Wojciech Skurkiewicz dla Tysol.pl: Polska jest nie tylko biorcą, ale także dawcą bezpieczeństwa

– Bez wątpienia Sojusz Północnoatlantycki musi być jak jedna pięść – zjednoczony, musi być sojuszem, który daje poczucie bezpieczeństwa nie tylko w Europie, gdzie my mieszkamy, ale także w innych regionach świata. To jest sojusz absolutnie doświadczony, który pokazuje, że bez prężenia tych militarnych muskuł może naprawdę wiele osiągnąć, jeżeli chodzi o zwiększanie bezpieczeństwa europejskiego i światowego – powiedział senator PiS, były wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz w wywiadzie dla Tysol.pl.
Wojciech Skurkiewicz  Wojciech Skurkiewicz dla Tysol.pl: Polska jest nie tylko biorcą, ale także dawcą bezpieczeństwa
Wojciech Skurkiewicz / PAP/Albert Zawada

– Dzisiaj przypada 25. rocznica wstąpienia Polski do NATO. Z perspektywy czasu jak to zmieniło polską architekturę bezpieczeństwa?

– To była przełomowa decyzja, która w sposób wielowymiarowy wpłynęła na poprawę bezpieczeństwa Rzeczpospolitej. Działania, które już rozpoczął pan premier Jan Olszewski, bo to przecież on w swoim exposé wskazywał konieczność rozpoczęcia starań związanych z dołączeniem polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego, i ten rok 1999, kiedy Polska flaga została wciągnięta na marsz, pokazują jednoznacznie, że te aspiracje zostały spełnione.

– Co się zmieniło?

– Polska armia i środowiska wojskowe diametralnie się zmieniły. Chociażby sprawa dotycząca interoperacyjności polskich żołnierzy, współpracy z żołnierzami sojuszniczych armii, Stanów Zjednoczonych w głównej mierze, bo to jest nasz główny partner w ramach NATO, modernizacja techniczna – tych elementów jest naprawdę bardzo wiele i trudno w zasadzie doszukiwać się jakichś negatywów, bo to wszystko dało nam poczucie bezpieczeństwa, poczucie stabilizacji w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, a także przebogate doświadczenie dla polskich dowódców i żołnierzy wynikające z tych relacji w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

– Jakie są obecnie główne wyzwania stojące przed NATO?

– Bez wątpienia Sojusz Północnoatlantycki musi być jak jedna pięść – zjednoczony, musi być sojuszem, który daje poczucie bezpieczeństwa nie tylko w Europie, gdzie my mieszkamy, ale także w innych regionach świata. To jest sojusz absolutnie doświadczony, który pokazuje, że bez prężenia tych militarnych muskuł może naprawdę wiele osiągnąć, jeżeli chodzi o zwiększanie bezpieczeństwa europejskiego i światowego. Oczywiście Sojusz przez te wszystkie lata realizował wiele misji, również wojskowych i wojennych, chociażby Irak i Afganistan, ale także misji stabilizujących, więc to spektrum działania jest bardzo bogate.

– Jaka w tym rola Polski?

– Polska na przestrzeni tych 25 lat pokazała się jako sprawdzony sojusznik. Sojusznik, który wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Sojusznik, który nie tylko daje olbrzymi potencjał i wkład do NATO, ale również pokazuje, że można wspierać przyjaciół, sąsiadów i sojuszników. Polska dzisiaj jest nie tylko biorcą bezpieczeństwa wynikającego z artykułu 5, ale również jest i dawcą tego bezpieczeństwa. Zaangażowanie polskich żołnierzy w szereg misji, policing związany z ochroną nieba państw bałtyckich, a także związany również z ochroną nieba Słowacji, która przekazała swoje Migi-29 na Ukrainę. Szereg również kontyngentów, które są realizowane w ramach prób bojowych, czy to na Łotwie, czy to w Rumunii, więc tych elementów jest też naprawdę bardzo wiele. Wreszcie zostało to też docenione tym, że po raz pierwszy Polak został wybrany zastępcą dowódcy 5. korpusu armii Stanów Zjednoczonych. To jest niebywałe osiągnięcie.

Kontekst – kim jest Wojciech Skurkiewicz? 

Wojciech Skurkiewicz ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2006 roku należy dla Prawa i Sprawiedliwości, jest szefem radomskich struktur tej formacji, wiceprezes zarządu okręgowego oraz członek rady politycznej. Jest także członkiem NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska. Obecnie jest senatorem, wcześniej był posłem. W 2018 roku został powołany na wiceministra w Ministerstwie Obrony Narodowej, gdzie był odpowiedzialny m.in. za kontakty z parlamentem, współpracę z organizacjami proobronnymi i pozarządowymi oraz współpracę z wojskowymi placówkami muzealnymi i kulturalnymi.

