Znany adwokat o działaniu prokuratury ws. Romanowskiego: to nie jest działanie zgodne z prawem

Immunitet, tak jak zresztą tortury to są takie kamienie milowe w prawie międzynarodowym, których się po prostu nie narusza, a Bodnar z Kornelukiem to zrobili, a Tusk to akceptuje - mówi adwokat dr Michał Skwarzyński w rozmowie z Tysol.pl.
Adam Bodnar Znany adwokat o działaniu prokuratury ws. Romanowskiego: to nie jest działanie zgodne z prawem
Adam Bodnar / PAP/Radek Pietruszka

- Czy pan minister Bodnar przekonał pana podczas dzisiejszej konferencji, że Prokuratura Krajowa się nie skompromitowała?

- Jeżeli chodzi o samą kwestię immunitetu pan minister Bodnar no niestety cały czas powtarza nieprawdę, że tego immunitetu nie ma, i że mogą tutaj być jakieś wątpliwości. Wątpliwości nie ma żadnych. Chciałem zauważyć, że co do zakresu i istoty immunitetu zakreślonego przez system prawny Rady Europy wypowiedział się polski sejm, akceptując zakres tego immunitetu w sprawie Nadii Sawczenko, pilotki która została zestrzelona nad Rosją, i została potem wybrana do parlamentu na Ukrainie, a następnie została wydelegowana właśnie do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europejskiej i mimo, że została aresztowana i osądzona w Rosji za terroryzm, czyli za coś, co kompletnie nie jest związane z wykonywaniem mandatu czy funkcji w ZPRE, to polski sejm stanął na stanowisku, że ją ten immunitet obejmuje.

Polski sejm zaakceptował zakres i sposób rozumienia immunitetu Rady Europy określony w rezolucji, w tych wytycznych, o których mówi Rada Europy.  I te przepisy są jasne - żeby zdjąć immunitet należy wystąpić o uchylenie tego immunitetu. Tego nie zrobiono więc poseł Romanowski ma immunitet quasi dyplomatyczny wynikający z właśnie z bycia członkiem tego gremium.

Czytaj także: Sąd zajął się Ursulą von der Leyen. "Nadal nie wiadomo, ile właściwie zapłacono koncernom"

Opinie dla Bodnara 

Minister Bodnar znał już nazwiska autorów tych dwóch opinii, na podstawie których prokuratura podjęła decyzję o zatrzymaniu posła Romanowskiego pomimo immunitetu, przypomnę, że prok. Korneluk rano ich nie potrafił podać. A może rzeczywiście prawo dopuszcza takie fikołki, w których dwie opinie mogą stanowić podstawę działań prokuratury?

- To nie jest tak, że na podstawie opinii  - zwłaszcza osób, które nie są specjalistami, zwłaszcza z tego zakresu - bo to są konstytucjonaliści, można sobie kogoś zamknąć do aresztu. Bo gdyby tak było, to wystarczyłoby ministrowi wziąć dwie opinie, że immunitet ambasadora USA obowiązuje tylko na terenie ambasady i zamknąć ambasadora. 

Tak to w prawie międzynarodowym nie działa. Prawo międzynarodowe całe jest oparte o instytucji immunitetu, tzn. nie dało by się prowadzić dyplomacji, gdyby nasi dyplomaci nie mieli immunitetu na terenie obcego państwa.

Immunitet, tak jak zresztą tortury to są takie kamienie milowe w prawie międzynarodowym, których się po prostu nie narusza, a Bodnar z Kornelukiem to zrobili, a Tusk to akceptuje. To gratuluje podejścia do prawa międzynarodowego. 

I w oczywisty sposób zakres immunitetu obejmował posła Romanowskiego i nie wdrożono stosownej procedury, żeby go uchylić. To jest bezwzględna przesłanka procesowa.

Sprawa immunitetu 

- Podczas konferencji padała kilkukrotnie pytania o to, dlaczego prokurator Korneluk nie złożył wniosku o uchylenie tego immunitetu międzynarodowego posłowi Romanowskiemu? Jak pan sądzi, dlaczego?

- Moim zdaniem dlatego, że oni przegapili ten immunitet. To nie jest prawda, że oni o nim wiedzieli. A jeśli jest tak, że wiedzieli to ich tylko jeszcze bardziej pogrąża. Bo co, wiedzieli i zignorowali? To nie może działać na takiej zasadzie, że skoro jest organ właściwy do rozpoznania wniosku, wiadomo też, że jest określona procedura uchylania immunitetu, że można go ignorować. To nie jest działanie zgodne z prawem.

