Gdzie jest burza? IMGW wydał komunikat

Jedna z większych piątkowych burz trwa obecnie w województwie łódzkim i przesuwa się w kierunku wschodnim. Ta burza od godzin porannych przemieszcza się od województwa lubuskiego i może dotrzeć nawet do Mazowsza - poinformowała synoptyczka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ilona Śmigrodzka.
Burza / zdjęcie poglądowe  Gdzie jest burza? IMGW wydał komunikat
Burza / zdjęcie poglądowe / pixabay.com

Jak poinformowała synoptyczka, głoszone dzisiaj ostrzeżenia przed burzami obejmują: województwo łódzkie, prawie całe mazowieckie, częściowo podlaskie oraz południowy wschód od województwa śląskiego po lubelskie. We wszystkich burzach w piątek, klasyfikowanych jako burze pierwszego stopnia, prognozowane są opady deszczu do ok. 25 do maksymalnie 30 mm, a także porywy wiatru do 85 km/h.

Opady deszczu i burze

W piątek zachmurzenie będzie umiarkowane i czasami duże. Opady deszczu mogą występować praktycznie w całym kraju, a drobne burze również na Warmii i Mazurach oraz w Wielkopolsce. "Burze będą najsilniejsze w centrum i na południowym Wschodzie" - poinformowała synoptyczka.

Termometry wskażą dziś ok. 17 st. C nad samym morzem, około 23 st. C w centrum i do 25 st. C na południowym wschodzie. "Wiatr w piątek będzie słaby, umiarkowany, zachodni, północno-zachodni, a na południu czasami porywisty" - powiedziała Śmigrodzka.

W nocy z piątku na sobotę możliwe będą zanikające burze na południowym wschodzie kraju. W burzach opadamy deszczu wyniosą do 10 mm. Wiatr będzie porywisty.

"Po północy należy spodziewać się rozpogodzenia w centrum i na Pomorzu" - poinformowała synoptyczka. Temperatura wyniesie od 7 st. C na Pomorzu, ok. 10 st. C w centrum, do 14 st. C na południu. Wiatr w nocy będzie słaby, zmienny, tylko nad morzem czasami umiarkowany, południowo-zachodni. W górach wiatr będzie umiarkowany i okresami porywisty. "Na Pomorzu możliwe będą mgły z widzialnością do 100 m"

- powiedziała Śmigrodzka.

W sobotę rozkład pola barycznego na Europą nie ulegnie istotnej zmianie - na północy kontynentu dominować będzie obszar obniżonego ciśnienia z ośrodkiem głównym w rejonie Morza Norweskiego, niż obserwowany będzie także w basenie Morza Śródziemnego, zaś obszar podwyższonego ciśnienia w postaci klina wyżu przebiegać będzie od północnej Francji, przez kraje Beneluksu i Niemcy, po Polskę i kraje bałtyckie. Polska znajdzie się w obszarze podwyższonego ciśnienia, jedynie na krańcach południowych zaznaczać się będzie strefa obniżonego ciśnienia, w której ulokowany będzie pofalowany front atmosferyczny. Wieczorem nad Pomorze Zachodnie nasunie się zatoka niżu z chłodnym frontem atmosferycznym. Pozostaniemy w polarnej morskiej masie powietrza, nieco chłodniejszej na północy kraju. Ciśnienie będzie spadać.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1002 hPa. Przewiduje się spadek ciśnienia.

"W sobotę zachmurzenie umiarkowane, małe na południu, na północy z kolei okresami większe"

- powiedziała synoptyczka. Na Pomorzu można spodziewać się opadów deszczu, a w województwie zachodniopomorskim słabych burz. "Przelotny deszcz możliwy będzie na krańcach południowych kraju, zwłaszcza w okolicy Podhala"

- powiedziała Śmigrodzka.

Temperatura wyniesie od 20 st. C nad morzem, 23 st. C w centrum do 25-26 st. C w Małopolsce. Wiatr będzie słaby, z kierunków zmieniających się, od południowego po północno-zachodni.

