Jasna Góra: Rekolekcje Duszpasterzy Ludzi Pracy w 40. rocznicę śmierci bł. ks. Popiełuszki
Duszpasterze Ludzi Pracy
Tradycja mianowania w polskich diecezjach kapelanów środowisk pracowniczych wyrosła z założeń NSZZ „Solidarność”, który w swój status ma wpisane zasady katolickiej nauki społecznej. Posługa Duszpasterzy Ludzi Pracy zrodziła się w trudnym czasie walki o wolność Polski i choć zmieniają się systemy polityczne, to zawsze najważniejsza jest dla nich troska zarówno o pracowników, jak i pracodawców.
- Bł. ks. Jerzy Popiełuszko szedł do pracowników siadał razem z nimi, patrzył im w twarz i był dla nich na wyciągnięcie ręki. On uczył abyśmy z pokorą i miłością patrzyli na bliźniego, bo każdy człowiek jest niepowtarzalny i żeby go zrozumieć i by mu pomóc to trzeba patrzeć na niego tak, jak czynił to błogosławiony - powiedział ks. Jan Iłczyk z diec. kieleckiej.
Ks. Iłczyk opowiadał, że spotykając się z pracownikami i pracodawcami w przeciągu całego roku uświadamiał im, że człowiek pracy to człowiek, za którym stoi jego rodzina. - On przychodząc do pracy jest świadomy tego, że za zarobione pieniądze ma utrzymać całą rodzinę - mówił.
Wierność przestrzegana przez wszystkich
Ks. Krzysztof Hajdun, sekretarz krajowego Duszpasterstwa Ludzi Pracy z Wrocławia i organizator rekolekcji zauważył, że ważnym zadaniem jest wierność Ewangelii. - Pokazujemy, że ta wierność powinna być przestrzegana zarówno przez pracowników jak i pracodawców. Ewangelia nie jest tylko dla tych uciemiężonych pracą, ale również dla tych, którzy ją organizują, by zapewnione były odpowiednie warunki i była godziwa płaca. Wspieramy ich poprzez wspólne spotkania aby pokazać, że nie są sami - podkreślił.
Sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Ludzi Pracy zaznaczył, że w Polsce dzieje się dużo trudnych i kontrowersyjnych rzeczy, dlatego szczególnie podczas rekolekcji modlą się w intencjach Ojczyzny i o Boże rozwiązania, by wartości o które walczyli przed laty Polacy nie odeszły.
"Wszyscy troszczymy się o losy naszego kraju"
- Sytuacja polityczna i gospodarcza nie jest dobra. Wszyscy troszczymy się o losy naszego kraju i o młode pokolenie w jakim duchu będą wychowywane. Widzimy kryzys rodziny, która jest podstawą naszego narodu. To są największe problemy z którymi ludzie przychodzą - powiedział ks. Ryszard Puciołowski z arch. białostockiej.
Duszpasterz zwrócił uwagę, że teraz odbywa się w ich diecezji peregrynacja Obrazu Matki Bożej „Solidarności”, która gromadzi ogromne rzesze wiernych. - Bardzo dużo zawdzięczamy Matce Bożej. Jest Ona ważna dla naszej Ojczyzny i dla ludzi Solidarności, tym bardziej, że w tym roku obchodzimy 40. rocznicę męczeńskiej śmierci naszego patrona, który zainicjował pielgrzymki środowiska ludzi pracy na Jasną Górę – wyjaśniał ks. Puciołowski. Dodał, że Obraz, który teraz peregrynuje po diecezji namalował w trzech wersjach malarz Artur Chaciej i jeden z nich przekazał na Jasną Górę, a drugi bł. ks. Jerzemu Popiełuszce.
Rekolekcje
Nauki rekolekcyjne Duszpasterzom Ludzi Pracy z całej Polski głosi bp Piotr Wawrzynek. Biskup pomocniczy diec. legnickiej w rozmowie z @JasnaGóraNews przypomniał słowa orędzia Ojca Świętego Franciszka, który zauważył, że praca dla wielu ludzi staje się bożkiem, któremu składają hołd i jest pracą dla pracy, a nie dla człowieka, tak, jak nauczał św. Jan Paweł II, mówiąc, że praca ma wydobywać w ludziach człowieczeństwo.
Bp Wawrzynek zwrócił uwagę, że powstają nowe i fundamentalne zagrożenia, którymi są m.in. wykorzystania człowieka, niegodziwe wynagrodzenie, ale też nieodpowiednie wymagania stawiane pracownikowi. Zauważył, że niektórzy ludzie zatracają z oczu Boga pokładając ufność w tym co robią i co posiadają.
Dodał, że Duszpasterze Ludzi Pracy muszą mieć serce Miłosiernego Samarytanina czyli wrażliwe i być ludźmi, którzy nie omijają bliźniego.
Tradycja pielgrzymek
Patronem Ludzi Pracy jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Wielu z duszpasterzy znało go osobiście. To ks. Jerzy we wrześniu 1983 r. zorganizował pielgrzymkę robotników Huty Warszawa na Jasną Górę. Ta inicjatywa była aktem masowej mobilizacji Polaków w trudnym okresie łamania ich praw i godności.
Od tego czasu, co roku robotnicy z różnych części Polski pielgrzymują do Częstochowy, w trzecią niedzielę września. Środowisko duszpasterzy Ludzi Pracy skupia się wokół spuścizny błogosławionego męczennika, który w Matce Bożej widział wielką Orędowniczkę Narodu Polskiego.
Ks. Jerzy Popiełuszko
Bł. ks. Jerzy Popiełuszko podczas drogi krzyżowej na wałach jasnogórskich powiedział: „Tak trudno dziś zachować właściwą godność, kiedy człowiek jest poniewierany, kiedy staje się narzędziem pracy. Musimy być silni Tobą, Jezu Chryste, aby nie dać się uwieść tym, którzy chcą budować naszą Ojczyznę na tym, co ziemskie”.
Kapelan Solidarności został zamordowany w 1984 r. przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Po dziś dzień duszpasterze ludzi pracy czerpią z nauczania bł. ks. Popiełuszki. Nie ustaje także modlitwa o jego kanonizację.
Na program czterodniowych rekolekcji odbywających się w Domu Pielgrzyma, składają się konferencje, adoracja Najświętszego Sakramentu, spotkania duszpasterskie będące okazją do wymiany doświadczeń kapelanów posługujących w różnych środowiskach. Zakończą się w czwartek, 22 lutego Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 8.00.
Maria Bareła-Gawenda @JasnaGóraNews