Były też wcześniej informacje z ZPRE poświadczające ten immunitet, które zostały zignorowane. Jeśli było to celowe, to jest to przestępstwo.

To nie opinie stanowią prawo. Równie dobrze, mogliby zamknąć Romanowskiego w więzieniu, zamówić dwie opinie i stwierdzić, że sąd już nie jest potrzebny.

- Minister Bodnar przekonywał podczas konferencji, że wszelkie decyzje odwołujące się od decyzji sądu będą podejmowane po zapoznaniu się z uzasadnieniem. Czemu to mogłoby służyć, przy tak głębokim przekonaniu zarówno ministra Bodnara, jak i prokuratora Korneluka o słuszności swojego postępowania?

- Oni liczą teraz na Tuska, i na to, że ma jakieś kontakty w Europie, i że przekona kogoś w Radzie Europy, żeby przewodniczący Theodoros Rousopoulos zmienił swoje zdanie. To jest cała strategia - gra na czas. Tylko pozwolę sobie zaznaczyć, że nikt już w Europie nie będzie wierzył w świętą wojne z PiS-em. Oni będą wiedzieli, że są imponderabilia w prawie międzynarodowym i takim jest immunitet, i takim jest zakaz tortur.

Czytaj także: Esbecki skok na kasę: do portfeli byłych funkcjonariuszy trafiło ponad 1,46 mld złotych

Dr Michał Skwarzyński 

Dr Michał Skwarzyński to adiunkt w Katedrze Praw  Człowieka i Prawa Humanitarnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - Dr Michał Skwarzyński prowadzi badania w obszarze praw człowieka z zakresu sprzeciwu sumienia, prawa do własności, wolności myśli, sumienia i religii, wolności ekspresji i prawa do obrony. Jest on autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych wielokrotnie cytowanych w doktrynie i orzecznictwie - ponad 240 różnych cytowań 29 publikacji, w tym 9 różnych publikacji, gdzie każda nich jest cytowana przynajmniej w 9 miejscach. - informuje KUL. 


 

POLECANE
Justyna Dobrosz-Oracz zniknęła z ekranu TVP. Wiadomo, co się stało Wiadomości
Justyna Dobrosz-Oracz zniknęła z ekranu TVP. Wiadomo, co się stało

W środowym wydaniu programu "Bez trybu" widzowie nie zobaczyli Justyny Dobrosz-Oracz. Nieobecność dziennikarki nie była przypadkowa - jak sama przyznała, obecnie zmaga się z problemami zdrowotnymi. W czwartek rano opublikowała krótkie oświadczenie w mediach społecznościowych.

Trzaskowski znowu przełożył wizytę w Oleśnicy. Nie udzieli wsparcia znanej aborterce? Wiadomości
Trzaskowski znowu przełożył wizytę w Oleśnicy. Nie udzieli wsparcia znanej aborterce?

Rafał Trzaskowski miał spotkać się z mieszkańcami Oleśnicy, jednak termin wydarzenia był już trzykrotnie przesuwany.

Niepokojące informacje z granicy polsko-białoruskiej. Jest komunikat Straży Granicznej z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy polsko-białoruskiej. Jest komunikat Straży Granicznej

W czwartek Straż Graniczna opublikowała nowy raport nt. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Nie żyje polska turystka. Tragiczny finał górskiej wyprawy Wiadomości
Nie żyje polska turystka. Tragiczny finał górskiej wyprawy

W trakcie wspinaczki na Olimp w Grecji życie straciła 47-letnia Polka. Do dramatycznego zdarzenia doszło w rejonie popularnego wśród turystów schroniska Agapitos. Kobieta wędrowała z grupą alpinistów, kiedy nagle straciła równowagę i spadła w przepaść.

Gwiazda kabaretu bardzo chora. Wydano przejmujący komunikat Wiadomości
Gwiazda kabaretu bardzo chora. Wydano przejmujący komunikat

Kabaret Hrabi przekazał fanom poruszającą wiadomość. Joanna Kołaczkowska, która od lat jest nieodłączną częścią grupy i jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci na scenie kabaretowej, nie pojawi się podczas nadchodzących koncertów. Powodem jest ciężka choroba – artystka zmaga się z nowotworem.

