Gdańsk: Były wiceprezydent oskarżony o przestępstwo seksualne wobec małoletniego

30 stycznia br. ma rozpocząć się przed gdańskim Sądem Rejonowym Gdańsk-Północ proces byłego wiceprezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych Piotra K. Prokuratura oskarża go o seksualne wykorzystanie zależności wobec małoletniego.
zdjęcie poglądowe Gdańsk: Były wiceprezydent oskarżony o przestępstwo seksualne wobec małoletniego
zdjęcie poglądowe / pixabay.com

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez K. złożył do prokuratury zastępca prezydenta Gdańska w 2021 r. Jak podała PAP prokuratura, w chwili czynu oskarżony nie pełnił już funkcji w Urzędzie Miasta w Gdańsku. Oskarżony złożył dymisję ze stanowiska w magistracie w 2020 r.

Czytaj również: Chaos w Sądzie Najwyższym. Niewłaściwa izba ma się zająć sprawą Kamińskiego

Adwokat oskarżonego zaprzecza winie Piotra K.

Adwokat Piotra K. Roman Nowosielski w odpowiedzi na prośbę PAP o komentarz w sprawie zaznaczył, że proces jego klienta toczy się z wyłączeniem jawności. "Nie jest więc możliwe przekazanie przeze mnie jakichkolwiek szczegółów w tej sprawie" – napisał w mailu do dziennikarza PAP otrzymanym w czwartek. Podkreślił, że jego klient "nie dopuścił się czynu objętego aktem oskarżenia".

Piotra K. prokuratura oskarżyła o seksualne wykorzystanie zależności wobec małoletniego - z art. 199 par. 3 kodeksu karnego – dotyczącego przestępstwa doprowadzenia małoletniego do obcowania płciowego lub poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności, nadużywając zaufania lub udzielając mu korzyści majątkowej lub osobistej, albo jej obietnicy. Za to przestępstwo grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na charakter przestępstwa sprawa będzie odbywała się za zamkniętymi drzwiami – jawny będzie jedynie wyrok.

Prokuratura nie ujawnia wieku osoby pokrzywdzonej.

Czytaj także: „Duże zaskoczenie”. GUS podał dane inflacji za grudzień

Rozprawy

Pierwszy termin rozprawy w sprawie Piotra K. był wyznaczony na 13 grudnia ub. r, o czym gdański Sąd Okręgowy poinformował w oficjalnym cotygodniowym newsletterze spraw, które odbywają się przed sądem. Poza imieniem i pierwszą literą nazwiska nie było tam jednak informacji, z jakiego artykułu kodeksu karnego ma odpowiadać K.

Do otwarcia przewodu sądowego nie doszło, bo sąd nie otrzymał informacji, że oskarżony został prawidłowo powiadomiony o wokandzie. K. nie stawił się też w sądzie.

Rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk poinformowała PAP, że postępowanie w tej sprawie zostało zainicjowane zawiadomieniem skierowanym przez zastępcę prezydenta miasta Gdańska w związku z przekazaną przez pokrzywdzonego informacją dotyczącą zdarzenia z udziałem byłego zastępcy prezydenta miasta Gdańska.

"Zawiadomienie zostało złożone w związku z pozyskaną informacją dotyczącą podejrzenia czynu o charakterze seksualnym. W chwili czynu oskarżony nie pełnił już funkcji w Urzędzie Miasta w Gdańsku" – przekazała PAP prokurator Wawryniuk.

Jak ustaliła PAP, zawiadomienie do prokuratury wpłynęło 19 lipca 2021 r. i jest z tej samej daty, a zostało zarejestrowane w prokuraturze 20 lipca 2021 r. Śledztwo w tej sprawie wszczęto 2 sierpnia 2021 r. Prowadziła je Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Oliwa.

"Zarzut popełnienia czynu o charakterze seksualnym z art. 199 par. 3 kodeksu karnego został przedstawiony mężczyźnie 25 kwietnia 2022 roku. Podejrzany nie przyznał się do jego popełnienia i odmówił złożenia wyjaśnień" – dodała prokurator Wawryniuk.

Po postawieniu zarzutów prokurator zastosował wobec Piotra K. środek zapobiegawczy w postaci zakazu kontaktowania się z pokrzywdzonym w jakiejkolwiek formie oraz zakazu zbliżania się do pokrzywdzonego na odległość mniejszą niż 50 metrów. Śledztwo prokuratury zostało zakończone aktem oskarżenia skierowanym do sądu 30 grudnia 2022 roku.

Rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku ds. karnych sędzia Mariusz Kaźmierczak przekazał PAP, że Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ nie zmieniał środków zapobiegawczych stosowanych wobec oskarżonego w toku śledztwa. "Oznacza to, że środki te nadal obowiązują" – dodał sędzia Kaźmierczak.

Dymisja niemal do końca była trzymana w tajemnicy

Były samorządowiec zniknął z lokalnej polityki po złożeniu dymisji ze stanowiska wiceprezydenta ds. edukacji i usług społecznych w listopadzie 2020 r. Swoją decyzję ogłosił na Facebooku, argumentując ją "powodami osobistymi".

Dymisja niemal do końca była trzymana w tajemnicy, a pracownicy magistratu dowiedzieli się o niej po konferencji prasowej władz miasta. Piotr K. stanowisko zastępcy prezydenta Gdańska piastował od 2014 r., a z magistratem był związany od 2010 r.

Pod koniec lutego 2021 r. Piotr K. w lokalnych serwisach zapowiedział, że wraca do pracy w administracji na Uniwersytecie Gdańskim (przed posadą w magistracie były samorządowiec pracował na stanowisku naukowo-dydaktycznym na uczelni w latach 2006-10). Wówczas oświadczenie w tej sprawie wydał rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski.

Jak ustaliła PAP na UG, były samorządowiec od marca 2021 do 12 grudnia 2022 r. pracował w Biurze Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Uniwersytetu Gdańskiego, a następnie do 30 stycznia 2023 r. w Biurze Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku UG.

Rzecznik prasowa uczelni Magdalena Nieczuja–Goniszewska przekazała PAP, że 5 stycznia 2023 r. wpłynęło do UG pismo z Prokuratury Rejonowej w Gdańsku o skierowaniu do sądu aktu oskarżenia przeciwko Piotrowi K.

"11 stycznia odbyła się rozmowa z p. Piotrem K. w związku z tym pismem. Rozmowę odbył prorektor, któremu podlega GUTW, w obecności kadrowej i prawnika" – poinformowała rzeczniczka UG i dodała, że Piotr K. przedłożył prośbę o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, co też stało się z dniem 30 stycznia 2023 r.

Po spotkaniu z prorektorem K. udał się na urlop wypoczynkowy i do rozwiązania umowy nie świadczył pracy – podała PAP uczelnia.

Piotr K. nie odpowiedział na próby kontaktu z dziennikarzem PAP. (PAP)


 

POLECANE
W związku z zabójstwem lekarza Bodnar odwołuje szefa Służby Więziennej Wiadomości
W związku z zabójstwem lekarza Bodnar odwołuje szefa Służby Więziennej

- 35-latek zatrzymany ws. zabójstwa lekarza okazał się funkcjonariuszem Służby Więziennej – poinformował minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Jako początek "głębszych zmian" w SW zapowiedział wniosek o odwołanie dyrektora generalnego płk. Andrzeja Pecki.

Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego z ostatniej chwili
Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego

We wtorek po południu na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęło się spotkanie liderów państw Inicjatywy Trójmorza, podczas którego wykonano niezwykle symboliczną fotografię.

Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać? Wiadomości
Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać?

Coraz więcej Polaków otrzymuje połączenia z nieznanych, zagranicznych numerów – najczęściej z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii. Choć na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak oferta pracy lub kontakt od znajomego, to w rzeczywistości mamy do czynienia z próbą oszustwa.

Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną z ostatniej chwili
Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną

Ministerstwo klimatu i środowiska tworzy serwis poświęcony walce z dezinformacją klimatyczną – poinformowała we wtorek minister Paulina Hennig-Kloska. Zjawisko dezinformacji klimatycznej było jednym z tematów nieformalnego spotkania ministrów środowiska i klimatu w Warszawie.

To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii tylko u nas
To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii

Od 12 godzin pod pełną parą pracuja hiszpańscy śledczy i analitycy rynku energii, aby ustalić, co było faktycznym powodem pierwszego tak dużego w Europie blackoutu. Wstępnie wykluczono atak terrorystyczny. Niemal na pewno nie był to sabotaż pracownika lub pracowników spółek energetycznych. Czy za problemem stoi miks energetyczny kraju Cervantesa? Liczby i eksperci sugerują, że to najbardziej prawdopodobne.

Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz tylko u nas
Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz

To nie strachy na Lachy, ale bardzo realny scenariusz. Wojnę z NATO – zapewne początkowo na jak najniższym poziomie eskalacji, by dać pretekst USA i „starej Europie” do wstrzymania się od pełnej odpowiedzi – Rosja rozpocznie nad Bałtykiem.

Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy z ostatniej chwili
Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy

W rozmowie z RatujŻycie.pl siostra zatrzymanego ks. Grzegorza opisała, w jaki sposób jej brat został zatrzymany przez służby w związku z mailem, jakiego wysłał do dr Gizeli Jagielskiej.

Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie

Popierany przez PiS kandydat Karol Nawrocki stwierdził we wtorek w Nowej Dębie, że Polska potrzebuje zwierzchnika sił zbrojnych, "który będzie stabilny emocjonalnie i stabilny pod względem swoich poglądów". Wskazał, że chodzi o osobę, która m.in. zadba o nasz sojusz z USA i o pozycję Polski w NATO.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego z ostatniej chwili
Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. bezpieczeństwa energetycznego Polski zapowiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu liderów Trójmorza. Jak powiedział, wydarzenia w Hiszpanii i Portugalii to "sygnał alarmowy", aby zadbać o stan sieci energetycznych regionu.

Dariusz Matecki wskazuje: Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw polityka
Dariusz Matecki wskazuje: "Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw"

"Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw wyborczych" – pisze na platformie X poseł PiS Dariusz Matecki o parlamentarzyście PO Sławomirze Nitrasie. W opublikowanym komentarzu Matecki opisał sytuację z 2006 roku, gdy Nitras był szefem sztabu wyborczego kandydata PO Piotr Krzystka na prezydenta Szczecina.

REKLAMA

Gdańsk: Były wiceprezydent oskarżony o przestępstwo seksualne wobec małoletniego

30 stycznia br. ma rozpocząć się przed gdańskim Sądem Rejonowym Gdańsk-Północ proces byłego wiceprezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych Piotra K. Prokuratura oskarża go o seksualne wykorzystanie zależności wobec małoletniego.
zdjęcie poglądowe Gdańsk: Były wiceprezydent oskarżony o przestępstwo seksualne wobec małoletniego
zdjęcie poglądowe / pixabay.com

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez K. złożył do prokuratury zastępca prezydenta Gdańska w 2021 r. Jak podała PAP prokuratura, w chwili czynu oskarżony nie pełnił już funkcji w Urzędzie Miasta w Gdańsku. Oskarżony złożył dymisję ze stanowiska w magistracie w 2020 r.

Czytaj również: Chaos w Sądzie Najwyższym. Niewłaściwa izba ma się zająć sprawą Kamińskiego

Adwokat oskarżonego zaprzecza winie Piotra K.

Adwokat Piotra K. Roman Nowosielski w odpowiedzi na prośbę PAP o komentarz w sprawie zaznaczył, że proces jego klienta toczy się z wyłączeniem jawności. "Nie jest więc możliwe przekazanie przeze mnie jakichkolwiek szczegółów w tej sprawie" – napisał w mailu do dziennikarza PAP otrzymanym w czwartek. Podkreślił, że jego klient "nie dopuścił się czynu objętego aktem oskarżenia".

Piotra K. prokuratura oskarżyła o seksualne wykorzystanie zależności wobec małoletniego - z art. 199 par. 3 kodeksu karnego – dotyczącego przestępstwa doprowadzenia małoletniego do obcowania płciowego lub poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności, nadużywając zaufania lub udzielając mu korzyści majątkowej lub osobistej, albo jej obietnicy. Za to przestępstwo grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na charakter przestępstwa sprawa będzie odbywała się za zamkniętymi drzwiami – jawny będzie jedynie wyrok.

Prokuratura nie ujawnia wieku osoby pokrzywdzonej.

Czytaj także: „Duże zaskoczenie”. GUS podał dane inflacji za grudzień

Rozprawy

Pierwszy termin rozprawy w sprawie Piotra K. był wyznaczony na 13 grudnia ub. r, o czym gdański Sąd Okręgowy poinformował w oficjalnym cotygodniowym newsletterze spraw, które odbywają się przed sądem. Poza imieniem i pierwszą literą nazwiska nie było tam jednak informacji, z jakiego artykułu kodeksu karnego ma odpowiadać K.

