Znany adwokat o działaniu prokuratury ws. Romanowskiego: to nie jest działanie zgodne z prawem

Immunitet, tak jak zresztą tortury to są takie kamienie milowe w prawie międzynarodowym, których się po prostu nie narusza, a Bodnar z Kornelukiem to zrobili, a Tusk to akceptuje - mówi adwokat dr Michał Skwarzyński w rozmowie z Tysol.pl.
Adam Bodnar Znany adwokat o działaniu prokuratury ws. Romanowskiego: to nie jest działanie zgodne z prawem
Adam Bodnar / PAP/Radek Pietruszka

- Czy pan minister Bodnar przekonał pana podczas dzisiejszej konferencji, że Prokuratura Krajowa się nie skompromitowała?

- Jeżeli chodzi o samą kwestię immunitetu pan minister Bodnar no niestety cały czas powtarza nieprawdę, że tego immunitetu nie ma, i że mogą tutaj być jakieś wątpliwości. Wątpliwości nie ma żadnych. Chciałem zauważyć, że co do zakresu i istoty immunitetu zakreślonego przez system prawny Rady Europy wypowiedział się polski sejm, akceptując zakres tego immunitetu w sprawie Nadii Sawczenko, pilotki która została zestrzelona nad Rosją, i została potem wybrana do parlamentu na Ukrainie, a następnie została wydelegowana właśnie do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europejskiej i mimo, że została aresztowana i osądzona w Rosji za terroryzm, czyli za coś, co kompletnie nie jest związane z wykonywaniem mandatu czy funkcji w ZPRE, to polski sejm stanął na stanowisku, że ją ten immunitet obejmuje.

Polski sejm zaakceptował zakres i sposób rozumienia immunitetu Rady Europy określony w rezolucji, w tych wytycznych, o których mówi Rada Europy.  I te przepisy są jasne - żeby zdjąć immunitet należy wystąpić o uchylenie tego immunitetu. Tego nie zrobiono więc poseł Romanowski ma immunitet quasi dyplomatyczny wynikający z właśnie z bycia członkiem tego gremium.

Czytaj także: Sąd zajął się Ursulą von der Leyen. "Nadal nie wiadomo, ile właściwie zapłacono koncernom"

Opinie dla Bodnara 

Minister Bodnar znał już nazwiska autorów tych dwóch opinii, na podstawie których prokuratura podjęła decyzję o zatrzymaniu posła Romanowskiego pomimo immunitetu, przypomnę, że prok. Korneluk rano ich nie potrafił podać. A może rzeczywiście prawo dopuszcza takie fikołki, w których dwie opinie mogą stanowić podstawę działań prokuratury?

- To nie jest tak, że na podstawie opinii  - zwłaszcza osób, które nie są specjalistami, zwłaszcza z tego zakresu - bo to są konstytucjonaliści, można sobie kogoś zamknąć do aresztu. Bo gdyby tak było, to wystarczyłoby ministrowi wziąć dwie opinie, że immunitet ambasadora USA obowiązuje tylko na terenie ambasady i zamknąć ambasadora. 

Tak to w prawie międzynarodowym nie działa. Prawo międzynarodowe całe jest oparte o instytucji immunitetu, tzn. nie dało by się prowadzić dyplomacji, gdyby nasi dyplomaci nie mieli immunitetu na terenie obcego państwa.

Immunitet, tak jak zresztą tortury to są takie kamienie milowe w prawie międzynarodowym, których się po prostu nie narusza, a Bodnar z Kornelukiem to zrobili, a Tusk to akceptuje. To gratuluje podejścia do prawa międzynarodowego. 

I w oczywisty sposób zakres immunitetu obejmował posła Romanowskiego i nie wdrożono stosownej procedury, żeby go uchylić. To jest bezwzględna przesłanka procesowa.

Sprawa immunitetu 

- Podczas konferencji padała kilkukrotnie pytania o to, dlaczego prokurator Korneluk nie złożył wniosku o uchylenie tego immunitetu międzynarodowego posłowi Romanowskiemu? Jak pan sądzi, dlaczego?

- Moim zdaniem dlatego, że oni przegapili ten immunitet. To nie jest prawda, że oni o nim wiedzieli. A jeśli jest tak, że wiedzieli to ich tylko jeszcze bardziej pogrąża. Bo co, wiedzieli i zignorowali? To nie może działać na takiej zasadzie, że skoro jest organ właściwy do rozpoznania wniosku, wiadomo też, że jest określona procedura uchylania immunitetu, że można go ignorować. To nie jest działanie zgodne z prawem.