Potężny skandal wokół Światowego Forum Ekonomicznego. Poważne zarzuty wobec Klausa Schwaba z ostatniej chwili
Potężny skandal wokół Światowego Forum Ekonomicznego. Poważne zarzuty wobec Klausa Schwaba

Kilka dni temu Klaus Schwab, założyciel i prezes World Economic Forum, zrezygnował ze stanowiska. Teraz wokół niego wybuchł potężny skandal.

Politycy PiS ujawnilli informacje nt. fundacji prowadzącej kampanię profrekwencyjną z ostatniej chwili
Politycy PiS ujawnilli informacje nt. fundacji prowadzącej "kampanię profrekwencyjną"

Posłowie PiS na zwołanej w czwartek konferencji prasowej poinformowali, że złożą zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa nielegalnego finansowania kampanii wyborczej. Chodzi o działania fundacji „Twój głos jest ważny”, która produkuje szokujące spoty „profrekwencyjne”. 

Piotr Duda: Pilnujmy Polski, bo Polacy na nas patrzą! z ostatniej chwili
Piotr Duda: Pilnujmy Polski, bo Polacy na nas patrzą!

– Pilnujmy Polski, bo Polacy na nas patrzą! – zaapelował przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda podczas przemówienia wygłoszonego do uczestników XXXII Krajowego Zjazdu Delegatów "S".

Pogrzeb papieża Franciszka. Wybrano reprezentanta polskiego rządu Wiadomości
Pogrzeb papieża Franciszka. Wybrano reprezentanta polskiego rządu

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w czwartek, że jako reprezentant polskiego rządu weźmie udział w uroczystości pogrzebowej papieża Franciszka. Ceremonia odbędzie się w sobotę w Rzymie.

Skandal w Płocku. Straż miejska zatrzymała protest przeciw migrantom gorące
Skandal w Płocku. Straż miejska zatrzymała protest przeciw migrantom

W czwartek w Płocku doszło do głośnego incydentu z udziałem mieszkańców, którzy chcieli wyrazić swój sprzeciw wobec planowanego utworzenia w mieście Centrum Integracji Cudzoziemców. Jak poinformował poseł PiS Maciej Małecki, prezydent Płocka Andrzej Nowakowski (PO) miał polecić straży miejskiej, by nie wpuszczała protestujących na salę obrad Rady Miasta.

REKLAMA

Znany adwokat o działaniu prokuratury ws. Romanowskiego: to nie jest działanie zgodne z prawem

Immunitet, tak jak zresztą tortury to są takie kamienie milowe w prawie międzynarodowym, których się po prostu nie narusza, a Bodnar z Kornelukiem to zrobili, a Tusk to akceptuje - mówi adwokat dr Michał Skwarzyński w rozmowie z Tysol.pl.
Adam Bodnar Znany adwokat o działaniu prokuratury ws. Romanowskiego: to nie jest działanie zgodne z prawem
Adam Bodnar / PAP/Radek Pietruszka

- Czy pan minister Bodnar przekonał pana podczas dzisiejszej konferencji, że Prokuratura Krajowa się nie skompromitowała?

- Jeżeli chodzi o samą kwestię immunitetu pan minister Bodnar no niestety cały czas powtarza nieprawdę, że tego immunitetu nie ma, i że mogą tutaj być jakieś wątpliwości. Wątpliwości nie ma żadnych. Chciałem zauważyć, że co do zakresu i istoty immunitetu zakreślonego przez system prawny Rady Europy wypowiedział się polski sejm, akceptując zakres tego immunitetu w sprawie Nadii Sawczenko, pilotki która została zestrzelona nad Rosją, i została potem wybrana do parlamentu na Ukrainie, a następnie została wydelegowana właśnie do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europejskiej i mimo, że została aresztowana i osądzona w Rosji za terroryzm, czyli za coś, co kompletnie nie jest związane z wykonywaniem mandatu czy funkcji w ZPRE, to polski sejm stanął na stanowisku, że ją ten immunitet obejmuje.

Polski sejm zaakceptował zakres i sposób rozumienia immunitetu Rady Europy określony w rezolucji, w tych wytycznych, o których mówi Rada Europy.  I te przepisy są jasne - żeby zdjąć immunitet należy wystąpić o uchylenie tego immunitetu. Tego nie zrobiono więc poseł Romanowski ma immunitet quasi dyplomatyczny wynikający z właśnie z bycia członkiem tego gremium.

