Nergal wreszcie odpowie za znieważenie polskiego godła?
Jak przekazała mecenas, to już drugie uchylenie w tej sprawie – wcześniej sąd I instalacji dwukrotnie uniewinnił celebrytę.
Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił uniewinnienie Adama D., ps. „Nergal”, oskarżonego o znieważenie godła polskiego. To już drugie uchylenie w tej sprawie. Wcześniej sąd I instalacji dwukrotnie uniewinnił celebrytę. Gratulacje dla mec. @TomaszZloch reprezentującego @OrdoIuris!
– poinformowała na platformie X mec. Majkowska.
Czytaj więcej: Kidawa-Błońska ogłosiła kandydata KO w wyborach na prezydenta RP
Oskarżenie Nergala o znieważenie godła Polski
Sprawa dotyczy plakatu promującego trasę zespołu Behemoth pod hasłem „Rzeczpospolita Niewierna”, która odbywała się między 30 września a 10 października 2016 r.
Na plakacie widniał biały orzeł pozbawiony korony. Głowę ptaka przyozdabiały diabelskie rogi, w skrzydła orła wpisano czaszki, a w korpus odwrócony krzyż oraz węże. Całość podsumowuje napis „Rzeczpospolita Niewierna”.
W tej głośnej sprawie Prokuratura Okręgowa w Gdańsku złożyła akt oskarżenia przeciwko trzem osobom, Adamowi D. i Maciejowi G., zarzucając im znieważenie godła Rzeczpospolitej Polskiej poprzez wprowadzenie do niego „treści ideowo całkowicie różnej od historyczno-państwowej”, zawierającej „elementy i symbole kojarzone jako satanistyczne i antychrześcijańskie”, oraz Rafałowi W., który na zlecenie zespołu stworzył projekt graficzny. Oskarżony Adam D. do promocji trasy koncertowej swojego zespołu Behemoth zlecił wykonanie, a następnie rozpowszechnienie grafiki promującej trasę koncertową „Rzeczpospolita Niewierna”, która trwała od 30 września 2016 r. do 10 października 2016 r. Trasa koncertowa obejmowała największe miasta w Polsce. Grafika została szeroko rozpowszechniona za pomocą środków masowego komunikowania oraz wykorzystana na gadżetach promocyjnych, takich jak np. koszulki.
Czytaj również: Znana dziennikarka Polsatu wystartuje w wyborach prezydenckich?
Godło – jeden z najważniejszych symboli narodowych
Godło jako jeden z najważniejszych symboli narodowych Rzeczpospolitej Polskiej objęty jest ochroną w szeregu aktów prawnych na czele z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej. Przepis art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych stanowi, że otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji. Godło objęte jest także ochroną prawno-karną przewidzianą w art. 137 KK. Rzeczpospolita Polska, jako w państwo, między innymi w preambule do Konstytucji z 1997 r. wprost nawiązuje do chrześcijańskich korzeni, które legły u podstaw jej państwowości. Przez działanie swoich uprawnionych organów winna chronić najważniejsze symbole, na czele z flagą i godłem RP. Zdaniem prawników Instytutu przygotowana przez Rafała W. grafika zawiera szereg elementów, które w społecznym odbiorze mogą być uznawane za symbole satanistyczne czy antychrześcijańskie. Chodzi tu np. o odwrócony krzyż (symbol jednoznacznie antychrześcijański), głowę kozła czy węże.
Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris złożył wniosek o wstąpienie do postępowania jako organizacja społeczna. Upoważniony do reprezentowania Instytutu jest radca prawny Tomasz Złoch.
Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił uniewinnienie Adama D., ps. „Nergal”, oskarżonego o znieważenie godła polskiego.
— Magdalena Majkowska (@MagdaMajkowska) February 5, 2024
To już drugie uchylenie w tej sprawie. Wcześniej sąd I instalacji dwukrotnie uniewinnił celebrytę.
Gratulacje dla mec. @TomaszZloch reprezentującego @OrdoIuris!