W nocy z soboty na niedzielę w obszarze od województwa opolskiego, przez Mazowsze, po północ, woj. lubelskie oraz całe południe kraju ponownie możliwe będą burze. "Burze mogą być tej nocy silniejsze, z opadami deszczu ok. 20 mm i z wiatrem ok. 85 km/h" - powiedziała synoptyczka. Jak dodała, może spaść także grad.

Temperatura w nocy wyniesie od 8 st. C na Pomorzu, ok. 13-14 st. C w centrum, do nawet 17 st. C na południu. W Małopolsce wiatr się nasili i tej nocy będzie miarkowany i dość silny, w porywach nad morzem do 65 km/h. Na nizinach wiatr będzie porywisty, a w górach silniejszy. Na wschodzie wiatr będzie wiał z kierunków południowo-wschodnich, a na zachodzie z północno-zachodnich.

Co nas czeka w pogodzie w niedzielę?

"W niedzielę w centrum Polski i lokalnie na południu będzie dużo słońca" - powiedziała synoptyczka. Na północnych, wschodnich i południowych krańcach Polski możliwe więcej chmur i przelotny deszcz. Rano, do godziny 12 w województwach podkarpackim i lubelskim mogą pojawić się burze z opadami do ok. 15 mm i porywami wiatru do 70 m/h.

Temperatura wyniesie od 16 st. C nad morzem, do ok. 23-24 st. C na południu kraju. Wiatr będzie przeważnie słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Pół roku rządów i żadnych konkretów: czy doczekamy się w końcu wizji rozwoju Polski ?

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Mieszkańcy Michałowa uczcili poległego żołnierza. Kwiaty i znicze natychmiast zniknęły


 

POLECANE
Prezydent Andrzej Duda wręczył ordery Orła Białego pilne
Prezydent Andrzej Duda wręczył ordery Orła Białego

Podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego Janusza Kapustę - rysownika, malarza i scenografa oraz Jerzego Kropiwnickiego - działacza opozycji demokratycznej w PRL.

Jak przetrwać kryzys? Już jesienią do Polaków trafi „Poradnik bezpieczeństwa” Wiadomości
Jak przetrwać kryzys? Już jesienią do Polaków trafi „Poradnik bezpieczeństwa”

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że jego resort planuje jesienią rozesłać do wszystkich polskich domów specjalny „Poradnik bezpieczeństwa”. To drukowana broszura, która ma zawierać praktyczne wskazówki dotyczące zachowania w sytuacjach zagrożenia – zarówno militarnych, jak i cywilnych.

300 samochodów z przebitymi oponami na australijskiej autostradzie. Komunikacyjny chaos Wiadomości
300 samochodów z przebitymi oponami na australijskiej autostradzie. Komunikacyjny chaos

Około 750 kilogramów ostrych odłamków metalu rozsypała na jednej z najbardziej ruchliwych autostrad w Australii ciężarówka, która gubiła załadunek przez ponad 30 kilometrów.

Handel Wielkiej Brytanii z USA rośnie dziesięciokrotnie szybciej niż z UE tylko u nas
Handel Wielkiej Brytanii z USA rośnie dziesięciokrotnie szybciej niż z UE

Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego (EPRS) opublikowało w kwietniu 2025 interesującą analizę na temat relacji handlowych między Unią a Wielką Brytanią. Analiza ta jest o tyle cenna co wskazuje na ewentualne możliwości, modele i ścieżki współpracy między krajami, które wyszły z Unii Europejskiej a wspólnotą.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

W związku z obchodami święta Konstytucji 3 Maja i organizowanymi z tej okazji wydarzeniami plenerowymi mieszkańców stolicy czekają poważne utrudnienia.

FAKRO uruchomi fabrykę w USA. Władze Krakowa jej nie chciały gorące
FAKRO uruchomi fabrykę w USA. Władze Krakowa jej nie chciały

Nowosądecka firma FAKRO uruchamia produkcję schodów strychowych w USA, choć chciała uruchomić fabrykę na rynek amerykański w Nowym Sączu - projekt jednak nie uzyskał zgody władz miasta. Obecnie spółka bierze pod uwagę dalszy rozwój na amerykańskim rynku w związku ze zmieniającymi się przepisami i stawkami celnymi - powiedział PAP prezes FAKRO Ryszard Florek.

Pierwsza na kontynencie: Konstytucja 3 Maja. Polska liderem Europy Wiadomości
Pierwsza na kontynencie: Konstytucja 3 Maja. Polska liderem Europy

234 lat temu - 3 maja 1791 r. - Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Ustawa określała podstawy ustroju I Rzeczypospolitej.

Wraca sprawa długu terytorialnego. Będzie korekta granicy z Czechami? polityka
Wraca sprawa długu terytorialnego. Będzie korekta granicy z Czechami?

W 1958 roku PRL zawarła umowę z Czechosłowacją o ostatecznym wytyczeniu granicy. Wtedy Polska przekazała swoim sąsiadom 1205 hektarów, a otrzymała znacznie mniej. Jak informuje "Fakt", polski MSZ chce wreszcie sprawę uregulować. Jak dowiedział się portal - negocjacje mają ruszyć w tym roku.

Spektakularny sukces katowickich chirurgów. Zrekonstruowali twarz nastolatka po wypadku Wiadomości
Spektakularny sukces katowickich chirurgów. Zrekonstruowali twarz nastolatka po wypadku

Zespół chirurgów z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach podczas skomplikowanej operacji zrekonstruował niemal całą twarz nastolatka, który uległ ciężkiemu wypadkowi. Chłopiec spadł do rzeki z wysokości kilku metrów, doznając licznych obrażeń twarzoczaszki.

Mieszkańcy Koropca koło Puźnik o ekshumacjach ofiar Rzezi Wołyńskiej: Nie mamy czasu na historię pilne
Mieszkańcy Koropca koło Puźnik o ekshumacjach ofiar Rzezi Wołyńskiej: "Nie mamy czasu na historię"

Nie mamy czasu na zajmowanie się historią, gdyż jesteśmy zbyt zajęci wojną z Rosją – mówią mieszkańcy wsi w pobliżu Puźnik w obwodzie tarnopolskim na zachodzie Ukrainy, gdzie drugi tydzień trwają poszukiwania szczątków Polaków, pomordowanych w 1945 r. przez ukraińskich nacjonalistów.

REKLAMA

Gdzie jest burza? IMGW wydał komunikat

Jedna z większych piątkowych burz trwa obecnie w województwie łódzkim i przesuwa się w kierunku wschodnim. Ta burza od godzin porannych przemieszcza się od województwa lubuskiego i może dotrzeć nawet do Mazowsza - poinformowała synoptyczka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ilona Śmigrodzka.
Burza / zdjęcie poglądowe  Gdzie jest burza? IMGW wydał komunikat
Burza / zdjęcie poglądowe / pixabay.com

Jak poinformowała synoptyczka, głoszone dzisiaj ostrzeżenia przed burzami obejmują: województwo łódzkie, prawie całe mazowieckie, częściowo podlaskie oraz południowy wschód od województwa śląskiego po lubelskie. We wszystkich burzach w piątek, klasyfikowanych jako burze pierwszego stopnia, prognozowane są opady deszczu do ok. 25 do maksymalnie 30 mm, a także porywy wiatru do 85 km/h.

Opady deszczu i burze

W piątek zachmurzenie będzie umiarkowane i czasami duże. Opady deszczu mogą występować praktycznie w całym kraju, a drobne burze również na Warmii i Mazurach oraz w Wielkopolsce. "Burze będą najsilniejsze w centrum i na południowym Wschodzie" - poinformowała synoptyczka.

Termometry wskażą dziś ok. 17 st. C nad samym morzem, około 23 st. C w centrum i do 25 st. C na południowym wschodzie. "Wiatr w piątek będzie słaby, umiarkowany, zachodni, północno-zachodni, a na południu czasami porywisty" - powiedziała Śmigrodzka.