Do otwarcia przewodu sądowego nie doszło, bo sąd nie otrzymał informacji, że oskarżony został prawidłowo powiadomiony o wokandzie. K. nie stawił się też w sądzie.

Rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk poinformowała PAP, że postępowanie w tej sprawie zostało zainicjowane zawiadomieniem skierowanym przez zastępcę prezydenta miasta Gdańska w związku z przekazaną przez pokrzywdzonego informacją dotyczącą zdarzenia z udziałem byłego zastępcy prezydenta miasta Gdańska.

"Zawiadomienie zostało złożone w związku z pozyskaną informacją dotyczącą podejrzenia czynu o charakterze seksualnym. W chwili czynu oskarżony nie pełnił już funkcji w Urzędzie Miasta w Gdańsku" – przekazała PAP prokurator Wawryniuk.

Jak ustaliła PAP, zawiadomienie do prokuratury wpłynęło 19 lipca 2021 r. i jest z tej samej daty, a zostało zarejestrowane w prokuraturze 20 lipca 2021 r. Śledztwo w tej sprawie wszczęto 2 sierpnia 2021 r. Prowadziła je Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Oliwa.

"Zarzut popełnienia czynu o charakterze seksualnym z art. 199 par. 3 kodeksu karnego został przedstawiony mężczyźnie 25 kwietnia 2022 roku. Podejrzany nie przyznał się do jego popełnienia i odmówił złożenia wyjaśnień" – dodała prokurator Wawryniuk.

Po postawieniu zarzutów prokurator zastosował wobec Piotra K. środek zapobiegawczy w postaci zakazu kontaktowania się z pokrzywdzonym w jakiejkolwiek formie oraz zakazu zbliżania się do pokrzywdzonego na odległość mniejszą niż 50 metrów. Śledztwo prokuratury zostało zakończone aktem oskarżenia skierowanym do sądu 30 grudnia 2022 roku.

Rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku ds. karnych sędzia Mariusz Kaźmierczak przekazał PAP, że Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ nie zmieniał środków zapobiegawczych stosowanych wobec oskarżonego w toku śledztwa. "Oznacza to, że środki te nadal obowiązują" – dodał sędzia Kaźmierczak.

Dymisja niemal do końca była trzymana w tajemnicy

Były samorządowiec zniknął z lokalnej polityki po złożeniu dymisji ze stanowiska wiceprezydenta ds. edukacji i usług społecznych w listopadzie 2020 r. Swoją decyzję ogłosił na Facebooku, argumentując ją "powodami osobistymi".

Dymisja niemal do końca była trzymana w tajemnicy, a pracownicy magistratu dowiedzieli się o niej po konferencji prasowej władz miasta. Piotr K. stanowisko zastępcy prezydenta Gdańska piastował od 2014 r., a z magistratem był związany od 2010 r.

Pod koniec lutego 2021 r. Piotr K. w lokalnych serwisach zapowiedział, że wraca do pracy w administracji na Uniwersytecie Gdańskim (przed posadą w magistracie były samorządowiec pracował na stanowisku naukowo-dydaktycznym na uczelni w latach 2006-10). Wówczas oświadczenie w tej sprawie wydał rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski.

Jak ustaliła PAP na UG, były samorządowiec od marca 2021 do 12 grudnia 2022 r. pracował w Biurze Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Uniwersytetu Gdańskiego, a następnie do 30 stycznia 2023 r. w Biurze Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku UG.

Rzecznik prasowa uczelni Magdalena Nieczuja–Goniszewska przekazała PAP, że 5 stycznia 2023 r. wpłynęło do UG pismo z Prokuratury Rejonowej w Gdańsku o skierowaniu do sądu aktu oskarżenia przeciwko Piotrowi K.

"11 stycznia odbyła się rozmowa z p. Piotrem K. w związku z tym pismem. Rozmowę odbył prorektor, któremu podlega GUTW, w obecności kadrowej i prawnika" – poinformowała rzeczniczka UG i dodała, że Piotr K. przedłożył prośbę o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, co też stało się z dniem 30 stycznia 2023 r.

Po spotkaniu z prorektorem K. udał się na urlop wypoczynkowy i do rozwiązania umowy nie świadczył pracy – podała PAP uczelnia.

Piotr K. nie odpowiedział na próby kontaktu z dziennikarzem PAP. (PAP)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe