Wiadomo, kto zastąpi Krzysztofa Brejzę

W czwartek wieczorem Brejza poinformował, że po 16 latach pracy w polskim parlamencie obejmuje mandat w Parlamencie Europejskim. Zastąpi Radosława Sikorskiego, który został powołany na ministra spraw zagranicznych w rządzie premiera Donalda Tuska.
W ubiegłorocznych wyborach Brejza startował do Sejmu z okręgu nr 4, który obejmuje m.in. Bydgoszcz oraz obszar powiatów bydgoskiego, inowrocławskiego, mogileńskiego, nakielskiego, sępoleńskiego, świeckiego, tucholskiego i żnińskiego, i uzyskał 89 tys. 840 głosów.
Spośród kandydatów komitetu wyborczego Koalicja Obywatelska PO .N IPL ZIELONI, którzy w tym okręgu nie dostali się do Sejmu najwyższy wynik otrzymała właśnie Magdalena Łośko.
Łośko przejmie mandat Brejzy
W rozmowie z PAP Magdalena Łośko potwierdziła, że obejmie mandat poselski i zastąpi w ławach poselskich Krzysztofa Brejzę. Przekazała, że najprawdopodobniej złoży ślubowanie poselskie nie na najbliższym posiedzeniu Sejmu, tylko na kolejnym posiedzeniu pod koniec stycznia.
Wyjaśniła, że najpierw musi wygasnąć mandat poselski Brejzie. – 15 stycznia jest posiedzenie plenarne Parlamentu Europejskiego i z chwilą, kiedy europoseł [Brejza - przyp. red.] już de facto obejmie funkcję, to wtedy zwalnia mandat poselski i zaczyna się procedura dla mnie – powiedziała Łośko.
Zaznaczyła, że jest jeszcze przed rozmowami z szefostwem klubu KO na temat tego, w jakich komisjach będzie zasiadać. – To jest przed nami i zobaczymy, ponieważ z komisjami to jest tak, że obszar zainteresowań to jedno, ale po drugie wiadomo, że kadencja już się zaczęła, posłowie już pracują i to też trzeba uwzględnić – zwróciła uwagę Łośko.
Na pytanie, które komisje byłyby dla niej najbliższe, odparła, że obszar jej dotychczasowych zainteresowań to komisja ochrony środowiska. – W tej komisji pracowałam i też wielokrotnie pisałam interpelacje oraz interweniowałam na rzecz środowiska – powiedziała.
Dodała też, że była zaangażowana w kwestie edukacji, a także podejmowała dużo interwencji w obszarze zdrowia. Jednocześnie podkreśliła, że jest otwarta na pracę w innych dziedzinach.
Czytaj również: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wywołał skandal. Jest oświadczenie Sądu Najwyższego
Kim jest Magdalena Łośko?
Magdalena Łośko pochodzi z Inowrocławia, z wykształcenia jest pedagogiem, ukończyła studia na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na kierunku pedagogika, doradztwo rehabilitacyjne. Jest także absolwentką studiów podyplomowych z administracji i zarządzania w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Łośko w 2010 r. została wybrana na radną miejską w Inowrocławiu, w 2014 i 2018 uzyskiwała reelekcję, pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej Inowrocławia. W wyborach parlamentarnych w 2019 r. z listy Koalicji Obywatelskiej została wybrana na posłankę IX kadencji z okręgu bydgoskiego.
W poprzedniej kadencji Sejmu Łośko zasiadała w komisjach: ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa; polityki senioralnej oraz edukacji, nauki i młodzieży.
Zgodnie z Kodeksem wyborczym, marszałek Sejmu zawiadamia, na podstawie informacji Państwowej Komisji Wyborczej, kolejnego kandydata z tej samej listy kandydatów, który w wyborach otrzymał kolejno największą liczbę głosów, o przysługującym mu pierwszeństwie do mandatu w PE w miejsce osoby, której wygasł mandat.
Oświadczenie kandydata o przyjęciu mandatu do PE powinno być złożone w terminie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia. Niezłożenie go w tym terminie oznacza zrzeczenie się pierwszeństwa do obsadzenia mandatu.