Już 700 ofiar epidemii cholery

Podczas gdy na początku epidemii przypadki były ograniczone do Lusaki i Ndoli, dwóch największych miast Zambii, to obecnie choroba rozprzestrzeniła się na wszystkie prowincje kraju i może mieć wpływ na cały region południowej Afryki.
Czytaj także: Czy wojna na Ukrainie zakończy się w tym roku?
Gdzie odnotowano zakażenia?
Zakażenia odnotowano już w sąsiednim Zimbabwe, Demokratycznej Republice Konga i Malawi - informuje portal Africanews. W tych krajach centra reagowania kryzysowego tworzone są na boiskach szkolnych i stadionach. W Lusace w ośrodek leczenia przekształcono jeden z największych stadionów piłkarskich - dodaje portal.
„W tych prowizorycznych szpitalach roi się od jęczących z bólu pacjentów. Narastają obawy, że jeśli epidemia nie zostanie wkrótce opanowana, personel medyczny może zostać przeciążony”
- informowała przed czterema dniami stacja Al-Dżazira.
Czytaj także: Pięć ton nasion soi wysypanych z ukraińskiego pociągu
Kontekst: epidemia cholery
„Cholera to choroba, na którą nikt nie powinien dziś umierać. Chociaż udało się ją wyeliminować, w ostatnich latach na całym świecie nastąpił nawrót epidemii. Wraz ze wzrostem liczby ognisk cholery w południowej Afryce, kluczowe znaczenie ma szybkie działanie i leczenie chorych, aby powstrzymać jej rozprzestrzenienie się"
- powiedziała w sobotę Carla Melki, koordynator ds. sytuacji kryzysowych Lekarzy bez Granic w Zambii.
Cholera, zwana „chorobą brudnych rąk”, przenosi się poprzez skażoną wodę, żywność i kontakt z chorym.