Czytaj także: 

Janusz Kowalski dla Tysol.pl: Tusk przekroczył czerwoną linię, więc liczy na immunitet w Brukseli

Mocny apel prezydenta Dudy do państw NATO w „Washington Post”


 

POLECANE
Setki strażaków walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spłonęło już ponad 60 hektarów [WIDEO] z ostatniej chwili
Setki strażaków walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spłonęło już ponad 60 hektarów [WIDEO]

Ponad dwadzieścia zastępów straży pożarnej bierze udział w gaszeniu pożaru suchych trzcinowisk w Biebrzańskim Parku Narodowym. Ogień wybuchł na styku powiatów augustowskiego i monieckiego, w okolicach wsi Kopytkowo. W akcji biorą też udział śmigłowce i samolot gaśniczy.

TVN: Zużyte niemieckie panele fotowoltaiczne, zamiast do recyclingu, trafiają do Polski z ostatniej chwili
TVN: Zużyte niemieckie panele fotowoltaiczne, zamiast do recyclingu, trafiają do Polski

Tysiące ton starych paneli fotowoltaicznych wjeżdża do Polski z Niemiec. Nadają się do utylizacji, ale Polacy je biorą za darmo. Są sprzedawane na rynku wtórnym jako tanie zamienniki, ale szybko trafiają na śmietnik – donoszą dziennikarze „Superwizjera” TVN24.

Wielkanocne zawieszenie broni na Ukrainie. Jest nowy komunikat Kremla z ostatniej chwili
Wielkanocne zawieszenie broni na Ukrainie. Jest nowy komunikat Kremla

Prezydent Rosji Władimir Putin nie wydał rozkazu przedłużenia wielkanocnego zawieszenia broni w Ukrainie – podał w niedzielę Reuters, powołując się na oświadczenie rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa. Rozejm ma obowiązywać do północy (godz. 23 w Polsce) z niedzieli na poniedziałek.

Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb

W minionym tygodniu odkryto próbę przemytu dwóch osób w południowej Brandenburgii. Kierowca pojazdu wylegitymował się polskim dokumentem pobytowym – informuje w komunikacie niemiecka policja.

Dantejskie sceny w Jerozolimie. Chrześcijanie przedarli się pod Grób Chrystusa Wiadomości
Dantejskie sceny w Jerozolimie. Chrześcijanie przedarli się pod Grób Chrystusa

Wg doniesień zagranicznych mediów, izraelska policja w Wielką Sobotę blokowała wiernym dostęp do Bazyli Grobu Pańskiego. Z nagrań udostępnionych w mediach społecznościowych wynika jednak, że ostatecznie chrześcijanie licznie przedostali się pod grób Jezusa Chrystusa.

Załamanie pogody w Poniedziałek Wielkanocny? Oto najnowsza prognoza Wiadomości
Załamanie pogody w Poniedziałek Wielkanocny? Oto najnowsza prognoza

W niedzielę i poniedziałek temperatura wyniesie do 24 st. C. W Śmigus-dyngus na północy kraju wystąpią opady deszczu, a na zachodzie burze. W czasie burz porywy wiatru wyniosą do 60 km/h - powiedział PAP synoptyk IMGW Michał Kowalczuk.

Nieoficjalnie: Wściekłość w sztabie Trzaskowskiego. Na celowniku Hołownia polityka
Nieoficjalnie: Wściekłość w sztabie Trzaskowskiego. Na celowniku Hołownia

Jak donosi w niedzielę Onet.pl, w sztabie Rafała Trzaskowskiego panuje wściekłość na Szymona Hołownię. Marszałek Sejmu zjawiając się na debacie w Telewizji Republika rzucił piach w tryby kampanii kandydata KO i odmienił dynamikę kampanii. 

Rosyjskie prowokacje nad Morzem Bałtyckim. Jest reakcja Wielkiej Brytanii z ostatniej chwili
Rosyjskie prowokacje nad Morzem Bałtyckim. Jest reakcja Wielkiej Brytanii

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii poinformowało w niedzielę, że dwa brytyjskie myśliwce przechwyciły rosyjskie samoloty nad Morzem Bałtyckim w pobliżu przestrzeni powietrznej sojuszu NATO. Do dwóch odrębnych zdarzeń doszło we wtorek i czwartek.

Jest komunikat ws. kontuzji Roberta Lewandowskiego. Złe wieści z Barcelony z ostatniej chwili
Jest komunikat ws. kontuzji Roberta Lewandowskiego. Złe wieści z Barcelony

Barcelona w niedzielnym komunikacie przekazała, że Robert Lewandowski doznał kontuzji mięśnia uda. Klub nie podał, jak długo polski piłkarz nie będzie zdolny do gry, ale hiszpańskie media szacują, że leczenie potrwa około trzech tygodni. Oznacza to, że Lewandowski przegapi finał Pucharu Króla z Realem Madryt i przynajmniej jeden z półfinałowych meczów Ligi Mistrzów z Interem Mediolan.

Karol Nawrocki: Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią Wiadomości
Karol Nawrocki: Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią

- Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią - powiedział obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, składając wraz z małżonką życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych.

REKLAMA

Wojciech Skurkiewicz dla Tysol.pl: Polska jest nie tylko biorcą, ale także dawcą bezpieczeństwa

– Bez wątpienia Sojusz Północnoatlantycki musi być jak jedna pięść – zjednoczony, musi być sojuszem, który daje poczucie bezpieczeństwa nie tylko w Europie, gdzie my mieszkamy, ale także w innych regionach świata. To jest sojusz absolutnie doświadczony, który pokazuje, że bez prężenia tych militarnych muskuł może naprawdę wiele osiągnąć, jeżeli chodzi o zwiększanie bezpieczeństwa europejskiego i światowego – powiedział senator PiS, były wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz w wywiadzie dla Tysol.pl.
Wojciech Skurkiewicz  Wojciech Skurkiewicz dla Tysol.pl: Polska jest nie tylko biorcą, ale także dawcą bezpieczeństwa
Wojciech Skurkiewicz / PAP/Albert Zawada

– Dzisiaj przypada 25. rocznica wstąpienia Polski do NATO. Z perspektywy czasu jak to zmieniło polską architekturę bezpieczeństwa?

– To była przełomowa decyzja, która w sposób wielowymiarowy wpłynęła na poprawę bezpieczeństwa Rzeczpospolitej. Działania, które już rozpoczął pan premier Jan Olszewski, bo to przecież on w swoim exposé wskazywał konieczność rozpoczęcia starań związanych z dołączeniem polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego, i ten rok 1999, kiedy Polska flaga została wciągnięta na marsz, pokazują jednoznacznie, że te aspiracje zostały spełnione.

– Co się zmieniło?

– Polska armia i środowiska wojskowe diametralnie się zmieniły. Chociażby sprawa dotycząca interoperacyjności polskich żołnierzy, współpracy z żołnierzami sojuszniczych armii, Stanów Zjednoczonych w głównej mierze, bo to jest nasz główny partner w ramach NATO, modernizacja techniczna – tych elementów jest naprawdę bardzo wiele i trudno w zasadzie doszukiwać się jakichś negatywów, bo to wszystko dało nam poczucie bezpieczeństwa, poczucie stabilizacji w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, a także przebogate doświadczenie dla polskich dowódców i żołnierzy wynikające z tych relacji w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

– Jakie są obecnie główne wyzwania stojące przed NATO?

– Bez wątpienia Sojusz Północnoatlantycki musi być jak jedna pięść – zjednoczony, musi być sojuszem, który daje poczucie bezpieczeństwa nie tylko w Europie, gdzie my mieszkamy, ale także w innych regionach świata. To jest sojusz absolutnie doświadczony, który pokazuje, że bez prężenia tych militarnych muskuł może naprawdę wiele osiągnąć, jeżeli chodzi o zwiększanie bezpieczeństwa europejskiego i światowego. Oczywiście Sojusz przez te wszystkie lata realizował wiele misji, również wojskowych i wojennych, chociażby Irak i Afganistan, ale także misji stabilizujących, więc to spektrum działania jest bardzo bogate.

– Jaka w tym rola Polski?

– Polska na przestrzeni tych 25 lat pokazała się jako sprawdzony sojusznik. Sojusznik, który wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Sojusznik, który nie tylko daje olbrzymi potencjał i wkład do NATO, ale również pokazuje, że można wspierać przyjaciół, sąsiadów i sojuszników. Polska dzisiaj jest nie tylko biorcą bezpieczeństwa wynikającego z artykułu 5, ale również jest i dawcą tego bezpieczeństwa. Zaangażowanie polskich żołnierzy w szereg misji, policing związany z ochroną nieba państw bałtyckich, a także związany również z ochroną nieba Słowacji, która przekazała swoje Migi-29 na Ukrainę. Szereg również kontyngentów, które są realizowane w ramach prób bojowych, czy to na Łotwie, czy to w Rumunii, więc tych elementów jest też naprawdę bardzo wiele. Wreszcie zostało to też docenione tym, że po raz pierwszy Polak został wybrany zastępcą dowódcy 5. korpusu armii Stanów Zjednoczonych. To jest niebywałe osiągnięcie.

Kontekst – kim jest Wojciech Skurkiewicz? 

Wojciech Skurkiewicz ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2006 roku należy dla Prawa i Sprawiedliwości, jest szefem radomskich struktur tej formacji, wiceprezes zarządu okręgowego oraz członek rady politycznej. Jest także członkiem NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska. Obecnie jest senatorem, wcześniej był posłem. W 2018 roku został powołany na wiceministra w Ministerstwie Obrony Narodowej, gdzie był odpowiedzialny m.in. za kontakty z parlamentem, współpracę z organizacjami proobronnymi i pozarządowymi oraz współpracę z wojskowymi placówkami muzealnymi i kulturalnymi.

Czytaj także: 

Janusz Kowalski dla Tysol.pl: Tusk przekroczył czerwoną linię, więc liczy na immunitet w Brukseli

Mocny apel prezydenta Dudy do państw NATO w „Washington Post”



 

Polecane
Emerytury
Stażowe