Czytaj także: Sąd zajął się Ursulą von der Leyen. "Nadal nie wiadomo, ile właściwie zapłacono koncernom"

Opinie dla Bodnara 

Minister Bodnar znał już nazwiska autorów tych dwóch opinii, na podstawie których prokuratura podjęła decyzję o zatrzymaniu posła Romanowskiego pomimo immunitetu, przypomnę, że prok. Korneluk rano ich nie potrafił podać. A może rzeczywiście prawo dopuszcza takie fikołki, w których dwie opinie mogą stanowić podstawę działań prokuratury?

- To nie jest tak, że na podstawie opinii  - zwłaszcza osób, które nie są specjalistami, zwłaszcza z tego zakresu - bo to są konstytucjonaliści, można sobie kogoś zamknąć do aresztu. Bo gdyby tak było, to wystarczyłoby ministrowi wziąć dwie opinie, że immunitet ambasadora USA obowiązuje tylko na terenie ambasady i zamknąć ambasadora. 

Tak to w prawie międzynarodowym nie działa. Prawo międzynarodowe całe jest oparte o instytucji immunitetu, tzn. nie dało by się prowadzić dyplomacji, gdyby nasi dyplomaci nie mieli immunitetu na terenie obcego państwa.

Immunitet, tak jak zresztą tortury to są takie kamienie milowe w prawie międzynarodowym, których się po prostu nie narusza, a Bodnar z Kornelukiem to zrobili, a Tusk to akceptuje. To gratuluje podejścia do prawa międzynarodowego. 

I w oczywisty sposób zakres immunitetu obejmował posła Romanowskiego i nie wdrożono stosownej procedury, żeby go uchylić. To jest bezwzględna przesłanka procesowa.

Sprawa immunitetu 

- Podczas konferencji padała kilkukrotnie pytania o to, dlaczego prokurator Korneluk nie złożył wniosku o uchylenie tego immunitetu międzynarodowego posłowi Romanowskiemu? Jak pan sądzi, dlaczego?

- Moim zdaniem dlatego, że oni przegapili ten immunitet. To nie jest prawda, że oni o nim wiedzieli. A jeśli jest tak, że wiedzieli to ich tylko jeszcze bardziej pogrąża. Bo co, wiedzieli i zignorowali? To nie może działać na takiej zasadzie, że skoro jest organ właściwy do rozpoznania wniosku, wiadomo też, że jest określona procedura uchylania immunitetu, że można go ignorować. To nie jest działanie zgodne z prawem.

Były też wcześniej informacje z ZPRE poświadczające ten immunitet, które zostały zignorowane. Jeśli było to celowe, to jest to przestępstwo.

To nie opinie stanowią prawo. Równie dobrze, mogliby zamknąć Romanowskiego w więzieniu, zamówić dwie opinie i stwierdzić, że sąd już nie jest potrzebny.

- Minister Bodnar przekonywał podczas konferencji, że wszelkie decyzje odwołujące się od decyzji sądu będą podejmowane po zapoznaniu się z uzasadnieniem. Czemu to mogłoby służyć, przy tak głębokim przekonaniu zarówno ministra Bodnara, jak i prokuratora Korneluka o słuszności swojego postępowania?

- Oni liczą teraz na Tuska, i na to, że ma jakieś kontakty w Europie, i że przekona kogoś w Radzie Europy, żeby przewodniczący Theodoros Rousopoulos zmienił swoje zdanie. To jest cała strategia - gra na czas. Tylko pozwolę sobie zaznaczyć, że nikt już w Europie nie będzie wierzył w świętą wojne z PiS-em. Oni będą wiedzieli, że są imponderabilia w prawie międzynarodowym i takim jest immunitet, i takim jest zakaz tortur.

Czytaj także: Esbecki skok na kasę: do portfeli byłych funkcjonariuszy trafiło ponad 1,46 mld złotych

Dr Michał Skwarzyński 

Dr Michał Skwarzyński to adiunkt w Katedrze Praw  Człowieka i Prawa Humanitarnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - Dr Michał Skwarzyński prowadzi badania w obszarze praw człowieka z zakresu sprzeciwu sumienia, prawa do własności, wolności myśli, sumienia i religii, wolności ekspresji i prawa do obrony. Jest on autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych wielokrotnie cytowanych w doktrynie i orzecznictwie - ponad 240 różnych cytowań 29 publikacji, w tym 9 różnych publikacji, gdzie każda nich jest cytowana przynajmniej w 9 miejscach. - informuje KUL. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe