Pozyskiwanie kobaltu do aut elektrycznych przez niemiecki koncern spowodowało wzrost szkodliwych substancji o tysiące procent
Mimo to producent samochodów zamierza nadal pozyskiwać surowce do swoich samochodów elektrycznych z tej kopalni
– informuje niemiecki dziennik „Tagesschau”.
Czytaj także: Sensacja w Rosji. Szojgu na wylocie, Putin nominował nowego ministra obrony
BMW pod presją mediów
Monachijski producent samochodów BMW przyznaje, że w pobliżu kopalni kobaltu Bou Azzer w Maroku występują problemy środowiskowe. Jest to wynik audytu środowiskowego zleconego przez BMW. Audyt ujawnił „wysokie stężenie arsenu w niektórych odpadach i systemach zbierania wody na terenie samej kopalni i w jej bezpośrednim sąsiedztwie”
– donosi niemiecki dziennik. W publikacji czytamy, że powodem inspekcji dokonanej przez BMW były doniesienia niemieckich mediów – NDR, WDR i „Süddeutsche Zeitung” – które informowały m.in o znacznie podwyższonym poziomie arsenu w rzece poniżej kopalni.
Czytaj również: Zmiany w rządzie. Prezydent powołał nowych ministrów
Szokujące wyniki raportu
„Tagesschau” informuje, że według raportu próbki pobrane przez w rzece wykazały stężenie arsenu przekraczające 18 000 mikrogramów na litr. Wartość graniczna Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dla arsenu w wodzie pitnej wynosi zaledwie… dziesięć mikrogramów na litr! Naukowcy mówią o „natychmiastowej potrzebie działania”. Ponadto audyty ujawniły naruszenia praw pracowniczych. NDR, WDR i „SZ” donosiły, że obecni i byli pracownicy kopalni alarmują o naruszeniach standardów pracy i standardów socjalnych przez pracodawców.
Kopalnia funkcjonuje od 2020 r. Wówczas BMW podpisało kontrakt o wartości 100 mln euro z marokańskim operatorem kopalni Managem, co zapewnia niemieckiemu koncernowi dostawy kobaltu, który niezbędny jest przy budowie akumulatorów do samochodów elektrycznych.
Czytaj również: Rolnicy w Sejmie rozpoczynają strajk głodowy
BMW zabiera głos
Operator kopalni wdrożył środki budowlane, aby zapobiec przedostawaniu się wody i pyłu z kopalni do środowiska. Między innymi zbudowano nowe zbiorniki wodne i wykopano rowy odwadniające. Koryto rzeki zostało również oczyszczone z osadów
– głosi oświadczenie BMW.
Ryzyko dla mieszkańców
Jak wskazuje „Tagesschau”, dziesiątki osób nadal mieszkają w bezpośrednim sąsiedztwie kopalni.
Próbki moczu jednego z mieszkańców wykazały podwyższony poziom arsenu. (…) Nie jest również jasne, czy mieszkańcy otrzymają pomoc finansową na przeniesienie się do innego regionu
– czytamy. Zdaniem Miriam Saage-Maaß z Europejskiego Centrum Praw Konstytucyjnych i Praw Człowieka (ECCHR), działania podejmowane przez BMW nie idą wystarczająco daleko. Ona, a także inni eksperci, wskazują na wysokie ryzyko dla zdrowia, jakie stwarza arsen.
Odpowiedź BMW jest dla mnie zdecydowanie zbyt lekkomyślna. Sama zawartość arsenu w wodzie pitnej, zmierzona przez niezależnych naukowców, nie jest błahym wykroczeniem i z doświadczenia wskazuje na długotrwałe i strukturalne braki w wymogach ochrony środowiska i zdrowia operatorów kopalni
– komentuje Saage-Maaß.
Koncern BMW odpowiada, że „opracowywany jest pakiet środków mających na celu stałą poprawę w obszarze gospodarki wodnej” i informuje, że „konkretne wdrożenie będzie monitorowane przez BMW Group”.
Mimo nacisków ze strony mediów i naukowców BMW odmawia jednak opublikowania audytów, ponieważ zapewniłyby one „głęboki wgląd w wewnętrzne procesy biznesowe”.