Franciszek: Wycofajmy się na „pustynię”, by zdać sobie sprawę z obecności bestii i stawić im czoła
Wyjście na pustynię
Ojciec Święty nawiązał do dzisiejszej Ewangelii ukazującej Jezusa kuszonego na pustyni i zaznaczył, że my również w okresie Wielkiego Postu jesteśmy zaproszeni do „wyjścia na pustynię”, to znaczy w ciszę, do świata wewnętrznego, do słuchania sercem, do kontaktu z prawdą. Odnosząc się do ewangelicznego tekstu, że Jezusowi „służyły dzikie zwierzęta i aniołowie” Franciszek zwrócił uwagę, że "w sensie symbolicznym są one również naszym towarzystwem: kiedy wkraczamy do pustyni wewnętrznej możemy tam spotkać `dzikie zwierzęta i aniołów`”.
Bestie
Odnosząc się do pojęcia „dzikich bestii” papież wskazał, że w życiu duchowym możemy „bestiom” duszy nadać imiona: „różne wady, żądza bogactwa, która więzi nas w kalkulacjach i niezadowoleniu, próżność przyjemności, która skazuje nas na niepokój i samotność, a ponadto chciwość sławy, która rodzi niepewność i ciągłą potrzebę aprobaty i wyróżnienia, i tak dalej”. - Są to `dzikie` bestie i jako takie muszą być oswojone i zwalczane: w przeciwnym razie pożrą naszą wolność – przestrzegł Franciszek i wskazał na potrzebę „wyruszenia na pustynię, aby zdać sobie sprawę z ich obecności i stawić im czoła, a Wielki Post jest czasem, aby to uczynić”.
Aniołowie
Mówiąc o aniołach, Bożych posłańcach, którzy nam pomagają, czynią dobro a ich cechą charakterystyczną jest „służba” dokładne przeciwieństwo opętania, papież zaznaczył, że przywołują one dobre myśli i uczucia sugerowane przez Ducha Świętego.
- W ten sposób porządek i pokój powracają do duszy, niezależnie od okoliczności życia, zarówno pomyślnych, jak i niepomyślnych – powiedział Ojciec Święty i zachęcił, aby uchwycić myśli i uczucia inspirowane przez Boga, trzeba milczeć i wejść w modlitwę, a Wielki Post jest czasem, aby to uczynić.
Refleksja
W ramach „pielgrzymki wielkopostnej” Franciszek zachęcił do refleksji: „jakie są nieuporządkowane namiętności, „dzikie bestie”, które budzą się w moim sercu, rozpoznać, nadać im imię, zrozumieć ich taktykę oraz, czy myślę o wycofaniu się trochę na „pustynię”, to znaczy o poświęceniu miejsca na ciszę, modlitwę, adorację, słuchanie Słowa Bożego.
- Niech Panna Najświętsza, która zachowała Słowo i nie pozwoliła się tknąć pokusom złego, pomoże nam w naszej drodze - wezwał papież na zakończenie.
st, tom