Austria wycofuje poparcie: upadek filaru Zielonego Ładu?
Przyjęto jeden z filarów Zielonego Ładu. W poniedziałek Rada Unii Europejskiej przyjęła prawo o odbudowie zasobów przyrodniczych – Nature Restoration Law (NRL).
Nowe przepisy były inicjatywą Komisji Europejskiej. Bruksela tłumaczy, że celem ich wprowadzenia jest „ochrona i odtwarzanie ekosystemów lądowych i wodnych w Europie”.
Zgodnie z wynegocjowanymi zapisami państwa UE będą musiały w nadchodzących latach odbudowywać naturalne siedliska zwierząt. Do 2030 r. działania naprawcze mają objąć 20 proc. obszaru Unii Europejskiej. A do 2050 r. – wszystkie ekosystemy potrzebujące odbudowy.
„Nasz dziennik” na podstawie opinii ekspertów przestrzegał, że pod hasłem „odtwarzania przyrody” unijne władze chcą, abyśmy zalali blisko 400 tys. hektarów użytkowanych rolniczo. Według ekspertów gazety realizacja tego przedsięwzięcia oznacza zatopienie gruntów o powierzchni równej areałowi 35 tys. gospodarstw rolnych.
Reakcja kanclerza
Rozwiązania poparła między innymi austriacka minister środowiska Leonore Gewessler. Okazuje się jednak, że popełniła samowolę, ponieważ inna była rekomendacja austriackiego kanclerza Karla Nehammera, który w liście informował, że Gewessler nie może legalnie występować w imieniu Austrii.
Austriaccy konserwatyści zapowiedzieli podjęcie kroków prawnych przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości i złożyli skargę na niezgodne z prawem głosowanie po tym, jak minister środowiska należąca do Zielonych pomogła w przyjęciu skandalicznych rozwiązań.
„Nikt nie jest ponad prawem” – napisało biuro kanclerza, które ponadto zapowiedziało, że złożona zostanie odrębna skarga karna przeciwko minister w Austrii w sprawie nadużycia stanowiska.
Kontekst: austriacki rząd
W Austrii mamy do czynienia z nietypową sytuacją, w której rządową większość stanowią konserwatyści oraz Zieloni.
Komentarz Beaty Szydło
Sprawę w mediach społecznościowych skomentowała europoseł PiS Beata Szydło.
Szokujące okoliczności głosowania nad niszczącym europejskie rolnictwo planem „odnowy zasobów naturalnych”. Była możliwość zablokowania tego projektu w Radzie Unii Europejskiej, ale minister środowiska Austrii zagłosowała wbrew stanowisku swojego rządu. Oburzony kanclerz Austrii ogłosił, że jego kraj uznaje głosowanie za bezprawne. To bardzo ważny moment w historii Unii. Nie dość, że kluczowe kwestie są celowo wyprowadzane z Rady Europejskiej (gdzie jest weto) do Rady Unii Europejskiej (gdzie nie ma weta), to jeszcze dochodzi do sytuacji, że pojedynczy minister w imię swoich fiksacji podejmuje niezgodnie z prawem działania wpływające bezpośrednio na miliony mieszkańców
– napisała.
Szokujące okoliczności głosowania nad niszczącym europejskie rolnictwo planem „odnowy zasobów naturalnych”. Była możliwość zablokowania tego projektu w Radzie Unii Europejskiej, ale minister środowiska Austrii zagłosowała wbrew stanowisku swojego rządu. Oburzony kanclerz Austrii…
— Beata Szydło (@BeataSzydlo) June 17, 2024