Były też wcześniej informacje z ZPRE poświadczające ten immunitet, które zostały zignorowane. Jeśli było to celowe, to jest to przestępstwo.

To nie opinie stanowią prawo. Równie dobrze, mogliby zamknąć Romanowskiego w więzieniu, zamówić dwie opinie i stwierdzić, że sąd już nie jest potrzebny.

- Minister Bodnar przekonywał podczas konferencji, że wszelkie decyzje odwołujące się od decyzji sądu będą podejmowane po zapoznaniu się z uzasadnieniem. Czemu to mogłoby służyć, przy tak głębokim przekonaniu zarówno ministra Bodnara, jak i prokuratora Korneluka o słuszności swojego postępowania?

- Oni liczą teraz na Tuska, i na to, że ma jakieś kontakty w Europie, i że przekona kogoś w Radzie Europy, żeby przewodniczący Theodoros Rousopoulos zmienił swoje zdanie. To jest cała strategia - gra na czas. Tylko pozwolę sobie zaznaczyć, że nikt już w Europie nie będzie wierzył w świętą wojne z PiS-em. Oni będą wiedzieli, że są imponderabilia w prawie międzynarodowym i takim jest immunitet, i takim jest zakaz tortur.

Czytaj także: Esbecki skok na kasę: do portfeli byłych funkcjonariuszy trafiło ponad 1,46 mld złotych

Dr Michał Skwarzyński 

Dr Michał Skwarzyński to adiunkt w Katedrze Praw  Człowieka i Prawa Humanitarnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - Dr Michał Skwarzyński prowadzi badania w obszarze praw człowieka z zakresu sprzeciwu sumienia, prawa do własności, wolności myśli, sumienia i religii, wolności ekspresji i prawa do obrony. Jest on autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych wielokrotnie cytowanych w doktrynie i orzecznictwie - ponad 240 różnych cytowań 29 publikacji, w tym 9 różnych publikacji, gdzie każda nich jest cytowana przynajmniej w 9 miejscach. - informuje KUL. 


 

POLECANE
Zabrakło jej na finale Tańca z gwiazdami. Miała ważny powód z ostatniej chwili
Zabrakło jej na finale "Tańca z gwiazdami". Miała ważny powód

Finał 15. edycji "Tańca z Gwiazdami" wzbudził wiele emocji zarówno wśród uczestników, jak i telewidzów. Kryształową Kulę, czyli główną nagrodę programu, zdobyła Vanessa Aleksander, która tańczyła w parze z Michałem Bartkiewiczem. To właśnie oni, pokonując w ostatecznym starciu Macieja Zakościelnego i Julię Żugaj, sięgnęli po zwycięstwo, zachwycając jurorów i publiczność.

PKW odrzuciło sprawozdanie finansowe PiS. Zaskakujące słowa Kalisza z ostatniej chwili
PKW odrzuciło sprawozdanie finansowe PiS. Zaskakujące słowa Kalisza

Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe Prawa i Sprawiedliwości. Teraz partia Jarosława Kaczyńskiego ma 7 dni na odwołanie do Sądu Najwyższego. Członek PKW Ryszard Kalisz mówi jednak o "uchwale kierunkowej" o sędziach powołanych przez "neo-KRS".

Za dużo chaosu. Boniek dosadnie o sytuacji w kadrze z ostatniej chwili
"Za dużo chaosu". Boniek dosadnie o sytuacji w kadrze

Zbigniew Boniek, były prezes PZPN, w programie Rymanowski Live w dosadnych słowach ocenił aktualną sytuację w reprezentacji Polski prowadzonej przez Michała Probierza. Jego zdaniem, w drużynie narodowej brakuje ważnych elementów. „Brak stabilizacji, liderów na kluczowych pozycjach. Za dużo jest chaosu, ciągle przychodzi ktoś nowy” - zaznaczył.

PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe PiS. Politycy partii reagują gorące
PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe PiS. Politycy partii reagują

PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe PiS. Są pierwsze reakcje polityków największej opozycyjnej partii.

To będzie mieć konsekwencje. Baerbock ostrzega Pekin przed pomocą Rosji z ostatniej chwili
"To będzie mieć konsekwencje". Baerbock ostrzega Pekin przed pomocą Rosji

Jak podaje niemiecki dziennik Bild, zdaniem rządu Olafa Scholza, Chiny udzielają Rosji pomocy wojskowej. Szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock ostrzegła przed tym Pekin.

Kabel podmorski łączący Finlandię z Niemcami został uszkodzony z ostatniej chwili
Kabel podmorski łączący Finlandię z Niemcami został uszkodzony

Kluczowy podmorski kabel C-Lion1 łączący Finlandię i Niemcy został przerwany – informują fińskie media. Skutki awarii są jeszcze nieznane.

Wewnętrzny sondaż KO. Sikorski przegrałby z kandydatem PiS z ostatniej chwili
Wewnętrzny sondaż KO. Sikorski przegrałby z kandydatem PiS

Rafał Trzaskowski pokonuje kandydata PiS w pierwszej turze 40 do 28, a w drugiej - 57 do 43; Radosław Sikorski w pierwszej turze przegrywa z kandydatem PiS 28 do 30, ale w drugiej wygrywa 54 do 46 - poinformował premier Donald Tusk, przedstawiając wyniki sondażu wyborczego zamówionego przez PO.

Polka i jej dzieci zamordowane w Brukseli. MSZ potwierdza z ostatniej chwili
Polka i jej dzieci zamordowane w Brukseli. MSZ potwierdza

Rzecznik polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Wroński potwierdził w rozmowie z PAP, że w Brukseli zamordowana została Polka i dwójka jej dzieci.

PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe PiS z ostatniej chwili
PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe PiS

Jak podaje radio RFM FM, PKW podjęła w poniedziałek decyzję o odrzuceniu ubiegłorocznego sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości.

Francja i Wielka Brytania nie potwierdziły zgody dla Ukrainy. Opcja jest na stole z ostatniej chwili
Francja i Wielka Brytania nie potwierdziły zgody dla Ukrainy. "Opcja jest na stole"

Francuska gazeta Le Figaro poinformowała w niedzielę, że Francja i Wielka Brytania tak jak Stany Zjednoczone upoważniły Ukrainę do użycia broni dalekiego zasięgu Storm Shadow. 

REKLAMA

Znany adwokat o działaniu prokuratury ws. Romanowskiego: to nie jest działanie zgodne z prawem

Immunitet, tak jak zresztą tortury to są takie kamienie milowe w prawie międzynarodowym, których się po prostu nie narusza, a Bodnar z Kornelukiem to zrobili, a Tusk to akceptuje - mówi adwokat dr Michał Skwarzyński w rozmowie z Tysol.pl.
Adam Bodnar Znany adwokat o działaniu prokuratury ws. Romanowskiego: to nie jest działanie zgodne z prawem
Adam Bodnar / PAP/Radek Pietruszka

- Czy pan minister Bodnar przekonał pana podczas dzisiejszej konferencji, że Prokuratura Krajowa się nie skompromitowała?

- Jeżeli chodzi o samą kwestię immunitetu pan minister Bodnar no niestety cały czas powtarza nieprawdę, że tego immunitetu nie ma, i że mogą tutaj być jakieś wątpliwości. Wątpliwości nie ma żadnych. Chciałem zauważyć, że co do zakresu i istoty immunitetu zakreślonego przez system prawny Rady Europy wypowiedział się polski sejm, akceptując zakres tego immunitetu w sprawie Nadii Sawczenko, pilotki która została zestrzelona nad Rosją, i została potem wybrana do parlamentu na Ukrainie, a następnie została wydelegowana właśnie do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europejskiej i mimo, że została aresztowana i osądzona w Rosji za terroryzm, czyli za coś, co kompletnie nie jest związane z wykonywaniem mandatu czy funkcji w ZPRE, to polski sejm stanął na stanowisku, że ją ten immunitet obejmuje.

Polski sejm zaakceptował zakres i sposób rozumienia immunitetu Rady Europy określony w rezolucji, w tych wytycznych, o których mówi Rada Europy.  I te przepisy są jasne - żeby zdjąć immunitet należy wystąpić o uchylenie tego immunitetu. Tego nie zrobiono więc poseł Romanowski ma immunitet quasi dyplomatyczny wynikający z właśnie z bycia członkiem tego gremium.

Czytaj także: Sąd zajął się Ursulą von der Leyen. "Nadal nie wiadomo, ile właściwie zapłacono koncernom"

Opinie dla Bodnara 

Minister Bodnar znał już nazwiska autorów tych dwóch opinii, na podstawie których prokuratura podjęła decyzję o zatrzymaniu posła Romanowskiego pomimo immunitetu, przypomnę, że prok. Korneluk rano ich nie potrafił podać. A może rzeczywiście prawo dopuszcza takie fikołki, w których dwie opinie mogą stanowić podstawę działań prokuratury?

- To nie jest tak, że na podstawie opinii  - zwłaszcza osób, które nie są specjalistami, zwłaszcza z tego zakresu - bo to są konstytucjonaliści, można sobie kogoś zamknąć do aresztu. Bo gdyby tak było, to wystarczyłoby ministrowi wziąć dwie opinie, że immunitet ambasadora USA obowiązuje tylko na terenie ambasady i zamknąć ambasadora. 

Tak to w prawie międzynarodowym nie działa. Prawo międzynarodowe całe jest oparte o instytucji immunitetu, tzn. nie dało by się prowadzić dyplomacji, gdyby nasi dyplomaci nie mieli immunitetu na terenie obcego państwa.

Immunitet, tak jak zresztą tortury to są takie kamienie milowe w prawie międzynarodowym, których się po prostu nie narusza, a Bodnar z Kornelukiem to zrobili, a Tusk to akceptuje. To gratuluje podejścia do prawa międzynarodowego. 

I w oczywisty sposób zakres immunitetu obejmował posła Romanowskiego i nie wdrożono stosownej procedury, żeby go uchylić. To jest bezwzględna przesłanka procesowa.

Sprawa immunitetu 

- Podczas konferencji padała kilkukrotnie pytania o to, dlaczego prokurator Korneluk nie złożył wniosku o uchylenie tego immunitetu międzynarodowego posłowi Romanowskiemu? Jak pan sądzi, dlaczego?

- Moim zdaniem dlatego, że oni przegapili ten immunitet. To nie jest prawda, że oni o nim wiedzieli. A jeśli jest tak, że wiedzieli to ich tylko jeszcze bardziej pogrąża. Bo co, wiedzieli i zignorowali? To nie może działać na takiej zasadzie, że skoro jest organ właściwy do rozpoznania wniosku, wiadomo też, że jest określona procedura uchylania immunitetu, że można go ignorować. To nie jest działanie zgodne z prawem.

Były też wcześniej informacje z ZPRE poświadczające ten immunitet, które zostały zignorowane. Jeśli było to celowe, to jest to przestępstwo.

To nie opinie stanowią prawo. Równie dobrze, mogliby zamknąć Romanowskiego w więzieniu, zamówić dwie opinie i stwierdzić, że sąd już nie jest potrzebny.

- Minister Bodnar przekonywał podczas konferencji, że wszelkie decyzje odwołujące się od decyzji sądu będą podejmowane po zapoznaniu się z uzasadnieniem. Czemu to mogłoby służyć, przy tak głębokim przekonaniu zarówno ministra Bodnara, jak i prokuratora Korneluka o słuszności swojego postępowania?

- Oni liczą teraz na Tuska, i na to, że ma jakieś kontakty w Europie, i że przekona kogoś w Radzie Europy, żeby przewodniczący Theodoros Rousopoulos zmienił swoje zdanie. To jest cała strategia - gra na czas. Tylko pozwolę sobie zaznaczyć, że nikt już w Europie nie będzie wierzył w świętą wojne z PiS-em. Oni będą wiedzieli, że są imponderabilia w prawie międzynarodowym i takim jest immunitet, i takim jest zakaz tortur.

Czytaj także: Esbecki skok na kasę: do portfeli byłych funkcjonariuszy trafiło ponad 1,46 mld złotych

Dr Michał Skwarzyński 

Dr Michał Skwarzyński to adiunkt w Katedrze Praw  Człowieka i Prawa Humanitarnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - Dr Michał Skwarzyński prowadzi badania w obszarze praw człowieka z zakresu sprzeciwu sumienia, prawa do własności, wolności myśli, sumienia i religii, wolności ekspresji i prawa do obrony. Jest on autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych wielokrotnie cytowanych w doktrynie i orzecznictwie - ponad 240 różnych cytowań 29 publikacji, w tym 9 różnych publikacji, gdzie każda nich jest cytowana przynajmniej w 9 miejscach. - informuje KUL. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe