Kohut chce uznania Ślązaków za mniejszość etniczną i zapowiada projekt
W styczniu 2024 r. do Sejmu trafił poselski projekt ustawy ws. uznania języka śląskiego za język regionalny. Poparcie dla tej inicjatywy zapowiedzieli wcześniej liderzy parlamentarnej większości, czyli Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Nowej Lewicy. Debata na ten temat według Kohuta może odbyć się na pierwszy marcowym posiedzeniu Sejmu.
Czytaj także: Czarnek dla Tysol.pl: To atak na polskość, to niebywała hańba i skandal
Działania Kohuta
„Najpierw musimy zamknąć sprawę uznania języka śląskiego za język regionalny. Później, niezależnie od tego, czy prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę, czy też nie, jako Nowa Lewica złożymy projekt ustawy ws. uznania Ślązaków za mniejszość etniczną. To na pewno wydarzy się w tym roku”
- powiedział Kohut podczas spotkania z dziennikarzami.
„Nie wiem, jaki będzie efekt, jeśli w przyszłości dojdzie do głosowania ws. uznania Ślązaków za mniejszość etniczną. Nie mam jednak żadnych wątpliwości, że tej ustawy prezydent na pewno nie podpisze. Wtedy w przyszłym roku, już po wyborach prezydenckich, rozpoczniemy zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o uznaniu Ślązaków i Kaszubów za mniejszości etniczne”
- zapowiedział europoseł.
Czytaj także: Wrocław zablokowany. W mieście pojawiły się tłumy protestujących rolników
Kontekst: mniejszości narodowe i etniczne
Zgodnie z ustawą o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym za mniejszość etniczną uznaje się grupę obywateli polskich, która jest mniej liczna od pozostałej części ludności kraju, w sposób istotny odróżnia się językiem, kulturą oraz tradycją, dążąc przy tym do ich zachowania. Ponadto ma świadomość własnej historycznej wspólnoty etnicznej, którą wyraża i chroni, jej przodkowie zamieszkiwali obecne terytorium Polski od co najmniej stu lat, a jej członkowie nie utożsamiają się z narodem zorganizowanym we własnym państwie.
W ustawie zapisano cztery mniejszości etniczne: karaimską, łemkowską, romską oraz tatarską. Poza tym dziewięć mniejszości narodowych, które stanowią odrębną grupę, oraz jeden język regionalny (kaszubski).