[wywiad] Ekspert: prewencja wykorzystywania seksualnego wpisuje się w program lekcji religii

Zagadnienia prewencyjne wpisują się w treści programowe nauczania religii, które na każdym etapie obejmują wzmacnianie godności każdego człowieka i kształtowanie prawidłowych relacji międzyludzkich - mówi w rozmowie z KAI dr hab. Aneta Rayzacher-Majewska. Projekt „Bezpieczni” – to seria scenariuszy lekcji religii wraz z materiałami audiowizualnymi, których celem jest danie odpowiednich narzędzi tak nauczycielom religii jak i uczniom. To owoc współpracy Fundacji Świętego Józefa z Komisją Wychowania Katolickiego KEP.
zdjęcie poglądowe [wywiad] Ekspert: prewencja wykorzystywania seksualnego wpisuje się w program lekcji religii
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/Alexas_Fotos

- Dlaczego katecheza może być dobrą okazją do edukacji z prewencją wykorzystywania seksualnego? 

Dr hab. Aneta Rayzacher-Majewska: Katecheza - w zasadzie lekcje religii, ponieważ szczególnie z myślą o nich powstawały materiały - może być dobrą okazją do takiej edukacji ze względu na stosunkowo duży zakres odbiorców. W ostatnim roku blisko 80% dzieci i młodzieży było zapisanych na lekcje religii. Trudno by było dotrzeć do tak szerokiego grona w ramach katechezy parafialnej, choć oczywiście opracowane konspekty mogą być wykorzystane także podczas takich zajęć.

Lekcja religii, na której katecheta podejmie proponowane zagadnienia, wpisuje się w wychowawczą misję szkoły, zaś sam prowadzący może w prowadzeniu zajęć skorzystać z pomocy szkolnych specjalistów - psychologa, pedagoga czy wychowawców klas. Taka współpraca może przyczynić się do lepszego odbioru treści przez dzieci i młodzież - jeśli kilka osób zgodnie będzie o czymś mówić, będzie to świadczyło o doniosłości treści. Poza tym zagadnienia prewencyjne wpisują się w treści programowe nauczania religii, które na każdym etapie obejmują wzmacnianie godności każdego człowieka i kształtowanie prawidłowych relacji międzyludzkich. 

- Kto przygotowywał projekt „Bezpieczni”?

- Projekt "Bezpieczni" jest owocem współpracy Fundacji Świętego Józefa z Komisją Wychowania Katolickiego KEP, która odpowiada za wychowanie dzieci i młodzieży. O przygotowanie materiałów zostałam poproszona jako konsultor tejże Komisji. Podjęciu zadania towarzyszyły pewne obawy, przede wszystkim ze względu na wagę treści, jednak eksperci z Fundacji zapewniali wsparcie w kwestiach merytorycznych, a jednocześnie autonomię w wyborze zespołu autorów i w sprawach katechetycznych. 20-letni staż pracy katechetycznej w przedszkolach i różnych typach szkół dodały mi odwagi w podjęciu decyzji. W swoim dorobku miałam także redagowanie podręczników do religii i innych materiałów dydaktycznych. Do współpracy zaprosiłam inną doświadczoną osobę - p. Aleksandrę Bałoniak, która przez wiele lat pracowała w czasopiśmie "Katecheta" i przygotowała szereg publikacji katechetycznych, współpracując z różnymi wydawnictwami. Projekt "Bezpieczni" to nie tylko scenariusze lekcji - towarzyszą im dostępne na stronie podcasty dla nauczycieli religii oraz inne materiały wykorzystania. Koordynacją całości zajął się ks. Karol Faj. 

Czytaj także: Tysiące funtów odszkodowania dla chrześcijanki modlącej się przy klinice aborcyjnej

- Dla uczniów w jakim wieku przygotowane są materiały? 

- Materiały zostały opracowane na wszystkie etapu edukacyjne, czyli dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Dla każdej klasy przygotowano dwie lekcje. Aby z propozycji mogli skorzystać zarówno nauczyciele religii w liceach, jak i w technikum i szkołach branżowych, we wstępie zamieszczono wskazania do wykorzystania scenariuszy w różnych typach szkół, z uwzględnieniem treści programowych i ilości lekcji.

- Te materiały będą przydatne tylko na lekcje religii, czy inni pedagogowie też mogą z nich korzystać? 

