Prof. Zbigniew Krysiak: Będziemy pozbawiani własności

Instytut Myśli Schumana wzywa do budowania ruchu oporu
Jakub Pacan: Panie profesorze, co nas może czekać, kiedy kolejne rozporządzenia zielonego ładu będą wprowadzane w Polsce?
Zbigniew Krysiak: Byłem na proteście. Ja się z nim nie tylko solidaryzuję, ale wręcz Instytut Myśli Schumana wzywa do budowania solidarnego ruchu oporu przeciwko superpaństwu. Bardzo dziękujemy NSZZ Solidarność, rolnikom, leśnikom, myśliwym i apelujemy o utworzenie wielomilionowego ruchu zajmującego się nie tylko protestami, ale też budowaniem struktur. Dlatego, że na tym się nie skończy, oni chcą wdrożyć superpaństwo, które po prostu zniszczy polski układ konstytucyjny i nasze instytucje. Będziemy pozbawiani własności - gospodarstw rolnych, lasów... To wszystko jest zawarte w ideologii Spinellego. A na manifestacji spotkałem masę wspaniałych ludzi, którzy czują się patriotami.
Czytaj również: Policja użyła siły i gazu wobec protestujących rolników [WIDEO]
Największe od lat poparcie społeczne dla protestujących
Jakub Pacan: Chyba pierwszy raz od lat tak się zdarzyło, panie profesorze, że jest widoczne tak duże poparcie społeczne dla rolników. Wiele innych grup zawodowych przyłączyło się do protestu. Przyjechali górnicy, przyjechali przedstawiciele przemysłu ciężkiego. Wszyscy razem protestują przeciwko Zielonemu Ładowi.
Zbigniew Krysiak: Ja tam na proteście rzeczywiście zauważyłem grupy zawodowe, o których pan powiedział. Rozmawiałem dziś z wieloma osobami, które znam z różnych organizacji. Zachęcamy do przyłączenia się różne stowarzyszenia konsumentów, pracowników, pracodawców i przedsiębiorców. Dlatego że, de facto, te działania destrukcyjne odczują wszyscy. One dotkną również przedsiębiorców.
Działania wbrew konstytucji
Jakub Pacan: Czy zdaniem pana profesora świadomość społeczna w sprawie tego problemu rośnie, a wraz z nią patriotyzm gospodarczy?
Zbigniew Krysiak: Ona bardzo rośnie. Już widzimy tą perspektywę co będzie, gdy nie będziemy mogli decydować o tym, co się wokół nas dzieje. Dzisiaj żądanie ugorów i zalewanie łąk jest po prostu pozbawianiem własności. To jest nie tylko wbrew konstytucji, ale wbrew podstawowym prawom ekonomicznym własności w gospodarce kapitalistycznej. I dlatego cieszę się, że Solidarność i media solidarnościowe o tym mówią, bo uważam, że nie tylko w Polsce, ale i w Europie rodzi się ruch, który domaga się solidaryzmu społeczno-gospodarczego.
Jakub Pacan: Dziękuję za wywiad panie profesorze.
Przeczytaj także: Premier nie przyjął delegacji protestujących rolników. „Hańba!”