Ważny polityk KO o budowie CPK: „Gigantomanii mówimy «nie»”

Europoseł PO Andrzej Halicki był gościem na antenie Radia RMF FM. Polityk odniósł się do wielu nurtujących kwestii, m.in. protestów rolników, wojny na Ukrainie czy budowy CPK (Centralny Port Komunikacyjny). Stwierdził, że inicjatywa ta jest bardzo kosztowna, a polski rząd „gigantomanii” powinien powiedzieć stanowcze „nie”.
Koncepcja CPK Ważny polityk KO o budowie CPK: „Gigantomanii mówimy «nie»”
Koncepcja CPK / Screen TT Marcin Horała

Europoseł KO Andrzej Halicki podkreślił, że Polska zmaga się aktualnie z palącymi problemami, których nie należy lekceważyć. Wspomniał tu chociażby o protestach rolników, którzy od kilku tygodni organizują manifestacje w całej Polsce. Sprzeciwiają się sprowadzaniu produktów rolnych z Ukrainy, a także wdrożeniu w życie Europejskiego Zielonego Ładu

Wsłuchuję się dziś w argumenty rolników, w ich postulaty. Dziś to są realne problemy. Ja sam organizowałem spotkania panu wiceministrowi Kołodziejczakowi, kiedy przyjeżdżał do Strasburga czy Brukseli. Dziś trzeba być skutecznym w przekonywaniu swoich partnerów także do racji, które są po naszej stronie. Trzeba zacząć od tego, że musimy zacząć mówić jednym językiem z Ukraińcami

– wyjaśniał.

Dodał, że w rządzie prowadzone są negocjacje dotyczące rozwiązania tej kwestii. Nie ukrywał, że jest tutaj wiele elementów, które powinny zostać rozpatrzone. 

Jeżeli chodzi o embargo, to mamy dziś negocjacje i mam nadzieję, że będzie wspólne rozwiązanie, które w przypadku importu ukraińskiego będzie także zaakceptowane przez stronę ukraińską. To jest i certyfikacja, to są limity, to są kontrole, to jest kwestia jakości produktów, która też musi być sprawdzana. Mamy wiele elementów, które powinny być rozstrzygnięte. Nie tylko całkowite embargo jest rozwiązaniem 

– mówił Halicki.

Halicki: Gigantomanii mówimy „nie”

Polityk KO nawiązał również do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zaznaczył, że jest to wydatek, który wymaga rozsądnego podejścia. – Przecież to jest ogromny koszt – uświadamiał. 

– Dziś wydano już ponad 3 mld złotych i właściwie nie wiadomo na co. Dlaczego mamy tracić pieniądze na coś, bo przecież społeczeństwo je traci, zamiast wydać je na coś sensownego – mówił gość programu.

– Gigantomanii mówimy „nie”. O wielkości i sile państwa nie świadczy bowiem ilość wybetonowanych metrów kwadratowych pod lotnisko. Potrzebne są takie warunki, by uwierzyć, że ten hub będzie rzeczywiście hubem – wyjaśniał Halicki.
 


Internauci ponad podziałami politycznymi – #TakDlaCPK

Coraz więcej wskazuje na to, że rząd Donalda Tuska ma zamiar zamykać wielkie projekty inwestycyjne mające służyć rozwojowi Polski. I coraz więcej wskazuje na to, że hasła ich obrony łączą ludzi nawet w jego własnym obozie politycznym.
Sam premier Tusk wypowiadał się sceptycznie o budowie CPK wielokrotnie.

Wobec coraz bardziej nabrzmiałej sytuacji w mediach społecznościowych coraz szersze kręgi zatacza ruch społeczny w obronie strategicznych inwestycji pod hasłem #TakDlaCPK. Co ciekawe, ruch łączy nie tylko zwolenników PiS, ale również zwolenników lewicy, narodowców, a nawet… zwolenników Donalda Tuska i naczelnych krytyków Prawa i Sprawiedliwości. CPK popiera m.in. zajadle antypisowski Ruch Ośmiu Gwiazd, zaciekły zwolennik Tuska „Koneser Unii Europejskiej”, Młoda Lewica czy nawet pisarz Jakub Żulczyk, znany z tego, że nazwał prezydenta RP Andrzeja Dudę „debilem”.

Nowa wizytówka Polski

Na początku lipca spółka Centralny Port Komunikacyjny zaprezentowała publicznie koncepcję architektoniczną nowego lotniska przesiadkowego. Centralnym elementem węzła CPK będzie atrium, które pod jednym dachem w kształcie „diamentu” połączy przestrzeń przesiadkową dla pasażerów lotniska, dworca kolejowego i autobusowego. Atrium to swoisty przestronny „przedpokój portu lotniczego”. Spotka się tu większość pasażerów niezależnie od środka transportu, którym dotrą na lotnisko.

Szymon Kachniarz (senior project manager z Biura Projektowania i Inżynierii Podprogramu Lotniskowego w CPK) podkreśla, że będzie to wizytówka Polski. CPK będzie pierwszą rzeczą, którą zobaczą pasażerowie przylatujący do naszego kraju, ale również jedyną, z jaką zetkną się miliony turystów i biznesmenów, którzy będą się tu tylko przesiadać.

– Projektowaliśmy tę przestrzeń tak, by zachęcała do przebywania w tym miejscu. Myślimy o programie funkcjonalnym, który sprawi, że hub transportowy będzie żył własnym życiem. Chcemy, by ludzie spotykali się tam na kawę, robili zakupy i załatwiali interesy. Powierzchnia ogólnodostępnego atrium będzie porównywalna do wielkości Rynku Starego Miasta w Warszawie. Pojawi się dużo naturalnego światła i zieleni. Architektura będzie nowoczesna, ale ponadczasowa i nienarzucająca się. Mówimy o projekcie na wiele, wiele lat, więc nie możemy zastosować rozwiązań, które za dekadę uznano by za niemodne – wyjaśniał Kachniarz.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: NATO: Dwa Mirage przechwyciły rosyjski samolot na północ od Polski [WIDEO]

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Śledczy zajmujący się Qatargate miał zostać otruty


 

POLECANE
Nazwał mnie śmierdzielem. Giertych poszedł na skargę do TVN24 gorące
"Nazwał mnie śmierdzielem". Giertych poszedł na skargę do TVN24

W środę doszło do ostrej sprzeczki na mównicy sejmowej pomiędzy szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim a posłem KO Romanem Giertychem. Sytuacja skończyła się rejteradą Giertycha z mównicy sejmowej.

Czy TikTok trafi w ręce Amazona? Biały Dom analizuje inne opcje Wiadomości
Czy TikTok trafi w ręce Amazona? Biały Dom analizuje inne opcje

Koncern Amazon złożył w ostatnich dniach ofertę kupna TikToka - poinformował w środę "New York Times". Jednak według "Washington Post", propozycja ta nie jest poważnie rozpatrywana przez Biały Dom, w grę wchodzi kilka innych opcji.

21.37 tylko u nas
21.37

„Najdrożsi Bracia i Siostry, o godzinie 21.37 nasz ukochany Ojciec Święty Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca. Módlmy się za Niego” – przekazał wieczorem 2 kwietnia 2005 roku zgromadzonym na Placu Świętego Piotra wiernym kardynał Leonardo Sandri.

Samuel Pereira: wypuszczenie Ryszarda Cyby to doskonale zaplanowany ruch tylko u nas
Samuel Pereira: wypuszczenie Ryszarda Cyby to doskonale zaplanowany ruch

Gdy kampania wyborcza nabiera tempa, nie ma miejsca na przypadki – wszystko, co się dzieje, jest elementem większej strategii. Trudno uwierzyć, że wypuszczenie Ryszarda Cyby, mordercy działacza Prawa i Sprawiedliwości, było jedynie efektem administracyjnej pomyłki czy zbiegu okoliczności.

Karol Nawrocki o Rafale Trzaskowskim. To radykalnie lewicowy polityk polityka
Karol Nawrocki o Rafale Trzaskowskim. "To radykalnie lewicowy polityk"

- Mój główny kontrkandydat jest przede wszystkim zależny od obecnego premiera. (...) Jest to radykalnie lewicowy polityk - powiedział kandydat na prezydenta RP Karol Nawrocki podczas spotkania z wyborcami w Suchej Beskidzkiej.

W Hiszpanii powstanie największa na świecie wytwórnia owadów spożywczych Wiadomości
W Hiszpanii powstanie największa na świecie wytwórnia owadów "spożywczych"

W Salamance rozpoczęto budowę największej na świecie farmy owadów. Firma Tebrio stworzy zakład o powierzchni 90 000 metrów kwadratowych do produkcji i przetwarzania mącznika młynarka, który zostanie wykorzystany m.in. w paszach dla zwierząt.

