Co Olaf Scholz właśnie obiecuje Bałtom?

Olaf Scholz zaznaczył, że Bundeswehra jest w pełni nastawiona na obronę Europy Północno-Wschodniej i Środkowej. – Prawie 35 000 niemieckich żołnierzy jest gotowych do udzielenia szybkiej pomocy naszym sojusznikom w sytuacjach kryzysowych – powiedział kanclerz Niemiec.
Będzie akcyza na nowe produkty. Ceny poszybują w górę
Niemiecka brygada na Litwie
W swoich przemówieniach Scholz poświęcił najwięcej czasu tematom dotyczącym bezpieczeństwa w kontekście wojny na Ukrainie. Jego zdaniem sytuacja jest pod tym kątem napięta. Dlatego też, jak zaznaczył, Niemcy i inni sojusznicy zdecydowali dwa lata temu o rozmieszczeniu dodatkowych jednostek w krajach bałtyckich, aby znacząco wzmocnić wschodnią flankę NATO.
Niemcy odpowiadają za tzw. air policing, czyli ochronę przestrzeni powietrznej w Estonii, a w tym roku także na Łotwie.
Bundeswehra ma stacjonować swoją stałą brygadę na Litwie od końca 2027 roku. Scholz obiecał to Litwinom już w czerwcu 2022, ale obecnie zaledwie 21 żołnierzy Bundeswehry zajmuje się przygotowaniem tej brygady na miejscu. Dotychczas strona niemiecka uważała, że trudno jest jej znaleźć chętnych niemieckich żołnierzy na misje na Litwie, lecz Olaf Scholz na konferencji prasowej temu zaprzeczył. Powiedział, że Bundeswehra ma wystarczającą ilość chętnych, ale teraz największym wyzwaniem jest budowa infrastruktury. Na tę wypowiedź Scholza odpowiedziała pilnie premier Litwy Ingrida Šimonytė: – Nie zaczynamy od zera. Nie ma tu całkowitego braku infrastruktury, która byłaby odpowiednia dla niemieckiej brygady. Wiele projektów i działań rozpoczęło się wcześniej i przebiega dobrze.
Wysokie kwoty to nie wszystko
Drugi etap podróży po krajach bałtyckich kanclerza federalnego Olafa Scholza to Łotwa. W stolicy kraju, Rydze, najpierw rozmawiał z łotewską premier Eviką Siliņą. Następnie Scholz i Siliņa spotkali się z litewską premier Ingridą Šimonytė i estońską premier Kają Kallas w tak zwanym formacie B-3 trzech państw bałtyckich. Na konferencji prasowej spytano kanclerza o niemieckie wsparcie dla Ukrainy. W ocenie Scholza Niemcy są największym wsparciem dla Ukrainy w Europie.
Dostarczyliśmy już lub obiecaliśmy dostarczyć broń o wartości 28 miliardów euro. To zdecydowanie największa kwota. Dotyczy to również bieżącego roku, w którym niemieckie dostawy broni i środki finansowe, które zabezpieczyliśmy w budżecie federalnym, wynoszą ponad siedem miliardów euro tylko na ten rok
– powiedział Olaf Scholz.
Niemcy mogą mieć jednak bardzo poważny problem z finansowaniem swoich obietnic, jak zaznaczyła gazeta „Handelsblatt”. Fundusz Zeitenwende, który ma na celu między innymi modernizację Bundeswehry i zasilany jest kwotą 100 miliardów euro, do 2027 roku zostanie całkowicie wyczerpany. Obecnie w niemieckim rządzie nie ma zgody co do budżetu na 2025 rok.