Piotr Duda: 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko

– 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko. Wywróciliśmy komunizm nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej – powiedział przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda podczas obrad Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Ziemi Łódzkiej.
Posiedzenie regionu łódzkiego Solidarności Piotr Duda: 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko
Posiedzenie regionu łódzkiego Solidarności / Agni

Działanie i jedność

44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko. Wywróciliśmy komunizm nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Gdyby nie było strajków w Łodzi, Pabianicach i innych miejscach, nie byłoby dziś najwspanialszego związku zawodowego, jakim jest NSZZ „Solidarność” ze swoją niesamowitą historią. Działamy w bardzo trudnych warunkach, ale nie wolno nam załamać rąk i się poddać. Musimy działać razem, bo jeśli damy się podzielić, niczego nie uzyskamy. To właśnie pokazuje historia Solidarności

– podkreślił szef Związku, nawiązując do 44. rocznicy solidarnościowego strajku w łódzkim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym.

Przewodniczący Duda oddał hołd strażakom, którzy zginęli podczas akcji gaśniczej w pożarze poznańskiej kamienicy, a z których jeden był członkiem Solidarności.

Modlimy się, aby ci, którzy przebywają w szpitalach, powrócili do zdrowia

– powiedział.

Piotr Duda podsumował osiągnięcia Solidarności z ubiegłego roku oraz sformułował podstawowe zadania stojące przed Związkiem w najbliższym czasie.

Dobrze, że udało nam się podpisać z rządem Zjednoczonej Prawicy porozumienie dotyczące spraw pracowniczych – np. emerytur pomostowych i zmian w kodeksie cywilnym dotyczących ochrony działaczy związkowych w ich miejscach pracy. To wy jesteście na pierwszej linii, jeżeli chodzi o pilnowanie spraw związkowych, i powinniście mieć „immunitet”

– zaznaczył. 

Jako sukces Związku wymienił także uzyskanie możliwości odliczania podatku od składki związkowej przy rozliczaniu PIT.

Myśleliśmy, że wchodzimy już w taki czas w naszym kraju, że zaczynamy doganiać kraje UE, tzw. starą piętnastkę. Tak się rzeczywiście stało, jeśli chodzi o wysokość minimalnego wynagrodzenia, ale również spowodowało problemy np. w budżetówce. Pracownicy budżetówki nie powinni zarabiać na poziomie minimalnego wynagrodzenia

– zaznaczył Duda, mówiąc o wyzwaniach Związku na przyszłość.

CZYTAJ TAKŻE: Aleksandra Fedorska ujawnia nowe informacje na temat reparacji od Niemiec

„Zielony Jad”

Jako główne zadanie Solidarności wskazał walkę z zabójczą polityką „Zielonego Jadu”, jak określił unijną politykę klimatyczną.

Duże koszty, o których mówią pracodawcy np. w walcowni rur „Andrzej”, spowodowane są zabójczą polityką Zielonego Ładu. Wspieramy rolników, zbieramy podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie Zielonego Ładu – to nasze podstawowe zadania, w które wszyscy bez wyjątku musimy się włączyć

– podkreślił szef „S”.

Podczas zebrania Zarządu Regionu Łódzkiego dyskutowano m.in. o sytuacji w zakładach pracy w regionie, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii zwolnień grupowych w zakładach pracy, które przenoszą swoją produkcję poza Unię Europejską, oraz o sytuacji w spółce PKP Cargo. Rozmawiano także o zabójczych dla polskiej edukacji działaniach minister Barbary Nowackiej i o konieczności postawienia tamy planom likwidacji religii w szkołach.

CZYTAJ TAKŻE: Dolnośląska „S” na obchodach 44. rocznicy strajku we wrocławskiej zajezdni

Tylko wspólnie wygramy

Przyjęto także stanowisko łódzkiej Solidarności w rocznicę sierpniowego strajku w MPK.

W sierpniu 1980 roku społeczeństwo polskie, przywiązane do prawdy i wolności, stawiając opór komunistycznym władzom, zmusiło je do wyrażenia zgody na utworzenie całkowicie niezależnej od władz PRL-u organizacji – Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Zapoczątkowało to przemiany ustrojowe, które po roku 1989 spowodowało zakończenie epoki komunizmu w Polsce oraz w pozostałych krajach Europy Wschodniej. W 44. rocznicę tamtego Sierpnia Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” składa podziękowanie wszystkim uczestnikom tamtych wydarzeń, a więc milionom pracowników porwanych ideałami „Solidarności” oraz tym, którzy stanęli na ich czele

– czytamy w stanowisku „S”.

Te ideały „Solidarności”, które symbolicznie zostały zapisane w Postulatach Sierpniowych, dla których niektórzy tracili pracę, zdrowie, a nawet życie, częściowo udało się zrealizować. Nie oznacza to, iż dzieło zostało skończone. Wciąż niezrealizowana jest część postulatu 14. dotycząca emerytur stażowych. Do tego ostatnie miesiące pokazały, iż przed NSZZ „Solidarność” stoją nowe wyzwania. Niektórym postulatom już zrealizowanym grozi likwidacja, jak chociażby wolnym niedzielom dla handlu, które nawiązują do postulatu 21., czy zniesieniu przywilejów dla funkcjonariuszy MO i SB, o których była mowa w postulacie 13. Do tego dochodzi groźba ubóstwa energetycznego Polaków, upadek polskiego rolnictwa i przemysłu. Coraz częściej słyszymy o zapowiedziach zwolnień grupowych i to na skalę niespotykaną w ostatnich latach. To wszystko sprawia, iż „Solidarność” czeka ogromna praca do wykonania, którą będziemy w stanie wykonać jedynie wspólnie. Dlatego Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” zwraca się nie tylko do członków i sympatyków Związku, ale do wszystkich tych, którym na sercu leży dobro Polski, o włączenie się do wszelkich działań podejmowanych przez Związek

– zaapelowała łódzka Solidarność.

Agnieszka Żurek


 

POLECANE
Najważniejsze, to nie drażnić Niemców tylko u nas
Najważniejsze, to nie drażnić Niemców

Trwa realna walka o Polskę, jej kształt, przyszłość i generalnie istnienie. Starcie miedzy prawda, a oczywistym i bijącym w oczy kłamstwem, bezczelnością w wielu przypadkach tak oczywista, że aż zapierająca dech w piersiach. Jednym z elementów tego starcia jest zmiana znaczenia słów, jest też i ściśle związana z powyższym konfrontacja w sferze historii przeplatającej się z nasza rzeczywistością.

Tadeusz Płużański: Nie-polscy marszałkowie Polski tylko u nas
Tadeusz Płużański: Nie-polscy marszałkowie Polski

3 maja 1945 r. dekretem Krajowej Rady Narodowej Michał Rola-Żymierski został mianowany marszałkiem Polski.A ponieważ komunistyczna KRN była tworem całkowicie marionetkowym wobec Moskwy, śmiało można powiedzieć, że renegata Żymierskiego marszałkiem Polski uczynił Józef Stalin. Co ma wspólnego z dwoma przedwojennymi marszałkami Polski: Józefem Piłsudskim i Edwardem Śmigłym-Rydzem. Nic.

Polski wynalazca zaprezentował latający ścigacz jak z Gwiezdnych Wojen gorące
Polski wynalazca zaprezentował latający ścigacz jak z Gwiezdnych Wojen

Tak spełnia się marzenia! Przed kilkoma dniami swoją światową premierę miał nowy latający rower, tworzony przez Tomasza Patana.

Kipi gniewem. Eksperci punktują księcia Harry'ego Wiadomości
"Kipi gniewem". Eksperci punktują księcia Harry'ego

Książę Harry znalazł się w ogniu krytyki. Po tym, jak przegrał sprawę w londyńskim Sądzie Apelacyjnym dotyczącą policyjnej ochrony, udzielił emocjonalnego wywiadu BBC. Wypowiedzi Harry’ego nie spotkały się jednak z przychylnością ekspertów.

Niepokojący bilans majówki na polskich drogach. Policja wydała komunikat Wiadomości
Niepokojący bilans majówki na polskich drogach. Policja wydała komunikat

Policja poinformowała o fatalnym bilansie majówki na polskich drogach. Zatrzymano prawie tysiąc nietrzeźwych kierowców.

Marco Rubio o przyszłości Polski i USA: „Nigdy nie jawiła się jaśniej” z ostatniej chwili
Marco Rubio o przyszłości Polski i USA: „Nigdy nie jawiła się jaśniej”

Nasza wspólna przyszłość nigdy nie jawiła się jaśniej - powiedział w sobotę sekretarz stanu USA Marco Rubio w oświadczeniu wydanym z okazji polskiego Święta Trzeciego Maja. Podkreślił, że Polska "radykalnie wzmocniła wspólne bezpieczeństwo" obu krajów.

Silny ból. Prezydent Serbii przerwał wizytę w USA pilne
"Silny ból". Prezydent Serbii przerwał wizytę w USA

Aleksandar Vuczić, prezydent Serbii, został w sobotę przyjęty do Wojskowej Akademii Medycznej w Belgradzie - poinformowało jego biuro. Stało się to krótko po jego powrocie ze Stanów Zjednoczonych, gdzie z powodów zdrowotnych przedwcześnie zakończył swoją wizytę.

GKS Katowice w żałobie. Nie żyje legenda klubu z ostatniej chwili
GKS Katowice w żałobie. Nie żyje legenda klubu

GKS Katowice poinformował o śmierci Sylwestra Wilczka, jednej z największych postaci w historii śląskiego hokeja. Były reprezentant Polski i trener zmarł w wieku 88 lat.

Hit, który pokochała młodzież. Twórcy zaskoczeni frekwencją Wiadomości
Hit, który pokochała młodzież. Twórcy zaskoczeni frekwencją

Ten film to prawdziwy hit. Od jego premiery minęły już dwa miesiące, a zainteresowanie wśród widzów wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie.

Mentzen: Uszczelnię granice, nie pozwolę na masowe migracje do Polski polityka
Mentzen: Uszczelnię granice, nie pozwolę na masowe migracje do Polski

Jeżeli zostanę prezydentem uszczelnię granice, nie pozwolę na masowe migracje do Polski - powiedział w sobotę na wiecu w Rypinie (woj. kujawsko-pomorskie) kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen. Zapewnił, że będzie dbał o polskie interesy, a nie zagraniczne.

REKLAMA

Piotr Duda: 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko

– 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko. Wywróciliśmy komunizm nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej – powiedział przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda podczas obrad Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Ziemi Łódzkiej.
Posiedzenie regionu łódzkiego Solidarności Piotr Duda: 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko
Posiedzenie regionu łódzkiego Solidarności / Agni

Działanie i jedność

44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko. Wywróciliśmy komunizm nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Gdyby nie było strajków w Łodzi, Pabianicach i innych miejscach, nie byłoby dziś najwspanialszego związku zawodowego, jakim jest NSZZ „Solidarność” ze swoją niesamowitą historią. Działamy w bardzo trudnych warunkach, ale nie wolno nam załamać rąk i się poddać. Musimy działać razem, bo jeśli damy się podzielić, niczego nie uzyskamy. To właśnie pokazuje historia Solidarności

– podkreślił szef Związku, nawiązując do 44. rocznicy solidarnościowego strajku w łódzkim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym.

Przewodniczący Duda oddał hołd strażakom, którzy zginęli podczas akcji gaśniczej w pożarze poznańskiej kamienicy, a z których jeden był członkiem Solidarności.

Modlimy się, aby ci, którzy przebywają w szpitalach, powrócili do zdrowia

– powiedział.

Piotr Duda podsumował osiągnięcia Solidarności z ubiegłego roku oraz sformułował podstawowe zadania stojące przed Związkiem w najbliższym czasie.

Dobrze, że udało nam się podpisać z rządem Zjednoczonej Prawicy porozumienie dotyczące spraw pracowniczych – np. emerytur pomostowych i zmian w kodeksie cywilnym dotyczących ochrony działaczy związkowych w ich miejscach pracy. To wy jesteście na pierwszej linii, jeżeli chodzi o pilnowanie spraw związkowych, i powinniście mieć „immunitet”

– zaznaczył. 

