Abp Jędraszewski: Jesteśmy powołani, by być odblaskiem Bożego miłosierdzia dla świata

– Będąc otwarci na Boże miłosierdzie, doświadczając tego, jak bardzo ono nas przemienia, to miłosierdzie chcemy głosić całemu światu – mówił abp Marek Jędraszewski w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w czasie XI Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia odbywającej się w 22. rocznicę konsekracji łagiewnickiej bazyliki i zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu przez Jana Pawła II.
abp Marek Jędraszewski  Abp Jędraszewski: Jesteśmy powołani, by być odblaskiem Bożego miłosierdzia dla świata
abp Marek Jędraszewski / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/VoxPatris - Own work

Konsekracja bazyliki

Na początku liturgii ks. Zbigniew Bielas przypomniał, że dokładnie 22 lata temu, 17 sierpnia 2002 r. Jan Paweł II konsekrował łagiewnicką bazylikę i zawierzył świat Bożemu miłosierdziu. – Wdzięczni za te wielkie wydarzenia przybywamy dziś jako uczestnicy XI Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Ta pielgrzymka odbywa się od 2014 roku i jest naszym dziękczynieniem za dar tej świątyni i jej konsekrację. Dziękujemy dziś za wszystkich, którzy przybywają tu na modlitwę i korzystają z sakramentów świętych, szczególnie z sakramentu pokuty. Dziękujemy za wielką rodzinę czcicieli Bożego miłosierdzia – mówił ksiądz kustosz.

– Ludzi ogarniała radość, a jednocześnie wzruszenie. Sam Bóg przemówił do nich, sam Bóg zwraca się z apelem, by się nie zniechęcali, ale wzięli za wielkie dzieło odbudowy Świątyni Jerozolimskiej – abp Marek Jędraszewski w czasie homilii komentował fragment Księgi Proroka Ezdrasza odczytywany dziś podczas liturgii, w którym "Bóg przemawia do serc Izraelitów, domaga się czynu, wewnętrznie przemienia".

Czytaj także: Kościół wspomina dziś św. Jacka Odrowąża, na świecie znanego bardziej niż w Polsce

Przejaw Bożego Miłosierdzia

Odwołując się do rozmowy Jezusa z Samarytanką przy studni Jakuba, metropolita krakowski wskazał, że "oddawanie czci Bogu w duchu i prawdzie" jest przejawem Bożego miłosierdzia, którym Chrystus zapowiada czas pojednania ludzkości z Jego Ojcem. – Uwierzyć w tę prawdę o Ojcu, którą objawił Jezus Chrystus. Żyć tą prawdą. Żyć tą prawdą tak dalece, by być gotowym, oddać za tę prawdę swoje życie – mówił arcybiskup, zaznaczając, że zarówno śmierć Chrystusa na krzyżu, jak i męczeństwo pierwszych Apostołów jest przykładem oddania czci Ojcu w prawdzie. – Czcić Ojca w duchu, znaczy oddawać Mu cześć w poczuciu Bożego synostwa, w poczuciu tego, że jest się Bożym dzieckiem, kimś prawdziwie wolnym, w duchu wolności – dodał, podkreślając, że czas miłosierdzia dopełnił się w chwili paschy Chrystusa – kiedy umarł jako ofiara za grzechy świata, a potem zmartwychwstał, pokonując grzech, śmierć i szatana.

Źródło nadziei

Nawiązując do nauczania św. Piotra, metropolita zwrócił uwagę, że Boże miłosierdzie jest źródłem żywej nadziei dla człowieka. – Miłosierdzie, które objawił nam na krzyżu i przez Swoje zmartwychwstanie Jezus Chrystus polega na tym, że otwarł nam drogę do domu Ojca bogatego w miłosierdzie, że wytyczył nam szlak, który każdy i każda z nas ma jasny dla siebie, tak jak jasny jest cel, do którego zdążamy – niebo – mówił abp Marek Jędraszewski, zaznaczając, że czas między paschą Jezusa a zbawieniem człowieka jest "radosną próbą wiary". Podkreślił, że czas zmierzania do domu Ojca jest też "czasem miłości". – Nasz czas nadziei to czas wiary i czas miłości – mówił abp Marek Jędraszewski.