- Chociaż materiały zostały opracowane z myślą o uczniach uczęszczających na lekcje religii i koncepcja jest mocno zakorzeniona w programie tego przedmiotu, to scenariusze mogą być wykorzystane także przez innych nauczycieli czy specjalistów. Stanowią propozycję, do której należy podejść elastycznie i rozwinąć ją według własnego pomysłu, ale także można skorzystać z proponowanych rozwiązań metodycznych w ramach innych lekcji czy zajęć w całości lub w części. Szkolne zespoły wychowawcze, a w parafii - rady katechetyczne, mogą kreatywnie wykorzystać materiały w ramach rekolekcji, dni skupienia czy innych spotkań formacyjnych.  

- Co zawierają scenariusze lekcji i przygotowane materiały? 

- Scenariusz każdej lekcji zawiera treści konieczne do efektywnego przygotowania i przeprowadzenia zajęć, takie jak inspirowane programem nauczania religii cele katechetyczne - wymagania ogólne oraz treści, czyli wymagania szczegółowe, będące opisem oczekiwanych osiągnięć ucznia w zakresie wiedzy i umiejętności. Ze względu na wychowawczy charakter materiałów, w każdej lekcji zawarto również spodziewane efekty w zakresie postaw. Dla ułatwienia pracy katechetom wypisano metody pracy oraz środki dydaktyczne, które należy przygotować przed lekcją, przy czym część pomocy została zapewniona w scenariuszach bądź na stronie internetowej.

Dla uczniów klas 1-4 szkoły podstawowej zamieszczono także opowiadania, dzięki którym uczniowie łatwiej wczują się w przedstawiane sytuacje. Opowiadania mogą być odczytane przez nauczyciela bądź odtworzone, ponieważ na stronie internetowej znajdują się wersje audio. W niektórych scenariuszach dodano wskazówki dla nauczycieli lub propozycje lektur, dzięki którym będą lepiej przygotowani do podejmowanych tematów.

Cenną pomocą dla katechetów i wszystkich innych, którzy przeprowadzą zajęcia, są podcasty. Zawierają one wypowiedzi ekspertów na różne tematy powiązane z zagadnieniami poruszanymi na lekcjach. Warto podkreślić, że projekt "Bezpieczni" nie wymaga od katechetów rezygnacji z zaplanowanych w programie lekcji. Celowo zagadnienia prewencyjne wpisano w istniejący program nauki religii, poszerzając treści o wymiar prewencyjny. 

Czytaj także: Kościół wspomina dziś św. Bernarda, niekoronowanego władcę Europy

***

Z materiałami dotyczącymi projektu „Bezpieczni” można się zapoznać na stronie www.katecheza.fsj.org.pl.

Dawid Gospodarek, dg


 

POLECANE
Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać? Wiadomości
Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać?

Coraz więcej Polaków otrzymuje połączenia z nieznanych, zagranicznych numerów – najczęściej z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii. Choć na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak oferta pracy lub kontakt od znajomego, to w rzeczywistości mamy do czynienia z próbą oszustwa.

Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną z ostatniej chwili
Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną

Ministerstwo klimatu i środowiska tworzy serwis poświęcony walce z dezinformacją klimatyczną – poinformowała we wtorek minister Paulina Hennig-Kloska. Zjawisko dezinformacji klimatycznej było jednym z tematów nieformalnego spotkania ministrów środowiska i klimatu w Warszawie.

To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii tylko u nas
To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii

Od 12 godzin pod pełną parą pracuja hiszpańscy śledczy i analitycy rynku energii, aby ustalić, co było faktycznym powodem pierwszego tak dużego w Europie blackoutu. Wstępnie wykluczono atak terrorystyczny. Niemal na pewno nie był to sabotaż pracownika lub pracowników spółek energetycznych. Czy za problemem stoi miks energetyczny kraju Cervantesa? Liczby i eksperci sugerują, że to najbardziej prawdopodobne.

Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz tylko u nas
Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz

To nie strachy na Lachy, ale bardzo realny scenariusz. Wojnę z NATO – zapewne początkowo na jak najniższym poziomie eskalacji, by dać pretekst USA i „starej Europie” do wstrzymania się od pełnej odpowiedzi – Rosja rozpocznie nad Bałtykiem.

Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy z ostatniej chwili
Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy

W rozmowie z RatujŻycie.pl siostra zatrzymanego ks. Grzegorza opisała, w jaki sposób jej brat został zatrzymany przez służby w związku z mailem, jakiego wysłał do dr Gizeli Jagielskiej.

Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie

Popierany przez PiS kandydat Karol Nawrocki stwierdził we wtorek w Nowej Dębie, że Polska potrzebuje zwierzchnika sił zbrojnych, "który będzie stabilny emocjonalnie i stabilny pod względem swoich poglądów". Wskazał, że chodzi o osobę, która m.in. zadba o nasz sojusz z USA i o pozycję Polski w NATO.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego z ostatniej chwili
Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. bezpieczeństwa energetycznego Polski zapowiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu liderów Trójmorza. Jak powiedział, wydarzenia w Hiszpanii i Portugalii to "sygnał alarmowy", aby zadbać o stan sieci energetycznych regionu.

Dariusz Matecki wskazuje: Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw polityka
Dariusz Matecki wskazuje: "Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw"

"Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw wyborczych" – pisze na platformie X poseł PiS Dariusz Matecki o parlamentarzyście PO Sławomirze Nitrasie. W opublikowanym komentarzu Matecki opisał sytuację z 2006 roku, gdy Nitras był szefem sztabu wyborczego kandydata PO Piotr Krzystka na prezydenta Szczecina.

Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie z ostatniej chwili
Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie

Inwazyjne mrówki Tapinoma magnum niszczą infrastrukturę w Niemczech i powodują przerwy w prądzie – informuje Frankfurter Rundschau.

Masowe wydalenia z Niemiec do Polski. Dziennikarka publikuje niemiecką kronikę policyjną z ostatniej chwili
"Masowe wydalenia z Niemiec do Polski". Dziennikarka publikuje niemiecką kronikę policyjną

"Masowe wydalenia z Niemiec do Polski" - alarmuje dziennikarka Tysol.pl Aleksandra Fedorska, publikując kronikę policyjną Pasewalk – niemieckiego miasta w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie – z 29 kwietnia.

REKLAMA

[wywiad] Ekspert: prewencja wykorzystywania seksualnego wpisuje się w program lekcji religii

Zagadnienia prewencyjne wpisują się w treści programowe nauczania religii, które na każdym etapie obejmują wzmacnianie godności każdego człowieka i kształtowanie prawidłowych relacji międzyludzkich - mówi w rozmowie z KAI dr hab. Aneta Rayzacher-Majewska. Projekt „Bezpieczni” – to seria scenariuszy lekcji religii wraz z materiałami audiowizualnymi, których celem jest danie odpowiednich narzędzi tak nauczycielom religii jak i uczniom. To owoc współpracy Fundacji Świętego Józefa z Komisją Wychowania Katolickiego KEP.
zdjęcie poglądowe [wywiad] Ekspert: prewencja wykorzystywania seksualnego wpisuje się w program lekcji religii
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/Alexas_Fotos

- Dlaczego katecheza może być dobrą okazją do edukacji z prewencją wykorzystywania seksualnego? 

Dr hab. Aneta Rayzacher-Majewska: Katecheza - w zasadzie lekcje religii, ponieważ szczególnie z myślą o nich powstawały materiały - może być dobrą okazją do takiej edukacji ze względu na stosunkowo duży zakres odbiorców. W ostatnim roku blisko 80% dzieci i młodzieży było zapisanych na lekcje religii. Trudno by było dotrzeć do tak szerokiego grona w ramach katechezy parafialnej, choć oczywiście opracowane konspekty mogą być wykorzystane także podczas takich zajęć.

Lekcja religii, na której katecheta podejmie proponowane zagadnienia, wpisuje się w wychowawczą misję szkoły, zaś sam prowadzący może w prowadzeniu zajęć skorzystać z pomocy szkolnych specjalistów - psychologa, pedagoga czy wychowawców klas. Taka współpraca może przyczynić się do lepszego odbioru treści przez dzieci i młodzież - jeśli kilka osób zgodnie będzie o czymś mówić, będzie to świadczyło o doniosłości treści. Poza tym zagadnienia prewencyjne wpisują się w treści programowe nauczania religii, które na każdym etapie obejmują wzmacnianie godności każdego człowieka i kształtowanie prawidłowych relacji międzyludzkich. 

- Kto przygotowywał projekt „Bezpieczni”?

- Projekt "Bezpieczni" jest owocem współpracy Fundacji Świętego Józefa z Komisją Wychowania Katolickiego KEP, która odpowiada za wychowanie dzieci i młodzieży. O przygotowanie materiałów zostałam poproszona jako konsultor tejże Komisji. Podjęciu zadania towarzyszyły pewne obawy, przede wszystkim ze względu na wagę treści, jednak eksperci z Fundacji zapewniali wsparcie w kwestiach merytorycznych, a jednocześnie autonomię w wyborze zespołu autorów i w sprawach katechetycznych. 20-letni staż pracy katechetycznej w przedszkolach i różnych typach szkół dodały mi odwagi w podjęciu decyzji. W swoim dorobku miałam także redagowanie podręczników do religii i innych materiałów dydaktycznych. Do współpracy zaprosiłam inną doświadczoną osobę - p. Aleksandrę Bałoniak, która przez wiele lat pracowała w czasopiśmie "Katecheta" i przygotowała szereg publikacji katechetycznych, współpracując z różnymi wydawnictwami. Projekt "Bezpieczni" to nie tylko scenariusze lekcji - towarzyszą im dostępne na stronie podcasty dla nauczycieli religii oraz inne materiały wykorzystania. Koordynacją całości zajął się ks. Karol Faj. 

Czytaj także: Tysiące funtów odszkodowania dla chrześcijanki modlącej się przy klinice aborcyjnej

- Dla uczniów w jakim wieku przygotowane są materiały? 

- Materiały zostały opracowane na wszystkie etapu edukacyjne, czyli dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Dla każdej klasy przygotowano dwie lekcje. Aby z propozycji mogli skorzystać zarówno nauczyciele religii w liceach, jak i w technikum i szkołach branżowych, we wstępie zamieszczono wskazania do wykorzystania scenariuszy w różnych typach szkół, z uwzględnieniem treści programowych i ilości lekcji.

- Te materiały będą przydatne tylko na lekcje religii, czy inni pedagogowie też mogą z nich korzystać? 

- Chociaż materiały zostały opracowane z myślą o uczniach uczęszczających na lekcje religii i koncepcja jest mocno zakorzeniona w programie tego przedmiotu, to scenariusze mogą być wykorzystane także przez innych nauczycieli czy specjalistów. Stanowią propozycję, do której należy podejść elastycznie i rozwinąć ją według własnego pomysłu, ale także można skorzystać z proponowanych rozwiązań metodycznych w ramach innych lekcji czy zajęć w całości lub w części. Szkolne zespoły wychowawcze, a w parafii - rady katechetyczne, mogą kreatywnie wykorzystać materiały w ramach rekolekcji, dni skupienia czy innych spotkań formacyjnych.  

- Co zawierają scenariusze lekcji i przygotowane materiały? 

- Scenariusz każdej lekcji zawiera treści konieczne do efektywnego przygotowania i przeprowadzenia zajęć, takie jak inspirowane programem nauczania religii cele katechetyczne - wymagania ogólne oraz treści, czyli wymagania szczegółowe, będące opisem oczekiwanych osiągnięć ucznia w zakresie wiedzy i umiejętności. Ze względu na wychowawczy charakter materiałów, w każdej lekcji zawarto również spodziewane efekty w zakresie postaw. Dla ułatwienia pracy katechetom wypisano metody pracy oraz środki dydaktyczne, które należy przygotować przed lekcją, przy czym część pomocy została zapewniona w scenariuszach bądź na stronie internetowej.

Dla uczniów klas 1-4 szkoły podstawowej zamieszczono także opowiadania, dzięki którym uczniowie łatwiej wczują się w przedstawiane sytuacje. Opowiadania mogą być odczytane przez nauczyciela bądź odtworzone, ponieważ na stronie internetowej znajdują się wersje audio. W niektórych scenariuszach dodano wskazówki dla nauczycieli lub propozycje lektur, dzięki którym będą lepiej przygotowani do podejmowanych tematów.

Cenną pomocą dla katechetów i wszystkich innych, którzy przeprowadzą zajęcia, są podcasty. Zawierają one wypowiedzi ekspertów na różne tematy powiązane z zagadnieniami poruszanymi na lekcjach. Warto podkreślić, że projekt "Bezpieczni" nie wymaga od katechetów rezygnacji z zaplanowanych w programie lekcji. Celowo zagadnienia prewencyjne wpisano w istniejący program nauki religii, poszerzając treści o wymiar prewencyjny. 

Czytaj także: Kościół wspomina dziś św. Bernarda, niekoronowanego władcę Europy

***

Z materiałami dotyczącymi projektu „Bezpieczni” można się zapoznać na stronie www.katecheza.fsj.org.pl.

Dawid Gospodarek, dg



 

Polecane
Emerytury
Stażowe