W nocy z piątku na sobotę możliwe będą zanikające burze na południowym wschodzie kraju. W burzach opadamy deszczu wyniosą do 10 mm. Wiatr będzie porywisty.

"Po północy należy spodziewać się rozpogodzenia w centrum i na Pomorzu" - poinformowała synoptyczka. Temperatura wyniesie od 7 st. C na Pomorzu, ok. 10 st. C w centrum, do 14 st. C na południu. Wiatr w nocy będzie słaby, zmienny, tylko nad morzem czasami umiarkowany, południowo-zachodni. W górach wiatr będzie umiarkowany i okresami porywisty. "Na Pomorzu możliwe będą mgły z widzialnością do 100 m"

- powiedziała Śmigrodzka.

W sobotę rozkład pola barycznego na Europą nie ulegnie istotnej zmianie - na północy kontynentu dominować będzie obszar obniżonego ciśnienia z ośrodkiem głównym w rejonie Morza Norweskiego, niż obserwowany będzie także w basenie Morza Śródziemnego, zaś obszar podwyższonego ciśnienia w postaci klina wyżu przebiegać będzie od północnej Francji, przez kraje Beneluksu i Niemcy, po Polskę i kraje bałtyckie. Polska znajdzie się w obszarze podwyższonego ciśnienia, jedynie na krańcach południowych zaznaczać się będzie strefa obniżonego ciśnienia, w której ulokowany będzie pofalowany front atmosferyczny. Wieczorem nad Pomorze Zachodnie nasunie się zatoka niżu z chłodnym frontem atmosferycznym. Pozostaniemy w polarnej morskiej masie powietrza, nieco chłodniejszej na północy kraju. Ciśnienie będzie spadać.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1002 hPa. Przewiduje się spadek ciśnienia.

"W sobotę zachmurzenie umiarkowane, małe na południu, na północy z kolei okresami większe"

- powiedziała synoptyczka. Na Pomorzu można spodziewać się opadów deszczu, a w województwie zachodniopomorskim słabych burz. "Przelotny deszcz możliwy będzie na krańcach południowych kraju, zwłaszcza w okolicy Podhala"

- powiedziała Śmigrodzka.

Temperatura wyniesie od 20 st. C nad morzem, 23 st. C w centrum do 25-26 st. C w Małopolsce. Wiatr będzie słaby, z kierunków zmieniających się, od południowego po północno-zachodni.

W nocy z soboty na niedzielę w obszarze od województwa opolskiego, przez Mazowsze, po północ, woj. lubelskie oraz całe południe kraju ponownie możliwe będą burze. "Burze mogą być tej nocy silniejsze, z opadami deszczu ok. 20 mm i z wiatrem ok. 85 km/h" - powiedziała synoptyczka. Jak dodała, może spaść także grad.

Temperatura w nocy wyniesie od 8 st. C na Pomorzu, ok. 13-14 st. C w centrum, do nawet 17 st. C na południu. W Małopolsce wiatr się nasili i tej nocy będzie miarkowany i dość silny, w porywach nad morzem do 65 km/h. Na nizinach wiatr będzie porywisty, a w górach silniejszy. Na wschodzie wiatr będzie wiał z kierunków południowo-wschodnich, a na zachodzie z północno-zachodnich.

Co nas czeka w pogodzie w niedzielę?

"W niedzielę w centrum Polski i lokalnie na południu będzie dużo słońca" - powiedziała synoptyczka. Na północnych, wschodnich i południowych krańcach Polski możliwe więcej chmur i przelotny deszcz. Rano, do godziny 12 w województwach podkarpackim i lubelskim mogą pojawić się burze z opadami do ok. 15 mm i porywami wiatru do 70 m/h.

Temperatura wyniesie od 16 st. C nad morzem, do ok. 23-24 st. C na południu kraju. Wiatr będzie przeważnie słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Pół roku rządów i żadnych konkretów: czy doczekamy się w końcu wizji rozwoju Polski ?

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Mieszkańcy Michałowa uczcili poległego żołnierza. Kwiaty i znicze natychmiast zniknęły



 

Polecane
Emerytury
Stażowe