróciliśmy komunizm nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Gdyby nie było strajków w Łodzi, Pabianicach i innych miejscach, nie byłoby dziś najwspanialszego związku zawodowego, jakim jest NSZZ „Solidarność” ze swoją niesamowitą historią. Działamy w bardzo trudnych warunkach, ale nie wolno nam załamać rąk i się poddać. Musimy działać razem, bo jeśli damy się podzielić, niczego nie uzyskamy. To właśnie pokazuje historia Solidarności

– podkreślił szef Związku, nawiązując do 44. rocznicy solidarnościowego strajku w łódzkim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym.

Przewodniczący Duda oddał hołd strażakom, którzy zginęli podczas akcji gaśniczej w pożarze poznańskiej kamienicy, a z których jeden był członkiem Solidarności.

Modlimy się, aby ci, którzy przebywają w szpitalach, powrócili do zdrowia

– powiedział.

Piotr Duda podsumował osiągnięcia Solidarności z ubiegłego roku oraz sformułował podstawowe zadania stojące przed Związkiem w najbliższym czasie.

Dobrze, że udało nam się podpisać z rządem Zjednoczonej Prawicy porozumienie dotyczące spraw pracowniczych – np. emerytur pomostowych i zmian w kodeksie cywilnym dotyczących ochrony działaczy związkowych w ich miejscach pracy. To wy jesteście na pierwszej linii, jeżeli chodzi o pilnowanie spraw związkowych, i powinniście mieć „immunitet”

– zaznaczył. 

Jako sukces Związku wymienił także uzyskanie możliwości odliczania podatku od składki związkowej przy rozliczaniu PIT.

Myśleliśmy, że wchodzimy już w taki czas w naszym kraju, że zaczynamy doganiać kraje UE, tzw. starą piętnastkę. Tak się rzeczywiście stało, jeśli chodzi o wysokość minimalnego wynagrodzenia, ale również spowodowało problemy np. w budżetówce. Pracownicy budżetówki nie powinni zarabiać na poziomie minimalnego wynagrodzenia

– zaznaczył Duda, mówiąc o wyzwaniach Związku na przyszłość.

CZYTAJ TAKŻE: Aleksandra Fedorska ujawnia nowe informacje na temat reparacji od Niemiec

„Zielony Jad”

Jako główne zadanie Solidarności wskazał walkę z zabójczą polityką „Zielonego Jadu”, jak określił unijną politykę klimatyczną.

Duże koszty, o których mówią pracodawcy np. w walcowni rur „Andrzej”, spowodowane są zabójczą polityką Zielonego Ładu. Wspieramy rolników, zbieramy podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie Zielonego Ładu – to nasze podstawowe zadania, w które wszyscy bez wyjątku musimy się włączyć

– podkreślił szef „S”.

Podczas zebrania Zarządu Regionu Łódzkiego dyskutowano m.in. o sytuacji w zakładach pracy w regionie, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii zwolnień grupowych w zakładach pracy, które przenoszą swoją produkcję poza Unię Europejską, oraz o sytuacji w spółce PKP Cargo. Rozmawiano także o zabójczych dla polskiej edukacji działaniach minister Barbary Nowackiej i o konieczności postawienia tamy planom likwidacji religii w szkołach.

CZYTAJ TAKŻE: Dolnośląska „S” na obchodach 44. rocznicy strajku we wrocławskiej zajezdni

Tylko wspólnie wygramy

Przyjęto także stanowisko łódzkiej Solidarności w rocznicę sierpniowego strajku w MPK.

W sierpniu 1980 roku społeczeństwo polskie, przywiązane do prawdy i wolności, stawiając opór komunistycznym władzom, zmusiło je do wyrażenia zgody na utworzenie całkowicie niezależnej od władz PRL-u organizacji – Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Zapoczątkowało to przemiany ustrojowe, które po roku 1989 spowodowało zakończenie epoki komunizmu w Polsce oraz w pozostałych krajach Europy Wschodniej. W 44. rocznicę tamtego Sierpnia Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” składa podziękowanie wszystkim uczestnikom tamtych wydarzeń, a więc milionom pracowników porwanych ideałami „Solidarności” oraz tym, którzy stanęli na ich czele

– czytamy w stanowisku „S”.

Te ideały „Solidarności”, które symbolicznie zostały zapisane w Postulatach Sierpniowych, dla których niektórzy tracili pracę, zdrowie, a nawet życie, częściowo udało się zrealizować. Nie oznacza to, iż dzieło zostało skończone. Wciąż niezrealizowana jest część postulatu 14. dotycząca emerytur stażowych. Do tego ostatnie miesiące pokazały, iż przed NSZZ „Solidarność” stoją nowe wyzwania. Niektórym postulatom już zrealizowanym grozi likwidacja, jak chociażby wolnym niedzielom dla handlu, które nawiązują do postulatu 21., czy zniesieniu przywilejów dla funkcjonariuszy MO i SB, o których była mowa w postulacie 13. Do tego dochodzi groźba ubóstwa energetycznego Polaków, upadek polskiego rolnictwa i przemysłu. Coraz częściej słyszymy o zapowiedziach zwolnień grupowych i to na skalę niespotykaną w ostatnich latach. To wszystko sprawia, iż „Solidarność” czeka ogromna praca do wykonania, którą będziemy w stanie wykonać jedynie wspólnie. Dlatego Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” zwraca się nie tylko do członków i sympatyków Związku, ale do wszystkich tych, którym na sercu leży dobro Polski, o włączenie się do wszelkich działań podejmowanych przez Związek

– zaapelowała łódzka Solidarność.

Agnieszka Żurek



 

Polecane
Emerytury
Stażowe