Ekspert: Chaos prawny, który planuje wprowadzić Bodnar, powoduje, że formalnie przestanie być ministrem sprawiedliwości

W projekcie jest wiele niekonstytucyjnych pomysłów, ale to, co razi najbardziej, to art. 7 projektowanej ustawy wprowadzającej nową ustawę o TK. Okazuje się bowiem, że wszelkie orzeczenia, w których zasiadała – jak wskazują projektodawcy – osoba „nieuprawniona”, tj. sędzia Mariusz Muszyński, Justyn Piskorski czy Jarosław Wyrembak, są „nieważne i nie wywołują skutków prawnych”.
Jak to? Ano tak, że tak ma postanowić władza ustawodawcza, pomimo oczywistej sprzeczności z art. 190 ust. 1 Konstytucji RP i oczywistej ingerencji w kompetencje władzy sądowniczej.
Czytaj również: Marta Lempart uderza w Donalda Tuska: „Będzie za to odpowiedzialny”
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Szokująca decyzja króla Karola III
Chaos Bodnara
Warto zatem powiedzieć społeczeństwu, jaki chaos to spowoduje w państwie i jakie konsekwencje ma to dla „szarego” obywatela…
I. Jesteś Polakiem mieszkającym poza granicami RP i masz sprawę w urzędzie? To po „przywróceniu praworządności” w TK, aby zachować termin na złożenie pisma, będziesz musiał jechać do Polski i wysłać przesyłkę w polskiej placówce pocztowej. Inaczej upłynie ci termin.
Wyrok w sprawie P 1/18 jest nieważny.
II. Miałeś dług z chwilówki, o którym zapomniałeś, bo przeprowadziłeś się z miejsca zamieszkania i proces odbył się pod Twoją nieobecność 6 lat temu? Przykro mi. Po „przywróceniu praworządności” w TK niestety nie masz prawa do zaskarżenia wpisu do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych.
Wyrok w sprawie P 9/18 jest nieważny.
III. Uzyskałeś w sądzie wyrok przeciwko nieuczciwemu pożyczkobiorcy i od 2 lat nie możesz się doprosić w sądzie o nadanie klauzuli wykonalności, aby skierować sprawę do komornika? Przykro mi, nie przysługuje Ci skarga na przewlekłość postępowania i nie możesz uzyskać rekompensaty finansowej z tego tytułu.
Wyrok w sprawie SK 14/18 jest nieważny.
IV. Odziedziczyłeś nieruchomość po dziadku, którą nagle urząd bez uprzedzenia wpisuje do ewidencji zabytków, co znacząco ogranicza możliwość przeprowadzenia w niej remontów i zmian budowlanych? Niestety, nie za bardzo możesz się temu przeciwstawić i kwestionować arbitralną decyzję organu administracyjnego. Takie prawo…
Wyrok w sprawie P 12/18 jest nieważny.
V. Przedsiębiorco! Pamiętasz słynną sprawę „drukarza z Łodzi”, na którego przedstawicielka ówczesnego RPO Adama Bodnara złożyła zawiadomienie na Policję, bowiem ten odmówił druku materiałów organizacji LGBT, a przez to miał popełnić wykroczenie z art. 138? Tak, dobrze myślisz. Teraz ty też będziesz mógł stanąć przed sądem z zarzutem popełnienia tego czynu zabronionego.
Wyrok w sprawie K 16/17 jest nieważny.
A to tylko część orzeczeń, które zostaną wyeliminowane. Tym samym do systemu prawnego wracają przepisy, które TK uznał za naruszające prawa i wolności obywateli.
Bodnar przestaje być ministrem sprawiedliwości
I prawdziwa perełka:
Adam Bodnar przestaje być ministrem sprawiedliwości i ponownie wraca na urząd RPO, bowiem…
Wyrok w sprawie K 20/20, w którym TK stwierdził niemożliwość „przedłużania” kadencji RPO „w nieskończoność”, jest nieważny.
A przecież sam Pan minister w 2021 r. poddał się temu orzeczeniu i pokornie zrobił miejsce dla prof. Marcina Wiącka.
[autor mec. Bartosz Lewandowski jest adwokatem i rektorem Collegium Intermarium]