Jako sukces Związku wymienił także uzyskanie możliwości odliczania podatku od składki związkowej przy rozliczaniu PIT.

Myśleliśmy, że wchodzimy już w taki czas w naszym kraju, że zaczynamy doganiać kraje UE, tzw. starą piętnastkę. Tak się rzeczywiście stało, jeśli chodzi o wysokość minimalnego wynagrodzenia, ale również spowodowało problemy np. w budżetówce. Pracownicy budżetówki nie powinni zarabiać na poziomie minimalnego wynagrodzenia

– zaznaczył Duda, mówiąc o wyzwaniach Związku na przyszłość.

CZYTAJ TAKŻE: Aleksandra Fedorska ujawnia nowe informacje na temat reparacji od Niemiec

„Zielony Jad”

Jako główne zadanie Solidarności wskazał walkę z zabójczą polityką „Zielonego Jadu”, jak określił unijną politykę klimatyczną.

Duże koszty, o których mówią pracodawcy np. w walcowni rur „Andrzej”, spowodowane są zabójczą polityką Zielonego Ładu. Wspieramy rolników, zbieramy podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie Zielonego Ładu – to nasze podstawowe zadania, w które wszyscy bez wyjątku musimy się włączyć

– podkreślił szef „S”.

Podczas zebrania Zarządu Regionu Łódzkiego dyskutowano m.in. o sytuacji w zakładach pracy w regionie, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii zwolnień grupowych w zakładach pracy, które przenoszą swoją produkcję poza Unię Europejską, oraz o sytuacji w spółce PKP Cargo. Rozmawiano także o zabójczych dla polskiej edukacji działaniach minister Barbary Nowackiej i o konieczności postawienia tamy planom likwidacji religii w szkołach.

CZYTAJ TAKŻE: Dolnośląska „S” na obchodach 44. rocznicy strajku we wrocławskiej zajezdni

Tylko wspólnie wygramy

Przyjęto także stanowisko łódzkiej Solidarności w rocznicę sierpniowego strajku w MPK.

W sierpniu 1980 roku społeczeństwo polskie, przywiązane do prawdy i wolności, stawiając opór komunistycznym władzom, zmusiło je do wyrażenia zgody na utworzenie całkowicie niezależnej od władz PRL-u organizacji – Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Zapoczątkowało to przemiany ustrojowe, które po roku 1989 spowodowało zakończenie epoki komunizmu w Polsce oraz w pozostałych krajach Europy Wschodniej. W 44. rocznicę tamtego Sierpnia Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” składa podziękowanie wszystkim uczestnikom tamtych wydarzeń, a więc milionom pracowników porwanych ideałami „Solidarności” oraz tym, którzy stanęli na ich czele

– czytamy w stanowisku „S”.

Te ideały „Solidarności”, które symbolicznie zostały zapisane w Postulatach Sierpniowych, dla których niektórzy tracili pracę, zdrowie, a nawet życie, częściowo udało się zrealizować. Nie oznacza to, iż dzieło zostało skończone. Wciąż niezrealizowana jest część postulatu 14. dotycząca emerytur stażowych. Do tego ostatnie miesiące pokazały, iż przed NSZZ „Solidarność” stoją nowe wyzwania. Niektórym postulatom już zrealizowanym grozi likwidacja, jak chociażby wolnym niedzielom dla handlu, które nawiązują do postulatu 21., czy zniesieniu przywilejów dla funkcjonariuszy MO i SB, o których była mowa w postulacie 13. Do tego dochodzi groźba ubóstwa energetycznego Polaków, upadek polskiego rolnictwa i przemysłu. Coraz częściej słyszymy o zapowiedziach zwolnień grupowych i to na skalę niespotykaną w ostatnich latach. To wszystko sprawia, iż „Solidarność” czeka ogromna praca do wykonania, którą będziemy w stanie wykonać jedynie wspólnie. Dlatego Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” zwraca się nie tylko do członków i sympatyków Związku, ale do wszystkich tych, którym na sercu leży dobro Polski, o włączenie się do wszelkich działań podejmowanych przez Związek

– zaapelowała łódzka Solidarność.

Agnieszka Żurek



 

Polecane
Emerytury
Stażowe