W czwartek pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ws. emerytur stażowych. Wiemy, jak zagłosuje Lewica

– Będziemy w czwartek głosować za skierowaniem projektu obywatelskiego do komisji – powiedziała nam Anna Maria Żukowska, przewodnicząca Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy, pytana o głosowanie, jakie odbędzie się po powtórnym pierwszym czytaniu opracowanego przez Solidarność obywatelskiego projektu dotyczącego emerytur stażowych. Powtórne pierwsze czytanie projektu odbędzie się w najbliższy czwartek.
Sejm RP W czwartek pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ws. emerytur stażowych. Wiemy, jak zagłosuje Lewica
Sejm RP / fot. M. Żegliński

To jest oczywiste, że nawet jakby były jakieś nieścisłości, które by wymagały dalszych prac, to i tak byśmy głosowali za skierowaniem do dalszych prac. To nie ulega wątpliwości

– dodaje w rozmowie z Tysol.pl poseł Dorota Olko.

Lewica składa bliźniaczo podobny projekt

Przypomnijmy, w ubiegły wtorek Lewica złożyła do Sejmu swój poselski projekt w sprawie emerytur stażowych. Projekt przewiduje możliwość przejścia na emeryturę stażową z chwilą, gdy kobieta ma 35 lat składkowych i nieskładkowych, a mężczyzna 40 lat.

Projekt, jak podkreślił m.in. prof. Marcin Zieleniecki, ekspert „S”, nie różni się od obywatelskiego, jeżeli chodzi o przesłanki nabycia prawa do emerytury stażowej. – Różnice dotyczą jedynie kwestii technicznych związanych z mechanizmem ustalania wysokości emerytury stażowej oraz pośrednio także sposobem jej finansowania – powiedział nam wczoraj prof. Zieleniecki.

CZYTAJ WIĘCEJ: Emerytury stażowe. Prof. Zieleniecki: Propozycja Lewicy niemal nie różni się od projektu Solidarności

Projekty będą procedowane razem w Komisji?

Co jeszcze bardziej zaskakujące, moment złożenia projektu Lewicy zbiegł się w czasie z ustaleniem daty pierwszego czytania obywatelskiego projektu o emeryturach stażowych, który opracowała i złożyła w Sejmie w 2021 roku Solidarność.

O motywy złożenia poselskiego projektu zapytaliśmy przedstawicielki Lewicy.

My składaliśmy projekt w poprzedniej kadencji w marcu 2020 roku na temat emerytur stażowych, to jest rozwiązanie, które uważamy, że dla tych starszych roczników powinno być wprowadzone. No i te dwa projekty na pewno będą połączone do pracy nad nimi w komisji. My na pewno będziemy głosowali za wprowadzeniem projektu Solidarności do dalszego procedowania – przeciwko odrzuceniu, i myślę, że większość sejmowa też

– mówi poseł Żukowska. Skąd więc pomysł, żeby złożyć odrębny projekt?

Ponieważ zgłaszaliśmy ten projekt w poprzedniej kadencji i chcieliśmy o tym przypomnieć, powiedzieć, że jesteśmy konsekwentni, że jest ku temu okazja. Projekt Solidarności będzie procedowany i najbardziej będzie nam zależało na tym, żeby takie rozwiązanie [emerytury stażowe] wprowadzić

– zaznacza Anna Maria Żukowska.

„Zdaje się, że projekty są dosyć podobne”

Dorota Olko zaś mówi nam z kolei, że dzisiaj obradować będzie Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy, na którym posłowie będą rozmawiać o projektach.

Od początku istnienia klubu opowiadamy się za emeryturami stażowymi. Złożyliśmy nasz projekt, on jest jeszcze zdaje się konsultowany, więc jeszcze nie dostał numeru druku i czekamy aż zostanie wprowadzony pod obrady. Myślę, że w dalszych pracach te projekty będą razem procedowane. Ale to oczywiście nie zmienia naszego stosunku do tego, że jak najbardziej za emeryturami stażowymi jesteśmy

– mówi poseł.

Dodaje, że złożenie teraz w Sejmie projektu bliźniaczo podobnego do projektu obywatelskiego było „niejako kontynuacją naszych prac z poprzedniej kadencji”.

Na pytanie, czy projekty różnią się od siebie w jakimkolwiek istotnym zakresie, poseł Olko mówi:

Zdaje mi się, że one są dosyć podobne. Tam są jakieś różnice, ale co do meritum są dosyć podobne. My składaliśmy ten nasz projekt z myślą o tym, żeby były inne projekty niż rządowe, bo one miały takie ograniczenia, że mało kto by z tych emerytur skorzystał.

Obywatelski projekt powtórnie będzie czytany w Sejmie

Przypomnijmy, w poprzedniej kadencji parlamentu po pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu Solidarności dotyczącego emerytur stażowych niemal wszystkie kluby parlamentarne były za tym, by procedować projekt dalej. Przeciwko odrzuceniu projektu głosowali zarówno posłowie PiS, jak i KO, PSL oraz Lewicy.

Wcześniej, w trakcie dyskusji nad projektem poseł Lewicy Magdalena Biejat mówiła: – Emerytury stażowe są przede wszystkim sprawiedliwym rozwiązaniem. Osoba, która pracuje 35–40 lat, która odprowadza składki i uczciwie płaci przez te wszystkie lata podatki, powinna móc odejść na zasłużoną emeryturę niezależnie od tego, czy po 40 latach pracy ma 55 czy 65 lat. Dlatego Lewica oczywiście popiera ten projekt.

– Jedyne, czego brakuje dziś rządzącym – w przypadku emerytur stażowych widać to bardzo dokładnie – to wola, aby te rozwiązania wprowadzić, aby zrealizować obietnice i wywiązać się ze swoich zobowiązań wobec społeczeństwa – dodała.

Obywatelski projekt dotyczący emerytur stażowych opracowany przez Solidarność zakłada wprowadzenie do polskiego systemu prawnego emerytury przysługującej osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Projekt po końcu poprzedniej kadencji nie uległ dyskontynuacji i wobec tego w najbliższy czwartek ma odbyć się w Sejmie jego powtórne pierwsze czytanie.

CZYTAJ TAKŻE: Wymaga się ode mnie pracy przez 50 lat”. Pracownicy mówią o nadziejach na emeryturę stażową


 

POLECANE
Amerykańscy Demokraci nie mają już nic. Możliwe, że nawet zmienią nazwę tylko u nas
Amerykańscy Demokraci nie mają już nic. Możliwe, że nawet zmienią nazwę

O sytuacji partii demokratycznej - w pięć miesięcy po przegranych wyborach w USA - najlepiej świadczy rezultat badań opinii publicznej, zleconych przez CNN. Okazało się, że dobrze ocenia demokratów zaledwie 29% społeczeństwa. Jest to najgorszy wynik w historii tego sondażu i aż o 20 punktów procentowych niższy, niż w roku 2021 - w momencie, gdy do Białego Domu wprowadzał się Joe Biden.

Boom na napoje w puszkach w Niemczech. Konsumenci nie chcą butelek z przymocowanymi nakrętkami Wiadomości
Boom na napoje w puszkach w Niemczech. Konsumenci nie chcą butelek z przymocowanymi nakrętkami

Dlaczego puszki zyskują na popularności w Niemczech? Jednym z powodów wzrostu sprzedaży jest po prostu wygoda: konsumenci cenią sobie brak nowych, przymocowanych nakrętek w butelkach PET, które dla wielu osób są niepraktyczne – informuje niemiecki Tagesschau.

Prof. Zbigniew Krysiak: Jeśli Polacy zagłosują portfelami, Rafał Trzaskowski przegra tylko u nas
Prof. Zbigniew Krysiak: Jeśli Polacy zagłosują portfelami, Rafał Trzaskowski przegra

- Dla gospodarki pozycja prezydenta będzie istotna, by wetować ustawy Donalda Tuska - mówi w rozmowie z Mateuszem Kosińskim prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista, przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana.

Tak minister Szłapka nie odpowiadał na pytania Moniki Rutke ws. podrzucania Polsce migrantów przez Niemcy [VIDEO] tylko u nas
Tak minister Szłapka nie odpowiadał na pytania Moniki Rutke ws. podrzucania Polsce migrantów przez Niemcy [VIDEO]

Z okazji półmetka polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej zorganizowano konferencję prasową, na której minister ds. europejskich, podsekretarz stanu ds. europejskich Magdalena Sobkowiak-Czarnecka oraz sekretarza stanu w KPRM Ignacy Niemczycki, podsumowywali jej "dokonania". Pytania nt. podrzucania Polsce przez Niemcy imigrantów zadała Monika Rutke.

Zakaz startu w wyborach dla Marine Le Pen. Liderka francuskiej prawicy zabrała głos z ostatniej chwili
Zakaz startu w wyborach dla Marine Le Pen. Liderka francuskiej prawicy zabrała głos

– Nie wycofuje się z życia politycznego (...) Jestem oburzona, wstrząśnięta. Ale ta niesprawiedliwość będzie dla mnie dodatkową motywacją – oświadczyła w poniedziałek wieczorem na antenie telewizji TF1 Marine Le Pen, szefowa Zjednoczenia Narodowego.

Cyba wyszedł na wolność? Prezes PiS zabrał głos z ostatniej chwili
Cyba wyszedł na wolność? Prezes PiS zabrał głos

Jak podaje TV Republika, 18 marca 2025 roku, zabójca Marka Rosiaka Ryszard Cyba wyszedł na wolność. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński skomentował całą sprawę.

Kate Middleton i Meghan Markle zdecydowały. Nowe wieści Wiadomości
Kate Middleton i Meghan Markle zdecydowały. Nowe wieści

Kate Middleton oraz Meghan Markle postanowiły podzielić się wrażeniami ze swoich obchodów brytyjskiego Dnia Matki, który wypada znacznie wcześniej niż jego amerykański odpowiednik.

Kumpel Putina przejmie polskiego giganta?. Premiera filmu o decyzji UE w sprawie Wiaczesława Mosze Kantora Wiadomości
"Kumpel Putina przejmie polskiego giganta?". Premiera filmu o decyzji UE w sprawie Wiaczesława Mosze Kantora

"Czy rosyjski miliarder, bliski przyjaciel Putina, przejmie kontrolę nad największym koncernem chemicznym w Polsce i jednym z największych w Europie? I co najważniejsze - co dalej z branżą, która zatrudnia w Polsce kilkaset tysięcy osób?" – pyta PRZEkanał.

Telewizja Republika: Morderca działacza PiS Ryszard Cyba wyszedł na wolność z ostatniej chwili
Telewizja Republika: Morderca działacza PiS Ryszard Cyba wyszedł na wolność

Ryszard Cyba, morderca działacza PiS Marka Rosiaka, został zwolniony z więzienia po odbyciu 14 lat kary za zabójstwo – poinformowała Telewizja Republika.

Tusk zwrócił się do Trumpa: Drodzy amerykańscy przyjaciele... Wiadomości
Tusk zwrócił się do Trumpa: "Drodzy amerykańscy przyjaciele..."

Donald Tusk w opublikowanym przez siebie wideo bezpośrednio apeluje do Donalda Trumpa i Amerykanów.

REKLAMA

W czwartek pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ws. emerytur stażowych. Wiemy, jak zagłosuje Lewica

– Będziemy w czwartek głosować za skierowaniem projektu obywatelskiego do komisji – powiedziała nam Anna Maria Żukowska, przewodnicząca Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy, pytana o głosowanie, jakie odbędzie się po powtórnym pierwszym czytaniu opracowanego przez Solidarność obywatelskiego projektu dotyczącego emerytur stażowych. Powtórne pierwsze czytanie projektu odbędzie się w najbliższy czwartek.
Sejm RP W czwartek pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ws. emerytur stażowych. Wiemy, jak zagłosuje Lewica
Sejm RP / fot. M. Żegliński

To jest oczywiste, że nawet jakby były jakieś nieścisłości, które by wymagały dalszych prac, to i tak byśmy głosowali za skierowaniem do dalszych prac. To nie ulega wątpliwości

– dodaje w rozmowie z Tysol.pl poseł Dorota Olko.

Lewica składa bliźniaczo podobny projekt

Przypomnijmy, w ubiegły wtorek Lewica złożyła do Sejmu swój poselski projekt w sprawie emerytur stażowych. Projekt przewiduje możliwość przejścia na emeryturę stażową z chwilą, gdy kobieta ma 35 lat składkowych i nieskładkowych, a mężczyzna 40 lat.

Projekt, jak podkreślił m.in. prof. Marcin Zieleniecki, ekspert „S”, nie różni się od obywatelskiego, jeżeli chodzi o przesłanki nabycia prawa do emerytury stażowej. – Różnice dotyczą jedynie kwestii technicznych związanych z mechanizmem ustalania wysokości emerytury stażowej oraz pośrednio także sposobem jej finansowania – powiedział nam wczoraj prof. Zieleniecki.

CZYTAJ WIĘCEJ: Emerytury stażowe. Prof. Zieleniecki: Propozycja Lewicy niemal nie różni się od projektu Solidarności

Projekty będą procedowane razem w Komisji?

Co jeszcze bardziej zaskakujące, moment złożenia projektu Lewicy zbiegł się w czasie z ustaleniem daty pierwszego czytania obywatelskiego projektu o emeryturach stażowych, który opracowała i złożyła w Sejmie w 2021 roku Solidarność.

O motywy złożenia poselskiego projektu zapytaliśmy przedstawicielki Lewicy.

My składaliśmy projekt w poprzedniej kadencji w marcu 2020 roku na temat emerytur stażowych, to jest rozwiązanie, które uważamy, że dla tych starszych roczników powinno być wprowadzone. No i te dwa projekty na pewno będą połączone do pracy nad nimi w komisji. My na pewno będziemy głosowali za wprowadzeniem projektu Solidarności do dalszego procedowania – przeciwko odrzuceniu, i myślę, że większość sejmowa też

– mówi poseł Żukowska. Skąd więc pomysł, żeby złożyć odrębny projekt?

Ponieważ zgłaszaliśmy ten projekt w poprzedniej kadencji i chcieliśmy o tym przypomnieć, powiedzieć, że jesteśmy konsekwentni, że jest ku temu okazja. Projekt Solidarności będzie procedowany i najbardziej będzie nam zależało na tym, żeby takie rozwiązanie [emerytury stażowe] wprowadzić

– zaznacza Anna Maria Żukowska.

„Zdaje się, że projekty są dosyć podobne”

Dorota Olko zaś mówi nam z kolei, że dzisiaj obradować będzie Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy, na którym posłowie będą rozmawiać o projektach.

Od początku istnienia klubu opowiadamy się za emeryturami stażowymi. Złożyliśmy nasz projekt, on jest jeszcze zdaje się konsultowany, więc jeszcze nie dostał numeru druku i czekamy aż zostanie wprowadzony pod obrady. Myślę, że w dalszych pracach te projekty będą razem procedowane. Ale to oczywiście nie zmienia naszego stosunku do tego, że jak najbardziej za emeryturami stażowymi jesteśmy

– mówi poseł.

Dodaje, że złożenie teraz w Sejmie projektu bliźniaczo podobnego do projektu obywatelskiego było „niejako kontynuacją naszych prac z poprzedniej kadencji”.

Na pytanie, czy projekty różnią się od siebie w jakimkolwiek istotnym zakresie, poseł Olko mówi:

Zdaje mi się, że one są dosyć podobne. Tam są jakieś różnice, ale co do meritum są dosyć podobne. My składaliśmy ten nasz projekt z myślą o tym, żeby były inne projekty niż rządowe, bo one miały takie ograniczenia, że mało kto by z tych emerytur skorzystał.

Obywatelski projekt powtórnie będzie czytany w Sejmie

Przypomnijmy, w poprzedniej kadencji parlamentu po pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu Solidarności dotyczącego emerytur stażowych niemal wszystkie kluby parlamentarne były za tym, by procedować projekt dalej. Przeciwko odrzuceniu projektu głosowali zarówno posłowie PiS, jak i KO, PSL oraz Lewicy.

Wcześniej, w trakcie dyskusji nad projektem poseł Lewicy Magdalena Biejat mówiła: – Emerytury stażowe są przede wszystkim sprawiedliwym rozwiązaniem. Osoba, która pracuje 35–40 lat, która odprowadza składki i uczciwie płaci przez te wszystkie lata podatki, powinna móc odejść na zasłużoną emeryturę niezależnie od tego, czy po 40 latach pracy ma 55 czy 65 lat. Dlatego Lewica oczywiście popiera ten projekt.

– Jedyne, czego brakuje dziś rządzącym – w przypadku emerytur stażowych widać to bardzo dokładnie – to wola, aby te rozwiązania wprowadzić, aby zrealizować obietnice i wywiązać się ze swoich zobowiązań wobec społeczeństwa – dodała.

Obywatelski projekt dotyczący emerytur stażowych opracowany przez Solidarność zakłada wprowadzenie do polskiego systemu prawnego emerytury przysługującej osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Projekt po końcu poprzedniej kadencji nie uległ dyskontynuacji i wobec tego w najbliższy czwartek ma odbyć się w Sejmie jego powtórne pierwsze czytanie.

CZYTAJ TAKŻE: Wymaga się ode mnie pracy przez 50 lat”. Pracownicy mówią o nadziejach na emeryturę stażową



 

Polecane
Emerytury
Stażowe