Piotr Duda: 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko

– 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko. Wywróciliśmy komunizm nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej – powiedział przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda podczas obrad Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Ziemi Łódzkiej.
Posiedzenie regionu łódzkiego Solidarności Piotr Duda: 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko
Posiedzenie regionu łódzkiego Solidarności / Agni

Działanie i jedność

44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko. Wywróciliśmy komunizm nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Gdyby nie było strajków w Łodzi, Pabianicach i innych miejscach, nie byłoby dziś najwspanialszego związku zawodowego, jakim jest NSZZ „Solidarność” ze swoją niesamowitą historią. Działamy w bardzo trudnych warunkach, ale nie wolno nam załamać rąk i się poddać. Musimy działać razem, bo jeśli damy się podzielić, niczego nie uzyskamy. To właśnie pokazuje historia Solidarności

– podkreślił szef Związku, nawiązując do 44. rocznicy solidarnościowego strajku w łódzkim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym.

Przewodniczący Duda oddał hołd strażakom, którzy zginęli podczas akcji gaśniczej w pożarze poznańskiej kamienicy, a z których jeden był członkiem Solidarności.

Modlimy się, aby ci, którzy przebywają w szpitalach, powrócili do zdrowia

– powiedział.

Piotr Duda podsumował osiągnięcia Solidarności z ubiegłego roku oraz sformułował podstawowe zadania stojące przed Związkiem w najbliższym czasie.

Dobrze, że udało nam się podpisać z rządem Zjednoczonej Prawicy porozumienie dotyczące spraw pracowniczych – np. emerytur pomostowych i zmian w kodeksie cywilnym dotyczących ochrony działaczy związkowych w ich miejscach pracy. To wy jesteście na pierwszej linii, jeżeli chodzi o pilnowanie spraw związkowych, i powinniście mieć „immunitet”

– zaznaczył. 

Jako sukces Związku wymienił także uzyskanie możliwości odliczania podatku od składki związkowej przy rozliczaniu PIT.

Myśleliśmy, że wchodzimy już w taki czas w naszym kraju, że zaczynamy doganiać kraje UE, tzw. starą piętnastkę. Tak się rzeczywiście stało, jeśli chodzi o wysokość minimalnego wynagrodzenia, ale również spowodowało problemy np. w budżetówce. Pracownicy budżetówki nie powinni zarabiać na poziomie minimalnego wynagrodzenia

– zaznaczył Duda, mówiąc o wyzwaniach Związku na przyszłość.

CZYTAJ TAKŻE: Aleksandra Fedorska ujawnia nowe informacje na temat reparacji od Niemiec

„Zielony Jad”

Jako główne zadanie Solidarności wskazał walkę z zabójczą polityką „Zielonego Jadu”, jak określił unijną politykę klimatyczną.

Duże koszty, o których mówią pracodawcy np. w walcowni rur „Andrzej”, spowodowane są zabójczą polityką Zielonego Ładu. Wspieramy rolników, zbieramy podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie Zielonego Ładu – to nasze podstawowe zadania, w które wszyscy bez wyjątku musimy się włączyć

– podkreślił szef „S”.

Podczas zebrania Zarządu Regionu Łódzkiego dyskutowano m.in. o sytuacji w zakładach pracy w regionie, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii zwolnień grupowych w zakładach pracy, które przenoszą swoją produkcję poza Unię Europejską, oraz o sytuacji w spółce PKP Cargo. Rozmawiano także o zabójczych dla polskiej edukacji działaniach minister Barbary Nowackiej i o konieczności postawienia tamy planom likwidacji religii w szkołach.

CZYTAJ TAKŻE: Dolnośląska „S” na obchodach 44. rocznicy strajku we wrocławskiej zajezdni

Tylko wspólnie wygramy

Przyjęto także stanowisko łódzkiej Solidarności w rocznicę sierpniowego strajku w MPK.

