GUS podał najnowszy odczyt inflacyjny. Zaskakujące dane

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu 2024 r. wzrosły rdr o 3,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 proc.
– podał we wstępnej analizie Główny Urząd Statystyczny. W grudniu inflacja wyniosła 6,2 proc., w listopadzie i październiku 6,6, we wrześniu 8,2, w sierpniu 10,1.
Przypomnijmy, że większość ekspertów prognozowała wzrost cen w styczniu o 4,1 proc. rdr i przynajmniej 0,5 proc. wzrostu mdm.
Czytaj również: PKW odrzuciła sprawozdanie partii Kołodziejczaka. „Nielegalne środki finansowe”
Eksperci komentują
Wow❗️, trójka z przodu już w styczniu - inflacja CPI na poziomie 3,9% r/r. Miesiąc do miesiąca wzrost o 0,4%, niedużo jak na styczeń. To wstępny odczyt na starych wagach, ale nie zmienia to faktu, że rok 2024 zaczynamy od kontynuacji wyraźnego spadku inflacji, w czym mocno pomaga wysoka baza odniesienia. Inflacja bazowa kontynuowała w styczniu swój trend spadkowy obniżając się do ok. 6,4% r/r.
– komentują analitycy Pekao.
Rok 2024 rozpoczynamy od miłej niespodzianki: inflacja w styczniku obniżyła się do 3,9%. Główne składowe bliskie naszych oczekiwań. Można szacować, że inflacja bazowa obniżyła się do 6,2%. Rozpęd inflacji bazowej w dalszym ciągu balansuje w okolicy ~5%.
– wskazuje mBank Research.
Za dużym spadkiem CPI stoją też ceny żywności (tylko +0,9%m/m) i efekt bazy w cenach energii (przed rokiem wszedł VAT). W marcu zobaczymy 2,5%r/r, ale to przejściowa ekscytacja, 4-5pp inflacji wciąż ukryte w zamrożonych cenach energii i zerowym VAT na żywność (…). Z punktu widzenia RPP nadal kluczowa 2poł24 i decyzje administracyjno-fiskalne. Do końca 2024 oczekujemy stabilizacji stóp, ale przestrzeń do niewielkiego złagodzenia polityki pieniężnej może się pojawić w 2poł24 i 2025
– komentuje ING Economics Poland.
Czytaj także: MSZ Niemiec odpowiada Jarosławowi Kaczyńskiemu