Niemiecki Bild pisze, że kod nazistowskiej Enigmy złamali Brytyjczycy. I ani słowa o Polakach Wiadomości
Niemiecki Bild pisze, że kod "nazistowskiej" Enigmy złamali Brytyjczycy. I ani słowa o Polakach

Niemiecki "Bild" wspominając postać zmarłej w poniedziałek Charlotte Betty pisze, że kod "nazistowskiej" Enigmy złamali Brytyjczycy z ośrodka Bletchley Park. Jednak warto przypomnieć, że to Polacy jako pierwsi w świecie zastosowali do złamania szyfru Enigmy metody matematyczne. Marian Rejewski już w grudniu 1932 odczytał pierwszą depeszę Enigmy i odtworzył konstrukcję urządzenia wyłącznie na podstawie matematycznej teorii, nie widząc nigdy niemieckiego pierwowzoru.

Zabójca Marka Rosiaka ma już nie przebywać w szpitalu psychiatrycznym. Gdzie jest Ryszard Cyba? Wiadomości
Zabójca Marka Rosiaka ma już nie przebywać w szpitalu psychiatrycznym. "Gdzie jest Ryszard Cyba?"

Jak donoszą media, Ryszard Cyba opuścił oddział szpitala psychiatrycznego. Jednak zabójca Marka Rosiaka miał nie wrócić do schroniska dla bezdomnych. Głos w tej sprawie zabrał poseł Sebastian Kaleta.

To są sytuacje niedopuszczalne. Politycy PiS skomentowali przyjęcie przez PE rezolucji ws. obronności polityka
"To są sytuacje niedopuszczalne". Politycy PiS skomentowali przyjęcie przez PE rezolucji ws. obronności

- Mamy do czynienia z głosowaniem przez posłów koalicji rządzącej w Polsce za rozwiązaniami, które są wbrew polskiej racji stanu (...) To są sytuacje niedopuszczalne - powiedział europoseł Tobiasz Bocheński komentując przyjęcie przez PE rezolucji ws. obronności

Żarty się skończyły. OKO Press grozi swoim czytelnikom? gorące
"Żarty się skończyły". OKO Press grozi swoim czytelnikom?

OKO Press to mocno zaangażowany politycznie serwis, który powstał przy wsparciu Agory. Teraz grozi swoim czytelnikom "zamknięciem na zawsze".

REKLAMA

Ważny polityk KO o budowie CPK: „Gigantomanii mówimy «nie»”

Europoseł PO Andrzej Halicki był gościem na antenie Radia RMF FM. Polityk odniósł się do wielu nurtujących kwestii, m.in. protestów rolników, wojny na Ukrainie czy budowy CPK (Centralny Port Komunikacyjny). Stwierdził, że inicjatywa ta jest bardzo kosztowna, a polski rząd „gigantomanii” powinien powiedzieć stanowcze „nie”.
Koncepcja CPK Ważny polityk KO o budowie CPK: „Gigantomanii mówimy «nie»”
Koncepcja CPK / Screen TT Marcin Horała

Europoseł KO Andrzej Halicki podkreślił, że Polska zmaga się aktualnie z palącymi problemami, których nie należy lekceważyć. Wspomniał tu chociażby o protestach rolników, którzy od kilku tygodni organizują manifestacje w całej Polsce. Sprzeciwiają się sprowadzaniu produktów rolnych z Ukrainy, a także wdrożeniu w życie Europejskiego Zielonego Ładu

Wsłuchuję się dziś w argumenty rolników, w ich postulaty. Dziś to są realne problemy. Ja sam organizowałem spotkania panu wiceministrowi Kołodziejczakowi, kiedy przyjeżdżał do Strasburga czy Brukseli. Dziś trzeba być skutecznym w przekonywaniu swoich partnerów także do racji, które są po naszej stronie. Trzeba zacząć od tego, że musimy zacząć mówić jednym językiem z Ukraińcami

– wyjaśniał.

Dodał, że w rządzie prowadzone są negocjacje dotyczące rozwiązania tej kwestii. Nie ukrywał, że jest tutaj wiele elementów, które powinny zostać rozpatrzone. 

