Polska ściga Niemcy w zakresie przyciągania studentów z obcych krajów
Dotychczas najwięcej obcokrajowców studiujących w Niemczech liczono w 2022 roku. Ich liczebność wynosiła wtedy 370 000. To był rekord.
W tym samym czasie rekord obcokrajowców na swoich uczelniach zaliczyła także Polska. Ze studiów w Polsce skorzystało po raz pierwszy aż 102 000 studentów z innych krajów jak Polska. W przeliczeniu procentowym odsetek obcokrajowców w gronie studentów wzrósł do poziomu 8,4%.
W roku akademickim 2023/2024 Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD) szacuje, że ich liczba osiągnie nowy rekordowy poziom od 380 000 do 390 000, co stawia Niemcy na trzecim miejscu na świecie.
Czytaj również: Zmiany w PiS. Jarosław Kaczyński podjął decyzję
Gwałtownie rośnie liczba upadłości w Niemczech
Skąd pochodzą studenci?
W Niemczech po raz pierwszy Indie są najważniejszym krajem pochodzenia dla studentów zagranicznych z około 42 600 studentami, wyprzedzając Chiny. Liczba ukraińskich studentów na niemieckich uniwersytetach znacznie wzrosła w Niemczech i obecnie wynosi 9100 osób. W zestawieniu pierwszych 10 krajów pochodzenia studentów obcokrajowców nie ma ani Polski, ani Francji. Natomiast Austria jest na czwartym miejscu, zaraz za Austrią na piątym miejscu jest Turcja.
Na polskich uczelniach przeważają Ukraińcy. W 2022 roku stanowili prawie połowę, bo 47% studiujących obcokrajowców. Studenci pochodzący z Białorusi to druga najliczniejsza grupa. Na trzecim miejscu są studenci w Turcji, co jest sporym zaskoczeniem. W ramach raportu „Studenci zagraniczni w Polsce 2023” wydanego przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” rośnie zainteresowanie Hindusów studiami w Polsce. W 2023 roku w Polsce studiowało 2744 osób z Indii. Z roku na rok jest także więcej chętnych z krajów Azji Centralnej, takich jak Kazachstan, Azerbejdżan i Uzbekistan.
O ile w Niemczech przeważają głównie studenci z Azji, tak w Polsce w 2023 roku ponad ⅔ studiujących cudzoziemców było Europejczykami.
Atrakcyjna oferta
Zdaniem gazety „Handelsblatt” ważnym elementem przyciągającym studentów z innych regionów świata jest specjalna oferta dedykowana do tej właśnie grupy. Język angielski jako język wykładowy to nie jedyny walor, bo chodzi tu także o strukturę i jakość edukacji. I właśnie w tym wymiarze w perspektywie młodych ludzi z całego świata szczególnie Polska poszła bardzo do przodu. To jest interesująca wiadomość, także dla polskich uczelni, które faktycznie w ostatnich latach poszerzają swoje oferty. W Polsce najczęściej wybierane przez obcokrajowców kierunki to zarządzanie, informatyka i kierunek lekarski. Wcześniej szczególnie popularna była medycyna. Lecz w ostatnich latach pozycje najpopularniejszego kierunku dla obcokrajowców przejął kierunek zarządzanie. Tu liczba studentów wzrosła o ponad 5 tysięcy. Natomiast o ponad 3 tysiące osób innego kraju jak Polska wybrało częściej informatykę na polskiej uczelni.
[Aleksandra Fedorska – dziennikarka pisząca dla polskich i niemieckich mediów, ekspert ds. gospodarki i Niemiec]