W sierpniu 1980 roku społeczeństwo polskie, przywiązane do prawdy i wolności, stawiając opór komunistycznym władzom, zmusiło je do wyrażenia zgody na utworzenie całkowicie niezależnej od władz PRL-u organizacji – Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Zapoczątkowało to przemiany ustrojowe, które po roku 1989 spowodowało zakończenie epoki komunizmu w Polsce oraz w pozostałych krajach Europy Wschodniej. W 44. rocznicę tamtego Sierpnia Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” składa podziękowanie wszystkim uczestnikom tamtych wydarzeń, a więc milionom pracowników porwanych ideałami „Solidarności” oraz tym, którzy stanęli na ich czele

– czytamy w stanowisku „S”.

Te ideały „Solidarności”, które symbolicznie zostały zapisane w Postulatach Sierpniowych, dla których niektórzy tracili pracę, zdrowie, a nawet życie, częściowo udało się zrealizować. Nie oznacza to, iż dzieło zostało skończone. Wciąż niezrealizowana jest część postulatu 14. dotycząca emerytur stażowych. Do tego ostatnie miesiące pokazały, iż przed NSZZ „Solidarność” stoją nowe wyzwania. Niektórym postulatom już zrealizowanym grozi likwidacja, jak chociażby wolnym niedzielom dla handlu, które nawiązują do postulatu 21., czy zniesieniu przywilejów dla funkcjonariuszy MO i SB, o których była mowa w postulacie 13. Do tego dochodzi groźba ubóstwa energetycznego Polaków, upadek polskiego rolnictwa i przemysłu. Coraz częściej słyszymy o zapowiedziach zwolnień grupowych i to na skalę niespotykaną w ostatnich latach. To wszystko sprawia, iż „Solidarność” czeka ogromna praca do wykonania, którą będziemy w stanie wykonać jedynie wspólnie. Dlatego Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” zwraca się nie tylko do członków i sympatyków Związku, ale do wszystkich tych, którym na sercu leży dobro Polski, o włączenie się do wszelkich działań podejmowanych przez Związek

– zaapelowała łódzka Solidarność.

Agnieszka Żurek


 

POLECANE
Potężna awaria w polskim banku. Mają nie działać karty z ostatniej chwili
Potężna awaria w polskim banku. Mają nie działać karty

Występują poważne problemy z korzystaniem z bankowości elektronicznej oraz z kartami banku ING.

Nielegalni migranci w Polsce. Jest komunikat Straży Granicznej Wiadomości
Nielegalni migranci w Polsce. Jest komunikat Straży Granicznej

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Rzeszowie-Jasionce podczas kontroli legalności pobytu zatrzymali dwóch cudzoziemców, którzy nielegalnie przebywali w Polsce. Teraz obywatele Indii i Bangladeszu nie będą mogli wjechać na terytorium państw Schengen przez 6 miesięcy.

W warszawskim zoo rozegrał się dramat. Hodowla jest trudna i wymagająca pilne
W warszawskim zoo rozegrał się dramat. "Hodowla jest trudna i wymagająca"

Warszawskie zoo za pomocą mediów społecznościowych chętnie dzieli się informacjami o swoich podopiecznych. Najczęściej to radosne informacje, choć zdarzają się i te dramatyczne.

NBP zawiadamia prokuraturę ws. Szymona Hołowni Wiadomości
NBP zawiadamia prokuraturę ws. Szymona Hołowni

Narodowy Bank Polski poinformował, że zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu przekroczenia uprawnień przez Marszałka Sejmu Szymona Hołownię oraz szefa Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej Zdzisława Gawlika w związku z wnioskiem o postawienie przez Trybunałem Stanu prezesa Adama Glapińskiego.

Niemcom podoba się odsyłanie migrantów Wiadomości
Niemcom podoba się odsyłanie migrantów

Większość Niemców chce ostrzejszej polityki migracyjnej. 73 proc. z nich zdecydowanie lub raczej popiera kontrole na granicach, a 71 proc. opowiada się za odsyłaniem migrantów na granicy - wynika z opublikowanego w piątek sondażu instytutu YouGov dla niemieckiej agencji dpa.

Rodzicom z Jagodna nie podobają się dzieci obcokrajowców w szkole z ostatniej chwili
Rodzicom z Jagodna nie podobają się dzieci obcokrajowców w szkole

Jak podaje "Gazeta Wrocławska" części rodziców z Jagodna nie podoba się podział klas w nowej szkole. Wg ich opinii, w niektórych klasach jest za dużo obcokrajowców.

Nie żyje aktor kultowych filmów z ostatniej chwili
Nie żyje aktor kultowych filmów

Media obiegła smutna wiadomość. W wieku 63 lat zmarł popularny aktor amerykański, który choć nie przebił sławy ojca, dla wielu był legendą kina.

Holandia jednak nie przekaże Ukrainie systemów Patriot. Sojusznik się wycofał z ostatniej chwili
Holandia jednak nie przekaże Ukrainie systemów Patriot. "Sojusznik się wycofał"

Ministerstwo Obrony Holandii poinformowało parlament pod koniec czerwca, że wraz z "sojusznikiem" wspólnie dostarczą Ukrainie kompletny system obrony powietrznej Patriot. Resort poinformował jednak, że "sojusznik" wycofał się z darowizny – podała holenderska agencja ANP.

z ostatniej chwili
Kiedy świadectwo energetyczne nie jest potrzebne?

Świadectwo energetyczne to dokument, który określa efektywność energetyczną budynku lub mieszkania. Jego posiadanie jest wymagane w wielu sytuacjach, jednak istnieją również przypadki, w których świadectwo energetyczne nie jest konieczne. W tym artykule omówimy, kiedy można zrezygnować z tego dokumentu i w jakich sytuacjach nie jest on wymagany przez prawo.

Wiadomości
Klucz do zrozumienia świata w nowej książce Wojciecha Reszczyńskiego „Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego”

W czasach, gdy z każdej strony słyszymy o niesłychanym postępie – w medycynie, technice, czy eksploracji kosmosu – równocześnie doświadczamy narastającej fali fałszywego postępu, który zamiast prowadzić ku lepszej przyszłości, cofa nas do epoki pogaństwa, odrzuca Boga, niszczy sumienia i wyśmiewa moralne zasady. Dechrystianizacja idzie w parze z naciskami wszechmocnych mediów, ograniczających edukację i wynarodowienie. W konsekwencji stajemy się niewolnikami korporacji, członkami utopijnych systemów, które degradują człowieka do roli beznarodowego niewolnika, zawsze podłączonego do małego ekraniku, z którego płyną nakazy bezbożników i cyników.

REKLAMA

Piotr Duda: 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko

– 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko. Wywróciliśmy komunizm nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej – powiedział przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda podczas obrad Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Ziemi Łódzkiej.
Posiedzenie regionu łódzkiego Solidarności Piotr Duda: 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko
Posiedzenie regionu łódzkiego Solidarności / Agni

Działanie i jedność

44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko. Wywróciliśmy komunizm nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Gdyby nie było strajków w Łodzi, Pabianicach i innych miejscach, nie byłoby dziś najwspanialszego związku zawodowego, jakim jest NSZZ „Solidarność” ze swoją niesamowitą historią. Działamy w bardzo trudnych warunkach, ale nie wolno nam załamać rąk i się poddać. Musimy działać razem, bo jeśli damy się podzielić, niczego nie uzyskamy. To właśnie pokazuje historia Solidarności

– podkreślił szef Związku, nawiązując do 44. rocznicy solidarnościowego strajku w łódzkim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym.

Przewodniczący Duda oddał hołd strażakom, którzy zginęli podczas akcji gaśniczej w pożarze poznańskiej kamienicy, a z których jeden był członkiem Solidarności.

Modlimy się, aby ci, którzy przebywają w szpitalach, powrócili do zdrowia

– powiedział.

Piotr Duda podsumował osiągnięcia Solidarności z ubiegłego roku oraz sformułował podstawowe zadania stojące przed Związkiem w najbliższym czasie.

Dobrze, że udało nam się podpisać z rządem Zjednoczonej Prawicy porozumienie dotyczące spraw pracowniczych – np. emerytur pomostowych i zmian w kodeksie cywilnym dotyczących ochrony działaczy związkowych w ich miejscach pracy. To wy jesteście na pierwszej linii, jeżeli chodzi o pilnowanie spraw związkowych, i powinniście mieć „immunitet”

– zaznaczył. 

Jako sukces Związku wymienił także uzyskanie możliwości odliczania podatku od składki związkowej przy rozliczaniu PIT.

Myśleliśmy, że wchodzimy już w taki czas w naszym kraju, że zaczynamy doganiać kraje UE, tzw. starą piętnastkę. Tak się rzeczywiście stało, jeśli chodzi o wysokość minimalnego wynagrodzenia, ale również spowodowało problemy np. w budżetówce. Pracownicy budżetówki nie powinni zarabiać na poziomie minimalnego wynagrodzenia

– zaznaczył Duda, mówiąc o wyzwaniach Związku na przyszłość.

CZYTAJ TAKŻE: Aleksandra Fedorska ujawnia nowe informacje na temat reparacji od Niemiec

„Zielony Jad”

Jako główne zadanie Solidarności wskazał walkę z zabójczą polityką „Zielonego Jadu”, jak określił unijną politykę klimatyczną.

Duże koszty, o których mówią pracodawcy np. w walcowni rur „Andrzej”, spowodowane są zabójczą polityką Zielonego Ładu. Wspieramy rolników, zbieramy podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie Zielonego Ładu – to nasze podstawowe zadania, w które wszyscy bez wyjątku musimy się włączyć

– podkreślił szef „S”.

Podczas zebrania Zarządu Regionu Łódzkiego dyskutowano m.in. o sytuacji w zakładach pracy w regionie, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii zwolnień grupowych w zakładach pracy, które przenoszą swoją produkcję poza Unię Europejską, oraz o sytuacji w spółce PKP Cargo. Rozmawiano także o zabójczych dla polskiej edukacji działaniach minister Barbary Nowackiej i o konieczności postawienia tamy planom likwidacji religii w szkołach.

CZYTAJ TAKŻE: Dolnośląska „S” na obchodach 44. rocznicy strajku we wrocławskiej zajezdni

Tylko wspólnie wygramy

Przyjęto także stanowisko łódzkiej Solidarności w rocznicę sierpniowego strajku w MPK.

W sierpniu 1980 roku społeczeństwo polskie, przywiązane do prawdy i wolności, stawiając opór komunistycznym władzom, zmusiło je do wyrażenia zgody na utworzenie całkowicie niezależnej od władz PRL-u organizacji – Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Zapoczątkowało to przemiany ustrojowe, które po roku 1989 spowodowało zakończenie epoki komunizmu w Polsce oraz w pozostałych krajach Europy Wschodniej. W 44. rocznicę tamtego Sierpnia Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” składa podziękowanie wszystkim uczestnikom tamtych wydarzeń, a więc milionom pracowników porwanych ideałami „Solidarności” oraz tym, którzy stanęli na ich czele

– czytamy w stanowisku „S”.

Te ideały „Solidarności”, które symbolicznie zostały zapisane w Postulatach Sierpniowych, dla których niektórzy tracili pracę, zdrowie, a nawet życie, częściowo udało się zrealizować. Nie oznacza to, iż dzieło zostało skończone. Wciąż niezrealizowana jest część postulatu 14. dotycząca emerytur stażowych. Do tego ostatnie miesiące pokazały, iż przed NSZZ „Solidarność” stoją nowe wyzwania. Niektórym postulatom już zrealizowanym grozi likwidacja, jak chociażby wolnym niedzielom dla handlu, które nawiązują do postulatu 21., czy zniesieniu przywilejów dla funkcjonariuszy MO i SB, o których była mowa w postulacie 13. Do tego dochodzi groźba ubóstwa energetycznego Polaków, upadek polskiego rolnictwa i przemysłu. Coraz częściej słyszymy o zapowiedziach zwolnień grupowych i to na skalę niespotykaną w ostatnich latach. To wszystko sprawia, iż „Solidarność” czeka ogromna praca do wykonania, którą będziemy w stanie wykonać jedynie wspólnie. Dlatego Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” zwraca się nie tylko do członków i sympatyków Związku, ale do wszystkich tych, którym na sercu leży dobro Polski, o włączenie się do wszelkich działań podejmowanych przez Związek

– zaapelowała łódzka Solidarność.

Agnieszka Żurek



 

Polecane
Emerytury
Stażowe