Jeżeli chodzi o embargo, to mamy dziś negocjacje i mam nadzieję, że będzie wspólne rozwiązanie, które w przypadku importu ukraińskiego będzie także zaakceptowane przez stronę ukraińską. To jest i certyfikacja, to są limity, to są kontrole, to jest kwestia jakości produktów, która też musi być sprawdzana. Mamy wiele elementów, które powinny być rozstrzygnięte. Nie tylko całkowite embargo jest rozwiązaniem 

– mówił Halicki.

Halicki: Gigantomanii mówimy „nie”

Polityk KO nawiązał również do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zaznaczył, że jest to wydatek, który wymaga rozsądnego podejścia. – Przecież to jest ogromny koszt – uświadamiał. 

– Dziś wydano już ponad 3 mld złotych i właściwie nie wiadomo na co. Dlaczego mamy tracić pieniądze na coś, bo przecież społeczeństwo je traci, zamiast wydać je na coś sensownego – mówił gość programu.

– Gigantomanii mówimy „nie”. O wielkości i sile państwa nie świadczy bowiem ilość wybetonowanych metrów kwadratowych pod lotnisko. Potrzebne są takie warunki, by uwierzyć, że ten hub będzie rzeczywiście hubem – wyjaśniał Halicki.
 


Internauci ponad podziałami politycznymi – #TakDlaCPK

Coraz więcej wskazuje na to, że rząd Donalda Tuska ma zamiar zamykać wielkie projekty inwestycyjne mające służyć rozwojowi Polski. I coraz więcej wskazuje na to, że hasła ich obrony łączą ludzi nawet w jego własnym obozie politycznym.
Sam premier Tusk wypowiadał się sceptycznie o budowie CPK wielokrotnie.

Wobec coraz bardziej nabrzmiałej sytuacji w mediach społecznościowych coraz szersze kręgi zatacza ruch społeczny w obronie strategicznych inwestycji pod hasłem #TakDlaCPK. Co ciekawe, ruch łączy nie tylko zwolenników PiS, ale również zwolenników lewicy, narodowców, a nawet… zwolenników Donalda Tuska i naczelnych krytyków Prawa i Sprawiedliwości. CPK popiera m.in. zajadle antypisowski Ruch Ośmiu Gwiazd, zaciekły zwolennik Tuska „Koneser Unii Europejskiej”, Młoda Lewica czy nawet pisarz Jakub Żulczyk, znany z tego, że nazwał prezydenta RP Andrzeja Dudę „debilem”.

Nowa wizytówka Polski

Na początku lipca spółka Centralny Port Komunikacyjny zaprezentowała publicznie koncepcję architektoniczną nowego lotniska przesiadkowego. Centralnym elementem węzła CPK będzie atrium, które pod jednym dachem w kształcie „diamentu” połączy przestrzeń przesiadkową dla pasażerów lotniska, dworca kolejowego i autobusowego. Atrium to swoisty przestronny „przedpokój portu lotniczego”. Spotka się tu większość pasażerów niezależnie od środka transportu, którym dotrą na lotnisko.

Szymon Kachniarz (senior project manager z Biura Projektowania i Inżynierii Podprogramu Lotniskowego w CPK) podkreśla, że będzie to wizytówka Polski. CPK będzie pierwszą rzeczą, którą zobaczą pasażerowie przylatujący do naszego kraju, ale również jedyną, z jaką zetkną się miliony turystów i biznesmenów, którzy będą się tu tylko przesiadać.

– Projektowaliśmy tę przestrzeń tak, by zachęcała do przebywania w tym miejscu. Myślimy o programie funkcjonalnym, który sprawi, że hub transportowy będzie żył własnym życiem. Chcemy, by ludzie spotykali się tam na kawę, robili zakupy i załatwiali interesy. Powierzchnia ogólnodostępnego atrium będzie porównywalna do wielkości Rynku Starego Miasta w Warszawie. Pojawi się dużo naturalnego światła i zieleni. Architektura będzie nowoczesna, ale ponadczasowa i nienarzucająca się. Mówimy o projekcie na wiele, wiele lat, więc nie możemy zastosować rozwiązań, które za dekadę uznano by za niemodne – wyjaśniał Kachniarz.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: NATO: Dwa Mirage przechwyciły rosyjski samolot na północ od Polski [WIDEO]

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Śledczy zajmujący się Qatargate miał zostać otruty



 

Polecane
Emerytury
Stażowe