– Będąc otwarci na Boże miłosierdzie, doświadczając tego, jak bardzo ono nas przemienia, to miłosierdzie chcemy głosić całemu światu – prawdę o Ojcu bogatym w miłosierdzie, prawdę o Jezusie, który Swoją śmiercią, zmartwychwstaniem i wniebowstąpieniem, Swoje miłosierdzie nam okazał – mówił metropolita krakowski odwołując się zarówno do Arcykapłańskiej Modlitwy Chrystusa jak i fragmentów "Dzienniczka" św. Siostry Faustyny. Podkreślił, że każdemu Bóg Ojciec zlecił do wykonania dzieła miłosierdzia zarówno wobec siebie i swoich najbliższych, jak i wobec osób sobie nieznanych. – Każdy z nas jest powołany do tego, by być odblaskiem Bożego miłosierdzia dla świata – zaznaczył, modląc się na koniec o największą dla człowieka i świata łaskę – zbawienie. – Nie ma nic bardziej dźwigającego człowieka, nie ma nic bardziej silnego, co dałoby nam nadzieję pokonywania codzienności, niż przekonanie: przyjdzie czas spotkania z Bogiem i tak bardzo chcemy dla siebie i świata, by był to czas zmiłowania i łaski, by był to czas miłosierdzia – dodał arcybiskup, kończąc aktem: Jezu, ufam Tobie!

Czytaj także: Ozłocił Jasną Górę - Jan Paweł II pielgrzym świata

Dzwony Nadziei

Po homilii abp Marek Jędraszewski pobłogosławił Dzwony Nadziei dla Narodowego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ruqust w Papui Nowej Gwinei, prowadzonego przez polskich michalitów oraz dla Polskiego Ośrodka Rzymskokatolickiego (Our Lady Queen of Poland) prowadzonego przez polskich franciszkanów w Maylands w archidiecezji Perth w Australii Zachodniej.

Przed błogosławieństwem odśpiewano dziękczynne Te Deum, a także odmówiono Akt zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu, którego dokonał 22 lata temu w Łagiewnikach Ojciec Święty Jan Paweł II. Wręczono także odznaki Beati misericordes przedstawicielom czterech wspólnot: Narodowemu Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ruqust w Papui Nowej Gwinei, Pallotyńskiej Regii Miłosierdzia Bożego we Francji, Wspólnocie Trudnych Małżeństw Sychar, Duszpasterstwu Rodzin Dzieci Utraconych.

Słowa podziękowań skierował także generał zakonu michalitów ks. Dariusz Wilk, który nawiązując do Dzwonu Nadziei pobłogosławionego dziś dla sanktuarium w Ruqust zwrócił uwagę, że każdy dzwon ma trzy rzeczy, które można odnieść do człowieka: zdrowe serce; musi być też całością, bo pęknięty nie będzie spełniał swojej roli; żaden dzwon nie bije także sam z siebie – musi być pobudzony z zewnątrz, tak jak człowiek pobudzony przez Boga realizuje swoje powołanie.

Mszę św. w łagiewnickim sanktuarium koncelebrowali m.in. bp Jan Zając, honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz bp Emmanuel Abbo, ordynariusz diecezji Ngaoundéré w Kamerunie.

pra


 

POLECANE
Łukaszenka: Szykujemy się do wojny Wiadomości
Łukaszenka: "Szykujemy się do wojny"

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka spotkał się z dziennikarkami podczas wizyty w gospodarstwie rolnym Ozierickij-Agro w obwodzie mińskim. Choć głównym celem wizyty były trwające żniwa, w rozmowie z mediami poruszył również temat napiętych stosunków między Białorusią a krajami Europy Zachodniej.

Wszedł do morza i zaczął tonąć. Kadyrow odwieziony do szpitala w asyście służb Wiadomości
Wszedł do morza i zaczął tonąć. Kadyrow odwieziony do szpitala w asyście służb

Czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow omal nie utonął podczas kąpieli w morzu w Bodrum, popularnym kurorcie turystycznym w zachodniej Turcji – poinformowały w piątek tamtejsze media. Po zdarzeniu trafił do szpitala, który w czasie jego pobytu został otoczony przez policję oraz ochroniarzy polityka.

Zamach stanu? Jest wniosek do prokuratury o przesłuchanie Szymona Hołowni pilne
Zamach stanu? Jest wniosek do prokuratury o przesłuchanie Szymona Hołowni

Adwokat Bartosz Lewandowski poinformował w mediach społecznościowych, że do prokuratury został skierowany wniosek o przesłuchanie Szymona Hołowni jako świadka. Jak wyjaśnił, jest to odpowiedź na "kolejne medialne doniesienia" dotyczące działań mających na celu "uniemożliwienie zaprzysiężenia Karola Nawrockiego".

IPN odnalazł szczątki Groźnego i Błachuta tylko u nas
IPN odnalazł szczątki "Groźnego" i "Błachuta"

Jan Jankowski i Stanisław Klaper - żołnierze Wyklęci/Niezłomni odnalezieni przez IPN w zbiorowych, bezimiennych dołach na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, a następnie po badaniach genetycznych rozpoznani - zostali teraz ujawnieni jako ofiary komunistycznego terroru. Ich rodziny otrzymały noty identyfikacyjne.

Szymon Hołownia: namawiano mnie do zamachu stanu, ujawnię nazwiska pilne
Szymon Hołownia: namawiano mnie do zamachu stanu, ujawnię nazwiska

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał w piątek, że wielokrotnie sugerowano mu, aby opóźnił zaprzysiężenie Karola Nawrockiego na Prezydenta RP i dokonał w ten sposób „zamachu stanu”. Pytany, kto składał mu te propozycje, mówił o ludziach, którym „nie podobał się wynik wyborów prezydenckich”

Tȟašúŋke Witkó: Amerykańskie akrobacje dyplomatyczne tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Amerykańskie akrobacje dyplomatyczne

14 lipca 2025 roku, w poniedziałek wieczorem, Donald John Trump, 47. prezydent Stanów Zjednoczonych dał Rosji 50 dni na to, aby ta zakończyła operację zbrojną na Ukrainie i jednocześnie zapowiedział, że w przypadku odrzucenia jego ultimatum nałoży na Moskwę surowe sankcje gospodarcze. Dodał też, że Kijów otrzyma odpłatnie amerykański sprzęt wojskowy, za który należność będą musiały uiścić europejskie kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Niemiecki policjant patroluje gdańskie ulice. Jest nagranie z ostatniej chwili
Niemiecki policjant patroluje gdańskie ulice. Jest nagranie

W ostatnich dniach na ulicach Gdańska pojawił się funkcjonariusz w kamizelce z napisem „Polizei”, co wzbudziło spore poruszenie wśród mieszkańców. Obecność niemieckiego policjanta zaskoczyła m.in. Tomasza Rakowskiego, przewodniczącego klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska.

Wojewoda Mazowiecki zakazał Marszu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia Wiadomości
Wojewoda Mazowiecki zakazał Marszu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia

Robert Bąkiewicz poinformował w mediach społecznościowych, że Wojewoda Mazowiecki nie wyraził zgody na organizację Marszu Powstania Warszawskiego w formie cyklicznego zgromadzenia. Decyzja została wydana - jak twierdzi organizator - w ostatnim możliwym terminie, mimo że wniosek został złożony już w październiku 2024 roku.

Łukaszenka znów straszy wojną. „Szykujemy się, na wszelki wypadek” z ostatniej chwili
Łukaszenka znów straszy wojną. „Szykujemy się, na wszelki wypadek”

Alaksandr Łukaszenka po raz kolejny mówi o przygotowaniach do wojny. Tym razem słowa padły podczas jego wizyty w jednym z gospodarstw rolnych w obwodzie mińskim.

Wyprosiła transseksualistę z damskiej toalety. Teraz grozi jej więzienie tylko u nas
Wyprosiła transseksualistę z damskiej toalety. Teraz grozi jej więzienie

Czy mężczyzna ma prawo wchodzić do żeńskiej toalety? W niektórych krajach... tak! Co więcej: to ci, którzy upomną takiego mężczyznę, muszą liczyć się z karą i utratą pracy.

REKLAMA

Abp Jędraszewski: Jesteśmy powołani, by być odblaskiem Bożego miłosierdzia dla świata

– Będąc otwarci na Boże miłosierdzie, doświadczając tego, jak bardzo ono nas przemienia, to miłosierdzie chcemy głosić całemu światu – mówił abp Marek Jędraszewski w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w czasie XI Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia odbywającej się w 22. rocznicę konsekracji łagiewnickiej bazyliki i zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu przez Jana Pawła II.
abp Marek Jędraszewski  Abp Jędraszewski: Jesteśmy powołani, by być odblaskiem Bożego miłosierdzia dla świata
abp Marek Jędraszewski / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/VoxPatris - Own work

Konsekracja bazyliki

Na początku liturgii ks. Zbigniew Bielas przypomniał, że dokładnie 22 lata temu, 17 sierpnia 2002 r. Jan Paweł II konsekrował łagiewnicką bazylikę i zawierzył świat Bożemu miłosierdziu. – Wdzięczni za te wielkie wydarzenia przybywamy dziś jako uczestnicy XI Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Ta pielgrzymka odbywa się od 2014 roku i jest naszym dziękczynieniem za dar tej świątyni i jej konsekrację. Dziękujemy dziś za wszystkich, którzy przybywają tu na modlitwę i korzystają z sakramentów świętych, szczególnie z sakramentu pokuty. Dziękujemy za wielką rodzinę czcicieli Bożego miłosierdzia – mówił ksiądz kustosz.

– Ludzi ogarniała radość, a jednocześnie wzruszenie. Sam Bóg przemówił do nich, sam Bóg zwraca się z apelem, by się nie zniechęcali, ale wzięli za wielkie dzieło odbudowy Świątyni Jerozolimskiej – abp Marek Jędraszewski w czasie homilii komentował fragment Księgi Proroka Ezdrasza odczytywany dziś podczas liturgii, w którym "Bóg przemawia do serc Izraelitów, domaga się czynu, wewnętrznie przemienia".

Czytaj także: Kościół wspomina dziś św. Jacka Odrowąża, na świecie znanego bardziej niż w Polsce

Przejaw Bożego Miłosierdzia

Odwołując się do rozmowy Jezusa z Samarytanką przy studni Jakuba, metropolita krakowski wskazał, że "oddawanie czci Bogu w duchu i prawdzie" jest przejawem Bożego miłosierdzia, którym Chrystus zapowiada czas pojednania ludzkości z Jego Ojcem. – Uwierzyć w tę prawdę o Ojcu, którą objawił Jezus Chrystus. Żyć tą prawdą. Żyć tą prawdą tak dalece, by być gotowym, oddać za tę prawdę swoje życie – mówił arcybiskup, zaznaczając, że zarówno śmierć Chrystusa na krzyżu, jak i męczeństwo pierwszych Apostołów jest przykładem oddania czci Ojcu w prawdzie. – Czcić Ojca w duchu, znaczy oddawać Mu cześć w poczuciu Bożego synostwa, w poczuciu tego, że jest się Bożym dzieckiem, kimś prawdziwie wolnym, w duchu wolności – dodał, podkreślając, że czas miłosierdzia dopełnił się w chwili paschy Chrystusa – kiedy umarł jako ofiara za grzechy świata, a potem zmartwychwstał, pokonując grzech, śmierć i szatana.

Źródło nadziei

Nawiązując do nauczania św. Piotra, metropolita zwrócił uwagę, że Boże miłosierdzie jest źródłem żywej nadziei dla człowieka. – Miłosierdzie, które objawił nam na krzyżu i przez Swoje zmartwychwstanie Jezus Chrystus polega na tym, że otwarł nam drogę do domu Ojca bogatego w miłosierdzie, że wytyczył nam szlak, który każdy i każda z nas ma jasny dla siebie, tak jak jasny jest cel, do którego zdążamy – niebo – mówił abp Marek Jędraszewski, zaznaczając, że czas między paschą Jezusa a zbawieniem człowieka jest "radosną próbą wiary". Podkreślił, że czas zmierzania do domu Ojca jest też "czasem miłości". – Nasz czas nadziei to czas wiary i czas miłości – mówił abp Marek Jędraszewski.

– Będąc otwarci na Boże miłosierdzie, doświadczając tego, jak bardzo ono nas przemienia, to miłosierdzie chcemy głosić całemu światu – prawdę o Ojcu bogatym w miłosierdzie, prawdę o Jezusie, który Swoją śmiercią, zmartwychwstaniem i wniebowstąpieniem, Swoje miłosierdzie nam okazał – mówił metropolita krakowski odwołując się zarówno do Arcykapłańskiej Modlitwy Chrystusa jak i fragmentów "Dzienniczka" św. Siostry Faustyny. Podkreślił, że każdemu Bóg Ojciec zlecił do wykonania dzieła miłosierdzia zarówno wobec siebie i swoich najbliższych, jak i wobec osób sobie nieznanych. – Każdy z nas jest powołany do tego, by być odblaskiem Bożego miłosierdzia dla świata – zaznaczył, modląc się na koniec o największą dla człowieka i świata łaskę – zbawienie. – Nie ma nic bardziej dźwigającego człowieka, nie ma nic bardziej silnego, co dałoby nam nadzieję pokonywania codzienności, niż przekonanie: przyjdzie czas spotkania z Bogiem i tak bardzo chcemy dla siebie i świata, by był to czas zmiłowania i łaski, by był to czas miłosierdzia – dodał arcybiskup, kończąc aktem: Jezu, ufam Tobie!

Czytaj także: Ozłocił Jasną Górę - Jan Paweł II pielgrzym świata

Dzwony Nadziei

Po homilii abp Marek Jędraszewski pobłogosławił Dzwony Nadziei dla Narodowego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ruqust w Papui Nowej Gwinei, prowadzonego przez polskich michalitów oraz dla Polskiego Ośrodka Rzymskokatolickiego (Our Lady Queen of Poland) prowadzonego przez polskich franciszkanów w Maylands w archidiecezji Perth w Australii Zachodniej.

Przed błogosławieństwem odśpiewano dziękczynne Te Deum, a także odmówiono Akt zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu, którego dokonał 22 lata temu w Łagiewnikach Ojciec Święty Jan Paweł II. Wręczono także odznaki Beati misericordes przedstawicielom czterech wspólnot: Narodowemu Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ruqust w Papui Nowej Gwinei, Pallotyńskiej Regii Miłosierdzia Bożego we Francji, Wspólnocie Trudnych Małżeństw Sychar, Duszpasterstwu Rodzin Dzieci Utraconych.

Słowa podziękowań skierował także generał zakonu michalitów ks. Dariusz Wilk, który nawiązując do Dzwonu Nadziei pobłogosławionego dziś dla sanktuarium w Ruqust zwrócił uwagę, że każdy dzwon ma trzy rzeczy, które można odnieść do człowieka: zdrowe serce; musi być też całością, bo pęknięty nie będzie spełniał swojej roli; żaden dzwon nie bije także sam z siebie – musi być pobudzony z zewnątrz, tak jak człowiek pobudzony przez Boga realizuje swoje powołanie.

Mszę św. w łagiewnickim sanktuarium koncelebrowali m.in. bp Jan Zając, honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz bp Emmanuel Abbo, ordynariusz diecezji Ngaoundéré w Kamerunie.

pra



 

Polecane
Emerytury
Stażowe