Abp Jędraszewski: Jesteśmy powołani, by być odblaskiem Bożego miłosierdzia dla świata

– Będąc otwarci na Boże miłosierdzie, doświadczając tego, jak bardzo ono nas przemienia, to miłosierdzie chcemy głosić całemu światu – mówił abp Marek Jędraszewski w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w czasie XI Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia odbywającej się w 22. rocznicę konsekracji łagiewnickiej bazyliki i zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu przez Jana Pawła II.
abp Marek Jędraszewski  Abp Jędraszewski: Jesteśmy powołani, by być odblaskiem Bożego miłosierdzia dla świata
abp Marek Jędraszewski / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/VoxPatris - Own work

Konsekracja bazyliki

Na początku liturgii ks. Zbigniew Bielas przypomniał, że dokładnie 22 lata temu, 17 sierpnia 2002 r. Jan Paweł II konsekrował łagiewnicką bazylikę i zawierzył świat Bożemu miłosierdziu. – Wdzięczni za te wielkie wydarzenia przybywamy dziś jako uczestnicy XI Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Ta pielgrzymka odbywa się od 2014 roku i jest naszym dziękczynieniem za dar tej świątyni i jej konsekrację. Dziękujemy dziś za wszystkich, którzy przybywają tu na modlitwę i korzystają z sakramentów świętych, szczególnie z sakramentu pokuty. Dziękujemy za wielką rodzinę czcicieli Bożego miłosierdzia – mówił ksiądz kustosz.

– Ludzi ogarniała radość, a jednocześnie wzruszenie. Sam Bóg przemówił do nich, sam Bóg zwraca się z apelem, by się nie zniechęcali, ale wzięli za wielkie dzieło odbudowy Świątyni Jerozolimskiej – abp Marek Jędraszewski w czasie homilii komentował fragment Księgi Proroka Ezdrasza odczytywany dziś podczas liturgii, w którym "Bóg przemawia do serc Izraelitów, domaga się czynu, wewnętrznie przemienia".

Czytaj także: Kościół wspomina dziś św. Jacka Odrowąża, na świecie znanego bardziej niż w Polsce

Przejaw Bożego Miłosierdzia

Odwołując się do rozmowy Jezusa z Samarytanką przy studni Jakuba, metropolita krakowski wskazał, że "oddawanie czci Bogu w duchu i prawdzie" jest przejawem Bożego miłosierdzia, którym Chrystus zapowiada czas pojednania ludzkości z Jego Ojcem. – Uwierzyć w tę prawdę o Ojcu, którą objawił Jezus Chrystus. Żyć tą prawdą. Żyć tą prawdą tak dalece, by być gotowym, oddać za tę prawdę swoje życie – mówił arcybiskup, zaznaczając, że zarówno śmierć Chrystusa na krzyżu, jak i męczeństwo pierwszych Apostołów jest przykładem oddania czci Ojcu w prawdzie. – Czcić Ojca w duchu, znaczy oddawać Mu cześć w poczuciu Bożego synostwa, w poczuciu tego, że jest się Bożym dzieckiem, kimś prawdziwie wolnym, w duchu wolności – dodał, podkreślając, że czas miłosierdzia dopełnił się w chwili paschy Chrystusa – kiedy umarł jako ofiara za grzechy świata, a potem zmartwychwstał, pokonując grzech, śmierć i szatana.

Źródło nadziei

Nawiązując do nauczania św. Piotra, metropolita zwrócił uwagę, że Boże miłosierdzie jest źródłem żywej nadziei dla człowieka. – Miłosierdzie, które objawił nam na krzyżu i przez Swoje zmartwychwstanie Jezus Chrystus polega na tym, że otwarł nam drogę do domu Ojca bogatego w miłosierdzie, że wytyczył nam szlak, który każdy i każda z nas ma jasny dla siebie, tak jak jasny jest cel, do którego zdążamy – niebo – mówił abp Marek Jędraszewski, zaznaczając, że czas między paschą Jezusa a zbawieniem człowieka jest "radosną próbą wiary". Podkreślił, że czas zmierzania do domu Ojca jest też "czasem miłości". – Nasz czas nadziei to czas wiary i czas miłości – mówił abp Marek Jędraszewski.

– Będąc otwarci na Boże miłosierdzie, doświadczając tego, jak bardzo ono nas przemienia, to miłosierdzie chcemy głosić całemu światu – prawdę o Ojcu bogatym w miłosierdzie, prawdę o Jezusie, który Swoją śmiercią, zmartwychwstaniem i wniebowstąpieniem, Swoje miłosierdzie nam okazał – mówił metropolita krakowski odwołując się zarówno do Arcykapłańskiej Modlitwy Chrystusa jak i fragmentów "Dzienniczka" św. Siostry Faustyny. Podkreślił, że każdemu Bóg Ojciec zlecił do wykonania dzieła miłosierdzia zarówno wobec siebie i swoich najbliższych, jak i wobec osób sobie nieznanych. – Każdy z nas jest powołany do tego, by być odblaskiem Bożego miłosierdzia dla świata – zaznaczył, modląc się na koniec o największą dla człowieka i świata łaskę – zbawienie. – Nie ma nic bardziej dźwigającego człowieka, nie ma nic bardziej silnego, co dałoby nam nadzieję pokonywania codzienności, niż przekonanie: przyjdzie czas spotkania z Bogiem i tak bardzo chcemy dla siebie i świata, by był to czas zmiłowania i łaski, by był to czas miłosierdzia – dodał arcybiskup, kończąc aktem: Jezu, ufam Tobie!

Czytaj także: Ozłocił Jasną Górę - Jan Paweł II pielgrzym świata

Dzwony Nadziei

Po homilii abp Marek Jędraszewski pobłogosławił Dzwony Nadziei dla Narodowego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ruqust w Papui Nowej Gwinei, prowadzonego przez polskich michalitów oraz dla Polskiego Ośrodka Rzymskokatolickiego (Our Lady Queen of Poland) prowadzonego przez polskich franciszkanów w Maylands w archidiecezji Perth w Australii Zachodniej.

Przed błogosławieństwem odśpiewano dziękczynne Te Deum, a także odmówiono Akt zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu, którego dokonał 22 lata temu w Łagiewnikach Ojciec Święty Jan Paweł II. Wręczono także odznaki Beati misericordes przedstawicielom czterech wspólnot: Narodowemu Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ruqust w Papui Nowej Gwinei, Pallotyńskiej Regii Miłosierdzia Bożego we Francji, Wspólnocie Trudnych Małżeństw Sychar, Duszpasterstwu Rodzin Dzieci Utraconych.

Słowa podziękowań skierował także generał zakonu michalitów ks. Dariusz Wilk, który nawiązując do Dzwonu Nadziei pobłogosławionego dziś dla sanktuarium w Ruqust zwrócił uwagę, że każdy dzwon ma trzy rzeczy, które można odnieść do człowieka: zdrowe serce; musi być też całością, bo pęknięty nie będzie spełniał swojej roli; żaden dzwon nie bije także sam z siebie – musi być pobudzony z zewnątrz, tak jak człowiek pobudzony przez Boga realizuje swoje powołanie.

Mszę św. w łagiewnickim sanktuarium koncelebrowali m.in. bp Jan Zając, honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz bp Emmanuel Abbo, ordynariusz diecezji Ngaoundéré w Kamerunie.

pra


 

POLECANE
Będzie niebezpiecznie. RCB ostrzega gorące
Będzie niebezpiecznie. RCB ostrzega

W piątek i sobotę w dziesięciu województwach prognozowane są gwałtowne burze i silny wiatr - ostrzegło Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i zaleciło m.in., by jeżeli to możliwe, nie wychodzić z domu i przeparkować samochód w bezpieczne miejsce.

Marsz Przeciw Imigracji w Warszawie już 26 kwietnia. Robert Bąkiewicz: Pokażmy nasz sprzeciw Wiadomości
Marsz Przeciw Imigracji w Warszawie już 26 kwietnia. Robert Bąkiewicz: "Pokażmy nasz sprzeciw"

Chcielibyśmy zaprosić serdecznie wszystkich polskich patriotów na wielki marsz, narodowy marsz przeciw masowej migracji, który ma się odbyć 26 kwietnia w Warszawie — powiedział na konferencji prasowej pod warszawskim ratuszem Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Roty Marszu Niepodległości i członek Ruchu Obrony Granic.

USA odpuszczą rozmowy pokojowe ws. Ukrainy? Jest reakcja Kremla z ostatniej chwili
USA odpuszczą rozmowy pokojowe ws. Ukrainy? Jest reakcja Kremla

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w piątek, że w ocenie Rosji można mówić o pewnym postępie w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie. Według niego za taki postęp można uznać rozejm dotyczący ostrzeliwania obiektów energetycznych.

Rekord dziennej nielegalnej imigracji przez Kanał La Manche pobity z ostatniej chwili
Rekord dziennej nielegalnej imigracji przez Kanał La Manche pobity

We wtorek dwanaście łodzi przewiozło przez kanał La Manche do Dover 705 migrantów - to najwyższa dzienna liczba w tym roku. Według BBC łączna liczba osób, które przepłynęły kanał na małych łodziach wzrosła do 8888. To więcej o ponad 40 proc. w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku.

MSWiA nie ma danych nt. wyższej efektywności patroli polsko-niemieckich nad polskimi. Więc po co to jest? Wiadomości
MSWiA nie ma danych nt. wyższej efektywności patroli polsko-niemieckich nad polskimi. "Więc po co to jest?"

Red. naczelna Radia Debata Aleksandra Fedorska opublikowała nową odpowiedź polskiego MSWiA ws. patroli niemieckiej policji na terenie Polski.

GIS wydał ostrzeżenie. Chodzi o popularne batony Wiadomości
GIS wydał ostrzeżenie. Chodzi o popularne batony

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w sprawie wycofania określonych partii batonów bezglutenowych marki BioTechUSA. W kwestionowanych produktach stwierdzono obecność glutenu.

Niemcy: Koniec ze specjalnym traktowaniem Ukraińców Wiadomości
Niemcy: Koniec ze specjalnym traktowaniem Ukraińców

Nowo przybyli uchodźcy z Ukrainy będą w przyszłości otrzymywać świadczenia na podstawie ustawy o azylantach. Rząd federalny zamierza pokryć dodatkowe koszty, a Związek Miast i Gmin domaga się natychmiastowego zwrotu środków. Tym samym kończy się specjalne traktowanie Ukraińców w Niemczech.

Na granicy polsko-białoruskiej staną specjalne wieże. Straż Graniczna zapowiada inwestycję pilne
Na granicy polsko-białoruskiej staną specjalne wieże. Straż Graniczna zapowiada inwestycję

Jak poinformował ppłk Andrzej Juźwiak ze Straży Granicznej, do grudnia ma potrwać montaż pięciu wież obserwacyjnych przy polsko-białoruskiej granicy w Podlaskiem. 70-metrowe wieże mają być wyposażone w kamery i staną na odcinkach granicznych rzek w regionie.

Wiadomości
iPad mini jako narzędzie edukacyjne dla dzieci – jak tablet może wspierać naukę w domu i szkole?

Nowoczesne technologie odgrywają ogromną rolę w codziennym życiu, a ich zalety są nie do przecenienia. Smartfony, komputery czy tablety są w prawie każdym domu, a ich zastosowanie jest naprawdę szerokie. Co ciekawe, tego typu urządzenia mogą być świetnym wsparciem dla dzieci – nie tylko jako narzędzie do przeglądania Internetu, grania w gry czy oglądania filmów, ale i jako pomoc w nauce. Zarówno w domu, jak i w szkole, nowoczesny sprzęt, taki jak np. iPad mini od Apple, może skutecznie wspierać edukację. Warto przyjrzeć się bliżej, jakie korzyści niesie za sobą wykorzystanie technologii w nauce.

Komunikat dla mieszkańców Poznania z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Poznania

Rozpoczęły się konsultacje ws. pomnika Wiedźmy w Poznaniu. Za jego postawieniem byli radni Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz Polski 2050. Radni PiS zagłosowali przeciw.

REKLAMA

Abp Jędraszewski: Jesteśmy powołani, by być odblaskiem Bożego miłosierdzia dla świata

– Będąc otwarci na Boże miłosierdzie, doświadczając tego, jak bardzo ono nas przemienia, to miłosierdzie chcemy głosić całemu światu – mówił abp Marek Jędraszewski w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w czasie XI Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia odbywającej się w 22. rocznicę konsekracji łagiewnickiej bazyliki i zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu przez Jana Pawła II.
abp Marek Jędraszewski  Abp Jędraszewski: Jesteśmy powołani, by być odblaskiem Bożego miłosierdzia dla świata
abp Marek Jędraszewski / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/VoxPatris - Own work

Konsekracja bazyliki

Na początku liturgii ks. Zbigniew Bielas przypomniał, że dokładnie 22 lata temu, 17 sierpnia 2002 r. Jan Paweł II konsekrował łagiewnicką bazylikę i zawierzył świat Bożemu miłosierdziu. – Wdzięczni za te wielkie wydarzenia przybywamy dziś jako uczestnicy XI Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Ta pielgrzymka odbywa się od 2014 roku i jest naszym dziękczynieniem za dar tej świątyni i jej konsekrację. Dziękujemy dziś za wszystkich, którzy przybywają tu na modlitwę i korzystają z sakramentów świętych, szczególnie z sakramentu pokuty. Dziękujemy za wielką rodzinę czcicieli Bożego miłosierdzia – mówił ksiądz kustosz.

– Ludzi ogarniała radość, a jednocześnie wzruszenie. Sam Bóg przemówił do nich, sam Bóg zwraca się z apelem, by się nie zniechęcali, ale wzięli za wielkie dzieło odbudowy Świątyni Jerozolimskiej – abp Marek Jędraszewski w czasie homilii komentował fragment Księgi Proroka Ezdrasza odczytywany dziś podczas liturgii, w którym "Bóg przemawia do serc Izraelitów, domaga się czynu, wewnętrznie przemienia".

Czytaj także: Kościół wspomina dziś św. Jacka Odrowąża, na świecie znanego bardziej niż w Polsce

Przejaw Bożego Miłosierdzia

Odwołując się do rozmowy Jezusa z Samarytanką przy studni Jakuba, metropolita krakowski wskazał, że "oddawanie czci Bogu w duchu i prawdzie" jest przejawem Bożego miłosierdzia, którym Chrystus zapowiada czas pojednania ludzkości z Jego Ojcem. – Uwierzyć w tę prawdę o Ojcu, którą objawił Jezus Chrystus. Żyć tą prawdą. Żyć tą prawdą tak dalece, by być gotowym, oddać za tę prawdę swoje życie – mówił arcybiskup, zaznaczając, że zarówno śmierć Chrystusa na krzyżu, jak i męczeństwo pierwszych Apostołów jest przykładem oddania czci Ojcu w prawdzie. – Czcić Ojca w duchu, znaczy oddawać Mu cześć w poczuciu Bożego synostwa, w poczuciu tego, że jest się Bożym dzieckiem, kimś prawdziwie wolnym, w duchu wolności – dodał, podkreślając, że czas miłosierdzia dopełnił się w chwili paschy Chrystusa – kiedy umarł jako ofiara za grzechy świata, a potem zmartwychwstał, pokonując grzech, śmierć i szatana.

Źródło nadziei

Nawiązując do nauczania św. Piotra, metropolita zwrócił uwagę, że Boże miłosierdzie jest źródłem żywej nadziei dla człowieka. – Miłosierdzie, które objawił nam na krzyżu i przez Swoje zmartwychwstanie Jezus Chrystus polega na tym, że otwarł nam drogę do domu Ojca bogatego w miłosierdzie, że wytyczył nam szlak, który każdy i każda z nas ma jasny dla siebie, tak jak jasny jest cel, do którego zdążamy – niebo – mówił abp Marek Jędraszewski, zaznaczając, że czas między paschą Jezusa a zbawieniem człowieka jest "radosną próbą wiary". Podkreślił, że czas zmierzania do domu Ojca jest też "czasem miłości". – Nasz czas nadziei to czas wiary i czas miłości – mówił abp Marek Jędraszewski.

– Będąc otwarci na Boże miłosierdzie, doświadczając tego, jak bardzo ono nas przemienia, to miłosierdzie chcemy głosić całemu światu – prawdę o Ojcu bogatym w miłosierdzie, prawdę o Jezusie, który Swoją śmiercią, zmartwychwstaniem i wniebowstąpieniem, Swoje miłosierdzie nam okazał – mówił metropolita krakowski odwołując się zarówno do Arcykapłańskiej Modlitwy Chrystusa jak i fragmentów "Dzienniczka" św. Siostry Faustyny. Podkreślił, że każdemu Bóg Ojciec zlecił do wykonania dzieła miłosierdzia zarówno wobec siebie i swoich najbliższych, jak i wobec osób sobie nieznanych. – Każdy z nas jest powołany do tego, by być odblaskiem Bożego miłosierdzia dla świata – zaznaczył, modląc się na koniec o największą dla człowieka i świata łaskę – zbawienie. – Nie ma nic bardziej dźwigającego człowieka, nie ma nic bardziej silnego, co dałoby nam nadzieję pokonywania codzienności, niż przekonanie: przyjdzie czas spotkania z Bogiem i tak bardzo chcemy dla siebie i świata, by był to czas zmiłowania i łaski, by był to czas miłosierdzia – dodał arcybiskup, kończąc aktem: Jezu, ufam Tobie!

Czytaj także: Ozłocił Jasną Górę - Jan Paweł II pielgrzym świata

Dzwony Nadziei

Po homilii abp Marek Jędraszewski pobłogosławił Dzwony Nadziei dla Narodowego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ruqust w Papui Nowej Gwinei, prowadzonego przez polskich michalitów oraz dla Polskiego Ośrodka Rzymskokatolickiego (Our Lady Queen of Poland) prowadzonego przez polskich franciszkanów w Maylands w archidiecezji Perth w Australii Zachodniej.

Przed błogosławieństwem odśpiewano dziękczynne Te Deum, a także odmówiono Akt zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu, którego dokonał 22 lata temu w Łagiewnikach Ojciec Święty Jan Paweł II. Wręczono także odznaki Beati misericordes przedstawicielom czterech wspólnot: Narodowemu Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ruqust w Papui Nowej Gwinei, Pallotyńskiej Regii Miłosierdzia Bożego we Francji, Wspólnocie Trudnych Małżeństw Sychar, Duszpasterstwu Rodzin Dzieci Utraconych.

Słowa podziękowań skierował także generał zakonu michalitów ks. Dariusz Wilk, który nawiązując do Dzwonu Nadziei pobłogosławionego dziś dla sanktuarium w Ruqust zwrócił uwagę, że każdy dzwon ma trzy rzeczy, które można odnieść do człowieka: zdrowe serce; musi być też całością, bo pęknięty nie będzie spełniał swojej roli; żaden dzwon nie bije także sam z siebie – musi być pobudzony z zewnątrz, tak jak człowiek pobudzony przez Boga realizuje swoje powołanie.

Mszę św. w łagiewnickim sanktuarium koncelebrowali m.in. bp Jan Zając, honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz bp Emmanuel Abbo, ordynariusz diecezji Ngaoundéré w Kamerunie.

pra



 

Polecane
Emerytury
Stażowe