Polski hodowca malin odnalazł w grządkach bezcenny artefakt

Archeolodzy, którzy przybyli na miejsce dokonali analizy. Z ich ustaleń wynika, że najprawdopodobniej narzędzie to zostało wykonane przez schyłkowo-neolityczną ludność kultury amfor kulistych i może być datowane na pierwszą połowę 3 tysiąclecia przed naszą erą. - "Odnaleziona część siekiery ma ok. 6,5 cm długości, jednak całe narzędzie posiadało ok. 19-20 cm, a więc było ono sporych rozmiarów" - przekazano.
Chcą nas wywłaszczyć? - ujawniamy, co tak naprawdę kryje się za Europejskim Zielonym Ładem
Co odnaleziono?
Wojewódzki konserwator zabytków Dariusz Kopciowski wyjaśnił, że znaleziska siekier kultury amfor kulistych na terenie województwa lubelskiego są niezwykle rzadkie i zwykle pochodzą z obiektów grobowych. Czasem jednak są typowymi znaleziskami luźnymi, nie powiązanymi z żadnymi obiektami.
Czytaj także: CPK zatrzymane, lotnisko w Berlinie mocno w górę
Niezwykłe znalezisko
- "Dotychczas odkrywane były przeważnie we wschodniej części naszego województwa oraz na terenie Wołynia i Podola w Ukrainie. Pojawienie się tego typu zabytków w okolicach Biłgoraja jest pewną sensacją, pozwalającą sądzić, że ludność tej kultury penetrowała znacznie większe obszary niż sądziliśmy dotychczas"
- napisano na portalu Lublin112. Badacze uważają, że może to być dowód na to, że tereny te wbrew dotychczasowym opiniom wcale nie były pustkowiem.